Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.161.2018.2.MO
z 15 czerwca 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 29 marca 2018 r. (data wpływu 4 kwietnia 2018 r.), uzupełnionym 11 i 16 maja 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia:

  • czy proces produkcji prototypów skutkujący powstaniem Nowych produktów oraz proces udoskonalania produktów powinien zostać uznany za działalność badawczo-rozwojową, a w szczególności za prace rozwojowe zgodnie z art. 4a pkt 26-28 updop, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d updop, (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)
  • czy w przypadku pracowników, o których mowa w pkt 6 zdarzenia faktycznego, ewidencja czasu pracy poświęconego na wykonywanie prac badawczo-rozwojowych określająca ilość godzin i wskazująca w jakiej części w danym miesiącu pracownik poświęcił czasu pracy na działalność badawczo-rozwojową w ogólnym czasie pracy, będzie wystarczającą podstawą do zaliczenia tych wynagrodzeń wraz z narzutami do kosztów kwalifikowanych wskazanych w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 kwietnia 2018 r., wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia:

  • czy proces produkcji prototypów skutkujący powstaniem Nowych produktów oraz proces udoskonalania produktów powinien zostać uznany za działalność badawczo-rozwojową, a w szczególności za prace rozwojowe zgodnie z art. 4a pkt 26-28 updop, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d updop,
  • czy w przypadku pracowników, o których mowa w pkt 6 zdarzenia faktycznego, ewidencja czasu pracy poświęconego na wykonywanie prac badawczo-rozwojowych określająca ilość godzin i wskazująca w jakiej części w danym miesiącu pracownik poświęcił czasu pracy na działalność badawczo-rozwojową w ogólnym czasie pracy, będzie wystarczającą podstawą do zaliczenia tych wynagrodzeń wraz z narzutami do kosztów kwalifikowanych wskazanych w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 2 maja 2018 r. Znak: 0111-KDIB1-3.4010.161.2018.1.MO wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano 11 i 16 maja 2018 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

1. Informacje ogólne.

Podatnik (dalej: „Spółka”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Spółka obecnie nie jest beneficjentem dotacji, ale otrzymywała dotacje w poprzednich latach jako średnie przedsiębiorstwo. W związku z tym, posiada w swojej ewidencji księgowej środki trwałe sfinansowane dotacją, od których nadal dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Powyższe odpisy amortyzacyjne nie są kosztem podatkowym dla Spółki i nie będą one uznane jako koszty kwalifikowane na działalność badawczo-rozwojową w części sfinansowanej dotacją.

Spółka zamierza również zaciągnąć w 2018 r. kredyt inwestycyjny w ramach linii kredytowej finansowanej przez Europejski Bank Inwestycyjny. Powyższy kredyt nie jest pomocą publiczną zgodnie z pismem Dyrektora Departamentu Monitorowania Pomocy Publicznej z 9 marca 2012 r. otrzymanym przez Spółkę od Banku.

Spółka produkuje i sprzedaje maszyny przetwórstwa spożywczego. Produkty Spółki są dostarczane do większości krajów w Europie i na świecie.

Spółka realizuje projekty prototypowe. Prowadzone prace mają na celu zarówno konstruowanie nowych, rozwojowych produktów, dzięki którym Spółka może utrzymywać się wśród liderów na rynku, jak i udoskonalanie produkowanych już modeli w celu dostosowania ich do postępu technicznego widocznego na rynku maszyn do przetwórstwa spożywczego.

Ponieważ Spółka prowadzi działalność na konkurencyjnym, stymulowanym innowacjami technologicznymi, rynku maszyn przetwórstwa spożywczego, Spółka stale ulepsza i unowocześnia swoje produkty, a także wprowadza zupełnie nowe maszyny i urządzenia.

Prace prototypowe w początkowym etapie prowadzone są przede wszystkim w pionie konstrukcyjnym.

Zakres prac konstruktora tego pionu obejmuje w szczególności:

  • Prognozowanie, projektowanie i opracowywanie planów prac badawczych w kierunku unowocześnienia konstrukcji wyrobów, opracowywanie prototypów nowych maszyn i urządzeń uwzględniając nowe tendencje rozwojowe maszyn i urządzeń dla przemysłu spożywczego spełniające rosnące wymogi rynku handlowego i użytkowników,
  • Opracowywanie założeń do planowanych nowych uruchomień i prototypów oraz modernizacji wyrobów,
  • Prowadzenie ochrony patentowej wytwarzanych wyrobów,
  • Opracowywanie dokumentacji konstrukcyjnej nowych wyrobów z zastosowaniem najnowszych osiągnięć technicznych i stawianych wymagań przez klientów,
  • Opracowywanie dokumentacji konstrukcyjnej, tj. dokumentacji techniczno-ruchowej, katalogu części zamiennych oraz warunków technicznego odbioru (WTO) dla konstruowanych wyrobów,
  • Prowadzenie niezbędnej ewidencji emitowanych rysunków konstrukcyjnych nowo uruchamianej produkcji.

Poza działem konstrukcyjnym pracą prototypową zajmują się kierownicy działów pionu produkcji jak i pracownicy pionu produkcji.

2. Prace prototypowe - Nowe produkty.

Przez Nowy produkt Spółka rozumie produkt, który nie był i nie jest w dotychczasowej ofercie handlowej Spółki.

Nowym produktem w Spółce może być:

  • zupełnie nowy produkt (maszyna, urządzenie) np. Transporter do masownic (…), lub
  • nowy produkt w ramach istniejącego asortymentu np. nowy (…) (służący do rozdrabniania bloków mięsa mrożonego) powstały w ramach istniejącego już asortymentu jakim jest (…).

Nowy produkt spełnia definicję prototypu, tj. wzorca, który będzie podstawą do wdrożenia jego produkcji seryjnej. Pierwszym etapem stworzenia nowego produktu jest etap twórczy, tj. wymyślenie przez konstruktorów koncepcji nowego produktu. Następnie konstruktorzy za pomocą programów komputerowych tworzą projekt nowej maszyny/urządzenia. W przypadku akceptacji projektu przez kierownika działu konstruktorzy tworzą rysunki techniczne każdej części nowego produktu. Na tym etapie otwierane jest zlecenie produkcyjne-prototypowe w wewnętrznym systemie CRM. Od tej pory wszystkie koszty materiałów ewidencjonowane są na tym zleceniu. Po stworzeniu rysunków technicznych składane są zamówienia na materiały do wykonania prototypów. Prace związane z wytworzeniem produktu prototypowego odbywają się w działach produkcyjnych i wykonywane są przez pracowników działu produkcji. Do ukończenia prototypu potrzebne są również części, które nie są produkowane w Spółce i są zamawiane od zewnętrznych dostawców, np. elektronika, silniki, agregaty. Następnie prototyp jest poddawany testom.

Po przeprowadzeniu testów wszystkie produkty muszą przejść proces certyfikowania tak, by mogły być dopuszczone do użytkowania i zostać wprowadzone na rynek.

Następnie, gdy prace prototypowe zostaną zakończone sukcesem, większość powstałych w tym procesie prototypów zostaje sprzedanych na rynku. Pozostałe maszyny niesprzedane mogą:

  • pozostać na stanie magazynowym – w ewidencji księgowej na koncie zespołu „6” – „Wyroby gotowe”,
  • zostać wykorzystane jako maszyny testowe do prób technologicznych – w ewidencji księgowej wprowadzone na konto „010” – „Środki trwałe”,
  • zostać zlikwidowane.

3. Prace prototypowe - Modyfikacje istniejących produktów - Proces udoskonalania produktów.

Część prac prototypowych dotyczy modyfikacji istniejących produktów. Potrzeba wprowadzanych zmian wynika z:

  • prac konstruktorskich, w wyniku których możliwe jest znaczne obniżenie kosztów produkcji poprzez np. zmianę materiałów na tańsze;
  • dostosowania produktu do wymagań rynku krajowego i zagranicznego;
  • dostosowania produktu do wymagań klienta;
  • prac konstruktorskich, w wyniku których możliwe jest znaczne polepszenie funkcjonalności urządzenia;
  • maksymalizacji uzysku;
  • potrzeby obniżenia pracochłonności;
  • potrzeby wzrostu produktywności;
  • podniesienia jakości produktu,
  • zmniejszenie zużycia energii oraz optymalizacji ilości odpadów.

Po każdej istotnej zmianie produktu niezbędne jest nowe certyfikowanie produktu.

4. Prace rutynowe.

Ponadto, konstruktorzy wykonują prace takie jak:

  • opieka nad produktem,
  • zmiany w instrukcjach obsługi, katalogach urządzeń,
  • wprowadzanie do wewnętrznego systemu CRM informacji i technologii dotyczącej produktu bądź zmiany produktu lub jego konstrukcji,
  • prace naprawcze przy sprzedaży produktu z wadą.

W ramach prac prototypowych nie będą wliczane prace rutynowe, do których Spółka zalicza prace wymienione w punkcie 4 „Prace rutynowe”.

5. Wykorzystywane programy komputerowe.

Spółka wykorzystuje w ramach działalności badawczo-rozwojowej programy graficzne w celu projektowania, konstruowania, obliczania i wizualizowania w technologii 3D. Przykładem takich programów są; Autodesk Design Suitę Ultimate oraz Autodesk AutoCad LT.

Spółka wykorzystuje powyższe programy w ramach prac badawczo-rozwojowych jak również w zwykłej działalności gospodarczej. Niewykluczone jest, że Spółka będzie w przyszłości korzystać z innych programów o tych samych funkcjach co powyższe programy.

6. Pracownicy.

Pracownicy biorący udział w pracach nad prototypami zostali wyznaczeni do tych zadań na podstawie polecenia przełożonego. W umowach o pracę tych pracowników, nie jest wskazane wprost, że są zatrudnieni w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej, czy też wykonują działalność badawczo-rozwojową. Poza wykonywaniem prac badawczo-rozwojowych pracownicy wykonują także inne prace.

Spółka prowadzi szczegółową ewidencję godzin pracy pracowników przy pracach prototypowych, tak aby mieć możliwość weryfikacji, ile czasu każdy z nich przeznaczył na prace badawczo-rozwojowe. Ewidencja jest następnie weryfikowana i zatwierdzana przez bezpośredniego przełożonego oraz Prezesa Spółki.

7. Amortyzacja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych związanych z pracami badawczo-rozwojowymi.

W celu wyodrębnienia amortyzacji związanej z pracami badawczo-rozwojowymi Spółka prowadzi ewidencję ilości przepracowanych godzin w jakich używana była dana maszyna/urządzenie aby wyprodukować prototyp. Ewidencja ilości przepracowanych godzin jest zatwierdzana przez Szefa produkcji. Koszt amortyzacji maszyny/urządzenia wykorzystanej do prac badawczo-rozwojowych obliczany jest wg następującego wzoru:

Koszt amortyzacji maszyny (urządzenia) związany z pracami B+R = koszt rocznej amortyzacji maszyny (urządzenia) wg określonej stawki amortyzacji/12 m-cy/ 21 dni roboczych w m-cu/ 10h (liczba faktycznie przepracowanych godzin w ciągu doby przez maszynę(urządzenie)) * ilość przepracowanych godzin na działalność B+R wg. ewidencji.

Objaśnienia do wzoru:

  • 21 dni roboczych w m-cu - średnia liczba dni roboczych przypadających na jeden miesiąc w ciągu roku

8. Ewidencja kosztów.

W związku z prowadzonymi pracami rozwojowymi Spółka ponosi m.in. następujące koszty:

  1. wynagrodzenia pracowników biorących udział w pracach badawczo-rozwojowych wraz ze składnikami od tych wynagrodzeń określonymi w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w części finansowanej przez płatnika,
  2. koszty nabycia materiałów zużytych podczas produkcji prototypów zaewidencjonowanych na zleceniach produkcyjnych-prototypowych,
  3. amortyzacja środków trwałych (komputerów, maszyn/urządzeń produkcyjnych itp.) oraz wartości niematerialnych i prawnych (programów komputerowych) w zakresie w jakim są wykorzystywane przy pracach badawczo-rozwojowych.

Sposób ewidencji kosztów związanych z produkcją prototypów:

  1. wynagrodzenia pracowników wraz z narzutami oraz amortyzacja księgowane są na kontach kosztowych zespołu „5”-„koszty wg typów działalności” oraz równolegle „4”-„koszty wg ich rodzaju”,
  2. zużycie materiałów ewidencjonowane jest na kontach kosztowych zespołu „500/501” - „koszty działalności podstawowej” oraz równolegle „4” - „koszty wg ich rodzaju”,
  3. w przypadku niezakończonej produkcji prototypu Spółka wykazuje produkcję w toku - konto księgowe „603” - „Produkcja w toku”.

Spółka prowadzi w księgach odrębną ewidencję kosztów kwalifikowanych podlegających zaliczeniu do kosztów związanych w pracami badawczo-rozwojowymi.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 14 maja 2018 r. (data wpływy do tut. Organu 16 maja 2018 r.):

  1. Czy proces produkcji prototypów skutkujący powstaniem Nowych produktów (pkt 2) oraz proces udoskonalania produktów (pkt 3) powinien zostać uznany za działalność badawczo - rozwojową, a w szczególności za prace rozwojowe zgodnie z art. 4a pkt 26-28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1036, dalej: „updop”), która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d updop? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)
  2. Czy w przypadku pracowników, o których mowa w pkt 6 zdarzenia faktycznego, ewidencja czasu pracy poświęconego na wykonywanie prac badawczo-rozwojowych określająca ilość godzin i wskazująca w jakiej części w danym miesiącu pracownik poświęcił czasu pracy na działalność badawczo-rozwojową w ogólnym czasie pracy, będzie wystarczającą podstawą do zaliczenia tych wynagrodzeń wraz z narzutami do kosztów kwalifikowanych wskazanych w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy (stanowisko ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 14 maja 2018 r. (data wpływy do tut. Organu 16 maja 2018 r.).

Zgodnie z art. 4a pkt 26 updop, za działalność badawczo-rozwojową uważa się działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Powołując się na art. 4a pkt 27 updop, badania naukowe oznaczają:

  1. badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  2. badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
  3. badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

W myśl art. 4a pkt 28 updop, prace rozwojowe oznaczają nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

  1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Zgodnie z art. 18d ust. 1, ust. 2 oraz ust. 3 updop, od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 updop, podatnik ma możliwość odliczenia określonych kategorii kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność B+R, tj.:

1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;


2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;


2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2016 r. poz. 2045, z późn. zm.), a także nabycie od takiej jednostki wyników prowadzonych przez nią badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4;


5) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

  1. przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
  2. prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
  3. odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
  4. opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego,

6) dokonywane w danym roku zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.


Natomiast, w myśl art. 18d ust. 4 updop, koszty kwalifikowane ponoszone w ramach badań podstawowych podlegają odliczeniu wyłącznie pod warunkiem, że badania te są prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki.

Z kolei, zgodnie z art. 18d ust. 5 oraz ust. 6 updop, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie, a podatnikowi który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia.

Stosownie do art. 18d ust. 7 updop, kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

  1. w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców -150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
  2. w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a -150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
  3. w przypadku pozostałych podatników -100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Wreszcie, zgodnie z art. 18d ust. 8 updop, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane W przypadku, gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę lub wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujących po sobie trzy lata podatkowe następujące bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Należy także zwrócić uwagą na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Ad. 1

W pierwszej kolejności, Spółka podkreśla, że na gruncie powołanej regulacji updop, ustawodawca przyjął bardzo szeroką definicję prac rozwojowych. W szczególności należy uznać, że w myśl powołanego przepisu za prace rozwojowe powinny zostać uznane wszelkie prace związane z wykorzystywaniem aktualnej wiedzy i umiejętności do tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług – z wyłączeniem prac rutynowych i okresowych.

Spółka stoi na stanowisku, że wykonywane przez nią działania opisane w zdarzeniu faktycznym jako proces produkcji prototypów i proces udoskonalania produktów stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 updop. Prace prototypowe prowadzone przez Spółkę nakierowane są na praktyczne wykorzystanie nowych rozwiązań i komercjalizację.

Jak zostało to wskazane w opisie zdarzenia faktycznego, cel prac prototypowych (opisanych w pkt 2 i 3 zdarzenia faktycznego) jest tożsamy z pracami rozwojowymi w myśl art. 4a pkt 28 updop.

Spółka stoi na stanowisku, że do prac rozwojowych nie zaliczają się prace rutynowe. W przypadku Spółki są to prace opisane w punkcie 4 zdarzenia faktycznego.

Tym samym, w ocenie Spółki, prace prototypowe opisane w procesie produkcji prototypów i procesie udoskonalania produktów będą stanowiły badania rozwojowe w rozumieniu art. 4a pkt 28 updop.

Ad. 2

Jak wskazano wyżej, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się m.in. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Wykładnia językowa tego przepisu wskazuje po pierwsze, że za koszty kwalifikowane będą uznane zarówno należności pracownicze, wraz z narzutami na ubezpieczenia społeczne, dotyczące zatrudnionych już pracowników, dedykowanych następnie do prac badawczo-rozwojowych, jak i takie należności dotyczące pracowników zatrudnionych specjalnie do prac badawczo-rozwojowych. Przepis ten należy rozumieć w ten sposób, że ustawodawca nie ogranicza jego stosowania jedynie do osób nowo zatrudnionych do realizacji prac badawczo-rozwojowych, ale odnosi się również do osób już zatrudnionych na umowę o pracę dedykowanych do prac badawczo-rozwojowych.

Zdaniem Spółki, wykładnia językowa tego przepisu wskazuje również, że nie różnicuje on w żaden sposób statusu pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo- rozwojowej od rodzaju wykonywanej przez nich pracy, a w szczególności nie wyłącza on z zakresu kosztów kwalifikowanych należności za pracę, wraz z narzutami na ubezpieczenia, pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej, ale głównie wykonujący inną pracę - pod warunkiem istnienia ewidencji pracy pozwalającej na wyodrębnienie czasu pracy związanego z działalnością badawczo-rozwojową.

W konsekwencji, należy uznać, że wynagrodzenia wszystkich pracowników zatrudnionych na umowę o pracę do bieżącej działalności firmy, ale realizujących również prace w zakresie działalności badawczo-rozwojowej z narzutami na ubezpieczenia społeczne będą proporcjonalnie do czasu przeznaczonego na te prace kosztami kwalifikowanymi, w rozumieniu art. 18d ust. 2 updop. Proporcja ta będzie ustalana na podstawie ewidencji czasu pracy.

W związku z powyższym, Spółka prawidłowo postępuje zaliczając wynagrodzenia pracowników wraz z narzutami do kosztów kwalifikowanych wskazanych w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, w części w jakiej pracownicy poświęcili swój czas pracy na działalność badawczo-rozwojową, która została określona na podstawie prowadzonej przez Spółkę ewidencji czasu pracy związanej z pracami badawczo-rozwojowymi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Nadmienia się, że w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 3-5 zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie opisem stanu faktycznego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2017 r., poz. 1369 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj