Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-1.4010.546.2018.3.MR
z 4 marca 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2018 r. (data wpływu 27 grudnia 2018 r.) uzupełnione pismem z dnia 4 lutego 2019 r. (data nadania 4 lutego 2019., data wpływu 6 lutego 2019 r.) na wezwanie z dnia 24 stycznia 2019 r. nr 0114-KDIP2-1.4010.546.2018.2.MR (data nadania 24 stycznia 2019 r., data odbioru 28 stycznia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, która uprawnia Wnioskodawcę w roku 2018 r. do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 1 tej ustawy stanowią prace realizowane przez Wnioskodawcę w ramach:

  • Projektu nr 1 (Pytanie 1) – jest prawidłowe,
  • Projektów nr 2-9 (Pytanie 2) – jest prawidłowe,
  • Projektów nr 10-15 (Pytanie 3) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 grudnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, która uprawnia Wnioskodawcę w roku 2018 r. do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 1 tej ustawy stanowią prace realizowane przez Wnioskodawcę w ramach Projektów 1-15.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawcą jest spółką akcyjną z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegającą obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Przedmiotem działalności Spółki jest świadczenie kompleksowych usług oraz rozwiązań informatycznych. Spółka produkuje i rozwija oprogramowanie, m.in. dla sektora leasingowego oraz samorządów, dostarcza infrastrukturę informatyczną, rozwiązania dla inteligentnych miast i budynków, oferuje centra danych, szkolenia i systemy zarządzania kapitałem ludzkim, specjalizuje się także w usługach cyberbezpieczeństwa oraz komunikacji masowej. Działalność skoncentrowana jest na obsłudze przedsiębiorstw oraz instytucji administracji samorządowej na rynku krajowym. Spółka ze swoimi produktami jest obecna również na rynkach zagranicznych, działając w szczególności w Europie, Afryce oraz Azji. W ramach działalności Spółka prowadzi zarówno projekty operacyjne i utrzymaniowe, jak i prowadzi prace badawczo-rozwojowe (Spółka corocznie składa do Głównego Urzędu Statystycznego sprawozdanie o działalności badawczej i rozwojowej na formularze PNT-01, klasyfikując swoje działania jako „Działalność związana z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki oraz działalność powiązana”; formularz ten zostanie złożony również za 2018 r.).

Z uwagi na szeroki zakres oferowanych usług Spółka dla potrzeb wewnętrznych dzieli wykonywane prace na projekty. Co do zasady, Spółka wydziela prace polegające na utrzymaniu oprogramowania, jego obsłudze, okresowych aktualizacjach czy rozwiązywaniu problemów (wsparcie posprzedażowe, helpdesk itd.) do projektów odrębnych od prac polegających na istotnej rozbudowie oprogramowania, migracji technologicznej bądź wytworzeniu nowych aplikacji. Z tego względu, spośród realizowanych w 2018 r. projektów Spółka wydzieliła prace, które wiążą się z prowadzeniem działalności badawczo- rozwojowej, a następnie podzieliła je na trzy grupy:

  • Grupa 1 - Projekty z dofinansowaniem zewnętrznym (np. dotacje unijne),
  • Grupa 2 - Projekty polegające na migracji technologicznej bądź aktualizacji oprogramowania,
  • Grupa 3 - Projekty polegające na tworzeniu nowego oprogramowania.


Poniżej przedstawiono opis projektów wchodzących w skład poszczególnych grup.

GRUPA 1 - Projekty z dofinansowaniem

Projekt nr 1 Nowatorska koncepcja poboru opłat i rozliczeń usług miejskich w ramach S…

Spółka rozpoczęła prace związane z projektem z dniem 01.09.2017 r., a zakończenie prac planowane jest do 30.06.2021 r.


Celem projektu jest przeprowadzenie badań i opracowanie rozwiązania zapewniającego unikalny na rynku pakiet narzędzi i usług:

  1. Umożliwiających wygodne korzystanie z intermodalnego transportu zbiorowego, wraz z rozliczaniem finansowania i zintegrowanym, sprawiedliwym społecznie poborem opłat maksymalizującym wpływy ze sprzedaży dzięki powszechności uiszczania opłat za przejazd oraz zmniejszającym koszty windykacji,
  2. Wpierających zarządzanie cyfrową infrastrukturą oraz usługami miast z wykorzystaniem sensorów i sterowników wraz z nowoczesnymi mechanizmami analizy i korelacji informacji płynących z różnych obszarów funkcjonowania miasta, tak aby wspomagać właściwe decyzje związane z inwestycjami i działać na rzecz podniesienia wskaźnika jakości życia w mieście w oparciu o normę ISO 37120:2014 z wykorzystaniem rozwiązań klasy Internet of Things, Machinę Learning, Big Data.

W ramach projektu przeprowadzona zostaje analiza wykonalności, budowa systemu wygodnej podróży w modelach „hands free” i „pay-as-you-go” oraz zintegrowanie poboru opłat z nowoczesnymi instrumentami płatniczymi i nowymi usługami administracji publicznej (np. integracja z rozwiązaniami obszaru Pomocy Społecznej i Rodziny np. 500+, zasiłki społeczne, Karta Dużej Rodziny), respektujące jednocześnie złożoność formalno-prawną (ulgi) i bezpieczeństwo. Model „hands free” przewiduje rozwiązanie, zgodnie z którym użytkownik komunikacji zbiorowej korzystając z danego środka komunikacji powinien w jak najmniejszym stopniu być obciążony czynnościami wymaganymi do potwierdzenia, że faktycznie korzysta z usługi. Natomiast model „pay-as-you-go” zakłada, iż użytkownik komunikacji zbiorowej będzie rozliczany wyłącznie za faktyczne wykorzystanie środka transportu. Przykładem takiego zagadnienia jest wykorzystanie np. systemów check-in/check-out.

Planowane rozwiązanie pozwoli z jednej strony na zaniechanie oferowania biletów papierowych (jednorazowych) z jednoczesnym umożliwieniem dalszego zakupienia jednorazowego przejazdu. Pozwoli także na automatyzację procesów (na tyle, na ile pozwolą na to wyniki badań) dla procesów check-in/check-out. Dzięki zebraniu informacji o przejazdach w postaci zintegrowanej dla danej osoby możliwe będzie zastosowanie „sprawiedliwych” taryf w przypadku zwiększenia ilości przejazdów danej osoby, wspólnie rozliczanie np. rodziny, czy stosowanie innych preferencji (np. darmowe parkingi P&R dla danego progu ilości przejazdów).

Rozwiązanie tego typu pozwoli także na rozliczanie innych usług miejskich, przykładowo umożliwiając użytkownikom komunikacji miejskiej korzystanie ze specjalnych taryf na pływalnie miejską. W celu uzyskania takich możliwości, wszelkie informacje zebrane są w ramach folderu SVC (Single View Citizen).

Projektowane rozwiązanie może służyć ogólnie do pobierania opłat (i rabatów) za wszelkie usługi miejskie, jak również do promowania określonych postaw społecznych. Przykładowo, w zakresie sortowania odpadów system może pozwolić na otwarcie pojemnika na odpady sortowane za pomocą tej samej funkcjonalności, jaka zostanie wykorzystana do pobierania opłat za przejazdy. W efekcie na konto w systemie SVC mogą wpłynąć punkty premiowe, które można będzie przykładowo wymienić na darmowe przejazdy komunikacją miejską.

Należy także zwrócić uwagę, że systemy tego rodzaju są systemami on-line, co pozwala na zbieranie i przetwarzanie danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Tego rodzaju rozwiązanie pozwala także na oferowanie dodatkowych funkcjonalności, np. poprawiających bezpieczeństwo dzieci (rodzic może sprawdzić, czy dziecko jest w autobusie). W szczególnych wypadkach możliwe jest także monitorowanie schorowanych osób starszych. Prawdopodobnie możliwe będzie ułatwione poszukiwanie osób zaginionych w terenie miejskim, dzięki wykorzystaniu funkcjonalności „crowd computing”, czyli wykorzystaniu telefonów komórkowych osób, które wyraziły na to zgodę w celu przekazania do centrum informacji o bliskości wyszukiwanej osoby.

Głównym odbiorcą opisywanych powyżej rozwiązań są miasta, w których funkcjonuje komunikacja publiczna organizowana przez samorząd. Wnioskodawca planuje wdrożyć powyższe rozwiązanie do portfolio oferowanych produktów. Opracowane oprogramowanie zostanie zaoferowane jako własny produkt firmy zarówno w modelu „standalone” do wdrożenia na platformie klienta oraz w modelu SaaS. Wnioskodawca zamierza wprowadzić wyniki prac B+R do własnej działalności gospodarczej poprzez rozpoczęcie produkcji lub świadczenia usług na bazie uzyskanych wyników projektu. Spółka planuje udzielać licencji (na zasadach rynkowych) na korzystanie z przysługujących praw do wyników prac B+R w działalności gospodarczej innych przedsiębiorców oraz sprzedawać (na zasadach rynkowych) prawa do wyników prac B+R w celu wprowadzenia ich do działalności gospodarczej innego przedsiębiorcy.

W ramach prowadzonych obecnie prac badawczych, Spółka prowadzi badania nakierowane na wypracowanie rozwiązania w zakresie następujących kwestii:

  1. Potwierdzenie faktycznej obecności osoby w pojeździe (korzystanie z komunikacji zbiorowej). W obecnych systemach wykorzystywane jest rozwiązanie typu „check-in”. Wykonywane jest to za pomocą kasowania biletu/zbliżania karty po wejściu do pojazdu;
  2. Potwierdzenie opuszczenia pojazdu. W przypadku systemów biletowych nie jest wykonywane (co jest jego istotną wygodą), jednocześnie pasażer nie może w prosty sposób przedłużyć podróży (bo np. zmienił jej cel). W przypadku biletów jednoprzejazdowych za każdy przejazd zapłaci tyle samo, w różny sposób korzystając ze środków komunikacji;
  3. Autentyczność stron transakcji. Niezbędne dla potwierdzenia, że korzystający ze środka komunikacji publicznej to właśnie ta osoba, którą należy obciążyć za przejazd. Istotne także dla uniknięcia obciążenia kosztami przejazdu bezbiletowego osoby, która w dobrej wierze korzystała z systemu podatnego na włamanie (np. w celu pobrania opłaty na rzecz podmiotu, który nie jest uprawniony do jego pobierania)
  4. Niezaprzeczalność. Zarówno w obszarze transakcji jak i tez potwierdzenia korzystania (lub nie) ze środka komunikacji miejskiej;
  5. Integralność. Niezbędna dla zapewnienia, że informacje przekazywane o transakcji i przejazdach nie podlegały nieuprawnionym modyfikacjom;
  6. Analiza potoków pasażerskich w celu umożliwienia zwiększenia wskaźników ISO oraz rozliczania dotacji i kosztów operatorów transportu;
  7. Analiza potoków pasażerskich w celu optymalizacji inwestycji i kosztów transportu publicznego (budowanie optymalnych tras, węzłów przesiadkowych, elektromobilność, autobusy autonomiczne, optymalizacja napełnienia pojazdów);
  8. Umożliwienie optymalizacji trasy, kosztów przewozu, optymalny dobór środków transportu dla pasażera (kto płaci więcej, ten jedzie szybciej). Możliwość włączenia do systemu także innych przewoźników np. taksówek wraz z możliwością jednokrotnego rozliczenia opłat.

Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, iż niniejszy projekt uzyskał dofinansowanie na badania przemysłowe i prace rozwojowe na podstawie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lutego 2015 r. w sprawie warunków i trybu udzielania pomocy publicznej i pomocy de minimis za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i stanowi pomoc publiczną zwolnioną z obowiązku notyfikacji przewidzianego w art. 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, na podstawie rozporządzenia nr 651/2014.

Zgodnie z powyższym Wnioskodawca zawarł z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) z siedzibą w Warszawie umowę o dofinansowanie projektu w ramach programu operacyjnego inteligentny rozwój. Na podstawie § 6 ust. 1 i 2 Umowy, całkowity koszt realizacji Projektu, a zarazem całkowita kwota kosztów kwalifikowanych, wynosi 14.001.961,77 zł, przy czym Spółka otrzymała dofinansowanie w kwocie nieprzekraczającej 6.986.071,56 zł, co stanowi 49,89% całkowitych wydatków na badania przemysłowe i rozwojowe prowadzone w ramach projektu.

Należy podkreślić, że prace realizowane w ramach projektu nie mają charakteru prac rutynowych. Celem projektu jest wypracowanie rozwiązań, które obecnie nie są stosowane na rynku. Opracowywane rozwiązania mają być nowatorskie w stosunku do obecnie stosowanych. Projekt obecnie jest na poziomie prac badawczych. Wnioskodawca dwukrotnie opublikował wyniki dotychczasowych badań na konferencjach naukowych.

GRUPA 2 - Projekty polegające na migracji technologicznej bądź aktualizacji oprogramowania


Projekt nr 2 – L.

System L. stanowi specjalistyczne oprogramowanie dla firm z branży leasingowej. Obecnie oferowana wersja, stanowiąca trzecią generację produktu, zapewnia wsparcie procesu zawierania umowy leasingu począwszy od etapu przygotowywania produktów finansowych, przez ofertowanie, analizę wniosków, rejestrację kontraktów, aż po automatyczne księgowania i eksporty do bazy danych.

Z uwagi na wielkość i kompleksowość programu, oferującego wiele różnych modułów, Spółka postanowiła stworzyć jego czwartą wersję, która pozwoli na innowacyjną pracę z programem w sposób zadaniowy. W założeniu nowa wersja programu będzie posiadać centralny moduł, który zintegruje pozostałe funkcje systemu L…, a następnie podzieli proces obsługi umowy leasingu na poszczególne zadania, przydzielone sekwencyjnie pracownikowi (lub rozdzielone pomiędzy różnych pracowników). Dzięki powiązaniu systemu z nowym serwerem aplikacyjnym C… pojawi się również możliwość zautomatyzowania części procesów o charakterze masowym. W ramach projektu Spółka uznała, że ze względu na zakres wprowadzanych usprawnień niezbędne jest również unowocześnienie całego systemu, co wiązało się z koniecznością wytworzenia oprogramowania w oparciu o nową technologię (migracja technologiczna).

W ramach projektu Wnioskodawca prowadzi prace polegające na udoskonalaniu zdolności integracji z innym oprogramowaniem, opracowywaniu, testowaniu oraz wprowadzaniu nowych funkcjonalności i innych znaczących usprawnień, a efektem prac są nowoczesne i zaawansowane algorytmy oraz kody informatyczne w postaci gotowego oprogramowania.

Prace rozwojowe w ramach projektu obejmują w szczególności:

  • Przeprowadzenie analizy dostępnej technologii w celu wybrania najkorzystniejszego rozwiązania do wytworzenia oprogramowania,
  • Ustalenie wymogów, jakie musi spełnić finalna wersja programu,
  • Tworzenie poszczególnych partii oprogramowania etapami oraz ich testowanie,
  • Przenoszenie partii programów przetestowanych z wynikiem pomyślnym do docelowej wersji oprogramowania,
  • Testowanie prototypowej wersji oprogramowania,
  • Dodawanie finalnych usprawnień.


Rezultatem przeprowadzonych prac jest nowoczesne oprogramowanie, które:

  • pracuje w oparciu o nową technologię (wymiana stosu technologicznego),
  • integruje poszczególne moduły systemu w centralnym module zadaniowym, umożliwiając w ten sposób przydzielanie zadań użytkownikom; operator może dzięki temu pracować bezpośrednio na przydzielonych zadaniach, bez konieczności przeszukiwania systemu w poszukiwaniu funkcji potrzebnej do realizacji określonej czynności,
  • zostało zintegrowane z wytworzonym na potrzeby tego projektu serwerem aplikacyjnym C…, umożliwiając automatyzację wykonania określonych powtarzalnych zadań o charakterze masowym,
  • jest dużo wygodniejsze w użytkowaniu głównie przez wprowadzenie modułu zadaniowego, ale również dzięki przebudowaniu warstwy prezentacyjnej programu, jak również dzięki możliwości wprowadzania danych w wielu językach w wyniku przystosowania programu do Unicode.


Prowadzone prace w ramach projektu nie mają charakteru czynności rutynowych czy okresowych zmian, a ich celem jest stworzenie nowej wersji oprogramowania, zawierającej innowacyjne rozwiązania. Po zakończeniu prac projektowych planowana jest komercjalizacja ich wyników poprzez udzielanie licencji do nowej wersji oprogramowania u aktualnych oraz nowych klientów.

Projekt nr 3 - NWPOJ 2.0- Naliczanie i windykacja podatku od środków transportowych

Celem projektu NWPOJ 2.0 jest wytworzenie nowej, gruntownie zmienionej wersji aktualnie oferowanego oprogramowania N. (udostępnianego w ramach systemu O. - więcej informacji na temat tego systemu wskazanych zostało w opisie projektu nr 10 - Komponenty O. 2.0), które umożliwia jednostkom samorządu terytorialnego dokonywanie rozliczeń podatku od środków transportowych.

Dotychczasowe oprogramowanie oferowane przez Spółkę cechuje się małym stopniem funkcjonalności (np. z oprogramowania można korzystać jedynie na określonym komputerze, brak możliwości korzystania z usług zlokalizowanych w chmurze obliczeniowej). Z tego względu podjęto prace polegające na wytworzeniu oprogramowania w nowej technologii, pozwalającej na udostępnienie oprogramowania w nowoczesny sposób (tj. w chmurze obliczeniowej), co jest zgodne z obecnymi oczekiwaniami klientów.


W ramach projektu Spółka prowadzi prace polegające na opracowywaniu, testowaniu oraz wprowadzaniu nowych funkcjonalności i innych znaczących usprawnień, a efektem prac są nowoczesne i zaawansowane algorytmy oraz kody informatyczne w postaci gotowego oprogramowania.

Prace rozwojowe w ramach projektu obejmowały w szczególności:

  • wykonanie analizy dostępnych technologii na potrzeby migracji;
  • przygotowanie wersji testowej, modułów logowania, interfejsu użytkownika, nowego standardu graficznego, modyfikację sposobu, w jaki użytkownik pracuje z aplikacją;
  • prace związane ze standaryzacją usługi, tj. wprowadzenie jednolitych rozwiązań dla wszystkich użytkowników oraz prace zapewniające odpowiednią skalowalność;
  • Zmodyfikowanie opcji rozliczania podatku od środków transportowych - system ma rozliczać należności na podstawie deklaracji podatników, zamiast na podstawie bazy danych o pojazdach.


W ramach projektu nowa wersja oprogramowania wytwarzana jest w technologii trójwarstwowej.


Architektura oprogramowania zbudowana zostanie w oparciu o technikę trójwarstwową WEB (warstwa bazy danych, warstwa sterująca oraz interfejs użytkownika) oraz tzw. mikrousługi (tj. wiele rozproszonych, mniejszych aplikacji komunikujących się z użytkownikiem poprzez zintegrowany interfejs), zamiast dotychczasowej architektury monolitycznej (jeden duży, kompleksowy program).


Rezultatem prac będzie nowoczesne oprogramowanie, umożliwiające korzystanie z niego w oknie przeglądarki internetowej z dowolnego urządzenia, a także wsparcie dla modelu korzystania z aplikacji w chmurze obliczeniowej.

W ramach projektu wraz z wymianą stosu technologicznego wprowadza się również nowe funkcjonalności (np. generator raportów).

Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, iż z uwagi na konieczność całkowitej wymiany technologii, powyższe prace nie są czynnościami rutynowymi lub okresowymi zmianami w oprogramowaniu.

Komercjalizacja efektów prac badawczo-rozwojowych zakłada oferowanie wytworzonej aplikacji dotychczasowym oraz nowym klientom.

Projekt nr 4 – P…

Celem projektu P… jest wytworzenie nowej, gruntownie zmienionej wersji aktualnie oferowanego oprogramowania P… (udostępnianego w ramach systemu O… - więcej informacji na temat tego systemu wskazanych zostało w opisie projektu nr 10 - Komponenty O…), które umożliwia jednostkom z sektora finansów publicznych ustalenie planowanego budżetu oraz jego realizację.

Dotychczasowe oprogramowanie oferowane przez Spółkę cechuje się małym stopniem funkcjonalności (np. z oprogramowania można korzystać jedynie na określonym komputerze, brak możliwości korzystania z usług zlokalizowanych w chmurze obliczeniowej). Z tego względu podjęto prace polegające na wytworzeniu oprogramowania w nowej technologii, pozwalającej na udostępnienie oprogramowania w nowoczesny sposób (tj. w chmurze obliczeniowej), co jest zgodne z obecnymi oczekiwaniami klientów.


W ramach projektu Spółka prowadzi prace polegające na opracowywaniu, testowaniu oraz wprowadzaniu nowych funkcjonalności i innych znaczących usprawnień, a efektem prac są nowoczesne i zaawansowane algorytmy oraz kody informatyczne w postaci gotowego oprogramowania.


Prace rozwojowe w ramach projektu obejmowały w szczególności:

  • wykonanie analizy dostępnych technologii na potrzeby migracji;
  • przygotowanie wersji testowej, modułów logowania, interfejsu użytkownika, nowego standardu graficznego, modyfikację sposobu, w jaki użytkownik pracuje z aplikacją;
  • prace związane ze standaryzacją usługi, tj. wprowadzenie jednolitych rozwiązań dla wszystkich użytkowników oraz prace zapewniające odpowiednią skalowalność.


W ramach projektu architektura nowej wersji oprogramowania zbudowana zostanie w oparciu o technikę trójwarstwową WEB (warstwa bazy danych, warstwa sterująca oraz interfejs użytkownika) oraz tzw. mikrousługi (tj. wiele rozproszonych, mniejszych aplikacji komunikujących się z użytkownikiem poprzez zintegrowany interfejs), zamiast dotychczasowej architektury monolitycznej (jeden duży, kompleksowy program).


Rezultatem prac będzie nowoczesne oprogramowanie, umożliwiające korzystanie z niego w oknie przeglądarki internetowej z dowolnego urządzenia, a także wsparcie dla modelu korzystania z aplikacji w chmurze obliczeniowej.


Wytworzone oprogramowanie zapewni również w szczególności:

  • zoptymalizowanie procesu projektowania i uchwalania budżetu w jednostkach samorządu terytorialnego (implementacja generatora uchwał w systemie),
  • wytworzenie uniwersalnego mechanizmu wymiany danych z systemów zewnętrznych,
  • wzrost wydajności działania aplikacji,
  • poprawę ergonomii użytkowania aplikacji,
  • zmniejszenie kosztów utrzymania.


W ramach projektu wraz z wymianą stosu technologicznego wprowadza się również nowe funkcjonalności (np. moduł pozwalający na generowanie wieloletniego planu finansowego).


Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, iż z uwagi na konieczność całkowitej wymiany technologii, powyższe prace nie są czynnościami rutynowymi lub okresowymi zmianami w oprogramowaniu.


Komercjalizacja efektów prac badawczo-rozwojowych zakłada oferowanie wytworzonej aplikacji dotychczasowym oraz nowym klientom.


Projekt nr 5 – K… dla wodociągów i ciepłownictwa

K… to system dla przedsiębiorstw komunalnych, który pozwala na zarządzanie rozliczeniami sprzedaży wody oraz energii cieplnej. Dotychczasowe oprogramowanie funkcjonuje jako aplikacja desktopowa (okienkowa, zainstalowana na komputerze użytkownika). Z uwagi na rozwój technologii, Spółka zdecydowała się udostępnić program w nowocześniej formie, bardziej wygodnej z punktu widzenia użytkownika.

Z tego względu podjęto pracę nad projektem, którego celem jest wytworzenie oprogramowania K... w formie aplikacji webowej (internetowej, obsługiwanej przy wykorzystaniu przeglądarki internetowej), przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Zmiana technologii docelowo umożliwi korzystanie z oprogramowania w formie S... (oprogramowanie jako usługa, które zapewnia użytkownikom możliwość łączenia się z aplikacjami opartymi na chmurze za pośrednictwem Internetu i korzystania z nich).

W ramach projektu Spółka prowadzi prace polegające na opracowywaniu nowych narzędzi i aplikacji, opracowywaniu, testowaniu oraz wprowadzaniu nowych funkcjonalności i innych znaczących usprawnień, a efektem prac są nowoczesne i zaawansowane algorytmy oraz kody informatyczne w postaci gotowego oprogramowania.


Prace rozwojowe w ramach projektu obejmują w szczególności:

  • analizy zewnętrzne oraz wewnętrzne (przeprowadzane w poszczególnych działach Spółki), nakierowane na analizy wyboru technologii;
  • Prace deweloperskie obejmujące przeprowadzenie migracji technologicznej z uwzględnieniem rozmiaru oprogramowania oraz dodanie nowych funkcjonalności poprawiających jego ergonomię;
  • Stworzenie wewnętrznej wersji oprogramowania (wersja deweloperska/testowa);
  • Testowanie przygotowanej wersji oprogramowania;
  • Wprowadzenie niezbędnych zmian i modyfikacji;
  • Oddanie do użytkowania finalnej wersji programu.


W ramach prac wykorzystywany jest język programowania Java i środowisko Spring Framework.


Rezultatem prac będzie nowoczesne oprogramowanie, które:

  • Docelowo umożliwi korzystanie z niego przez przeglądarkę internetową, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania na komputerze użytkownika (oprogramowanie jako usługa);
  • Zapewni użytkownikom dużo większą wygodę użytkowania, dzięki wprowadzonym usprawnieniom w zakresie ergonomii;
  • Otrzyma znaczące udoskonalenia, takie jak integracja z innym oprogramowaniem Spółki, umożliwiającym składanie podpisów elektronicznych (wytwarzanym w ramach innych projektów, opisanych w niniejszym wniosku) oraz z Active Directory (hierarchiczna baza danych dla systemów Windows).


Projekt nr 6 – S…

Platforma S… stanowi program internetowy (dostępny z poziomu przeglądarki internetowej), który umożliwia dodawanie i zarządzanie dokumentami elektronicznymi użytkowników. Platforma jest używana w Spółce zarówno na potrzeby wewnętrzne, jak i oferowana klientom zewnętrznym. Program zintegrowany jest również z innym oprogramowaniem Wnioskodawcy - w szczególności z programem WebNotarius, umożliwiającym weryfikację autentyczności dokumentu podpisanego elektronicznie (oprogramowanie to zostało szczegółowo omówione w niniejszym wniosku w ramach projektu nr 9 ... Podpisu Online).

Z uwagi na zakończenie wsparcia dla technologii, w oparciu o którą zbudowano platformę, Spółka uznała, iż niezbędne jest unowocześnienie platformy, co wiązało się z koniecznością wytworzenia oprogramowania w oparciu o nową technologię (migracja technologiczna). Dodatkowo, postanowiono zintegrować platformę z kolejnymi innowacyjnymi usługami oferowanymi przez Wnioskodawcę, w tym programem S., obsługującym wirtualne karty kryptograficzne do podpisu elektronicznego (oprogramowanie to zostało szczegółowo omówione w niniejszym wniosku w ramach projektu nr 11 — R... podpisy online).

W ramach projektu Wnioskodawca prowadzi prace polegające na udoskonalaniu zdolności integracji z innymi systemami, opracowywaniu, testowaniu, konfigurowaniu oraz wprowadzaniu nowych funkcjonalności, a także wprowadzaniu znaczących udoskonaleń do istniejącego produktu.


Prace rozwojowe w ramach projektu obejmują w szczególności opracowanie prototypu rozwiązania, przeprowadzenie testów, a następnie dodanie przetestowanej wersji do środowiska produkcyjnego.

Rezultatem przeprowadzonych prac jest nowoczesne oprogramowanie, które:

  • Pracuje w oparciu o nową technologię (Spring zamiast dotychczas stosowanego JTEE), zapewniającą bezpieczeństwo użytkowania oraz wspieraną przez zewnętrznych dostawców;
  • Posiada rozdzieloną część front-end (warstwa prezentacji widoczna przez użytkownika) od back-end (warstwa sterująca programem), co umożliwia łatwiejsze konfigurowanie platformy przez użytkownika, jak również pozwala na łatwiejsze wprowadzanie dodatkowych modyfikacji i ulepszeń,
  • Jest zintegrowane z oprogramowaniem S…, umożliwiając w ten sposób nie tylko przechowywanie i zarządzanie dokumentami elektronicznymi, ale również ich podpisywanie bezpośrednio na platformie.


Projekt nr 7 – R…

Spółka prowadzi działalność w zakresie wydawania użytkownikom certyfikatów kwalifikowanych, służących do składania podpisu elektronicznego. W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, wydanie podpisu poprzedza weryfikacja tożsamości, która następowała podczas osobistej wizyty klienta lub przy wykorzystaniu dokumentów w formie tradycyjnej (papierowej).

Z uwagi na rozwój technologii oraz zmiany w otoczeniu konkurencyjnym, Spółka postanowiła opracować nową wersję oprogramowania zarządzającego procesem weryfikacji i wydawania certyfikatów kwalifikowanych w oparciu o nowoczesne technologie (migracja technologiczna). Nowy program umożliwi składanie wniosków o wydanie lub odnowienie certyfikatu kwalifikowanego w formie elektronicznej. Weryfikacja tożsamości wnioskodawcy będzie odbywała się podczas osobistej wizyty klienta z wykorzystaniem środków elektronicznych (podpis biometryczny wykonywany na dedykowanym tablecie, potwierdzony przez podpis elektroniczny osoby weryfikującej tożsamość). W przypadku odnowienia tożsamość potwierdzana jest na podstawie złożonego podpisu elektronicznego.

W ramach projektu Spółka prowadzi analizy technologiczne oraz prace polegające na tworzeniu nowych i oryginalnych procesów wydawania certyfikatów kwalifikowanych, nowych architektur systemów, opracowywaniu nowych narzędzi oraz aplikacji, udoskonalaniu zdolności integracji z innym oprogramowaniem (w szczególności z innymi aplikacjami opracowywanymi przez Spółkę, służącymi do obsługi procesu składania podpisów elektronicznych), opracowywaniu, testowaniu oraz wprowadzaniu nowych funkcjonalności i innych znaczących usprawnień, a efektem prac są nowoczesne i zaawansowane algorytmy oraz kody informatyczne w postaci gotowego oprogramowania.

Prace rozwojowe w ramach projektu obejmują w szczególności:

  • Analizę i badania nad możliwością wykorzystania formy elektronicznej weryfikacji tożsamości,
  • Opracowanie specyfikacji wymagań niezbędnych do spełnienia przez nowe oprogramowanie,
  • Implementację prototypu w środowisku deweloperskim,
  • Testowanie w środowisku testowym,
  • Uruchomienie w środowisku produkcyjnym.


Rezultatem przeprowadzonych prac jest nowoczesne oprogramowanie, które:

  • Pozwala na elektroniczne procesowanie wniosków o wydanie oraz odnowienie certyfikatów kwalifikowanych,
  • Minimalizuje ilość wydruku dokumentów koniecznych do rejestracji użytkownika,
  • Umożliwia weryfikację tożsamości przy zastosowaniu podpisu biometrycznego,
  • Realizuje proces podpisu oświadczeń w procesie rejestracji klienta w bezpiecznym środowisku (dedykowane urządzenia z ochroną sprzętową aplikacji);
  • Pracuje w oparciu o najnowsze technologie (w ramach projektu dokonano migracji technologicznej), umożliwiające korzystanie z kart wirtualnych w procesie związanym z wydawaniem podpisów elektronicznych oraz odnowień certyfikatów kwalifikowanych.


Wynik prowadzonych prac rozwojowych będzie komercjalizowany w postaci sprzedaży certyfikatów kwalifikowanych umieszczonych na kartach fizycznych oraz na kartach wirtualnych S... (rozwijanych w ramach odrębnych projektów).


Projekt nr 8 – R… -Wielka...


Prace związane z projektem są realizowane przez Zespół Rozwoju Usług Bezpieczeństwa i dotyczą wprowadzenia znaczących modyfikacji do istniejącego w Spółce systemu do przetwarzania wniosków dla certyfikatów niekwalifikowanych.


Spółka świadczy usługi w zakresie wydawania certyfikatów niekwalifikowanych. Obecne oprogramowanie służące do przetwarzania wniosków dla certyfikatów niekwalifikowanych stało się zbyt mało wydaje w stosunku do rosnącego zapotrzebowania. Dotychczasowa wersja oprogramowania nie jest w stanie obsłużyć wymaganego poziomu wystawianych wniosków.

Celem projektu jest zwiększenie elastyczności i skalowalności dotychczasowego rozwiązania przez podzielenie kompleksowego systemu (opartego o złożone procesy realizowane centralnie), na wiele małych usług z prostymi procesami. Dalsze zwiększenie wydajności ma być możliwe przez skalowanie w poziomie poprzez dokładanie infrastruktury i instancji poszczególnych usług. W efekcie oczekiwany jest czterokrotny wzrost wydajności oraz optymalizacja i zwiększona automatyzacja procesów związanych z przetwarzaniem wniosku.

W ramach projektu Spółka prowadzi prace polegające na wykonywaniu analiz technologicznych nakierunkowanych na pozyskanie nowej wiedzy, opracowuje nową architekturę systemu, nowe narzędzia, platformy i aplikacje, rozwija i udoskonala zdolności integracji systemu z zewnętrznym oprogramowaniem, opracowuje, testuje, konfiguruje oraz wprowadza nowe funkcjonalności i inne znaczące usprawnienia, a efektem prac są nowoczesne i zaawansowane algorytmy oraz kody informatyczne w postaci gotowego oprogramowania.


Projekt zakłada systematyczne podzielenie monolitowego systemu IES na mniejsze usługi. Projekt realizowany jest etapami określonymi na podstawie zdefiniowanych domen wiedzy i procesów jakimi są weryfikacje, wnioski i certyfikaty.

Prace badawcze i rozwojowe w ramach projektu obejmowały w szczególności:

  • Przeprowadzenie analiz technicznych procesów istniejących w obecnym rozwiązaniu oraz modelu docelowego w celu ustalenia zakresu niezbędnych prac i wypracowania koncepcji rozwiązań;
  • Przygotowanie trzech koncepcji modyfikacji;
  • Wykonanie trzech Proof... (wersji testowych oprogramowania);
  • Testowanie funkcjonalności i wydajności rozwiązań oraz wybór najlepszego z nich;
  • Przygotowanie docelowego kodu rozwiązania przy wykorzystaniu nowego stosu technologicznego (nowsza wersja Java, nowy framework).


W efekcie przeprowadzenia projektu Spółka otrzyma innowacyjny system pracujący wielowątkowo (zamiast poprzedniego, wykonującego prace sekwencyjnie), zbudowany w oparciu o nowoczesne technologie, który pozwoli na znacznie większą wydajność w zakresie procesowania wniosków o wydanie certyfikatów niekwalifikowanych. Zwiększy się również stopień automatycznej weryfikacji wniosków oraz nastąpi uniezależnienie etapów weryfikacji danych dokonywanych przez operatora od etapów automatycznie weryfikowanych przez system (planowane jest również zautomatyzowanie pracy operatora).

W ramach prac nad projektem nie dochodzi do wykonywania czynności rutynowych, które polegałby na usuwaniu błędów czy debugowaniu istniejących systemów i programów. Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, iż prowadzi również inne prace, które związane są z bieżącym utrzymaniem systemu i naprawianiem podstawowych błędów, niemniej jednak prace te nie są kwalifikowane jako prace rozwojowe, a wydatki z tym związane podlegają alokacji do innych projektów (o charakterze utrzymaniowym).

Projekt nr 9 – R…

Podpisywanie dokumentów za pomocą podpisu elektronicznego zyskuje obecnie na popularności. Można zauważyć, iż coraz więcej dokumentów jest podpisywanych właśnie w ten sposób. Taki stan rzeczy stwarza potrzebę rynkową na opracowanie oprogramowania, które będzie potwierdzało ważność otrzymanych dokumentów elektronicznych. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie, Spółka opracowała program W…, który służy do potwierdzania zgodności i autentyczności złożonego na dokumencie podpisu elektronicznego. Dzięki temu użytkownik otrzymuje pełną gwarancję, że dokument nie jest sfałszowany.


Oprogramowanie zostało wytworzone w latach poprzednich, a w 2018 r. było ono dalej rozwijane poprzez wprowadzanie nowych funkcjonalności.

Wnioskodawca w ramach projektu prowadzi prace polegające na udoskonalaniu zdolności integracyjnych z innym oprogramowaniem oraz na opracowywaniu, testowaniu, konfigurowaniu i wprowadzaniu nowych funkcjonalności.

Prace rozwojowe w ramach projektu obejmują w szczególności:

  • Przygotowanie analiz obowiązujących aktów prawnych regulujących kwestie związane z podpisami elektronicznymi, a także analiz technologicznych nakierowanych na ustalenie fragmentów kodu programu, które muszą ulec modyfikacji;
  • Opracowywanie i przygotowywanie prototypu;
  • Testowanie prototypu;
  • Przekazanie rozwiązania do środowiska produkcyjnego.


Rezultatem prowadzonych prac jest uzyskanie ulepszonej wersji oprogramowania W…, w którym dodano następujące znaczące funkcjonalności:

  • Aktualizacja funkcji weryfikujących ważność podpisów elektronicznych w zgodzie z aktualnymi z wymogami prawa polskiego i unijnego;
  • Rozszerzenie zakresu działania oprogramowania na dokumenty podpisane certyfikatem elektronicznym pochodzące z Azerbejdżanu;
  • Modyfikacja sposobu prezentacji danych i pracy użytkownika programu, pozwalająca na otrzymanie jasnego i czytelnego komunikatu dotyczącego statusu weryfikowanego dokumentu, co jest istotne z uwagi na fakt, że program może wskazać ponad 20 różnych statusów danego dokumentu;
  • W przyszłości planowane jest również stworzenie dedykowanego API (interfejs programowania aplikacji, pozwalający na bezpośrednią komunikację systemów informatycznych klienta z programem Spółki), pozwalającego na wykorzystywanie oprogramowania w sposób masowy przez instytucje generujące duże wolumeny dokumentów.


Jednocześnie, należy podkreślić, że Spółka stanowi wiodącą firmę w zakresie wypracowywania rozwiązań z zakresu usług certyfikacyjnych związanych z podpisem elektronicznym. W szczególności, w związku z prowadzonymi pracami projektowymi, pracownicy Wnioskodawcy uczestniczyli w pracach Grupy Roboczej Komitetu Europejskiego dotyczącego standardów walidacji dokumentów elektronicznych, na którym przedstawiano wyniki analiz przeprowadzanych w Spółce. W szczególności, w 2018 r. pracownicy Spółki uczestniczyli w warsztacie ETSI, prowadzonym przez grupę roboczą STF 524. Celem warsztatu było zdefiniowanie standardów adekwatnych do osiągnięcia celów wyznaczonych przez rozporządzenie unijne elDAS. Temat wygłoszonego referatu - „WebNotarius, kwalifikowana usługa walidacji świadczona przez Certum” (https://www.etsi.org/news-events/events/l 222-2018-01 -esignature-and-eseal-validation-workshop).


Mając na uwadze powyższe, należy wskazać, że efekty prac badawczo-rozwojowych realizowanych przez Spółkę w przedmiocie weryfikacji ważności składanych podpisów elektronicznych mają istotny wpływ na kierunek rozwoju tej technologii w Polsce i Europie.


GRUPA 3 - Projekty polegające na tworzeniu nowego oprogramowania


Projekt nr 10- Komponenty OT AGO 2.0

Spółka posiada w swojej ofercie system O… przeznaczony dla jednostek administracji samorządowej, jednostek edukacyjnych oraz firm komunalnych. Jego zadaniem jest wspomaganie pracy urzędów obsługujących zarówno małe jak i duże ośrodki miejskie, powiaty czy województwa. System ten jest użytkowany od 1991 r. co sprawia, że jego architektura oraz funkcjonalności wymagają obecnie unowocześnienia. Zmiana technologiczna obejmuje przejście z architektury monolitycznej (jeden duży, kompleksowy program) na technologię mikrousług (tj. wiele rozproszonych, mniejszych aplikacji komunikujących się z użytkownikiem poprzez zintegrowany interfejs). Migracja technologiczna modułów systemu, a następnie ich zintegrowanie, wymaga specjalistycznych narzędzi integracyjnych oraz konfiguracyjnych, które nie są obecnie udostępnione w przestrzeni publicznej w postaci powszechnie dostępnych (open-source’owych) bibliotek programistycznych.

Z tego względu Spółka rozpoczęła projekt, którego celem jest wytworzenie innowacyjnego środowiska i komponentów na potrzeby systemu O…, w tym rozwiązania pozwalającego na konfigurowanie i zarządzanie technologią wykorzystywaną w podsystemach i modułach systemu O…. Tworzone komponenty są na tyle uniwersalne, że mogą być również wykorzystywane w przyszłości przy wytwarzaniu innego oprogramowania informatycznego.


Wytworzone komponenty integracyjne zostaną w szczególności wykorzystane w pracach nad projektami Wnioskodawcy omawianymi w innej części wniosku, tj. projekty NWPO.J2.0. oraz P… (dotyczą one migracji technologicznej poszczególnych modułów systemu O…).


W ramach projektu Spółka prowadzi prace polegające na udoskonalaniu zdolności integracji z innym oprogramowaniem, opracowywaniu, testowaniu oraz wprowadzaniu nowych funkcjonalności i innych znaczących usprawnień, a efektem prac są nowoczesne i zaawansowane algorytmy oraz kody informatyczne w postaci gotowego oprogramowania.

Prace rozwojowe w ramach projektu obejmują w szczególności:

  • Pozyskanie specjalistów posiadających odpowiedni poziom wiedzy i umiejętności w tworzeniu oprogramowania (bibliotek programistycznych);
  • Przygotowanie wymagań niezbędnych do spełnienia przez oprogramowanie integrujące;
  • Przygotowanie wersji prototypowej;
  • Przekazanie wyników prac do wstępnej analizy przez projektantów i osoby odpowiedzialne za ergonomię użytkownika;
  • Przygotowanie propozycji zmian w opracowanym prototypie;
  • Przygotowanie kolejnej wersji oprogramowania;
  • Testowanie;
  • Wytwarzanie oraz przekazanie gotowych komponentów na potrzeby innych projektów.


W ramach prac wykorzystywana jest technologia Angular 6.0 JavaScript oraz metodologia SCRUM.


Celem jest wytworzenie niedostępnych na rynku, zupełnie nowych komponentów (biblioteki programistyczne), które doprowadzą do integracji rozproszonych modułów oferowanych przez Spółkę w jedną całość, co świadczy o jego innowacyjnym charakterze. Realizacja projektu pozwoli na dużo większy komfort użytkowania, zapewni jednolity sposób uwierzytelniania w systemach oraz interfejs. Wprowadzone rozwiązania pozwolą na oferowanie produktów Spółki w ulepszony sposób (w chmurze, przy wykorzystaniu przeglądarki internetowej oraz urządzeń mobilnych).


Należy podkreślić, że projekt nie polega na realizacji rutynowych czynności bądź wprowadzaniu okresowych zmian w oprogramowaniu.


Projekt nr 11 – R… S… - Elektroniczne podpisy online

Jednym z elementów działalności Spółki jest dostarczanie narzędzi i rozwiązań umożliwiających złożenie podpisu elektronicznego. Dotychczas używanie podpisu elektronicznego wymagało wydania użytkownikowi fizycznych elementów, takich jak karty kryptograficzne (na której przechowywany jest klucz prywatny - dane do składania podpisu elektronicznego) i czytniki kart (za pomocą których karta komunikuje się z oprogramowaniem podpisującym i na jego polecenie i po uwierzytelnieniu użytkownika wykonuje podpis elektroniczny).

Rozwój technologii mobilnych sprawił, iż rozwiązanie to stało się niepraktyczne, gdyż urządzenia przenośne nie zawsze współdziałają z czytnikiem i kartą, a ponadto podłączanie dodatkowych komponentów do urządzeń mobilnych, nawet jeżeli możliwe, jest niewygodne z uwagi na specyfikę ich użytkowania (najczęściej w ruchu, w podróży itd.).

Z tego względu Spółka rozpoczęła wytwarzanie oprogramowania S…, które miało na celu udostępnić użytkownikom funkcję korzystania z podpisów elektronicznych w nowoczesny sposób, przy zastosowaniu technologii chmury obliczeniowej (podpis elektroniczny nie jest wykonywany w karcie fizycznej, ale w karcie wirtualnej, zlokalizowanej na urządzeniu kryptograficznym znajdującym się w infrastrukturze Spółki, do której dostęp uzyskuje użytkownik po uwierzytelnieniu się, wykorzystując aplikację internetową). Pozwala to na uniknięcie konieczności posiadania fizycznych komponentów, jak również eliminuje problem braku kompatybilności tych urządzeń z urządzeniami mobilnymi. W pierwszej kolejności opracowano program S… wraz z jego podstawowymi funkcjami oraz umożliwiono składanie kwalifikowanych podpisów elektronicznych za pomocą aplikacji tworzonych przez Spółkę. Obecnie program jest rozbudowywany i Spółka pracuje nad umożliwieniem składania z poziomu różnych aplikacji i e-usług, z którymi system S… będzie mógł być zintegrowany.

Prace nad projektem polegają w szczególności na przeprowadzaniu analiz funkcjonalnych, technologicznych, oceny nowych i oryginalnych technik kryptograficznych i bezpieczeństwa, opracowaniu optymalnej architektury systemu, stworzeniu nowych narzędzi, platform i aplikacji, udoskonalaniu zdolności integracyjnych z innym oprogramowaniem oraz wprowadzaniu nowych funkcjonalności i znaczących udoskonaleń. Zakłada się, iż rezultatem prowadzonych prac rozwojowych w ramach projektu będą nowe algorytmy, skrypty, kody informatyczne lub kompleksowe i zaawansowane rozwiązania informatyczne w postaci oprogramowania komputerowego o wysokim poziomie bezpieczeństwa oraz spełniającego wymagania prawne w zakresie kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Prace rozwojowe w ramach projektu obejmują w szczególności:

  • Analizy i badania możliwości wykorzystania technologii chmury obliczeniowej przy składaniu podpisu elektronicznego,
  • Opracowanie wymagań niezbędnych do spełnienia przez docelowe oprogramowanie,
  • Stworzenie oraz implementację prototypu w środowisku deweloperskim,
  • Walidację spełnienia założonych wymagań i testy w środowisku deweloperskim,
  • Testy w warunkach środowiska rzeczywistego w środowisku modelowym,
  • Wdrożenie oprogramowania oraz rozbudowywanie go o nowe moduły.


W rezultacie prowadzonych prac Spółka będzie dysponowała innowacyjnym oprogramowaniem, korzystającym z technologii chmury obliczeniowej, które pozwoli na skorzystanie z elektronicznego podpisu (zarówno kwalifikowanego, jak i niekwalifikowanego) bez konieczności używania kart kryptograficznych i czytników. To z kolei pozwoli na łatwe i bezpieczne składanie podpisów również na urządzeniach mobilnych.


Wynik prowadzonych prac rozwojowych jest komercjalizowany w postaci sprzedaży subskrypcji usługi S… umożliwiającej składanie mobilnych podpisów elektronicznych.


Projekt nr 12 - C…

Ze względu na świadczenie w ramach działalności gospodarczej usług certyfikacyjnych związanych z podpisem elektronicznym, Spółka dąży do stałego wdrażania innowacyjnych rozwiązań w zakresie składania podpisów elektronicznych.


Jednym z nich jest oprogramowanie C…, które służy do składania podpisów cyfrowych z poziomu przeglądarki internetowej, co pozwala na szybkie, proste oraz bezpieczne składanie podpisu elektronicznego (poprzez wejście w link na stronie www), bez konieczności instalowania oprogramowania na własnym urządzeniu.


Wnioskodawca pragnie podkreślić, iż prace związane ze stworzeniem oprogramowania C… trwają od 2017 r. Obecnie, pomimo oddania do użytku powyższego oprogramowania, Wnioskodawca wciąż prowadzi prace rozwojowe związane z programem C...


W ramach projektu Spółka prowadzi prace polegające na analizach technologicznych, tworzeniu nowych i oryginalnych technik bezpieczeństwa (serwer licencji - oprogramowanie sprawdzające przy każdym uruchomieniu, czy licencja jest aktualna), opracowywaniu nowych narzędzi oraz aplikacji, udoskonalaniu zdolności integracji z innym oprogramowaniem (w szczególności z przeglądarkami internetowymi), opracowywaniu, testowaniu oraz wprowadzaniu nowych funkcjonalności i innych znaczących usprawnień, a efektem prac są nowoczesne i zaawansowane algorytmy oraz kody informatyczne w postaci gotowego oprogramowania.

Prace rozwojowe w ramach projektu obejmują w szczególności:

  • przeprowadzenie analizy i badań dostępnych mechanizmów systemowych, przeglądarkowych oraz rozwiązań Java Runtime Environment (środowisko uruchomieniowe dla programów napisanych w języku Java),
  • Analiza możliwości zastosowania innowacyjnych rozwiązań związanych z udostępnianiem podpisów elektronicznych z poziomu chmury obliczeniowej,
  • opracowanie specyfikacji wymagań implementacji i tworzenie prototypów,
  • Dodanie nowych zabezpieczeń oraz wprowadzenie nowych bibliotek programistycznych (plików dostarczających podprogramy, dane oraz typy danych, które następnie są używane z poziomu kodu źródłowego właściwego oprogramowania),
  • przeprowadzenie walidacji i oceny przydatności,
  • testowanie w warunkach rzeczywistych.


Aplikacja wykorzystuje technologię Java Web Start (umożliwiająca pobieranie programów napisanych w języku Java z Internetu oraz ich bezpośrednie uruchamianie).


Rezultatem przeprowadzonych prac jest nowoczesne oprogramowanie, które:

  • zapewnia wsparcie dla aktualnych systemów operacyjnych i przeglądarek,
  • zapewnia wsparcie dla aktualnych wymagań obsługiwanych formatów podpisu elektronicznego,
  • zapewnia zgodność z wymaganiami prawnymi i normatywnymi w zakresie podpisu elektronicznego,
  • umożliwia szybkie, proste oraz bezpieczne użycie podpisu elektronicznego bez konieczności instalowania oprogramowania na własnym urządzeniu, a także bez posiadania własnego nośnika z certyfikatem np. karty kryptograficznej (certyfikat jest zlokalizowany w chmurze na serwerach Spółki).


Jednocześnie, należy podkreślić, że Spółka stanowi wiodącą firmę w zakresie wypracowywania rozwiązań z zakresu usług certyfikacyjnych związanych z podpisem elektronicznym. W szczególności, w związku z prowadzonymi pracami projektowymi, pracownicy Wnioskodawcy uczestniczyli w konferencjach polskich i zagranicznych (organizowanych przez Komisję Europejską) poruszających tematykę podpisów elektronicznych, wygłaszając na nich prezentacje np. C...

Pracownicy Spółki opracowywali również ekspertyzy na zlecenie Ministerstwa Gospodarki (obecnie kompetencje dotyczące usług zaufania są w Ministerstwie Cyfryzacji) np. http://www.internet.pl/wp-content/uploads/2014/07/Ekspertvza-GI%C3%B3wna-w.-4-2.pdf w zakresie podpisów elektronicznych.

X. S.A. jest członkiem Komitetu… oraz Powiązanych z nimi Systemów i Działań. Reprezentanci Spółki aktywnie uczestniczą w procesach opracowywania, opiniowania i wprowadzania norm związanych z zakresem działania komitetu, w tym również tych związanych z podpisem elektronicznym. Ponadto X. S.A. jest również członkiem C… tworząc aktywnie światowe standardy dla podpisów w chmurze.


Mając na uwadze powyższe, należy wskazać, że efekty prac badawczo-rozwojowych realizowanych przez Spółkę w przedmiocie podpisów elektronicznych mają istotny wpływ na kierunek rozwoju tej technologii w Polsce i Europie.


Projekt nr 13 - Wytworzenie i rozbudowa systemu obiegu dokumentów K…

Projekt nr 13 polega na wytworzeniu zintegrowanego systemu zarządzającego informacjami i automatyzacją procesów dokonywanych w przedsiębiorstwie.


Zapotrzebowanie na oprogramowanie będące przedmiotem niniejszego Projektu wynikało ze struktury organizacyjnej Wnioskodawcy. W wyniku zmian restrukturyzacyjnych w 2015 r. w Spółce funkcjonowały różne systemy do obsługi przepływów dokumentów i informacji. Niektóre biura w ogóle nie posiadały systemu zarządzania informacjami. Z uwagi na rozproszenie lokalizacyjne poszczególnych biur Wnioskodawcy, podjęto decyzję o wytworzeniu nowoczesnego, centralnego systemu, który mógłby być stosowany we wszystkich biurach w Polsce. W ramach prowadzonych prac powstał centralny system obsługujący wszystkie biura, który zautomatyzował i ujednolicił przepływ dokumentów i informacji w Spółce.


Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, iż system K. nie jest systemem ERP. System K. jest systemem front-endowym, który jest zintegrowany z systemem ERP


Ostateczny rezultat prac związanych z Projektem nr 6 zakłada stworzenie innowacyjnego centralnego systemu, który ujednolici i w pełni zautomatyzuje przepływy dokumentów i informacji. Celem projektu jest również digitalizacja jak największej ilości dokumentów i wprowadzenie obiegu elektronicznego.

W ramach projektu Spółka prowadzi prace polegające na wykonywaniu analiz technologicznych nakierunkowanych na pozyskanie nowej wiedzy, opracowuje nowe narzędzia i aplikacje, rozwija i udoskonala zdolności integracji systemu z zewnętrznym oprogramowaniem, opracowuje, testuje, konfiguruje oraz wprowadza nowe funkcjonalności i inne znaczące usprawnienia, a efektem prac są nowoczesne i zaawansowane algorytmy oraz kody informatyczne w postaci gotowego oprogramowania.

Prace badawcze i rozwojowe w ramach projektu obejmowały w szczególności:

  • Przeprowadzenie analiz biznesowych oraz technicznych w celu ustalenia zakresu prac, zidentyfikowania potencjalnych wyzwań, wyboru optymalnej technologii itp.,
  • Wytworzenie wstępnej wersji oprogramowania,
  • Wdrożenie wstępnej wersji,
  • Testowanie działającej wersji,
  • Wytwarzanie ostatecznej wersji, uzupełnionej o moduły docelowe,
  • Tworzenie bibliotek i plug-inʼów, służących integracji oprogramowania K... z systemami zewnętrznymi (bazy danych NIP, REGON, NBP itd.),
  • wdrożenie bibliotek monitorowania aplikacji i serwera Java,
  • tuningowanie bazy danych,
  • zwiększanie parametrów serwerów produkcyjnych,
  • przygotowanie konfiguracji loadbalancera dla stron internetowych,
  • Znacząca modyfikacja systemu w celu udostępnienia go użytkownikom w chmurze oraz na urządzeniach mobilnych.


Przy wytwarzaniu systemu Spółka stosuje technologię P. W planach znajduje się również wykorzystanie technologii Oracle oraz MS SQL. W ramach systemu K. wykorzystuje się również systemy Linux, serwer aplikacyjny, Apache Tomcat, Jbos, Wildfish i inne.

Oprogramowanie K. jest wykorzystywane na potrzeby własne Wnioskodawcy, jak również oferowane odbiorcom zewnętrznym jako gotowe rozwiązanie programistyczne. W ramach przeprowadzania prac Wnioskodawca oferuje swoim klientom również dodatkowe funkcjonalności i moduły systemu, które powstają w wyniku prowadzonych prac rozwojowych.

W ramach prac nad projektem nie dochodzi do wykonywania czynności rutynowych, które polegałby na usuwaniu błędów czy debugowaniu istniejących systemów i programów. Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, iż prowadzi również inne prace, które związane są z bieżącym utrzymaniem systemu i naprawianiem podstawowych błędów, niemniej jednak prace te nie są kwalifikowane jako prace rozwojowe, a wydatki z tym związane podlegają alokacji do innych projektów (o charakterze utrzymaniowym).

Projekt nr 14 - Moje... - koncepcja i architektura

Spółka dostrzega zainteresowanie ze strony jednostek administracji terenowej na oprogramowanie, które pozwoliłoby zintegrować w jedną całość wszystkie usługi publiczne świadczone na rzecz mieszkańców. Na podstawie takiego oprogramowania mieszkaniec miasta tworzy jedno konto użytkownika, na podstawie którego może zarządzać swoimi należnościami i zobowiązaniami w stosunku do samorządów i ich jednostek budżetowych, takich jak przedszkola, szkoły, elektrociepłownie, itd. Projekt zapewni możliwość rozszerzenia oferty obszaru administracji terenowej o portal mieszkańca będący swoistym spoiwem modułów O… oraz usług ukierunkowanych na mieszkańca i kontrahenta zewnętrznego oferowanych dotychczas przez Spółkę samorządom terytorialnym.

W ramach projektu Spółka prowadzi prace polegające na opracowywaniu, testowaniu oraz wprowadzaniu nowych funkcjonalności i innych znaczących usprawnień, a efektem prac są nowoczesne i zaawansowane algorytmy oraz kody informatyczne w postaci gotowego oprogramowania.

Prace rozwojowe w ramach projektu obejmowały w szczególności:

  1. Budowę szkieletu aplikacji integrującą dotychczas oferowane przez Spółkę oprogramowanie oraz platformy publiczne (np. ePUAP),
  2. Opracowanie i implementacja responsywnego interfejsu graficznego,
  3. Opracowanie mechanizmu subskrypcji dla mieszkańca (w ramach powiadomień systemowych),
  4. Opracowanie i budowa graficznego edytora formularzy (zgodnego z ePUAP),
  5. Opracowanie i implementacja interfejsów wymiany danych z EZD Edicta,
  6. Opracowanie mechanizmu jednokrotnego logowania (SSO) z wykorzystaniem tożsamości ePUAP,
  7. Opracowanie i implementacja interfejsów wymiany danych z modułami podatkowymi w zakresie prezentowania zobowiązań i należności w portalu Moje...,
  8. Opracowanie mechanizmu integracji z bramką SMS w zakresie informowania mieszkańca o dokumentach oczekujących na jego koncie.

W ramach prac wytwarzana jest nowoczesna aplikacja webowa, głównie przy użyciu języków programistycznych takich jak Java i JavaScript.


Dzięki oprogramowaniu wytworzonemu w ramach projektu Spółka osiągnie szereg korzyści, w szczególności takie jak opracowanie wspólnego i jednolitego interfejsu wymiany danych a także umożliwienie dostępu do systemów poprzez przeglądarkę internetową (bez konieczności instalacji jakichkolwiek programów na komputerze użytkownika) oraz na urządzeniach mobilnych.

Po pozytywnym zakończeniu prac wytworzona aplikacja webowa uzupełni portfolio Wnioskodawcy o dodatkową usługę.

Projekt nr 15 – W…

Obecnie Spółka nie posiada w ofercie systemu pozwalającego na udostępnianie klientom usług wirtualnego centrum danych.

Ze względu na popularność wykorzystywania chmury obliczeniowej (cloud computing) w nowoczesnych rozwiązaniach informatycznych, Spółka rozpoczęła niniejszy projekt, który ma za zadanie uzupełnić ofertę Wnioskodawcy o tego typu rozwiązania.

Celem projektu jest stworzenie wirtualnego centrum danych udostępnionego w chmurze. Rozwiązanie to pozwoli na świadczenie usług typu IaaS (infrastruktura jako usługa) w modelu samoobsługowym oraz będzie kompatybilna z rozwiązaniami największych firm na rynku usług chmurowych. Z centrum danych korzystać będą zarówno małe i średnie przedsiębiorstwa rozumiejące potrzebę innowacji i zmiany technologicznej w swoich firmach, jak również duże firmy, które posiadają własny, eksploatowany kilka lat sprzęt, a chciałyby skorzystać z nowoczesnych rozwiązań bez ponoszenia ogromnych kosztów związanych z zakupem nowej infrastruktury.

Projekt realizowany jest przy współpracy z zagranicznym partnerem biznesowym. Wnioskodawca nabywa od partnera niezbędne oprogramowanie, a następnie we własnym zakresie wytwarza oprogramowanie integrujące je z własnymi systemami, jak również tworzy nową usługę opartą o dostarczone rozwiązanie.

W ramach projektu Spółka prowadzi prace polegające na opracowywaniu nowych architektur systemów, nowych platform, udoskonalaniu zdolności integracji oprogramowania zewnętrznego z własnym oraz na wprowadzaniu znaczących udoskonaleń do istniejących usług i infrastruktury. Przeprowadzone prace polegają w szczególności na analizie rynku rozwiązań chmurowych, rozmowach biznesowych z wybranymi partnerami, budowie rozwiązania w oparciu o Proof of Concept (testowa wersja oprogramowania pozwalająca ocenić słuszność wybranej koncepcji) - analiza i stworzenie odpowiedniej infrastruktury dla rozwiązania, przeprowadzenie testów oraz weryfikacji wydajności. Prace związane z projektem polegają również na dobraniu modelu biznesowego dla nowej usługi.

Prace rozwojowe w ramach projektu realizowane przez Wnioskodawcę zakładają:

  • wytworzenie własnej usługi w oparciu o dedykowaną infrastrukturę i dostarczone rozwiązanie partnera
  • stworzenie systemu billingowego w trybie „pay-as-you-go” (klient Wnioskodawcy jest obciążany za faktyczne wykorzystanie oferowanej usługi chmurowej);
  • wprowadzenie nowych funkcjonalności do rozwiązań oferowanych przez rozwiązanie partnera;
  • integrację systemów Spółki z oprogramowaniem nabytym od zewnętrznych podmiotów;
  • integrację platformy z innymi rozwiązaniami oferowanymi przez Wnioskodawcę -dostosowanie platformy do wymagań Spółki.


Wdrożenie nowego rozwiązania pozwoli na pozyskanie nowej grupy klientów, którzy poszukiwali opisanego rozwiązania, a nie mogli go odnaleźć w ramach obecnych usług Spółki. Dodatkowo umożliwi migrację od konkurencji części usług obecnych klientów Spółki ze względu na bardziej korzystny model licencjonowania i chęć posiadania wszystkich usług u jednego dostawcy. Zmiana modelu licencyjnego (licencje na infrastrukturę, a nie na pojedynczego klienta) pozwoli obniżyć koszty zarówno po stronie klienta, jak i Spółki oraz ułatwi dalszy rozwój oferty opartej o wykorzystanie chmury obliczeniowej.

Ponadto, Spółka zyska możliwość szybkiej realizacji usługi w trybie dwóch ośrodków (model DRaaS -Disaster Recovery as a Service) - z czego podstawowym ośrodkiem będzie infrastruktura centrum danych Spółki, zaś zapasowym nowa usługa. Kompatybilność z najpopularniejszym oprogramowaniem wykorzystującym chmurę obliczeniową pozwoli na jeszcze efektywniejsze wykorzystanie zasobów centrum danych Spółki.

W piśmie z dnia 4 lutego 2019 r. (data wpływu 6 lutego 2019 r.) Wnioskodawca wyjaśnił, że w 2018 roku podatkowym Wnioskodawca nie był mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.


Wnioskodawca nie prowadzi ani nie prowadził działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.


Wnioskodawca nie posiada ani nie posiadał statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2014 r., poz. 2201 z późn. zm.).


Ponadto, w opinii Wnioskodawcy, Spółka wskazała, że w 2018 roku podatkowym spełniała wszystkie warunki wskazane w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, żeby uznać je za koszty kwalifikowane poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową.


Wnioskodawca wskazał także, że wydatki poniesione przez Spółkę, stanowiące koszty kwalifikowane, które będą odliczone w ramach ulgi badawczo-rozwojowej w 2018 roku podatkowym stanowią koszty uzyskania przychodu przypisane zgodnie z przepisami ustawy o CIT do 2018 roku podatkowego (z kosztów kwalifikowanych zostaną wyłączone wydatki, które stanowią koszty uzyskania przychodu innych lat lub też nie stanowią tych kosztów w ogóle - NKUP).


Spółka wskazała, że w 2018 roku podatkowym Wnioskodawca nie odliczył ani nie odliczy od podstawy opodatkowania CIT wydatków klasyfikowanych jako koszty kwalifikowane.


W odpowiedzi na zadane pytanie w wezwaniu z dnia 24 stycznia 2019 r. „Czy Projekty przedstawione przez Spółkę w przedmiotowym wniosku, tj. Projekty od nr 1 do nr 15, zakładają/będą zakładać zastosowanie praktyczne nowych rozwiązań niedostępnych/dostępnych na rynku? Spółka przedstawiła poniżej wyjaśnienia w podziale na poszczególne Projekty:

  • Projekt nr 1 - Tak, w ramach prac badawczych zakłada się praktyczne zastosowanie nowych rozwiązań. W chwili obecnej rozwiązania "dostępne" na rynku wg posiadanej wiedzy nie są gotowe do praktycznego zastosowania i były tylko testowane w ramach pilotażu. Opracowywane rozwiązanie ma umożliwić uzyskanie nowych funkcjonalności niedostępnych w przywołanych rozwiązaniach;
  • Projekt nr 2 - Tak, Projekt zakłada zastosowanie praktyczne nowych rozwiązań, zarówno dostępnych na rynku, jak również wytworzonych samodzielnie przez Spółkę w zakresie, w jakim istniejące rozwiązania nie odpowiadają celom Projektu;
  • Projekt nr 3 - Spółka nie posiada badań rynkowych na temat tego, czy zastosowane rozwiązania są w praktyce dostępne na rynku, jednak rozwiązania wypracowywane przez Spółkę zakładają zastosowanie praktyczne rozwiązań, które są nowością w skali Spółki;
  • Projekt nr 4 - Spółka nie posiada badań rynkowych na temat tego, czy zastosowane rozwiązania są w praktyce dostępne na rynku, jednak rozwiązania wypracowywane przez Spółkę zakładają zastosowanie praktyczne rozwiązań, które są nowością w skali Spółki;
  • Projekt nr 5 - Tak, Projekt zakłada zastosowanie praktyczne nowych rozwiązań, ale na rynku istnieją obecnie produkty o podobnym zastosowaniu;
  • Projekt nr 6 - Tak, Projekt zakłada zastosowanie praktyczne nowych rozwiązań. Funkcjonalności oprogramowania częściowo pokrywają się z oprogramowaniem dostępnym na rynku, częściowo natomiast (np. w odniesieniu do kwalifikowanej usługi walidacji) zarówno na rynku krajowym, jak i światowym niedostępny jest podobny produkt;
  • Projekt nr 7 – Tak, Projekt zakłada zastosowanie praktycznie nowych rozwiązań. Funkcjonalności pokrywają się z produktami dostępnymi na rynku zagranicznym, natomiast na rynku krajowym nie jest dostępny podobny produkt (tj. oferujący wnioskowanie bezpapierowe);
  • Projekt nr 8 – Tak, Projekt zakłada zastosowanie praktyczne nowych rozwiązań, a wytworzony system jest rozwiązaniem niedostępnym na rynku;
  • Projekt nr 9 – Tak, wytworzone oprogramowanie jest unikalnym rozwiązaniem w skali światowej w zakresie kompleksowości walidacji, ale na rynku istnieją obecnie produkty o podobnym zastosowaniu;
  • Projekt nr 10- Tak, zgodnie z aktualną wiedzą Spółki, Projekt zakłada zastosowanie praktyczne nowych rozwiązań, niedostępnych obecnie na rynku;
  • Projekt nr 11 - Tak, Projekt zakłada zastosowanie praktyczne nowych rozwiązań. Funkcjonalności oprogramowania częściowo pokrywają się z oprogramowaniem dostępnym na rynku, częściowo natomiast (np. w odniesieniu do certyfikatu CodeSign na karcie SimplySign) zarówno na rynku krajowym, jak i światowym niedostępny jest podobny produkt;
  • Projekt nr 12 - Tak, Projekt zakłada zastosowanie praktycznie nowych rozwiązań, ale na rynku istnieją obecnie produkty o podobnym zastosowaniu;
  • Projekt nr 13 - Tak, Projekt zakłada zastosowanie praktyczne nowych rozwiązań. Różne moduły, rozwiązania i technologie wchodzące w skład systemu K. są dostępne na rynku, ale na rynku niedostępne jest pełne i zintegrowane oprogramowanie porównywalne z systemem K.;
  • Projekt nr 14 - Tak, Projekt zakłada zastosowanie praktyczne nowych rozwiązań, niedostępnych obecnie na rynku;
  • Projekt nr 15 - Tak, Projekt zakłada zastosowanie praktyczne nowych rozwiązań, niedostępnych obecnie na rynku (zakłada stworzenie oprogramowania pozwalającego na zarządzanie przez klienta własną infrastrukturą chmurową, jak i możliwość szybkiej realizacji usługi w trybie dwóch ośrodków, wykorzystujących zarówno własną infrastrukturę spółki, jak i stworzony model chmurowy).


Wnioskodawca w odpowiedzi na pytanie „Czy podobne rozwiązania funkcjonują już na rynku u konkurencji” wyjaśnił w podziale na poszczególne Projekty, że:

  • Projekt nr 1 - Takie rozwiązania są rozwijane, jednak według wiedzy Spółki nie są gotowe do zastosowania komercyjnego;
  • Projekt nr 2 - Na rynku istnieją podobne rozwiązania pod względem technologicznym, jednakże w obszarze leasingu aktualnie takie rozwiązania nie są stosowane przez konkurencję;
  • Projekt nr 3 - Spółka nie posiada badań rynkowych na temat tego, czy zastosowane rozwiązania są w praktyce dostępne na rynku;
  • Projekt nr 4 - Spółka nie posiada badań rynkowych na temat tego, czy zastosowane rozwiązania są w praktyce dostępne na rynku;
  • Projekt nr 5 - Tak, na rynku istnieją obecnie produkty o podobnym zastosowaniu;
  • Projekt nr 6 - Funkcjonalności oprogramowania częściowo pokrywają się z oprogramowaniem konkurencji, częściowo są to rozwiązania niedostępne na rynku;
  • Projekt nr 7 - Tak, konkurencja wprowadza podobne systemy, jednak dostępne są na rynku zagranicznym. Na rynku krajowym podobny produkt nie jest dostępny;
  • Projekt nr 8 - Wytworzony w projekcie system jest rozwiązaniem niedostępnym na rynku, jednak konkurencja oferuje podobne oprogramowanie;
  • Projekt nr 9 - Tak, na rynku istnieją obecnie produkty o podobnym zastosowaniu;
  • Projekt nr 10 - Nie, komponenty wytwarzane w ramach Projektu są niedostępne na rynku u konkurencji;
  • Projekt nr 11 - Funkcjonalności oprogramowania częściowo pokrywają się z oprogramowaniem konkurencji, częściowo są to rozwiązania niedostępne na rynku;
  • Projekt nr 12 - Tak, na rynku istnieją obecnie produkty o podobnym zastosowaniu (np. plug-iny do przeglądarek KIR służące do podpisywania dokumentów przez strony internetowe);
  • Projekt nr 13 - Nie, na rynku nie jest dostępne zintegrowane i pełne rozwiązanie porównywalne z systemem K.;
  • Projekt nr 14 - Nie, komponenty wytwarzane w ramach Projektu są niedostępne na rynku u konkurencji;
  • Projekt nr 15 - Na rynku występują rozwiązania chmurowe, jednak nie są świadczone w modelu wirtualnego centrum danych z intuicyjnym panelem użytkownika oraz nie posiadają możliwości szybkiej realizacji usługi w trybie dwóch ośrodków, wykorzystujących zarówno własną infrastrukturę Spółki, jak i stworzony model chmurowy.

Wnioskodawca wskazał, że projekty nr 1-15 będą obejmowały pilotaż/wersję testową/wersję przedprodukcyjną. W ramach Projektów nr 1-15 odbywało się przygotowywanie Proof... (wersja testowa oprogramowania pozwalająca ocenić słuszność wybranej koncepcji), wersji prototypowych, testowych, deweloperskich, pilotażowych, zarówno całego oprogramowania, jak i poszczególnych jego funkcjonalności, jak również przeprowadzanie testów.

Wnioskodawca wskazał, że prace opisane przez Spółkę w ramach Projektów nr 1-15, które wiążą się z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej są/będą zdarzeniem unikalnym/innowacyjnym. Wnioskodawca przedstawił, że prowadzone prace oraz efekt tych prac, opisane szczegółowo w stanie faktycznym wniosku o interpretację, są rozwiązaniami unikalnymi i innowacyjnymi. W każdym wypadku powstaje bowiem nowoczesne oprogramowanie lub jego koncepcja, które w całości bądź w zakresie części funkcjonalności zawiera rozwiązania niedostępne na rynku lub dopiero opracowywane.


Wnioskodawca wskazał, że działalność w zakresie realizowanych przez Spółkę Projektów nr 1-15, które są związane z działalnością badawczo-rozwojową nie ma/nie będzie miała charakteru prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany.


Ponadto, działalność Spółki w zakresie Projektów nr 1-15 polega na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany maja charakter ulepszeń.

Ponadto, Spółka przedstawiła, że prace związane ze standaryzacją usługi, tj. wprowadzanie jednolitych rozwiązań dla wszystkich użytkowników, o których mowa w ramach Projektu nr 3 spełniają przesłanki będące przedmiotem niniejszego, tj. prace związane ze standaryzacją usługi nie są czynnościami rutynowymi, stanowią natomiast efekt prac twórczych, a łącznie z pozostałymi funkcjonalnościami programu stanowią unikalne i innowacyjne narzędzie do rozliczania podatku od środków transportowych,.

Wnioskodawca przedstawił, że prace rozwojowe w ramach Projektu nr 5, które obejmują w szczególności oddanie do użytkowania finalnej wersji programu są związane wyłącznie z ostatecznym przekazaniem wersji programu dla nabywcy, tj. prace rozwojowe polegają na przygotowaniu finalnej wersji oprogramowania w formie gotowej do sprzedaży. Sama sprzedaż oraz wdrożenie oprogramowania u klientów realizowane jest w ramach innych projektów Spółki (projekty sprzedażowe lub polegające na wsparciu posprzedażowym). Innymi słowy, wydatki alokowane na opisywany Projekt nr 5 dotyczą etapów poprzedzających wdrożenie, tj. opracowanie, przetestowanie i wytworzenie oprogramowania. Samo wdrożenie nie jest elementem prac badawczo-rozwojowych.

Wnioskodawca wskazał, że w ramach Projektu nr 7, prace rozwojowe kończą się w momencie przygotowania finalnej wersji oprogramowania. Czynności związane z wdrożeniem, takie jak sprzedaż, uruchomienie, implementacja u klientów itp. realizowane są w ramach innych projektów - Spółki (projekty sprzedażowe lub polegające na wsparciu posprzedażowym). Innymi słowy, wydatki alokowane na opisywany Projekt nr 7 dotyczą etapów poprzedzających wdrożenie, tj. opracowanie, przetestowanie i wytworzenie oprogramowania. Samo wdrożenie nie jest elementem prac badawczo-rozwojowych.

Wnioskodawca wskazał, że Prace w ramach Projektu nr 9 kończą się w momencie przygotowania finalnej wersji oprogramowania. Czynności związane z wdrożeniem, takie jak sprzedaż, uruchomienie, implementacja u klientów itp. realizowane są w ramach innych projektów Spółki (projekty sprzedażowe lub polegające na wsparciu posprzedażowym). Innymi słowy, wydatki alokowane na opisywany Projekt nr 9 dotyczą etapów poprzedzających wdrożenie, tj. opracowanie, przetestowanie i wytworzenie oprogramowania. Samo wdrożenie nie jest elementem prac badawczo-rozwojowych.

W ramach Projektu nr 10, Wnioskodawca wskazał, że prace związane z końcowym etapem przekazania projektu do projektu do produkcji kończą się w momencie przygotowania finalnej wersji oprogramowania. Czynności związane z wdrożeniem, takie jak uruchomienie czy implementacja modułów w innych projektach realizowane są w ramach innych projektów Spółki (projekty sprzedażowe lub polegające na wsparciu posprzedażowym). Innymi słowy, wydatki alokowane na opisywany Projekt nr 10 dotyczą etapów poprzedzających wdrożenie, tj. opracowanie, przetestowanie i wytworzenie oprogramowania. Samo wdrożenie nie jest elementem prac badawczo-rozwojowych.

Natomiast prace w ramach Projektu nr 11 kończą się w momencie przygotowania finalnej wersji oprogramowania. Czynności związane z wdrożeniem, takie jak sprzedaż, uruchomienie, implementacja u klientów itp. realizowane są w ramach innych projektów Spółki (projekty sprzedażowe lub polegające na wsparciu posprzedażowym). Innymi słowy, wydatki alokowane na opisywany Projekt nr 11 dotyczą etapów poprzedzających wdrożenie, tj. opracowanie, przetestowanie i wytworzenie oprogramowania. Samo wdrożenie nie jest elementem prac badawczo-rozwojowych.

Z kolei w ramach projektu nr 15 Spółka nabywała rozwiązanie partnera, jednak prace rozwojowe polegają na integracji tego rozwiązania z systemami wytworzonymi przez Spółkę we własnym zakresie. W konsekwencji, intencją Spółki jest otrzymanie odpowiedzi, czy Projekt nr 15, polegający na wytworzeniu Wirtualnego..., poprzez integrację oprogramowania nabytego od partnera z oprogramowaniem wytworzonym przez Spółkę stanowi prace badawczo-rozwojowe. Intencją Spółki nie jest otrzymanie odpowiedzi na pytanie, czy nabycie oprogramowania od partnera stanowi prace badawczo-rozwojowe.

Jednocześnie, w odniesieniu do wskazanej w wezwaniu uwagi, że etap wdrożenia produktu nie stanowi działalności badawczo-rozwojowej, chcielibyśmy doprecyzować, że w żadnym z Projektów nr 1-15, będących przedmiotem wniosku, nie występują koszty związane z przekazaniem oprogramowania do sprzedaży, czy też instalacji lub wdrożenia u klienta. Koszty te są przez Spółkę alokowane do nowo otwieranych projektów sprzedażowych/posprzedażowych, które nie stanowią przedmiotu wniosku o interpretację. W każdym z Projektów nr 1-15 prace zostają lub zostaną zakończone w momencie przygotowania finalnej wersji oprogramowania.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy prace realizowane przez Wnioskodawcę w ramach Projektu nr 1 stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co w konsekwencji uprawnia Wnioskodawcę w roku podatkowym 2018 do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 1 tej ustawy, ponoszonych z związku z tą działalnością, w zakresie, w jakim koszty związane z realizacją projektu nr 1 nie zostały zwrócone w formie dotacji?
  2. Czy prace realizowane przez Wnioskodawcę w ramach projektów nr 2-9 stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co w konsekwencji uprawnia Wnioskodawcę w roku podatkowym 2018 do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 1 tej ustawy, ponoszonych w związku z tą działalnością?
  3. Czy prace realizowane przez Wnioskodawcę w ramach projektów nr 10-15 stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co w konsekwencji uprawnia Wnioskodawcę w roku podatkowym 2018 do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 1 tej ustawy, ponoszonych w związku z tą działalnością?

Zdaniem Wnioskodawcy:

  1. Prace realizowane przez Wnioskodawcę w ramach projektu nr 1 stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2018 r., poz. 1036 z póżn.zm.; dalej: CIT), co w konsekwencji uprawnia Wnioskodawcę w roku podatkowym 2018 do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 1 tej ustawy, ponoszonych w związku z tą działalnością, w zakresie, w jakim koszty związane z realizacją Projektu 1 nie zostały zwrócone w formie dotacji;
  2. Prace realizowane przez Wnioskodawcę w ramach projektów nr 2-9 stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co w konsekwencji uprawnia Wnioskodawcę w roku podatkowym 2018 do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 1 tej ustawy, ponoszonych w związku z tą działalnością;
  3. Prace realizowane przez Wnioskodawcę w ramach projektów nr 10-15 stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co w konsekwencji uprawnia Wnioskodawcę w roku podatkowym 2018 do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 1 tej ustawy, ponoszonych w związku z tą działalnością.

Uzasadnienie

Uwagi ogólne

Na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Natomiast zgodnie z art. 18d ust. 5 ustawy o CIT koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Spółka zaznacza, iż przedmiotem niniejszego wniosku jest jedynie możliwość zakwalifikowania realizowanych projektów jako działalności badawczo-rozwojowej. W zakresie uznania poszczególnych kategorii wydatków ponoszonych w 2018 r. w ramach projektów jako kosztów kwalifikowanych, Spółka prześle odrębny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej prawa podatkowego.

Ustawa z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę — Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018r. poz. 1669, dalej: „Ustawa wprowadzająca”) znowelizowała definicję badań naukowych oraz prac rozwojowych zawartą w ustawie o CIT. Zgodnie z treścią Ustawy wprowadzającej, nowelizacja powyższych pojęć weszła w życie z dniem 1 października 2018 r.

Należy zaznaczyć, iż przepisy Ustawy wprowadzającej zawierają przepisy intertemporalne jedynie w zakresie nowelizacji art. 18d ust. 4 ustawy o CIT. Natomiast nie zawiera ona przepisów przejściowych w zakresie stosowania definicji „badań naukowych” oraz „prac rozwojowych”.

W konsekwencji, z uwagi na fakt, że przedmiotem wniosku są projekty, które realizowane były w roku podatkowym 2018, niezbędne jest ocena charakteru prowadzonych prac w zarówno w świetle definicji obowiązujących do 30 września 2018 r., jak i tych wprowadzonych od 1 października 2018 r.

Ramy prawne od 1 stycznia 2018 r. do dnia 30 września 2018 r.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, pojęcie działalności badawczo-rozwojowej oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.


Przytoczone wyżej przepisy wprowadzają kilka istotnych kryteriów, od których spełnienia uzależniona jest możliwość uznania określonych działań za działalność badawczo-rozwojową (przy czym kryteria te muszą być spełnione łącznie).

Zgodnie z tymi kryteriami, działalność badawczo-rozwojowa powinna:

  1. obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe,
  2. mieć twórczy charakter,
  3. być podejmowana w sposób systematyczny, oraz
  4. być podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Na podstawie art. 4a pkt 27 ustawy o CIT za badania naukowe uważa się:

  1. badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  2. badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przed wszystkim na zastosowanie w praktyce,
  3. badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Natomiast zgodnie z art. 4a pkt 28 tej ustawy przez prace rozwojowe rozumie się nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

  1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Ramy prawne od 1 października 2018 r.

Od 1 października 2018 r. ustawa o CIT, definiując badania naukowe i prace rozwojowe, odnosi się do brzmienia ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „p.s.w.n.”).

I tak, zgodnie z art. 4a pkt 27 ustawy o CIT badania naukowe oznaczają:

  1. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 „p.s.w.n.”, tj. prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  2. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 p.s.w.n. tj. pace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzenie do nich znaczących ulepszeń.

Z kolei na podstawie art. 4a ust. 28 ustawy o CIT za prace rozwojowe uważa się działalność określoną w art. 4 ust. 3 p.s.w.n. tj. obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.


Mając na uwadze omówione definicje, Spółka prezentuje poniżej analizę możliwości uznania poszczególnych projektów opisanych w stanie faktycznym za prace badawczo-rozwojowe w rozumieniu ustawy o CIT.

Ad. 1

Projekt o nazwie „Nowatorska koncepcja poboru opłat i rozliczania usług miejskich w ramach S…” obejmuje swoim zakresem zarówno badania naukowe (przemysłowe/aplikacyjne), jak również prace rozwojowe.


Prowadzone prace w ramach projektu nr 1 mają charakter innowacyjny. Harmonogram prac w pierwszej kolejności zakłada zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowania produktu – S… (badania przemysłowe/aplikacyjne). W drugiej kolejności projekt zakłada prace programistyczne, których wynikiem będzie stworzenie oprogramowania docelowego systemu (prace rozwojowe).

Prace związane z projektem mają charakter twórczy. Prowadzona działalność badawczo-rozwojowa stanowi aktywność, która nakierowana jest na stworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań. Należy zaznaczyć, że projekt nr 1 polega na stworzeniu systemu poboru opłat i rozliczania usług miejskich S… całkowicie od nowa. Prace nad projektem tym samym nie polegają na rozwoju istniejącego już systemu, czy naprawianiu błędów. Prace związane z projektem mają unikatowy, niespotykany wcześniej charakter, a na rynku nie są jeszcze szeroko dostępne gotowe rozwiązania pozwalające miastom na centralizację poboru opłat i rozliczania usług miejskich.

Prace w ramach projektu mają również charakter systematyczny. Spółka realizuje projekt od 2017 r., a zakończenie prac planowane jest na dzień 30 czerwca 2021 r. W tym czasie pracownicy Spółki regularnie realizują określone czynności w ramach poszczególnych etapów projektu. Powyższe oznacza, iż prace związane z projektem nr 1 nie są prowadzone incydentalnie.

Projekt nr 1 jest również nakierowany na zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Pozyskana wiedza będąca wynikiem przeprowadzonych badań aplikacyjnych będzie wykorzystana na potrzeby stworzenia autorskiego systemu S... Wyniki przeprowadzonych prac będą miały zastosowanie komercyjne. Spółka zamierza udzielać za wynagrodzeniem licencji na korzystanie z Sytemu S….

Powyższe znajduje potwierdzenie w zawartej umowie z NCBiR o dofinansowanie projektu w ramach programu operacyjnego inteligentny rozwój. Na podstawie niniejszej umowy Wnioskodawca uzyskał dofinansowanie na realizację projektu, składającego się na prace badawcze oraz prace rozwojowe. Otrzymanie przez Spółkę dotacji od instytucji państwowej, jaką jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, świadczy o tym, że projekt został zweryfikowany jako prace badawczo-rozwojowe, co zdaniem Wnioskodawcy dodatkowo świadczy o prawidłowości jego stanowiska.

Należy również wskazać, iż Spółka składa coroczne sprawozdanie o działalności badawczo-rozwojowej do Głównego Urzędu Statystycznego z uwagi na fakt, iż zgodnie z objaśnieniami do formularza PNT-01, za przykład działalności badawczej i rozwojowej w zakresie oprogramowania komputerowego uważa się m.in. „opracowanie nowego oprogramowania aplikacji i znacznych ulepszeń systemów operacyjnych i programów”, co stanowi jeden z głównych przejawów działalności Spółki.

Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca uważa, iż Projekt nr 1 stanowi prace badawczo-rozwojowe w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT. W związku z powyższym Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż jest on uprawniony w roku podatkowym 2018 do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 1 tej ustawy. Natomiast z uwagi na przyznane dofinansowanie, Wnioskodawca na podstawie art. 18d ust. 5 ustawy o CIT jest uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania jedynie tej części kosztów kwalifikowanych, która nie zostanie zwrócona w formie dotacji.

Ad. 2

Prace rozwojowe realizowane w ramach projektów oznaczonych nr 2-9 podejmowane są w celu opracowania innowacyjnych rozwiązań, które sprowadzają się do wykonywania czynności mających na celu realizację migracji technologicznej (stworzenie nowej wersji oprogramowania z użyciem całkowicie nowej technologii) lub tworzenie nowej wersji istniejących systemów lub programów.


W ramach projektów oznaczonych nr 2-9 Wnioskodawca wprowadza również dodatkowe funkcjonalności, tworzy nowe architektury programów oraz poprawia zdolności integracyjne programów.


Powyższe działania podejmowane są głównie ze względu na szybko zmieniające się realia rynkowe oraz oferty podmiotów konkurencyjnych, a także same potrzeby podmiotów obecnie korzystających z oferowanych produktów.


Zdaniem Wnioskodawcy prace wykonywane w ramach Projektów należy uznać za prace rozwojowe. Definicja prac rozwojowych, zarówno w brzemieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przed 1 października 2018 r., jak i po 1 października 2018 r. wprost wskazuje, że pracami rozwojowymi są prace o charakterze twórczym, w tym również czynności polegające na wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do tworzenia zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług.

Przykłady prac o charakterze innowacyjnym wykonane w ramach Projektów oznaczonych numerami od 2 do 9 zostały wskazane poniżej.

Projekt nr 2 – L…

W ramach projektu nr 2 Wnioskodawca realizuje prace związane z wymianą zastosowanej technologii w oprogramowaniu, integracji poszczególnych modułów, dodawaniu nowych funkcjonalności, automatyzacją oprogramowania oraz unowocześnieniu zastosowanych rozwiązań front-end.


Rezultatem projektu będzie stworzenie nowej wersji oprogramowania, umożliwiającego pracę z programem w nowoczesny sposób (system wiąże poszczególne etapy prac w spójne zadania i przekazuje je użytkownikowi do zrealizowania), przy jednoczesnym zautomatyzowaniu części procesów, dotychczas wykonywanych manualnie.

Projekty nr 3-4 – N…

W ramach projektów nr 3-4 Wnioskodawca realizuje prace polegające na wytworzeniu nowych, gruntownie zmienionych wersji oprogramowania. Prace związane z powyższymi projektami polegają na migracji technologicznej oraz zmianie architektury systemu. Migracja spowoduje całkowitą zmianę sposobu działania aplikacji (architektura rozproszona zamiast oprogramowania monolitycznego) i metody użytkowania (dostęp z poziomu przeglądarki internetowej do oprogramowania działającego w chmurze obliczeniowej).

Projekt nr 5 – e… dla wodociągów i ciepłownictwa

W ramach projektu nr 5 Wnioskodawca realizuje prace polegające na wymianie zastosowanej technologii w oprogramowaniu, a także jego modyfikacji, rozbudowie oraz dodaniu nowych funkcjonalności. Nowa technologia umożliwi korzystanie z oprogramowania bez konieczności instalowania dodatkowych komponentów na komputerze użytkownika (program jako usługa), pozwoli na integrację z innym oprogramowaniem, zarówno tworzonym wewnętrznie przez Spółkę (np. podpisy elektroniczne), jak i zewnętrznym, a także zwiększy ergonomię użytkowania.

Projekt nr 6 – S… - rozwój dla klientów biznesowych

W ramach projektu nr 6 Wnioskodawca realizuje prace polegające na wymianie zastosowanej technologii w oprogramowani oraz zintegrowaniu aplikacji z innym rozwiązaniami informatycznymi oferowanymi przez Spółkę w zakresie podpisów elektronicznych. Nowa technologia zapewni bezpieczeństwo użytkowania z uwagi na fakt wspierania jej przez twórców (okres wsparcia poprzedniej technologii się zakończył), rozdzieli warstwę interfejsu użytkownika od warstwy sterującej programem (umożliwiając tym samym łatwiejsze konfigurowanie platformy oraz prostsze wprowadzanie dodatkowych modyfikacji i ulepszeń), a także pozwoli na integracje z S…, umożliwiając nie tylko przechowywanie dokumentów, ale również ich podpisywanie bezpośrednio na platformie.

Projekt nr 7 - R&D Certyfikaty Kwalifikowane

W ramach projektu nr 7 Wnioskodawca realizuje prace związane ze stworzeniem nowego systemu zarządzania procesem weryfikacji i wydawania certyfikatów kwalifikowanych w oparciu o nowe technologie. Rezultatem prac jest otrzymanie nowoczesnego oprogramowania, umożliwiającego składanie wniosków o wydanie lub odnowienie certyfikatu kwalifikowanego w formie elektronicznej, co zminimalizuje ilość dokumentów niezbędnych do wydruku. Dodatkowo, system umożliwia użycie podpisu biometrycznego oraz kart wirtualnych w procesie związanym z wydawaniem podpisów elektronicznych.


Projekt nr 8 – Wielka…


W ramach projektu nr 8 Wnioskodawca realizuje prace związane z tworzeniem systemu do przetwarzania wniosków dla podpisów niekwalifikowanych w oparciu o nowe technologie. Celem projektu jest zwiększenie elastyczności i skalowalności dotychczasowego rozwiązania. W efekcie przeprowadzenia projektu Spółka otrzyma innowacyjny system pracujący wielowątkowo (zamiast poprzedniego, wykonującego prace sekwencyjnie), który pozwoli na czterokrotnie większą wydajność w zakresie procesowania wniosków o wydanie certyfikatów niekwalifikowanych. Zwiększy się również stopień automatycznej weryfikacji wniosków oraz nastąpi uniezależnienie etapów weryfikacji danych dokonywanych przez operatora od etapów automatycznie weryfikowanych przez system (docelowo planowane jest również zautomatyzowanie pracy operatora).

Projekt nr 9 – R… Online

W ramach projektu nr 9 Wnioskodawca realizuje prace polegające na rozwoju istniejącego oprogramowania. Rezultatem wykonywanych prac jest wdrożenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które spełnią wymogi stawiane przez poszczególne akty prawne dla tego typu rozwiązań (usług walidacji kwalifikowanych podpisów oraz pieczęci elektronicznych), jak również rozszerzenie działania oprogramowania o dokumenty elektroniczne pochodzące z Azerbejdżanu, a także zmodyfikowany sposób prezentacji danych użytkownikowi, w łatwy sposób pozwalający zidentyfikować status dokumentów. W przyszłości, w ramach projektu planowane jest również stworzenie dedykowanego interfejsu programowania aplikacji, pozwalającego na bezpośrednią komunikację systemów informatycznych klienta z programem, co umożliwi wykorzystywanie go w sposób masowy przez instytucje generujące duże wolumeny dokumentów.

Prowadzone prace w ramach Projektów opisanych nr 2-9 są nakierowane na tworzenie zmienionych lub ulepszonych produktów lub usług. W ramach tych prac dochodzi do migracji i wymiany stosu technologicznego w istniejących produktach. Wnioskodawca realizuje czynności mające na celu zastosowanie najbardziej nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie IT. Dzięki powyższym pracom zwiększone zostaną możliwości obsługi większej ilości klientów. Poprzez wymianę architektury oraz dodawanie nowych funkcjonalności ulepszeniu ulegnie sposób użytkowania oprogramowania (oprogramowanie stanie się bardziej intuicyjne dla użytkownika). Efekt prowadzonych prac podejmowanych przez Wnioskodawcę zakłada również ulepszone możliwości integracji opracowywanych produktów z innym oprogramowaniem.

Prace objęte projektami nr 2-9 nie stanowią czynności rutynowych i okresowych. Przeprowadzane prace nie polegają na naprawianiu występujących błędów, utrzymaniu oprogramowania lub dokonywaniu prostych aktualizacji. Wymiana technologii, która nastąpiła w projektach nr 2-8 ma dużo bardziej zaawansowany charakter, znacząco ingerujący w dotychczas funkcjonujące rozwiązania i nie jest dokonywana okresowo lub rutynowo (zmiana taka następuje rzadko i związana jest z całkowitą modyfikacją podstaw funkcjonowania programu, wymagającą również napisania dużej części kodu źródłowego od nowa). Dodatkowo, w ramach każdego z Projektów do oprogramowania dodano nowoczesne, istotne funkcjonalności, które pozwalają na łatwiejsze, szybsze, bądź bardziej zaawansowane korzystnie z aplikacji przez użytkowników.

Należy zaznaczyć, iż Spółka przyjęła zasadę, że prace polegające na utrzymaniu oprogramowania, obsłudze, okresowych aktualizacjach czy rozwiązywaniu problemów (wsparcie posprzedażowe, helpdesk itd.) realizowane są w ramach odrębnych projektów. Z kolei projekty nr 2-9 nakierowane są na wytworzenie znacznie udoskonalanego oprogramowania w ramach procesu twórczego. Pracownicy Wnioskodawcy samodzielnie konstruują optymalne rozwiązania w zakresie wymaganych założeń i występujących problemów. Wyniki prowadzonych prac są rezultatem działalności o charakterze kreacyjnym, odznaczają się oryginalnością/nowością rozwiązania.

Prace rozwojowe dotyczące projektów nr 2-9 są prowadzone w sposób systematyczny. Każdy z projektów realizowanych w ramach działalności Wnioskodawcy posiada własny numer, budżet oraz dokumentację. Prowadzone prace stanowią działalność zorganizowaną, realizowaną przez poszczególnych pracowników. Każdy z projektów jest nadzorowany przez przypisanego kierownika projektu.


Prowadzone czynności nie dotyczą tym samym incydentalnych wypadków, a są dokładnie określone w ramach czasowych, odpowiednio zorganizowane oraz nadzorowane.


Wnioskodawca pragnie dodatkowo podkreślić, iż na podstawie art. 4 ust. 2 pkt 3 p.s.w.n. zawierającego definicję badawczo-rozwojowej, do której odwołuje się ustawa o CIT, jednoznacznie uznano, iż prace rozwojowe (nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie) dotyczą również prac informatycznych, tj. prac w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania. Nowe brzmienie definicji kładzie zatem wyraźny akcent na prowadzenie jej przez podmioty z branży informatycznej.

Jak wskazano powyżej, Spółka składa coroczne sprawozdanie o działalności badawczo-rozwojowej do Głównego Urzędu Statystycznego z uwagi na fakt, iż zgodnie z objaśnieniami do formularza PNT-01, za przykład działalności badawczej i rozwojowej w zakresie oprogramowania komputerowego uważa się m.in. „opracowanie nowego oprogramowania aplikacji i znacznych ulepszeń systemów operacyjnych i programów”, co stanowi jeden z głównych przejawów działalności Spółki.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Spółki, projekty nr 2-9 polegają na prowadzeniu działalności twórczej w formie prac rozwojowych, polegających na projektowaniu oraz tworzeniu zmienionych lub ulepszonych rozwiązań technologicznych, funkcjonalności i modułów do oferowanego oprogramowania.

Stanowisko, że prace polegające na migracji technologicznej oraz wprowadzaniu nowych funkcjonalności do oprogramowania komputerowego stanowią prace badawczo-rozwojowe w rozumieniu ustawy o CIT potwierdzają również interpretacje indywidualne wydawane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w analogicznych stanach faktycznych. Przykładowo:

  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 5 listopada 2018 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.411.2018.2.MST) stwierdził, że: „Spółka posiada dział R&D, w ramach którego podejmuje systematyczne działania mające na celu dostarczanie jej klientom innowacyjnych Rozwiązań, polegające w szczególności na ulepszaniu istniejących i wprowadzaniu nowych funkcjonalności, modułów i zastosowań do oferowanych Produktów. [...] W świetle powyższego, zdaniem tut. Organu, opisane przez Wnioskodawcę prace można uznać za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, gdyż są to działania mające na celu tworzenie i projektowanie nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług”;
  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 17 września 2018 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.285.2018.2.JS) zgodził się w całości ze stanowiskiem wnioskodawcy, że: „Bezpośrednim skutkiem realizacji Projektów B+R jest opracowywanie oraz dostarczanie nowych funkcjonalności rozwiązań i konkretnych technologii. Innymi słowy, działalność B+R w Spółce związana jest z opracowywaniem nowego oprogramowania, jak również z rozwojem rozwiązań technologicznych oraz funkcjonalności oferowanych w ramach istniejących produktów Spółki. W tym kontekście, w ocenie Wnioskodawcy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym prowadzona przez Wnioskodawcę Działalność B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową”;
  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 18 czerwca 2018 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.117.2018.2.MS1) uznał, że: „Skoro prace kwalifikowane przez Spółkę jako badawczo-rozwojowe nie mają i nie będą miały charakteru działań mających na celu wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do produktów, niepociągających za sobą postępu technologicznego, natomiast każdorazowo są nakierowane na opracowywanie nowego oprogramowania, jak również rozwój rozwiązań technologicznych oraz funkcjonalności oferowanych w ramach istniejących produktów Spółki, to czynności podejmowane przez Spółkę spełniają definicję prac rozwojowych, tj. mają na celu nabywanie, łączenie, kształtowanie, czy wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej do tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług”.


Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca uważa, iż projekty nr 2-9 stanowią prace badawczo-rozwojowe w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT. W związku z powyższym Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż jest on uprawniony w roku podatkowym 2018 do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 1 tej ustawy.

Ad. 3

Prace badawczo-rozwojowe realizowane w ramach Projektów oznaczonych nr 10-15 podejmowane są w celu opracowania innowacyjnych rozwiązań, które sprowadzają się do stworzenia nowego oprogramowania.

W ramach Projektów oznaczonych nr 10-15 Wnioskodawca wykorzystuje posiadaną wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie z zakresu IT do tworzenia nowych produktów lub usług. Niniejsza kategoria zawiera zarówno projekty, które polegają na tworzeniu nowych produktów od początku, ale również projekty polegające na tworzeniu oprogramowania, które bazuje na wcześniej wytworzonych programach.

Prace podejmowane przez pracowników Wnioskodawcy w ramach wskazanej kategorii Projektów ukierunkowane są na nowe odkrycia, mają określony cel i zaplanowane do osiągnięcia rezultaty. Prowadzone w ramach wybranych projektów prace, zmierzają każdorazowo do wyeliminowania niepewności badawczej i technologicznej poprzez podejmowanie twórczych czynności projektowych oraz walidacyjnych, a także poprzez próby i testy w różnych środowiskach deweloperskich i testowych.

Zdaniem Wnioskodawcy prace wykonywane w ramach Projektów 10-15 należy uznać za działalność badawczo-rozwojową jako działalność obejmującą prace rozwojowe.

Definicja prac rozwojowych, zarówno w brzemieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przed 1 października 2018 r., jak i po 1 października 2018 r. wprost wskazuje, że pracami rozwojowymi są prace o charakterze twórczym, w tym również czynności polegające na wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do tworzenia zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług.

Przykłady prac o charakterze innowacyjnym wykonane w ramach projektów oznaczonych numerami od 10 do 15 zostały wskazane poniżej.

Projekt nr 10 - Komponenty O…

W ramach projektu nr 10 Wnioskodawca realizuje prace polegające na tworzeniu nowych komponentów na potrzeby prowadzonych prac w zakresie modyfikacji systemu O… (realizowanym w szczególności w ramach projektów nr 3-4 oraz P…, analizowanych w pytaniu nr 2 niniejszego wniosku). Rezultatem działań Spółki jest wytworzenie niedostępnych na rynku, zupełnie nowych bibliotek programistycznych, które są niezbędne w procesie integracji rozproszonych modułów systemu O… oferowanych przez Spółkę w jedną całość, co świadczy o jego innowacyjnym charakterze. Realizacja projektu pozwoli na dużo większy komfort użytkowania, zapewni jednolity sposób uwierzytelniania w systemach oraz interfejs. Wprowadzone rozwiązania pozwolą na oferowanie produktów Spółki w ulepszony sposób (w chmurze, przy wykorzystaniu przeglądarki internetowej oraz urządzeń mobilnych).


Projekt nr 11 – R… - Elektroniczne podpisy online

W ramach projektu nr 11 Wnioskodawca realizuje prace związane ze stworzeniem oprogramowania dla elektronicznych podpisów niekwalifikowanych wykorzystującym technologię chmury obliczeniowej. Rezultat prac zakłada opracowanie innowacyjnego oprogramowania, które pozwoli na korzystanie z elektronicznego podpisu niekwalifikowanego bez konieczności używania kart i czytników kryptograficznych również na urządzeniach mobilnych. Działania związane projektem obejmują swoim zakresem zarówno badania mające na celu nabycie nowej wiedzy, nastawione na opracowanie nowych produktów i usług, a także prace rozwojowe w oparciu o uzyskane wyniki.


Projekt nr 12

W ramach projektu nr 12 Wnioskodawca realizuje czynności mające na celu wytworzenie innowacyjnego oprogramowania, służącego do składania podpisów cyfrowych z poziomu przeglądarki internetowej. Rezultatem prac jest nowoczesne oprogramowanie, zapewniające wsparcie dla aktualnych systemów operacyjnych, przeglądarek oraz wymagań obsługiwanych formatów podpisu elektronicznego zarówno pod względem technicznym, jak i prawnym. Program umożliwi proste oraz bezpiecznie użycie podpisu elektronicznego bez konieczności instalowania oprogramowania na własnym urządzeniu, a także bez posiadania własnego nośnika z certyfikatem np. karty kryptograficznej.

Projekt nr 13 - Wytworzenie i rozbudowa systemu obiegu dokumentów K…

W ramach projektu nr 13 Wnioskodawca prowadzi prace nad wytworzeniem zintegrowanego systemu zarządzania informacjami i automatyzacji procesów dokonywanych w przedsiębiorstwie. Ostateczny rezultat prac zakłada stworzenie innowacyjnego centralnego systemu, który ujednolici i w pełni zautomatyzuje przepływ dokumentów i informacji. Celem projektu jest również digitalizacja jak największej ilości dokumentów i wprowadzenie obiegu elektronicznego. System tworzony był na potrzeby wewnętrzne Spółki, jednak stopień jego rozwoju pozwala również na komercjalizację wyników projektu.

Projekt nr 14 - …Miasto - koncepcja i architektura

W ramach projektu nr 14 Wnioskodawca prowadzi prace nad stworzeniem kompleksowego oprogramowania, które pozwoliłoby zintegrować obecnie wykorzystywane systemy w sektorze samorządowych jednostek budżetowych. Projekt zapewni możliwość rozszerzenia oferty obszaru administracji terenowej o portal mieszkańca będący swoistym spoiwem modułów O... Dzięki oprogramowaniu wytworzonemu w ramach projektu Spółka osiągnie szereg korzyści, w szczególności takie jak opracowanie wspólnego i jednolitego interfejsu wymiany danych a także umożliwienie dostępu do systemów poprzez przeglądarkę internetową (bez konieczności instalacji jakichkolwiek programów na komputerze użytkownika) oraz na urządzeniach mobilnych. Działania związane z projektem obejmują swoim zakresem zarówno badania mające na celu nabycie nowej wiedzy, nastawione na opracowanie nowych produktów i usług, a także prace rozwojowe w oparciu o uzyskane wyniki.

Projekt nr 15 – Wirtualne…

W ramach projektu nr 15 Wnioskodawca prowadzi prace polegające na stworzeniu nowej usługi wirtualnego….udostępnionego w chmurze. Rezultatem przeprowadzonych prac będzie możliwość świadczenia popularnych obecnie usług typu IaaS (infrastruktura jako usługa), pozwalających klientom Spółki na założenie własnej bazy danych bez konieczności ponoszenia przez nich dużych kosztów związanych z zakupem nowej infrastruktury. Rozwiązanie to pozwala klientom obniżyć koszty działalności, a Spółce umożliwia dalszy rozwój aplikacji opartych o wykorzystanie chmury obliczeniowej. Spółka przy realizacji projektu wykorzystuje technologię dostarczoną przez zewnętrzny podmiot (firmę S.), jednak nie przekreśla to innowacyjnego charakteru prac z uwagi na fakt, iż Spółka musiała samodzielne opracować niezbędne rozwiązania integrujące zewnętrzną technologię z oprogramowaniem wytworzonym we własnym zakresie.

Prace objęte projektami nr 10-15 nie stanowią czynności rutynowych i okresowych. Przeprowadzane prace nie polegają na naprawianiu występujących błędów, utrzymaniu oprogramowania lub dokonywaniu prostych aktualizacji. Projekty te obejmują wytworzenie od początku funkcjonalnego oprogramowania, opartego o nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak chmura obliczeniowa, wirtualne podpisy elektroniczne i certyfikaty kwalifikowane, scentralizowane usługi miejskie i automatyzacja obiegu danych i informacji. W przypadku projektów nr 11 oraz nr 14, oprócz prac rozwojowych, Spółka prowadziła również prace badawcze (badania stosowane w rozumieniu ustawy o CIT w brzemieniu obowiązującym do dnia 30 września 2018 r. oraz badania aplikacyjne w rozumieniu tej ustawy w brzemieniu obowiązującym od 1 października 2018 r.), nakierowane na uzyskanie wiedzy niezbędnej do wytworzenia docelowego oprogramowania.

Należy zaznaczyć, iż Spółka przyjęła zasadę, że prace polegające na utrzymaniu oprogramowania, obsłudze, okresowych aktualizacjach czy rozwiązywaniu problemów (wsparcie posprzedażowe, helpdesk itd.) realizowane są w ramach odrębnych projektów. Z kolei projekty nr 10-15 nakierowane są na wytworzenie oprogramowania w ramach procesu twórczego, a następnie dalsze jego rozbudowanie o nowe funkcjonalności i moduły. Pracownicy Wnioskodawcy samodzielnie konstruują optymalne rozwiązania w zakresie wymaganych założeń i występujących problemów. Wyniki prowadzonych prac są rezultatem działalności o charakterze kreacyjnym, odznaczają się oryginalnością/nowością rozwiązania.

Prace rozwojowe dotyczące projektów nr 10-15 są prowadzone w sposób systematyczny. Każdy z projektów realizowanych w ramach działalności Wnioskodawcy posiada własny numer, budżet oraz dokumentację. Prowadzone prace stanowią działalność zorganizowaną, realizowaną przez poszczególnych pracowników. Każdy z projektów jest nadzorowany przez przypisanego kierownika projektu.


Prowadzone czynności nie dotyczą tym samym incydentalnych wypadków, a są dokładnie określone w ramach czasowych, odpowiednio zorganizowane oraz nadzorowane.


Wnioskodawca pragnie dodatkowo podkreślić, iż na podstawie art. 4 ust. 2 pkt 3 p.s.w.n. zawierającego definicję badawczo-rozwojowej, do której odwołuje się ustawa o CIT, jednoznacznie uznano, iż prace rozwojowe (nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie) dotyczą również prac informatycznych, tj. prac w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania. Nowe brzmienie definicji kładzie zatem wyraźny akcent na prowadzenie jej przez podmioty z branży informatycznej.

Należy również wskazać, że Spółka stanowi wiodącą firmę w zakresie wypracowywania rozwiązań z zakresu usług certyfikacyjnych związanych z podpisem elektronicznym. W szczególności, w związku z prowadzonymi pracami projektowymi, pracownicy Wnioskodawcy uczestniczyli w pracach Grupy Roboczej Komitetu Europejskiego dotyczącego standardów walidacji dokumentów elektronicznych, w konferencjach polskich i zagranicznych (organizowanych przez Komisję Europejską) poruszających tematykę podpisów elektronicznych, opracowywali również ekspertyzy na zlecenie Ministerstwa Gospodarki (obecnie kompetencje dotyczące usług zaufania są w Ministerstwie Cyfryzacji). Spółka jest również członkiem Komitetu Technicznego PKN, gdzie w oparciu o wypracowaną wiedzę uczestniczy w pracach mających na celu wypracowanie norm prawnych regulujących kwestię użytkowania podpisów elektronicznych.


Mając na uwadze powyższe, należy wskazać, że efekty prac badawczo-rozwojowych realizowanych przez Spółkę w przedmiocie weryfikacji ważności składanych podpisów elektronicznych mają istotny wpływ na kierunek rozwoju tej technologii w Polsce i Europie.


Jak wskazano powyżej, Spółka składa coroczne sprawozdanie o działalności badawczo-rozwojowej do Głównego Urzędu Statystycznego z uwagi na fakt, iż zgodnie z objaśnieniami do formularza PNT-01, za przykład działalności badawczej i rozwojowej w zakresie oprogramowania komputerowego uważa się m.in. „opracowanie nowego oprogramowania aplikacji i znacznych ulepszeń systemów operacyjnych i programów”, co stanowi jeden z głównych przejawów działalności Spółki.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Spółki, projekty nr 10-15 polegają na prowadzeniu działalności twórczej w formie prac rozwojowych, polegających na wytwarzaniu nowego oprogramowania informatycznego wprowadzającego nowoczesne rozwiązania i usługi oraz rozbudowywanie go o dalsze funkcjonalności i moduły.

Stanowisko, że prace polegające na wytwarzaniu oprogramowania komputerowego wprowadzającego nowoczesne rozwiązania i usługi stanowią prace badawczo-rozwojowe w rozumieniu ustawy o CIT potwierdzają również interpretacje indywidualne wydawane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w analogicznych stanach faktycznych. Przykładowo:

  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 24 stycznia 2018 r. (sygn. 0115-KDIT2-3.4010.340.2017.l.MK) uznał, że: „Aplikacja jest autorskim rozwiązaniem Spółki począwszy od fazy projektu, poprzez tworzenie kodu źródłowego i testowanie, aż do opracowania szaty graficznej, a czynności związane z tworzeniem aplikacji są realizowane w sposób systematyczny, przemyślany i zorganizowany [...] realizowane przez Wnioskodawcę prace należy uznać za działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ”
  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 12 września 2018 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.263.2018.2.JS) stwierdził, że: „Główne rodzaje działań wykonywanych w ramach prac B+R, które pozwalają Spółce rozwijać ofertę produktową i wprowadzać innowacyjne rozwiązania, które wynikają z wewnętrznego regulaminu organizacyjnego działu B+R to między innymi: tworzenie nowych lub udoskonalanie obecnych rozwiązań programowych wspomagających działalność XJB, tworzenie i rozwój kluczowych aplikacji transakcyjnych oraz systemów CRM [...] stanowią one prace, o których mowa w art. 4a pkt 26-28, a tym samym Spółka jest uprawniona do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, wynikającą z treści art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p.


Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca uważa, iż projekty nr 10-15 stanowią prace badawczo-rozwojowe w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT. W związku z powyższym Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż jest on uprawniony w roku podatkowym 2018 do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 1 tej ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie ustalenia czy działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, która uprawnia Wnioskodawcę w roku 2018 r. do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 1 tej ustawy stanowią prace realizowane przez Wnioskodawcę w ramach

  • Projektu nr 1 (Pytanie 1) – jest prawidłowe,
  • Projektów nr 2-9 (Pytanie 2) – jest prawidłowe,
  • Projektów nr 10-15 (Pytanie 3) – jest prawidłowe.

Ustawa z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę — Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018r. poz. 1669, dalej: „Ustawa wprowadzająca”) znowelizowała definicję badań naukowych oraz prac rozwojowych zawartą w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2018, poz. 1036 z późn. zm., dalej: ustawa o updop). Zgodnie z treścią Ustawy wprowadzającej, nowelizacja powyższych pojęć weszła w życie z dniem 1 października 2018 r.


Od 1 października 2018 r. ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, definiując badania naukowe i prace rozwojowe, odnosi się do brzmienia ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „p.s.w.n.”).


Należy zaznaczyć, iż przepisy Ustawy wprowadzającej zawierają przepisy intertemporalne jedynie w zakresie nowelizacji art. 18d ust. 4 ustawy o pdop. Natomiast nie zawiera ona przepisów przejściowych w zakresie stosowania definicji „badań naukowych” oraz „prac rozwojowych”.


W konsekwencji, z uwagi na fakt, że przedmiotem wniosku są projekty, które realizowane były w roku podatkowym 2018, niezbędna jest ocena charakteru prowadzonych prac w zarówno w świetle definicji obowiązujących do 30 września 2018 r., jak i tych wprowadzonych od 1 października 2018 r.


Ustawa wprowadzająca uchyla ustawę z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 87).


Zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 updop w brzmieniu obowiązującym do 31 września 2018 r., ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

  1. badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  2. badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
  3. badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop w brzmieniu obowiązującym do 31 września 2018 r., ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

  1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

W myśl art. 4a pkt 27 updop, w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r. , ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

  1. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
  2. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:

  1. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
  2. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.


Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop, w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r. ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.


W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2017 r., podatnik może odliczyć od podstawy opodatkowania koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową zwane „kosztami kwalifikowanymi”.

Natomiast, w myśl art. 18d ust. 1 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r., podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Ponadto, ustawodawca w art. 18d ust. 2 updop, wymienia rodzaje kosztów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową uznawane za koszty kwalifikowane. W konsekwencji, aby wspomniane odliczenie mogło mieć zastosowanie, koszty uzyskania przychodów muszą być poniesione przez Wnioskodawcę na działalność badawczo-rozwojową oraz stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 updop.

W myśl art. 18d ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2.

Stosownie do art. 18d ust. 3 cyt. ustawy, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zgodnie z art. 18d ust. 3k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do kosztów kwalifikowanych stanowiących odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przepisu art. 16 ust. 1 pkt 48 nie stosuje się.

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (art. 18d ust. 5 updop).

Natomiast zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnikowi, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia.


Jak stanowi art. 18d ust. 7 updop w brzmieniu obowiązującym do 29 kwietnia 2018 r., kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

  1. w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
  2. w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
  3. w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Jak stanowi art. 18d ust. 7 updop w brzmieniu obowiązującym od 30 kwietnia 2018 r., który został zmieniony na podstawie art. 27 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej (Dz. U. 2018, poz. 650), kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

  1. w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
  2. w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
  3. w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

W rozpatrywanej sprawie, należy przeprowadzić analizę, nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że „(…) Przedmiotem działalności Spółki jest świadczenie kompleksowych usług oraz rozwiązań informatycznych. Spółka produkuje i rozwija oprogramowanie, m.in. dla sektora leasingowego oraz samorządów, dostarcza infrastrukturę informatyczną, rozwiązania dla inteligentnych miast i budynków, oferuje centra danych, szkolenia i systemy zarządzania kapitałem ludzkim, specjalizuje się także w usługach cyberbezpieczeństwa oraz komunikacji masowej. (…).

(…) W ramach działalności Spółka prowadzi zarówno projekty operacyjne i utrzymaniowe, jak i prowadzi prace badawczo-rozwojowe (Spółka corocznie składa do Głównego Urzędu Statystycznego sprawozdanie o działalności badawczej i rozwojowej na formularze PNT-01, klasyfikując swoje działania jako „Działalność związana z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki oraz działalność powiązana”; formularz ten zostanie złożony również za 2018 r.).


Z uwagi na szeroki zakres oferowanych usług Spółka dla potrzeb wewnętrznych dzieli wykonywane prace na projekty. (…)

(…) Z tego względu, spośród realizowanych w 2018 r. projektów Spółka wydzieliła prace, które wiążą się z prowadzeniem działalności badawczo- rozwojowej, a następnie podzieliła je na trzy grupy:

  • Grupa 1 - Projekty z dofinansowaniem zewnętrznym (np. dotacje unijne),
  • Grupa 2 - Projekty polegające na migracji technologicznej bądź aktualizacji oprogramowania,
  • Grupa 3 - Projekty polegające na tworzeniu nowego oprogramowania (…)”.


Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, wskazać należy, że ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru.

Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób, czyli bieżące prowadzenie prac badawczo-rozwojowych podjętych w przyszłości, jak i rozpoczęcie działań badawczo-rozwojowych przy jednoczesnym założeniu, że podatnik w przyszłości będzie dalej podejmował i realizował prace tego rodzaju. Systematyczność odnieść należy także do pewnego zorganizowania procesu prac badawczo-rozwojowych, uniknięcie jego losowego i przypadkowego charakteru. Poszczególne elementy prac badawczych lub rozwojowych powinny wskazywać na pewną logiczną ciągłość, ukierunkowaną na osiągnięcie określonego celu. Zwieńczeniem tych prac powinno być zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Przesłankę tę należy zatem rozumieć jako zakaz obejmowania ulgą incydentalnych działań podatnika.


Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.


Kluczowe, jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, iż taka działalność obejmuje dwie rodzaje aktywności, tj.:

  • badania naukowe (zdefiniowane w art. 4a pkt 27 updop) oraz
  • prace rozwojowe (o których mowa w art. 4 pkt 28 updop).


Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenie zawarte w art. 4a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących usług oraz innych operacji w toku z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Ponadto, w przypadku „prac rozwojowych” w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, w stanie prawnym obowiązującym do 30 września 2018 r., wymieniono ich przykładowe przejawy poprzez wskazanie, iż stanowią je w szczególności:

  1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

W tym miejscu wskazać należy, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii, czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematycznie prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.).

Z wniosku wynika, że Projekt nr 1 w ramach prac badawczych zakłada się zastosowanie praktycznych rozwiązań, które w chwili obecnej są dostępne na rynku lecz nie są gotowe do praktycznego, komercyjnego zastosowania. Prace realizowane w ramach projektu nie mają charakteru prac rutynowych. Celem projektu jest wypracowanie rozwiązań, które obecnie nie są stosowane na rynku. Opracowywane rozwiązania mają być nowatorskie w stosunku do obecnie stosowanych. Projekt obecnie jest na poziomie prac badawczych.

Z kolei prowadzone prace w ramach Projektów opisanych nr 2-9 są nakierowane na tworzenie zmienionych lub ulepszonych produktów lub usług. W ramach tych prac dochodzi do migracji i wymiany stosu technologicznego w istniejących produktach. Wnioskodawca realizuje czynności mające na celu zastosowanie najbardziej nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie IT. Dzięki powyższym pracom zwiększone zostaną możliwości obsługi większej ilości klientów. Poprzez wymianę architektury oraz dodawanie nowych funkcjonalności ulepszeniu ulegnie sposób użytkowania oprogramowania (oprogramowanie stanie się bardziej intuicyjne dla użytkownika). Efekt prowadzonych prac podejmowanych przez Wnioskodawcę zakłada również ulepszone możliwości integracji opracowywanych produktów z innym oprogramowaniem.

Prace objęte projektami nr 2-9 także nie stanowią czynności rutynowych i okresowych. Przeprowadzane prace nie polegają na naprawianiu występujących błędów, utrzymaniu oprogramowania lub dokonywaniu prostych aktualizacji. Wymiana technologii, która nastąpiła w projektach nr 2-8 ma dużo bardziej zaawansowany charakter, znacząco ingerujący w dotychczas funkcjonujące rozwiązania i nie jest dokonywana okresowo lub rutynowo (zmiana taka następuje rzadko i związana jest z całkowitą modyfikacją podstaw funkcjonowania programu, wymagającą również napisania dużej części kodu źródłowego od nowa). Dodatkowo, w ramach każdego z Projektów do oprogramowania dodano nowoczesne, istotne funkcjonalności, które pozwalają na łatwiejsze, szybsze, bądź bardziej zaawansowane korzystnie z aplikacji przez użytkowników.


Z wniosku wynika także, że prace badawczo-rozwojowe realizowane w ramach Projektów oznaczonych nr 10-15 podejmowane są w celu opracowania innowacyjnych rozwiązań, które sprowadzają się do stworzenia nowego oprogramowania.


W ramach Projektów oznaczonych nr 10-15 Wnioskodawca wykorzystuje posiadaną wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie z zakresu IT do tworzenia nowych produktów lub usług. Niniejsza kategoria zawiera zarówno projekty, które polegają na tworzeniu nowych produktów od początku, ale również projekty polegające na tworzeniu oprogramowania, które bazuje na wcześniej wytworzonych programach.

Prace podejmowane przez pracowników Wnioskodawcy w ramach wskazanej kategorii Projektów ukierunkowane są na nowe odkrycia, mają określony cel i zaplanowane do osiągnięcia rezultaty. Prowadzone w ramach wybranych projektów prace, zmierzają każdorazowo do wyeliminowania niepewności badawczej i technologicznej poprzez podejmowanie twórczych czynności projektowych oraz walidacyjnych, a także poprzez próby i testy w różnych środowiskach deweloperskich i testowych.

Ponadto z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w żadnym z Projektów nr 1-15, będących przedmiotem wniosku, nie występują koszty związane z przekazaniem oprogramowania do sprzedaży, czy też instalacji lub wdrożenia u klienta. Koszty te są przez Spółkę alokowane do nowo otwieranych projektów sprzedażowych/posprzedażowych, które nie stanowią przedmiotu wniosku o interpretację. W każdym z Projektów nr 1-15 prace zostają lub zostaną zakończone w momencie przygotowania finalnej wersji oprogramowania.

Zatem, mając na uwadze przestawiony stan faktyczny, jak i przywołane powyżej przepisy prawa podatkowego, należy stwierdzić, że skoro we wniosku wskazano m.in., iż prace opisane przez Spółkę w ramach Projektów 1-15:

  • obejmują kolejno opracowywanie pilotażu, wersji testowej, a także wersji przedprodukcyjnej
  • są jednocześnie zdarzeniem unikalnym i innowacyjnym, zakładają zastosowanie praktycznie nowych rozwiązań, niedostępnych na rynku, ponadto stanowią działania podejmowane w celu tworzenia nowych zastosowań, w postaci rozwijania nowych rozwiązań w zakresie systemów lub udoskonalania obecnych (konkretne zastosowania zostały wskazane w opisie prac poszczególnych Projektów), dzięki czemu Spółka może oferować klientom nowe lub ulepszone produkty,
  • w zakresie działalności badawczo-rozwojowej nie mają charakteru prac rutynowych czy obejmujących okresowe zmiany;
  • działalność Spółki w zakresie Projektów nr 1-15, która polega na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów, procesów i usług,

to stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób, co w konsekwencji uprawnia Spółkę w roku podatkowym 2018 do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytań oznaczonych we wniosku numerami 1-3 należy więc uznać za prawidłowe.

Odnosząc się do argumentacji Wnioskodawcy opartej na treści wskazanych w uzasadnieniu własnego stanowiska interpretacji indywidualnych, należy stwierdzić, że wiążą one w sprawie, w której zostały wydane i nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Tym samym nie stanowią podstawy prawnej przy wydawaniu interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisanym zdarzeniem przyszłym) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Wojewódzki Sąd Administracyjny w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj