Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-1.4011.232.2018.2.MM
z 3 lipca 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 kwietnia 2018 r. (data wpływu 17 kwietnia 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 czerwca 2018 r. (data wpływu 25 czerwca 2018 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących działalności przedsiębiorstwa osoby fizycznej, mającego stanowić wkład niepieniężny (aport) do spółki komandytowej, poniesionych przed dniem wniesienia aportu, dotyczących okresu przekraczającego rok podatkowy – jest prawidłowe,
  • wystąpienia u wnoszącego aport różnic kursowych od zobowiązań walutowych w przypadku wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Spółki komandytowej – jest prawidłowe,
  • wystąpienia u wnoszącego aport różnic kursowych od należności w przypadku wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Spółki komandytowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 kwietnia 2018 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 8 czerwca 2018 r., Nr 0113-KDIPT2-1.4011.232.2018.1.MM, na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano w dniu 8 czerwca 2018 r. (data doręczenia 13 czerwca 2018 r.). Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek pismem z dnia 18 czerwca 2018 r. (data wpływu 25 czerwca 2018 r.), nadanym w dniu 19 czerwca 2018 r.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, jako osoba fizyczna, prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT oraz prowadzi ewidencję rachunkową, zgodnie z ustawą o rachunkowości.

Wnioskodawca wybrał opodatkowanie dochodów zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym, tj. podatek liniowy.

Głównym przedmiotem działalności jest:

  • sprzedaż hurtowa wyrobów tekstylnych (tkanin meblowych),
  • produkcja i obróbka wyrobów tekstylnych (tkanin meblowych).

Dodatkowym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest najem nieruchomości komercyjnych. Wnioskodawca wniósł aportem zorganizowaną część przedsiębiorstwa do istniejącej już Spółki komandytowej, w której jest komandytariuszem (dalej: „SPK”), w zamian za zwiększenie wkładów kapitałowych oraz zwiększenie udziału w zyskach Spółki.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”) stanowiła wyodrębnioną część dotychczasowego przedsiębiorstwa osoby fizycznej, zajmującą się handlem tkaninami, ich produkcją oraz obróbką.

W skład ZCP, wchodzą:

  • nieruchomość przy … wraz z przynależnymi działkami;
  • towary handlowe;
  • maszyny i urządzenia (skanery i drukarki wielkoformatowe do nadruku na tkaninach, drukarnia, maszyny do szycia i pikowania, sprzęt biurowy, meble, wyposażenie biur);
  • pracownicy;
  • środki transportu takie jak: samochody osobowe i ciężarowe, przyczepy;
  • pozostałe środki trwałe oraz wyposażenie związane z ZCP;
  • należności (wierzytelności) przysługujące Wnioskodawcy od odbiorców;
  • wszelkie zobowiązania związane z ZCP (w szczególności zobowiązania w stosunku do dostawców);
  • prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych, w części dotyczącej ZCP, a związane ze sprzedażą hurtową wyrobów tekstylnych, ich produkcją oraz obróbką);
  • prawa własności przemysłowej;
  • majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  • tajemnica przedsiębiorstwa;
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, w części dotyczącej ZCP,
  • czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów;
  • baza klientów;
  • środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym związane bezpośrednio z głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy.

W dotychczasowym przedsiębiorstwie pozostały nieruchomości i inne środki trwale niezwiązane z prowadzona główną działalnością gospodarcza w postaci handlu tkaninami, ich produkcją oraz obróbką, część środków pieniężnych przeznaczonych m.in. na zapłatę rozrachunków publiczno-prawnych oraz na bieżącą obsługę przedsiębiorstwa w części niezwiązanej z handlem, produkcją i obróbką tkanin.

Intencją Wnioskodawcy było przeniesienie wraz ze składnikami majątku zobowiązań związanych z działalnością ZCP, w tym zobowiązań handlowych oraz zobowiązań wobec instytucji finansowych. Na dzień wniesienia ZCP do SPK w aktywach przedsiębiorstwa znajdowały się tak zwane czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów, będące niezaliczonymi do kosztów podatkowych Wnioskodawcy przed dniem wniesienia ZCP do SPK wydatkami kwalifikowanymi dla celów podatkowych jako koszty rozliczane w przyszłych okresach sprawozdawczych, przykładowo zapłacone z góry koszty ubezpieczeń, prenumerat, które dotyczą przyszłych okresów sprawozdawczych. Koszty będące przedmiotem niniejszego wniosku będą ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub będą poniesione dla zabezpieczenia źródła przychodów generowanych przez przedsiębiorstwo, zostaną prawidłowo udokumentowane oraz nie będą podlegały wyłączeniu z kosztów podatkowych na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca jest uprawniony do rozpoznania kosztów podatkowych proporcjonalnie do przysługującego Wnioskodawcy prawa do udziału w zyskach SPK.

Na dzień wniesienia ZCP do SPK Wnioskodawca:

  • posiadał w zorganizowanej części przedsiębiorstwa zobowiązania, które winny być regulowane w walutach obcych - są to zobowiązania powstałe z tytułu zakupu towarów i usług;
  • posiadał w zorganizowanej części przedsiębiorstwa środki pieniężne w walutach obcych na rachunkach bankowych i w kasie.

Na dzień wniesienia ZCP do SPK część należności i zobowiązań była wyrażona w walutach obcych, także w walutach obcych była wyrażona wartość środków pieniężnych na rachunkach bankowych oraz gotówki w kasie. W efekcie SPK otrzymuje i otrzymywać będzie płatności w walucie obcej z tytułu należności powstałych przed wniesieniem aportu. Odbiorcami wyrobów wyprodukowanych przez Wnioskodawcę są m.in. kontrahenci zagraniczni.

W piśmie z dnia 18 czerwca 2018 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, Wnioskodawca wskazał, że aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa nastąpił dnia 31 grudnia 2017 r. Udział Wnioskodawcy w zysku Spółki komandytowej zarówno przed wniesieniem aportu, jak i po wniesieniu aportu, wynosi 99%.

Różnice kursowe, o których mowa w pytaniu Nr 2, powstaną w wyniku uregulowania przez kontrahentów należności rozliczanych w walutach obcych (należności wniesione przez Wnioskodawcę do Spółki w ramach aportu ZCP). Należności te wynikają z faktur dokumentujących sprzedaż towarów i usług, dokonaną do dnia 31 grudnia 2017 r., a uregulowaną po dniu 31 grudnia 2017 r.

Różnice kursowe, o których mowa w pytaniu Nr 3, powstaną w wyniku uregulowania przez Spółkę zobowiązań wniesionych przez Wnioskodawcę do Spółki w ramach ZCP. Na zobowiązania te składają się faktury dokumentujące zakup towarów i usług nabytych do dnia 31 grudnia 2017 r., a uregulowanych po dniu 31 grudnia 2017 r.

Na dzień wniesienia ZCP do SPK Wnioskodawca posiadał w zorganizowanej części przedsiębiorstwa szereg zobowiązań i należności, które w ramach ZCP zostały wniesione do SPK. Zobowiązania te wynikały z faktur dokumentujących dostawę towarów i usług wykonaną do dnia 31 grudnia 2017 r., które to faktury zostały uregulowane już po tym dniu.

W odniesieniu do należności należy wskazać, że na dzień wniesienia ZCP Wnioskodawca posiadał również szereg faktur dokumentujących dokonaną przez Niego do dnia 31 grudnia 2017 r. dostawę towarów i usług, które to faktury zostały przez nabywców uregulowane po dniu 31 grudnia 2017 r. Na przedmiotowe należności i zobowiązania składają się faktury wystawione zarówno w PLN, jak i w walutach obcych. Zobowiązania i należności wniesione przez Wnioskodawcę w ramach ZCP do SPK regulowane są zarówno w PLN, jak i w walutach obcych. Po uregulowaniu przedmiotowych należności i zobowiązań w walutach innych niż PLN, w SPK będą powstawały dodatnie i ujemne różnice kursowe, które proporcjonalnie do prawa przysługującego Wnioskodawcy do udziału w zyskach SPK, będą wpływały na wysokość przychodów i kosztów przypadających Wnioskodawcy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania (pytanie Nr 3 i Nr 4 sformułowane ostatecznie w uzupełnieniu wniosku):

  1. Czy koszty (wydatki), dotyczące działalności przedsiębiorstwa osoby fizycznej, mającego stanowić wkład niepieniężny (aport) do Spółki komandytowej w postaci ZCP, poniesione przed dniem wniesienia aportu, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z przepisem art. 22 ust. 5c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą, będą od dnia wniesienia aportu stanowiły koszty uzyskania przychodów Spółki komandytowej, do której wniesiono aport w części, w jakiej nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy przed dniem wniesienia aportu?
  2. Czy w związku z regulowaniem w walutach obcych płatności związanych z należnościami wniesionymi w ramach aportu ZCP powstanie obowiązek ustalania różnic kursowych u wnoszącego aport (tj. Wnioskodawcy)?
  3. Czy w związku z regulowaniem w walutach obcych płatności związanych ze zobowiązaniami wniesionymi w ramach aportu ZCP powstanie obowiązek ustalania różnic kursowych u wnoszącego aport (tj. Wnioskodawcy)?
  4. Czy w związku z regulowaniem w walutach obcych płatności związanych z należnościami wniesionymi przez Wnioskodawcę do Spółki komandytowej (SPK) w ramach aportu ZCP, powstanie obowiązek ustalania różnic kursowych po stronie przyjmującego aport i w konsekwencji (proporcjonalne w stosunku do udziału Wnioskodawcy w SPK) rozpoznania ich jako kosztów lub przychodów Wnioskodawcy?
  5. Czy w związku z regulowaniem w walutach obcych płatności związanych ze zobowiązaniami wniesionymi przez Wnioskodawcę do Spółki komandytowej (SPK) w ramach aportu ZCP, powstanie obowiązek ustalania różnic kursowych po stronie przyjmującego aport i w konsekwencji (proporcjonalne w stosunku do udziału Wnioskodawcy w SPK) rozpoznania ich jako kosztów lub przychodów Wnioskodawcy?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie przedstawionego zdarzenia przyszłego w odniesieniu do pytań oznaczonych Nr 1, Nr 2 oraz Nr 3. Natomiast w zakresie pytań oznaczonych Nr 4 i Nr 5 wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy,

Ad. 1.

Koszty (wydatki) dotyczące działalności przedsiębiorstwa osoby fizycznej, stanowiące wkład niepieniężny (aport) do spółki komandytowej w postaci ZCP, poniesione przed dniem wniesienia aportu, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z przepisem art. 22 ust. 5c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 200, z późn. zm.), proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą, będą od dnia wniesienia aportu stanowiły koszty uzyskania przychodów Spółki komandytowej, do której wniesiono aport w części, w jakiej nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy przed dniem wniesienia aportu. Zaliczeniu w ciężar kosztów uzyskania przychodów Spółki komandytowej będą podlegać koszty (wydatki) w części ustalonej proporcjonalnie do okresu, którego dotyczą w Spółce komandytowej.

Jednak na gruncie przepisów o podatku dochodowym brak jest uregulowań prawnych nadających podmiotowość podatkową Spółce komandytowej. Nie jest wymieniona jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych i fizycznych, co powoduje, że podatnikami z tytułu dochodów osiąganych w spółce komandytowej są wspólnicy, będący osobami fizycznym, lub osobami prawnymi, a sama spółka osobowa jest transparentna dla celów podatkowych.

W związku z powyższym, skutki podatkowe związane z funkcjonowaniem Spółki komandytowej, a odnoszące się do jej komandytariuszy, będących osobami fizycznymi, powinny być rozpatrywane w oparciu o ustawę o podatku dochodem od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych enumeratywnie w art. 23 ust. 1 ustawy, zawierającym katalog zamknięty tych kosztów.

Wydatki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem, że pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskanym lub spodziewanym przychodem, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródeł przychodów oraz zostały należycie udokumentowane, a ich definitywne poniesienie wykazano w sposób niebudzący wątpliwości.

Koszty uzyskania przychodów powinny być przyporządkowane do tego źródła przychodów, z którym poniesione wydatki są związane. W przedstawionym przypadku, źródłem tym jest działalność gospodarcza, prowadzona nieprzerwanie początkowo przez przedsiębiorstwo (mające stanowić wkład niepieniężny, tj. aport) a następnie przez Spółkę komandytową. Obydwa podmioty zobowiązane są na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 ustawy o rachunkowości do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku komandytariusza spółki komandytowej, będącego osobą fizyczną, za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości m.in. memoriału i współmierności przychodów i kosztów. W księgach rachunkowych jednostki należy zatem ująć wszystkie przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami, dotyczące danego roku podatkowego, niezależnie od terminu ich zapłaty (art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości), a do aktywów danego okresu sprawozdawczego zaliczane są koszty dotyczące przyszłych okresów (art. 6 ust. 2 ustawy o rachunkowości).

Zgodnie z art. 22 ust. 5 i ust. 5c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, u podatników prowadzących księgi rachunkowe koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami są potrącane w tym roku podatkowym, w którym zostały osiągnięte odpowiadające im przychody, a koszty inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, dotyczące różnych okresów podatkowych, stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu, na podstawie art. 22 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uważa się dzień, na który ujęto (zaksięgowano) koszt w księgach rachunkowych.

Reasumując, koszty (wydatki) dotyczące działalności przedsiębiorstwa osoby fizycznej, mającego stanowić wkład niepieniężny (aport) do Spółki komandytowej w postaci ZCP, poniesione przed dniem wniesienia aportu, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z przepisem art. 22 ust. 5c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będą od dnia wniesienia aportu stanowiły koszty uzyskania przychodów Spółki komandytowej, do której wniesiono aport w części, w jakiej nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy przed dniem wniesienia aportu. Koszty te będą rozliczane proporcjonalnie do okresu, którego dotyczą, zgodnie z art. 22 ust. 5c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i będą przypisywane Wnioskodawcy proporcjonalnie do Jego prawa do udziału w zysku w Spółce komandytowej, zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy.

Ad. 2.

Aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie jest zdarzeniem powodującym realizację różnic kursowych u wnoszącego aport. Nie mamy bowiem do czynienia z uregulowaniem jakichkolwiek należności, a jedynie z wniesieniem ich wraz z innymi składniami do innego podmiotu.

W art. 24c ust. 2 i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawodawca wymienia enumeratywnie okoliczności w jakich powstają dodatnie i ujemne różnice kursowe, tj.: dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:

  1. Przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  2. poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia;
  3. otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5;
  4. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu z walut tych dni;
  5. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Analizując więc art. 24c ww. ustawy tworzący zamknięty katalog sytuacji, w których mogą powstawać różnice kursowe, należy zauważyć, że aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie jest zdarzeniem, które należy uznać za powodujące realizację różnic kursowych dla celów podatkowych po stronie podmiotu wnoszącego aport. Zatem w jednoosobowej działalności gospodarczej u wnoszącego aport nie można rozpoznać do celów podatkowych różnic kursowych na należnościach wchodzących w skład aportu.

Ad. 3.

Aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie jest zdarzeniem powodującym realizację różnic kursowych u wnoszącego aport. Nie mamy bowiem do czynienia z uregulowaniem jakichkolwiek zobowiązań, a jedynie z wniesieniem ich wraz z innymi składniami do innego podmiotu.

W art. 24c ust. 2 i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawodawca wymienia enumeratywnie okoliczności w jakich powstają dodatnie i ujemne różnice kursowe, tj.: dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:

  1. Przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  2. poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia;
  3. otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5;
  4. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu z walut tych dni;
  5. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Analizując więc art. 24c ww. ustawy tworzący zamknięty katalog sytuacji, w których mogą powstawać różnice kursowe, należy zauważyć, że aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie jest zdarzeniem, które należy uznać za powodujące realizację różnic kursowych dla celów podatkowych po stronie podmiotu wnoszącego aport. Zatem w jednoosobowej działalności gospodarczej u wnoszącego aport nie można rozpoznać do celów podatkowych różnic kursowych na zobowiązaniach wchodzących w skład aportu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie:

  • kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących działalności przedsiębiorstwa osoby fizycznej, mającego stanowić wkład niepieniężny (aport) do spółki komandytowej, poniesionych przed dniem wniesienia aportu, dotyczących okresu przekraczającego rok podatkowy,
  • wystąpienia u wnoszącego aport różnic kursowych od zobowiązań walutowych w przypadku wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Spółki komandytowej,
  • wystąpienia u wnoszącego aport różnic kursowych od należności w przypadku wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Spółki komandytowej

-jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Końcowo należy zaznaczyć, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy Organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Tym samym, jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie się różnić od zdarzenia, które wystąpi w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będą zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj