Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT2-2.4011.12.2019.1.HD
z 12 marca 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 5 stycznia 2019 r. (data wpływu 11 stycznia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania nagrody w konkursie – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 11 stycznia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania nagrody w konkursie.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W dniu XX.XX.2018 r. Wnioskodawczyni odebrała nagrodę, przyznawaną corocznie w ramach konkursu.

Idea konkursu zrodziła się we Francji dzięki powołaniu partnerstwa między Fundacją X. a Organizacją Y.

Celem konkursu jest ....

Corocznie nagroda naukowa przyznawana jest ... za wybitne osiągnięcia ... (w tym: publikacje i... badania ...). Laureatki wybierane są w trybie konkursowym, przez niezależne międzynarodowe Jury złożone z ...

Dokumentacja konkursowa obejmuje: wniosek ..., opis tematyki ..., CV..., listę dotychczasowych publikacji, trzy listy referencyjne oraz kopię ...najważniejszych publikacji ....

Wspomniana dokumentacja konkursowa składana jest przez Kandydatki zainteresowane udziałem w konkursie drogą elektroniczną (w wyznaczonym regulaminowo terminie), w odpowiedzi na ogłoszenie o konkursie rokrocznie publikowanym wraz z regulaminem przyznawania nagrody na stronie internetowej. Zaproszenie do udziału w konkursie wraz z regulaminem udziału w ww. konkursie jest dodatkowo publikowane w mediach społecznościowych, rozsyłane do uczelni wyższych, jednostek naukowo-badawczych, etc.

Decyzją Jury, za rozwój metod …. (ze szczególnym uwzględnieniem ….), Wnioskodawczyni znalazła się w gronie ... Laureatek wyłonionych w ubiegłorocznej edycji konkursu (tj. w 2018 r.). Nagrodę, w wysokości 15.000 Euro (słownie: piętnaście tysięcy Euro), Wnioskodawczyni otrzymała jako ….

Formalne wręczenie nagrody w postaci dyplomu odbyło się w dniu XX.XX.2018 r. podczas oficjalnej gali, natomiast fizycznie ekwiwalent nagrody w formie przelewu na indywidualny rachunek bankowy Wnioskodawczyni prowadzony w walucie Euro został Wnioskodawczyni przekazany w dniu 29 marca 2018 r.

Od uzyskanej nagrody naukowej organizator konkursu nie pobrał należnego podatku dochodowego. Uzyskana kwota nagrody naukowej, po przeliczeniu na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu – art. 11a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (1 EUR = 4,2097 PLN; Tabela nr 062/A/NBP/2018 z dnia 28 marca 2018 r.) wyniosła 63.145,50 PLN (słownie: sześćdziesiąt trzy tysiące sto czterdzieści pięć złotych 50/100).


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


W jakiej wysokości i kiedy Wnioskodawczyni powinna uiścić podatek od otrzymanej nagrody naukowej?


Zdaniem Wnioskodawczyni, od całej kwoty otrzymanej nagrody, tj. 63.145,50 PLN z tytułu zwycięstwa w konkursie naukowym organizowanym przez fundację X. z siedzibą we Francji Wnioskodawczyni powinna zapłacić – zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – podatek zryczałtowany w wysokości 10%.

W związku z tym, że podatek od uzyskanej przez Wnioskodawczynię nagrody naukowej nie został pobrany przez organizatora konkursu, którym był podmiot zagraniczny, dlatego – według Wnioskodawczyni – jako podatnik powinna wykazać ten podatek w zeznaniu podatkowym na formularzu PIT-36 za 2018 r. i w terminie do 30 kwietnia 2019 r. zapłacić 10% zryczałtowany podatek.

W myśl art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Przepisy art. 3 ust. 1,1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ww. ustawy).

Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku nie reguluje bezpośrednio zasad opodatkowania wygranych w konkursach. Jednakże w myśl art. 21 ust. 1 ww. części dochodu osoby mającej miejsce zamieszkania w jednym z Umawiających się Państw, bez względu na to skąd pochodzą, a o których nie było mowy w poprzednich artykułach niniejszej umowy, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie. W świetle powyższego dochód z tytułu wygranej w powyższym konkursie podlega opodatkowaniu tylko w Polsce, na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast katalog źródeł przychodów zawiera art. 10 ust. 1 ustawy o podatki dochodowym od osób fizycznych.

Źródłem przychodów są m.in. inne źródła (pkt 9 ww. przepisu) szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Zatem do innych źródeł zalicza się te wszystkie przychody, które nie mieszczą się w pozostałych kategoriach źródeł, ściśle wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1-8 ustawy.

Należy mieć na uwadze, iż zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 cytowanej ustawy od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 – w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

Stosownie natomiast do treści art. 21 ust. 1 pkt 68 ww. ustawy wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług – jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają legalnej definicji konkursu. W związku z brakiem legalnej definicji konkursu, zgodnie z dyrektywą interpretacyjną, naturalnej wykładni językowej (jeżeli w danym akcie normatywnym nie ma definicji legalnej danego pojęcia to zwrotom języka prawnego nie należy nadawać innego znaczenia niż to, które zwroty owe mają na gruncie języka naturalnego) zasadne jest przyjęcie powszechnej definicji przedmiotowego pojęcia określonej w słowniku języka polskiego. Zgodnie zatem z definicją „konkursu” przytoczoną w Słowniku Języka Polskiego (pod red. M. Szymczaka, PWN. Warszawa 2002 r.) konkurs to „impreza, przedsięwzięcie o charakterze artystycznym, rozrywkowym, sportowym, mające określony program i dające możliwość wyboru przez eliminację najlepszych wykonawców, autorów danych prac itp. zwykle wyróżnionych nagrodami”.

Jak wykazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w uzasadnieniu do wydanej interpretacji indywidualnej z dnia 5 listopada 2015 r. nr IBPB-2-2/4511-517/15/NG dotyczącej sposobu opodatkowania nagrody otrzymanej w konkursie naukowym organizowanym przez podmiot z siedzibą w Niemczech – istotnym elementem każdego konkursu jest rywalizacja pomiędzy jego uczestnikami, zaś od strony formalnej – regulamin określający porządek oraz zasady wyłaniania zwycięzców.

W orzecznictwie wskazuje się, że zasadniczo definicja konkursu zawiera w sobie kilka elementów. Pierwszym z nich powinno być ogłoszenie konkursu wraz ze stosowanym regulaminem, po czym uczestnicy konkursu winni podjąć stosowne działania, które z samej natury konkursu powinny zawierać w sobie element rywalizacji. Zakończeniem konkursu, który jest wynikiem współzawodnictwa jego uczestników, jest ogłoszenie wyników i nierzadko rozdanie nagród. Wynik konkursu ma ścisły związek z efektem bezpośredniego współzawodnictwa uczestników konkursu.

Wnioskodawczyni wskazuje, że wszystkie powyższe przesłanki zostały spełnione w przypadku otrzymanej przez nią nagrody naukowej.

Ponieważ, organizator konkursu nie pobrał od nagrody podatku dochodowego to – zgodnie z art. 45 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w zeznaniu, o którym mowa w ust. 1 lub ust. 1a, to na Wnioskodawczyni jako na podatniku ciąży obowiązek wykazania należnego podatku dochodowego, o którym mowa w art. 29-30a. Przy czym z art. 45 ust. 1 ww. ustawy wynika, że podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Podsumowując, mając na uwadze powyżej przedstawione argumenty, a także dotychczasowe stanowisko organów podatkowych (np. uzasadnienie interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 5 listopada 2015 r. nr IBPB-2-2/4511-517/15/NG lub uzasadnienie interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 11 marca 2015 r. nr ITPB2/415- 1135/14/ENB) Wnioskodawczyni uważa, że uzyskana przez nią nagroda z tytułu zwycięstwa w konkursie naukowym organizowanym przez fundację X. z siedzibą we Francji z racji, iż przekroczyła wartość 760 zł, będzie podlega w całości opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponieważ podatek od otrzymanej przez Wnioskodawczynię nagrody nie został pobrany przez organizatora konkursu, którym był podmiot zagraniczny, to na Wnioskodawczyni jako podatniku ciąży obowiązek wykazania tego podatku w zeznaniu podatkowym na formularzu PIT-36 i w terminie złożenia zeznania (nie później niż do 30 kwietnia 2019 r.) i zapłaty 10% zryczałtowanego podatku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509, z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).


W myśl art. 3 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:


  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.


Stosownie do treści art. 4a ww. ustawy przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Z wniosku wynika, że w dniu XX.XX.2018 r. w …Wnioskodawczyni odebrała nagrodę, przyznawaną corocznie w ramach konkursu. Idea konkursu zrodziła się we Francji dzięki powołaniu partnerstwa między Fundacją X. a Organizacją Y. Celem konkursu jest .... Corocznie nagroda naukowa przyznawana jest ...za wybitne osiągnięcia ... (w tym: publikacje i ... badania ...). Laureatki wybierane są w trybie konkursowym, przez niezależne międzynarodowe Jury złożone z wybitnych naukowców na podstawie oceny dokumentacji konkursowej złożonej przez kandydatki z całego świata. Dokumentacja konkursowa obejmuje: wniosek ..., opis ..., CV ..., listę dotychczasowych publikacji, trzy listy referencyjne oraz kopię ...najważniejszych publikacji .... Wspomniana dokumentacja konkursowa składana jest przez Kandydatki zainteresowane udziałem w konkursie drogą elektroniczną (w wyznaczonym regulaminowo terminie), w odpowiedzi na ogłoszenie o konkursie rokrocznie publikowanym wraz z regulaminem przyznawania nagrody na stronie internetowej. Zaproszenie do udziału w konkursie wraz z regulaminem udziału w ww. konkursie jest dodatkowo publikowane w mediach społecznościowych, rozsyłane do uczelni wyższych, jednostek naukowo-badawczych, etc. Decyzją Jury, za rozwój metod … (ze szczególnym uwzględnieniem …), Wnioskodawczyni znalazła się w gronie ... Laureatek wyłonionych w ubiegłorocznej edycji konkursu (tj. w 2018 r.). Nagrodę, w wysokości 15.000 Euro, Wnioskodawczyni otrzymała jako …. Formalne wręczenie nagrody w postaci dyplomu odbyło się w dniu XX.XX.2018 r. podczas oficjalnej gali, natomiast fizycznie ekwiwalent nagrody w formie przelewu na indywidualny rachunek bankowy Wnioskodawczyni prowadzony w walucie Euro został Wnioskodawczyni przekazany w dniu 29 marca 2018 r. Od uzyskanej nagrody naukowej organizator konkursu nie pobrał należnego podatku dochodowego. Uzyskana kwota nagrody naukowej, po przeliczeniu na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu – art. 11a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (1 EUR = 4,2097 PLN; Tabela nr 062/A/NBP/2018 z dnia 28 marca 2018 r.) wyniosła 63.145,50 PLN.

Na podstawie art. 21 ust. 1 umowy z dnia 19 stycznia 1977 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. Nr 1, poz. 5) części dochodu osoby mającej miejsce zamieszkania w jednym z Umawiających się Państw, bez względu na to skąd pochodzą, a o których nie było mowy w poprzednich artykułach niniejszej umowy, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.

Opisane we wniosku świadczenie pieniężne otrzymane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce nie zostało wymienione w artykułach umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku, a tym samym stwierdzić należy, że stanowi przychód objęty art. 21 ust. 1 ww. umowy i podlega opodatkowaniu tylko w Polsce.

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z jego treścią opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r. – przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 25b i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 11a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług – jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 2000 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają legalnej definicji pojęć „konkurs” oraz „nagroda”, wobec czego w celu ich określenia uzasadnione jest zastosowanie wykładni językowej.

Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN „konkurs” – to przedsięwzięcie dające możliwość wyboru najlepszych wykonawców, autorów danych prac, itp., natomiast „nagroda” – to dyplom, odznaczenie, pieniądze lub wartościowy przedmiot będące formą uznania lub wyróżnienia za osiągnięcia, zwycięstwo w konkursie, w zawodach, itp.

Z definicji tych wynika, że jakieś przedsięwzięcie można określić mianem konkursu jeśli istnieje w nim element współzawodnictwa w celu osiągnięcia najlepszego rezultatu. W powszechnym rozumieniu konkurs to postępowanie mające na celu wyłonienie zwycięzcy bądź kilku zwycięzców spośród grupy najlepszych uczestników spełniających określone kryteria. Równie ważnym jak element współzawodnictwa jest strona formalna całego przedsięwzięcia. Konieczne jest bowiem sporządzenie regulaminu konkursu, w którym określona zostanie nazwa konkursu, organizator, uczestnicy konkursu, nagrody oraz sposób wyłonienia zwycięzców.

Z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego – w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

W myśl art. 30 ust. 3 ww. ustawy zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, 4-4b, 5a oraz 13-16, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.

Zgodnie z art. 30 ust. 8 ww. ustawy dochodów (przychodów), o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27.

Przepisy ust. 1 pkt 2, 4-4b, 5a i 7a stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania przez podatnika jego miejsca zamieszkania dla celów podatkowych certyfikatem rezydencji (art. 30 ust. 9 ustawy).

Stosownie natomiast do art. 45 ust. 1 ustawy – w brzmieniu obowiązujący do 31 grudnia 2018 r. i mającym zastosowanie do dochodów uzyskanych w 2018 r. z zagranicy bez pośrednictwa płatników – podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 1aa, 7 i 8.

W zeznaniu, o którym mowa w ust. 1 lub ust. 1a, wykazuje się należny podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29-30a, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika (art. 45 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).


Na podstawie art. 45 ust. 4 ww. ustawy – w brzmieniu obowiązujący do 31 grudnia 2018 r. – w terminie określonym w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7, podatnicy są obowiązani wpłacić:


  1. różnicę między podatkiem należnym wynikającym z zeznania, o którym mowa w ust. 1, a sumą należnych za dany rok zaliczek, w tym również sumą zaliczek pobranych przez płatników;
  2. należny podatek dochodowy wynikający z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 1;
  3. należny podatek dochodowy wynikający z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 2, albo różnicę pomiędzy podatkiem należnym wynikającym z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 2, a sumą należnych za dany rok zaliczek;
  4. należny podatek wynikający z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 3.


Odnosząc powyższe na grunt niniejszej sprawy stwierdzić należy, iż nagroda otrzymana przez Wnioskodawczynię podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Z uwagi na to, że wartość nagrody przekracza 2.000 zł nie znajduje zastosowania zwolnienie przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym, że od otrzymanej przez Wnioskodawczynię nagrody organizator konkursu, którym był podmiot zagraniczny, nie pobrał podatku, Wnioskodawczyni zobowiązana jest wykazać 10% zryczałtowany podatek dochodowy w zeznaniu podatkowym na formularzu PIT-36 za 2018 r. i w terminie do 30 kwietnia 2019 r. zapłacić ww. podatek. Dla celów prawidłowego wykazania kwoty zryczałtowanego podatku dochodowego Wnioskodawczyni powinna najpierw przeliczyć na złotówki wartość nagrody, zgodnie z zasadami wskazanymi w powołanym art. 11a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawczynię interpretacji indywidualnych tutejszy organ informuje, że wydane zostały one w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.

Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj