Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-1.4011.44.2019.2.KO
z 9 kwietnia 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni – przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2019 r. (data wpływu 28 stycznia 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 marca 2019 r. (data wpływu 18 marca 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów uzyskanych w grudniu 2018 r. z prowadzonej w formie spółki jawnej pozarolniczej działalności gospodarczej, tzw. podatkiem liniowym – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2019 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) w związku z czym pismem z dnia 1 marca 2019 r., Nr 0113-KDIPT2-1.4011.44.2019.1.KO, na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 w związku z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano w dniu 1 marca 2019 r. (data doręczenia 8 marca 2019 r.).

Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek pismem z dnia 14 marca 2019 r., nadanym za pośrednictwem operatora pocztowego w dniu 15 marca 2019 r., które wpłynęło w dniu 18 marca 2019 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W okresie od dnia 1 lipca 2007 r. do dnia 6 grudnia 2018 r. Wnioskodawca był zatrudniony w .... Spółka Jawna, kolejno na stanowiskach: majster brygady remontowo-budowlanej, inżynier budowy, a ostatnio kierownik budowy. Do Jego obowiązków należało: organizowanie pracy i sprawowanie (w terenie) bezpośredniego nadzoru nad wykonywanymi robotami na kolejno realizowanych kontraktach, oznakowanie dróg na czas wykonywania robót, dopilnowywanie, aby pracownicy wykonywali pracę zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, oraz z zasadami przeciwpożarowymi, nadzór nad właściwą eksploatacją maszyn drogowych i sprzętu powierzonego przez pracodawcę. Miejsce pracy Wnioskodawcy to miejsca kolejno realizowanych kontraktów przez zatrudniającą Go firmę (praca na budowie).

Od dnia 7 grudnia 2018 r. Wnioskodawca jest wspólnikiem Spółki Jawnej, w której wcześniej był zatrudniony. Obecnie zakres Jego czynności obejmuje organizację i nadzór bieżącej działalności Spółki, a szczegółowo: przygotowywanie dokumentacji - ofert przetargowych, bieżące rozliczanie kontraktów, przygotowywanie dokumentów do odbiorów końcowych zrealizowanych kontraktów, przygotowywanie rozliczeń finansowych do wystawiania faktur za wykonane roboty, kontakty z inwestorami, negocjacje cenowe z przyszłymi inwestorami oraz wiodącymi dostawcami materiałów, sprawowanie nadzoru nad gospodarką sprzętową i transportową na potrzeby własne firmy.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 14 marca 2019 r. Wnioskodawca wskazał, że posiada udział w zysku w Spółce Jawnej w wysokości 49,5%. Czynności wykonywane w 2018 r. przez Wnioskodawcę nie były tożsame z czynnościami, które Wnioskodawca lub przynajmniej jeden ze wspólników Spółki Jawnej wykonywał w tym roku podatkowym w ramach stosunku pracy.

Do obowiązków Wnioskodawcy, kiedy pozostawał zatrudniony przez Spółkę jawną należało:

  1. organizowanie pracy i sprawowanie (w terenie) bezpośredniego nadzoru nad wykonywanymi robotami na kolejno realizowanych kontraktach,
  2. oznakowanie dróg na czas wykonywania robót,
  3. dopilnowywanie, aby pracownicy wykonywali pracę zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, oraz z zasadami przeciwpożarowymi,
  4. nadzór nad właściwą eksploatacją maszyn drogowych i sprzętu powierzonego przez pracodawcę.

Z kolei począwszy od dnia 7 grudnia 2018 r. (kiedy to Wnioskodawca został wspólnikiem .... Spółka Jawna) zakres obowiązków zawodowych uległ znacznej zmianie i obejmuje do dziś:

  1. przygotowywanie dokumentacji - ofert przetargowych,
  2. bieżące rozliczanie kontraktów,
  3. przygotowywanie dokumentów do odbiorów końcowych zrealizowanych kontraktów,
  4. przygotowywanie rozliczeń finansowych do wystawiania faktur za wykonane roboty,
  5. kontakty z inwestorami,
  6. negocjacje cenowe z przyszłymi inwestorami oraz wiodącymi dostawcami materiałów,
  7. sprawowanie nadzoru nad gospodarką sprzętową i transportową na potrzeby własne firmy.

Jednocześnie Wnioskodawca wskazał, że po zmianie w zakresie obowiązków pracowniczych z dnia 7 grudnia 2018 r. dotychczasowe Jego obowiązki przejął Pan ....., który nigdy nie był wspólnikiem .... Spółka Jawna. Pozostali wspólnicy Spółki Jawnej nie byli zatrudnieni na podstawie umowy o pracę oraz nie korzystali z możliwości opodatkowania przychodów z udziałów w Spółce zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Pierwszy przychód Wnioskodawca uzyskał w grudniu 2018 r.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca może rozliczyć się z dochodu za grudzień 2018 r., uzyskanego z pozarolniczej działalności gospodarczej, podatkiem liniowym, biorąc pod uwagę informuję, że od 7 grudnia 2018 r. jest wspólnikiem Spółki Jawnej, w której do 6 grudnia 2018 r. był pracownikiem?

Zdaniem Wnioskodawcy, dochód uzyskany w Spółce Jawnej w grudniu 2018 r. może rozliczyć podatkiem liniowym, ponieważ obecnie wykonuje zupełnie inne czynności, niż te, które wykonywał jako pracownik tejże firmy. Nadmienił, że w dniu 17 stycznia 2019 r. złożył do Urzędu Skarbowego oświadczenie o tym, że od 7 grudnia 2018 r. będzie się rozliczał podatkiem liniowym.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca dodał, że w Jego przekonaniu w niniejszej sprawie na podstawie art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r., a contrario w zw. z art. 9 ust. 2 tejże ustawy, zachodzą wszelkie przesłanki do tego, aby Wnioskodawca mógł rozliczyć dochód za grudzień 2018 r., uzyskany z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym, o którym mowa jest w art. 30c ww. ustawy. Należy podnieść, że Wnioskodawca począwszy od 7 grudnia 2018 r. jest wspólnikiem .... Spółka Jawna i wykonuje zupełnie inne obowiązki zawodowe niż przed datą uzyskania statusu wspólnika - o czym mowa jest dokładnie w opisie stanu faktycznego. Obowiązki zawodowe po Wnioskodawcy przejął Pan ...., który nigdy nie był wspólnikiem .... Spółka Jawna, co również ma znaczenie dla oceny zasadności stanowiska Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

  1. (uchylony),
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Należy podnieść, że przez zwrot „odpowiadających czynnościom” w rozumieniu ww. przepisu należy rozumieć przychody ze świadczenia usług przez podatnika na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, które są takie same (tożsame), jak czynności uprzednio przez niego wykonywane (vide: wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 maja 2015 r. w sprawie o sygnaturze II FSK 1069/13). W niniejszej sprawie przypadek taki jednak nie zachodzi, a zatem brak jest podstaw prawnych i faktycznych do odmowy rozliczenia dochodu Wnioskodawcy uzyskanego z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509, z poźn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1 pkt 1 i 3:

  • stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta (pkt 1);
  • pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3).

Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej zawarta została w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z jego treścią, działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa:

  1. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
  2. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

- prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Z kolei stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ww. ustawy, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym podatnicy mogą złożyć na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 9a ust. 2 powyższej ustawy podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c podatnicy mogą złożyć na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

W myśl art. 9a ust. 4 ww. ustawy, wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Zawiadomienie o rezygnacji ze sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, podatnik może złożyć na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Zatem, wybór sposobu opodatkowania określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczy wyłącznie form prowadzonej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Deklarując wybór 19% podatku liniowego podatnik musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9a ust. 3 pkt 2 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników: wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym – w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Zgodnie z powyższym, możliwość opodatkowania „podatkiem liniowym” jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał, bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

W świetle cytowanych przepisów, dochód osiągnięty z tytułu udziałów w spółce jawnej podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy lub po spełnieniu przez podatnika warunków określonych przepisami art. 9a ww. ustawy, może być opodatkowany zgodnie z art. 30c ust. 1 tej ustawy, tj. 19% podatkiem (tzw. podatkiem liniowym).

Nie ulega wątpliwości, że warunkiem koniecznym dla opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności podatkiem liniowym jest złożenie przez podatnika oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Z cytowanego wyżej przepisu art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika wprost, że – w sytuacji rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania 19% podatkiem dochodowym należy złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że w okresie od dnia 1 lipca 2007 r. do dnia 6 grudnia 2018 r. Wnioskodawca był zatrudniony w Spółce Jawnej, kolejno na stanowiskach: majster brygady remontowo-budowlanej, inżynier budowy i kierownik budowy. Do Jego obowiązków należało: organizowanie pracy i sprawowanie (w terenie) bezpośredniego nadzoru nad wykonywanymi robotami na kolejno realizowanych kontraktach, oznakowanie dróg na czas wykonywania robót, dopilnowywanie, aby pracownicy wykonywali pracę zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, oraz z zasadami przeciwpożarowymi, nadzór nad właściwą eksploatacją maszyn drogowych i sprzętu powierzonego przez pracodawcę. Miejsce pracy Wnioskodawcy to miejsca kolejno realizowanych kontraktów przez zatrudniającą Go firmę (praca na budowie).

Od dnia 7 grudnia 2018 r. Wnioskodawca jest wspólnikiem Spółki Jawnej, w której wcześniej był zatrudniony. Obecnie zakres Jego czynności obejmuje organizację i nadzór bieżącej działalności Spółki, a szczegółowo: przygotowywanie dokumentacji - ofert przetargowych, bieżące rozliczanie kontraktów, przygotowywanie dokumentów do odbiorów końcowych zrealizowanych kontraktów, przygotowywanie rozliczeń finansowych do wystawiania faktur za wykonane roboty, kontakty z inwestorami, negocjacje cenowe z przyszłymi inwestorami oraz wiodącymi dostawcami materiałów, sprawowanie nadzoru nad gospodarką sprzętową i transportową na potrzeby własne firmy.

Czynności wykonywane w 2018 r. przez Wnioskodawcę nie były tożsame z czynnościami, które Wnioskodawca lub przynajmniej jeden ze wspólników Spółki Jawnej wykonywał w tym roku podatkowym w ramach stosunku pracy.

Jednocześnie Wnioskodawca wskazał, że po zmianie w zakresie obowiązków pracowniczych z dnia 7 grudnia 2018 r. dotychczasowe Jego obowiązki przejął Pan .... który nigdy nie był wspólnikiem ..... Spółka Jawna. Pozostali wspólnicy Spółki Jawnej nie byli zatrudnieni na podstawie umowy o pracę oraz nie korzystali z możliwości opodatkowania przychodów z udziałów w Spółce jawnej zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Pierwszy przychód Wnioskodawca uzyskał w grudniu 2018 r.

W dniu 17 stycznia 2019 r. złożył do Urzędu Skarbowego oświadczenie o tym, że od 7 grudnia 2018 r. będzie się rozliczał podatkiem liniowym.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz przytoczone przepisy prawne stwierdzić należy, że Wnioskodawcy w grudniu 2018 r. nie przysługiwało prawo do opodatkowania dochodu z tytułu uczestnictwa w Spółce jawnej 19% stawką podatku dochodowego, zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. tzw. podatkiem liniowym, ze względu na to, że Wnioskodawca nie złożył – w ustawowym terminie – oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca pierwszy przychód Wnioskodawca uzyskał w grudniu 2018 r. Zatem oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej 19% podatkiem liniowym, za grudzień 2018 r., winno być złożone do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. O skuteczności złożonego oświadczenia decyduje bowiem dzień uzyskania pierwszego przychodu. Naruszenie tego terminu skutkuje niemożnością opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej ww. formie. Natomiast Wnioskodawca niniejsze oświadczenie złożył w dniu 17 stycznia 2019 r.

Z uwagi na powyższe, stanowisko Wnioskodawcy uznano za nieprawidłowe.

Jednocześnie zaznaczyć należy, że Wnioskodawca ma prawo dokonać zmiany sposobu opodatkowania dochodów z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej na tzw. metodę liniową w kolejnych latach podatkowych, pod warunkiem złożenia stosownego oświadczenia w wymaganym ustawowo terminie, po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego …., w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj