Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.312.2018.1.MBD
z 16 lipca 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z 9 maja 2018 r. (data wpływu 18 maja 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy podział przez wydzielenie EW prowadził będzie do utraty przez PGK statusu podatkowej grupy kapitałowej w rozumieniu art. la uCIT (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 maja 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy podział przez wydzielenie EW prowadził będzie do utraty przez PGK statusu podatkowej grupy kapitałowej w rozumieniu art. la uCIT.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
    • EC Sp. z o.o.;
  • Zainteresowanych niebędących stroną postępowania:
    • EW Sp. z o.o.;
    • PGK E reprezentowana przez: E S.A.

Przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

EW sp. z o.o. („EW”, „Spółka dzielona”) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski. Prowadzi działalność polegającą na wytwarzaniu, przesyle i dystrybucji ciepła oraz wytwarzaniu i obrocie energią elektryczną. Jedynym wspólnikiem EW jest E S.A. (dalej: „E”). E oraz EW są członkami podatkowej grupy kapitałowej PGK („PGK”). Umowa PGK została zawarta w dniu 20 września 2016 r. na okres trzech lat podatkowych, począwszy od 2017 r. EW oraz EC sp. z o.o. są członkami Grupy Kapitałowej E, działającej w obszarach wydobycia węgla kamiennego, wytwarzania, dystrybucji i handlu energią elektryczną i ciepłem. Spółką dominującą w Grupie jest E.

Jak wynika z Regulaminu Jednostek Organizacyjnych EW, spółka ta prowadzi działalność wytwórczą w ramach następującej wewnętrznej struktury organizacyjnej:

i. Elektrownia K - źródła zlokalizowane w Ś - działalność polegająca na wytwarzaniu, przesyle i dystrybucji ciepła oraz wytwarzaniu energii elektrycznej,

ii. Segment Ciepło - źródła zlokalizowane w B („Elektrociepłownia”, „ECB”) - działalność polegająca na wytwarzaniu, przesyle i dystrybucji ciepła oraz wytwarzaniu energii elektrycznej,

iii. Segment OZE - odnawialne źródła energii - działalność polegająca na wytwarzaniu energii elektrycznej.

Ponadto, zgodnie z Regulaminem poza wskazanymi jednostkami związanymi z prowadzeniem działalności wytwórczej w ramach struktury EW funkcjonują także jednostki pomocnicze dla wymienionych wyżej jednostek takie jak Wydział Sprzedaży Produktów Podstawowych (np. energii elektrycznej), Pion Controllingu, Zakupów, Energii czy Wykonawstwa Remontów.

EW planuje reorganizację działalności. Ma ona polegać na przeniesieniu części majątku EW w postaci ECB (Segment Ciepło) do majątku EC sp. z o. o. (dalej: „EC”, „Spółka przejmująca”). EC nie jest członkiem PGK.

Przeniesienie majątku odbędzie się w trybie podziału przez wydzielenie, o którym mowa w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1577, dalej: „KSH”). W dniu wydzielenia przenoszony zespół składników majątkowych będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”) w rozumieniu przepisów art. 93c Ordynacji podatkowej oraz art. 4a pkt 4 UPDOP. Również część majątku, która pozostanie w Spółce dzielonej po dokonanym podziale będzie stanowiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Obszar działalności Spółki Przejmującej skupia się na wytwarzaniu, obrocie, przesyłaniu i dystrybucji ciepła.

W strukturze udziałowej Spółki Dzielonej 100% udziałów posiada E S.A., natomiast w Spółce Przejmującej ponad 91% udziałów należy do Spółki Dzielonej.

EW oraz EC są spółkami utworzonymi wg prawa polskiego oraz podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Rok podatkowy obu spółek jest zgodny z rokiem kalendarzowym, a w związku z podziałem nie dojdzie do zamknięcia ksiąg rachunkowych Spółki dzielonej ani Spółki przejmującej.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy podział przez wydzielenie EW prowadził będzie do utraty przez PGK statusu podatkowej grupy kapitałowej w rozumieniu art. la UPDOP? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Zainteresowanych, podział przez Wydzielenie EW nie będzie prowadził do utraty przez PGK statusu podatkowej grupy kapitałowej w rozumieniu art. la UPDOP. W przytoczonym stanie faktycznym (winno być zdarzeniu przyszłym) EW jest członkiem PGK. W ramach przeprowadzonego podziału tej spółki składniki majątkowe w postaci Elektrociepłowni zostaną przeniesione do EC, która to spółka nie jest członkiem PGK. Należy podkreślić, że w efekcie podziału przez wydzielenie Spółka Dzielona zachowuje swój byt prawny.

Kwestię tworzenia i utrzymywania statusu PGK reguluje art. la UPDOP. Przepis ten zawiera również warunki, które muszą być spełnione, by PGK nie straciła swojego bytu prawnego. Ich dotrzymanie stanowi warunek braku utraty statusu podatkowej grupy kapitałowej przez PGK w związku z planowaną transakcją.

Zachowanie statusu podatkowej grupy kapitałowej wymaga, aby:

1. przez cały okres jej istnienia grupa składała się z przynajmniej dwóch podmiotów (spółek akcyjnych lub z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium RP).

Po przeprowadzeniu podziału przez wydzielenie EW będzie w dalszym ciągu posiadać swój charakter prawny, nadal będzie istnieć jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Podział nie spowoduje zmiany liczby podmiotów będących członkami PGK.

2. przeciętny kapitał zakładowy, przypadający na każdą ze spółek, tworzących PGK, jest nie niższy niż 500.000,00 zł, przy czym wartość kapitału zakładowego określa się bez uwzględnienia tej części tego kapitału, jaka nie została na ten kapitał faktycznie przekazana lub jaka została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek (kredytów) oraz z tytułu odsetek od tych pożyczek (kredytów), przysługującymi udziałowcom (akcjonariuszom) wobec tej spółki, a także wartościami niematerialnymi lub prawnymi, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16m UPDOP.

W związku z podziałem przez wydzielenie nie dojdzie do sytuacji, w której przeciętny kapitał zakładowy przypadający na każdą ze spółek będących członkami PGK, będzie niższy niż 500.000,00 zł.

3. spółka dominująca posiada bezpośredni 75% udział w kapitale zakładowym lub w tej części kapitału zakładowego spółek zależnych, która na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji nie została nieodpłatnie lub na zasadach preferencyjnych nabyta przez pracowników, rolników lub rybaków albo która nie stanowi rezerwy mienia Skarbu Państwa na cele reprywatyzacji.

Na skutek podziału przez wydzielenie E S.A. jako podmiot dominujący nie będzie posiadać mniej niż 75% udziałów w kapitale zakładowym którejkolwiek ze spółek zależnych wchodzących w skład PGK.

4. spółki zależne nie posiadają udziałów w kapitale zakładowym innych spółek tworzących tę grupę.

Spółki zależne nie posiadają udziałów w kapitale zakładowym innych spółek tworzących PGK.

5. spółki zależne nie posiadają zaległości podatkowych we wpłatach podatków
stanowiących dochód budżetu państwa.

W ramach PGK jest prowadzona polityka podatkowa zakładająca regulowanie swoich zobowiązań w terminie, a także stosowania przepisów podatkowych w sposób minimalizujący ryzyko powstania zaległości podatkowych. Zarówno PGK, jak również żadna ze spółek tworzących PGK nie będą posiadały zaległości podatkowych we wpłatach podatków stanowiących dochód budżetu państwa.

6. spółki z grupy, w przypadku dokonania transakcji z podmiotami powiązanymi, niewchodzącymi w skład PGK, nie będą ustalały lub nie będą narzucały warunków różniących się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty.

Wszystkie warunki dotyczące transakcji z podmiotami powiązanymi są takie same jak między podmiotami niezależnymi. Żaden podmiot będący członkiem PGK nie narzuca i nie ustala nierynkowych warunków innym podmiotom biorącym udział w transakcjach.

7. spółki z grupy nie korzystają ze zwolnień od podatku dochodowego na podstawie odrębnych ustaw.

Spółki z PGK, zgodnie z art. la ust. 2 pkt 3 a) UPDOP, nie korzystają i nie będą korzystały ze zwolnień od podatku dochodowego na podstawie odrębnych ustaw.

8. podatkowa grupa kapitałowa osiągnie za każdy rok podatkowy udział dochodów w przychodach w wysokości co najmniej 2%.

W związku z podziałem przez wydzielenia udział dochodów w przychodach nie spadnie poniżej 2%.

9. podatkowa grupa kapitałowa nie zostanie rozszerzona o inne spółki ani pomniejszona o którąkolwiek ze spółek tworzących tę grupę, z wyjątkiem przejęcia spółki tworzącej podatkową grupę kapitałową przez inną spółkę z tej podatkowej grupy kapitałowej, chyba że połączenie spółek tworzących podatkową grupę kapitałową prowadzi do zmniejszenia ich liczby poniżej dwóch. 

Wnioskodawcy nie będą zwiększać ani zmniejszać liczby członków PGK. Podział przez wydzielenie nie wpłynie na ilość podmiotów będących członkami PGK (Spółka dzielona nie utraci swojego bytu prawnego).

W ocenie Wnioskodawcy, planowana transakcja podziału przez wydzielenie nie będzie prowadzić do utraty przez PGK statusu podatkowej grupy kapitałowej o której mowa w art. la UPDOP. Transakcja nie będzie prowadziła bowiem do naruszenia wskazanych powyżej warunków, które muszą być spełnione, by PGK nie utraciła swojego bytu prawnego. Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że dokonanie podziału przez wydzielenie w omawianym stanie faktycznym (winno być zdarzeniu przyszłym) nie skutkuje utratą statusu podatnika przez PGK i zakończeniem roku podatkowego PGK dla wszystkich spółek będących członkami PGK.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Kwestie dotyczące podatkowej grupy kapitałowej reguluje art. 1a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1036, z późn. zm., dalej: „uCIT”).

Zgodnie z art. 1a ust. 2 uCIT, podatkowa grupa kapitałowa jest podatnikiem, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. podatkową grupę kapitałową mogą tworzyć wyłącznie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli:

    1. przeciętny kapitał zakładowy, określony w sposób, o którym mowa w ust. 2b, przypadający na każdą z tych spółek, jest nie niższy niż 500 000 zł,
    2. jedna ze spółek, zwana dalej „spółką dominującą”, posiada bezpośredni 75% udział w kapitale zakładowym lub w tej części kapitału zakładowego pozostałych spółek, zwanych dalej „spółkami zależnymi”, która na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji nie została nieodpłatnie lub na zasadach preferencyjnych nabyta przez pracowników, rolników lub rybaków albo która nie stanowi rezerwy mienia Skarbu Państwa na cele reprywatyzacji,
    3. spółki zależne nie posiadają udziałów w kapitale zakładowym innych spółek tworzących tę grupę,
    4. w spółkach tych nie występują zaległości we wpłatach podatków stanowiących dochód budżetu państwa;
  2. umowa o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej, zwana dalej „umową”:

    1. została zawarta przez spółkę dominującą i spółki zależne, w formie aktu notarialnego, na okres co najmniej 3 lat podatkowych,
    2. została zarejestrowana przez naczelnika urzędu skarbowego;
  3. po utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej spółki tworzące tę grupę spełniają warunki wymienione w pkt 1 lit. a-c, a ponadto:

    1. nie korzystają ze zwolnień podatkowych określonych w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a oraz ze zwolnień od podatku dochodowego na podstawie odrębnych ustaw,
    2. w przypadku dokonania transakcji, o których mowa w art. 9a ust. 1d, z podmiotami, o których mowa w art. 11, niewchodzącymi w skład podatkowej grupy kapitałowej, nie ustalają lub nie narzucają warunków różniących się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty;
  4. podatkowa grupa kapitałowa osiągnie za każdy rok podatkowy udział dochodów, określonych zgodnie z art. 7 ust. 1, w przychodach - w wysokości co najmniej 2%.

Zgodnie z art. 1a ust. 10 uCIT, w przypadku gdy w okresie obowiązywania umowy wystąpią zmiany w stanie faktycznym lub w stanie prawnym skutkujące naruszeniem warunków uznania podatkowej grupy kapitałowej za podatnika podatku dochodowego, dzień poprzedzający dzień wystąpienia tych zmian, z zastrzeżeniem ust. 12, jest dniem, w którym następuje utrata przez podatkową grupę kapitałową statusu podatnika oraz koniec jej roku podatkowego. Dzień wystąpienia zmian, o których mowa w zdaniu pierwszym, jest pierwszym dniem roku podatkowego spółek, które przed tym dniem tworzyły podatkową grupę kapitałową. Przepis art. 8 ust. 3 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Należy wskazać, że zgodnie z art. 1a ust. 6 uCIT, po rejestracji umowy podatkowa grupa kapitałowa nie może być rozszerzona o inne spółki ani pomniejszona o którąkolwiek ze spółek tworzących tę grupę, z wyjątkiem przejęcia spółki tworzącej podatkową grupę kapitałową przez inną spółkę z tej podatkowej grupy kapitałowej, chyba że połączenie spółek tworzących podatkową grupę kapitałową prowadzi do zmniejszenia ich liczby poniżej dwóch.

Umowa, na podstawie, której utworzona została podatkowa grupa kapitałowa, może jednak ulegać zmianom, które to dokonywane powinny być również w formie aktu notarialnego.

W myśl art. 1a ust. 8 uCIT, spółka dominująca obowiązana jest zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego, o którym mowa w ust. 4:

  1. zmiany umowy oraz zmiany w kapitale zakładowym spółek tworzących podatkową grupę kapitałową,
  2. zmiany w stanie faktycznym lub w stanie prawnym skutkujące naruszeniem warunków uznania podatkowej grupy kapitałowej za podatnika podatku dochodowego

- w terminie 30 dni od dnia zaistnienia tych okoliczności.

Zgodnie z art. art. 528 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1577 z późn. zm., dalej: „Ksh”), spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych. Nie jest dopuszczalny podział spółki akcyjnej, jeżeli kapitał zakładowy nie został pokryty w całości.

Zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 Ksh, podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

W myśl art. 531 § 1 Ksh, spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane powstałe w związku z podziałem wstępują z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia w prawa i obowiązki spółki dzielonej, określone w planie podziału.

Zasada sukcesji generalnej wyrażona została w przepisach ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm., dalej: „Ordynacja podatkowa”). Zgodnie z art. 93 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, osoba prawna łącząca się przez przejęcie z inną osobą prawną wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki podmiotu przejmowanego.

Oznacza to, że Spółka przejmująca będzie kontynuować działalność spółki dzielonej w ramach przydzielonego jej majątku spółki dzielonej. Spółka dzielona, w efekcie transakcji podziału, nie zostanie wykreślona z rejestru i będzie mogła kontynuować działalność w ramach majątku pozostałego w spółce.

Odnosząc cytowane powyżej przepisy do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że podział przez wydzielenie EW nie będzie prowadził do utraty przez PGK statusu podatkowej grupy kapitałowej w rozumieniu art. la uCIT, o ile podział ten nie spowoduje naruszenia warunków, o których mowa w art. 1a ust. 2 uCIT.

Reasumując, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Nadmienia się, że w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 zostało/zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do xxxxxxxxw dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj