Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.581.2018.2.JKT
z 4 lutego 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 16 listopada 2018 r. (data wpływu 23 listopada 2018 r.), uzupełnionym 9 stycznia 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w oparciu o art. 12 ust. 4 pkt 25 lit. b w zw. art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, opisane w zdarzeniu przyszłym wniesienie aportu do Spółki celowej nie będzie skutkować powstaniem po stronie Spółki przychodu z uwagi na fakt, że jego przedmiotem będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 listopada 2018 r. wpłynął do tut. Organu wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w oparciu o art. 12 ust. 4 pkt 25 lit. b w zw. art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, opisane w zdarzeniu przyszłym wniesienie aportu do Spółki celowej nie będzie skutkować powstaniem po stronie Spółki przychodu z uwagi na fakt, że jego przedmiotem będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 28 grudnia 2018 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.581.2018.1.JKT wezwano do ich uzupełniania. Uzupełnienia dokonano 9 stycznia 2019 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

S.A. (dawniej: Sp. z o.o., dalej jako: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest jednym z europejskich liderów świadczących usługi IT dla branży transportowej oferującym pakiet innowacyjnych rozwiązań wspomagających i ułatwiających pracę przewoźnika, spedytora i logistyka. Spółka posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka jest też czynnym podatnikiem podatku VAT.

W ramach działalności ubocznie związanej ze świadczeniem usług, Spółka jest twórcą nowatorskich aplikacji dla biznesu. W szczególności, w Spółce funkcjonuje dział (dalej jako: „Dział”) stanowiący odrębną jednostkę w wewnętrznej strukturze organizacyjnej Wnioskodawcy, który zajmuje się rozwijaniem aplikacji (dalej jako: „Aplikacja”). Ponieważ obecna wersja Aplikacji spotyka się z rosnącym zainteresowaniem rynku (aplikacja ma już zarejestrowanych, stałych, użytkowników), Dział podejmuje ustawiczne działania w celu jej rozwoju. Po osiągnięciu pełnych możliwości komercyjnych Aplikacji, Spółka zamierza, aby korzystanie z Aplikacji było odpłatne (w całości lub częściowo).

W związku z postępującym procesem rozwoju Działu, Spółka podjęła decyzję o wyodrębnieniu Działu w ramach struktury Spółki w drodze podjęcia stosownej uchwały przez Zarząd Spółki. Wyodrębnienie działu w strukturach Spółki objawia się tym, że Dział funkcjonuje zasadniczo autonomicznie w stosunku do pozostałej działalności Spółki - w oparciu o przypisane mu zasoby osobowe, składniki materialne i niematerialne. Dział realizuje niezależne od pozostałej części przedsiębiorstwa Spółki zadania - przedmiotem działalności Działu jest wyłącznie rozwijanie Aplikacji, podczas gdy pozostała część przedsiębiorstwa Spółki nie zajmuje się Aplikacją, lecz innymi obszarami działalności Spółki, w tym świadczeniem usług lub tworzeniem innych narzędzi IT.

Funkcjonowanie Działu opiera się na współpracy z zespołem programistów zajmujących się rozwojem Aplikacji. Struktura zespołu tworzącego Dział obejmuje lidera (kierownika), który podlega bezpośrednio Zarządowi Spółki i kilku pozostałych członków Działu. Są to osoby zatrudnione w Spółce na podstawie umowy o pracę lub współpracujące ze Spółką jako zewnętrzni konsultanci na podstawie umów o świadczenie usług na rzecz Spółki.

Odrębność organizacyjna Działu znajduje odzwierciedlenie m.in. w:

  • uchwale Zarządu o utworzeniu Działu;
  • wewnętrznym schemacie organizacyjnym;
  • narzędziach informatycznych używanych w Spółce;
  • umowach zawartych ze współpracownikami zespołu tworzącego Dział (przedmiotem usług tych osób są prace nad Aplikacją).

W celu zapewnienia mierzalności wyników Działu, Spółka prowadzi odrębną ewidencję księgową dla Działu jako części biznesu związanego z obsługą Aplikacji. Obejmuje to zarówno ewidencję bilansową, jak również ewidencję dotyczącą rachunku zysków i strat (poprzez wydzielenie w planie kont: konta zespołu projektowego jako miejsca powstawania kosztów oraz konta projektowego jako dedykowanego konta analitycznego). W konsekwencji, możliwe jest ustalenie odrębnego wyniku finansowego dla Działu. Dodatkowo, Dział funkcjonuje w oparciu o własny budżet projektowy.

Dział jest wyposażony w odpowiednie aktywa materialne i niematerialne, które umożliwiają mu samodzielne funkcjonowanie, w tym aktywa niematerialne w postaci Aplikacji oraz aktywa materialne w postaci dedykowanego sprzętu komputerowego. Ponadto, w celu wprowadzenia dalszej samodzielności finansowej Działu, Spółka podjęła decyzję, że Dział będzie korzystać z dedykowanego, odrębnego rachunku bankowego, z którego na dzień zaistnienia zdarzeń opisanych we wniosku będą rozliczane transakcje związane z funkcjonowaniem Działu.

W celu pozyskania finansowania od zewnętrznego inwestora i rozwinięcia biznesu związanego z Aplikacją, Spółka planuje wydzielenie tego biznesu do nowo utworzonej spółki kapitałowej, która będzie posiadała siedzibę w Polsce i będzie całkowicie zależna od Spółki (dalej jako: „Spółka celowa”). Wydzielenie ma nastąpić w postaci aportu do Spółki celowej wszystkich niezbędnych zasobów oraz składników majątkowych tworzących biznes związany z Aplikacją. Spółka zakłada, że wyposażona w ten sposób Spółka celowa będzie rozwijała biznes związany z Aplikacją i możliwe będzie znalezienie inwestora, który mógłby przystąpić do spółki celowej i dokonać jej dokapitalizowania w przyszłości.

Biorąc pod uwagę stan wyodrębnienia biznesu związanego z Aplikacją, przedmiotem wkładu do spółki celowej będą wszystkie składniki majątkowe niezbędne do umożliwienia spółce celowej dalszego prowadzenia i rozwijania biznesu związanego z Aplikacją, w szczególności:

  • aktywa materialne, np. sprzęt komputerowy, środki pieniężne niezbędne do działania Działu;
  • aktywa niematerialne, np. w postaci prawa do Aplikacji;
  • umowy z dostawcami/usługodawcami dedykowane dla działalności Działu, w tym umowy ze współpracownikami oraz związane z nimi zobowiązania,
  • umowy z zewnętrznymi usługodawcami- np. umowa rachunku bankowego dedykowana dla Działu.

Dodatkowo, wraz ze składnikami materialnymi do spółki celowej zostaną przeniesione umowy z pracownikami i współpracownikami Działu.

Po dokonaniu wkładu niepieniężnego, Spółka przewiduje, że biznes związany z Aplikacją będzie miał możliwość samodzielnego funkcjonowania bez żadnego uszczerbku dla tej części biznesu, która pozostała w Spółce. Po dokonaniu aportu w celu usprawnienia działalności związanej z Aplikacją prowadzonej przez Spółkę celową potrzebne mogą być jedynie takie działania jak zatrudnienie dodatkowego personelu biurowego w charakterze asystentki czy nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym.

Mając na uwadze opisane powyżej zdarzenie przyszłe, Wnioskodawca chciałby rozstrzygnąć potwierdzić skutki podatkowe, które mogą zaistnieć dla niego w wyniku dokonania przedmiotowej operacji, polegającej na wniesieniu Działu aportem do Spółki celowej.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 7 stycznia 2019 r. (data wpływu do Organu 9 stycznia 2019 r.) Wnioskodawca wskazał, że: przedmiotem aportu do spółki celowej będą środki trwałe w postaci sprzętu komputerowego oraz innych niskocennych składników rzeczowych. Ponadto, przedmiotem aportu będzie wartość niematerialna i prawna w postaci prawa do Aplikacji.

W ramach przedmiotowej transakcji nie zostanie przeniesiona nieruchomość ani tytuł prawny do korzystania z nieruchomości. Istota działalności nie wymaga przenoszenia nieruchomości ani tytułu prawnego do nieruchomości, ponieważ działalność może być prowadzona w każdej nowej nadającej się nieruchomości.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w oparciu o art. 12 ust. 4 pkt 25 lit. b w zw. art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, opisane w zdarzeniu przyszłym wniesienie aportu do Spółki celowej nie będzie skutkować powstaniem po stronie Spółki przychodu z uwagi na fakt, że jego przedmiotem będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa?

Zdaniem Wnioskodawcy, w oparciu o art. 12 ust. 4 pkt 25 lit. b w zw. art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, opisane w zdarzeniu przyszłym wniesienie aportu do Spółki celowej nie będzie skutkować powstaniem po stronie Spółki przychodu z uwagi na fakt, że jego przedmiotem będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa. 

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy.

Skutki wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części regulują przepisy art. 12 ust. 1 pkt 7 oraz art. 12 ust. 4 pkt 25 lit. b ustawy o CIT.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 7, w przypadku wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego, przychodami są w szczególności wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze.

Reguła powyższa jest modyfikowana przez art. 12 ust. 4 pkt 25 lit. b ustawy o CIT, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się wartości, o której mowa w ust. 1 pkt 7, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

A zatem, na podstawie przywołanych przepisów wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki kapitałowej co do zasady rodzi przychód podatkowy po stronie wnoszącego, chyba że dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub przedsiębiorstwa - wówczas wniesienie nie powoduje powstania przychodu dla podmiotu wnoszącego ten wkład, ponieważ przychód ten zaistnieje w określonej wysokości na dzień ewentualnej sprzedaży udziałów objętych za wkład niepieniężny - w myśl odrębnych regulacji ustawy o CIT.

Z powyższego wynika, że w celu ustalenia, czy wniesienie przez Wnioskodawcę wkładu do spółki celowej powoduje powstanie przychodu podatkowego, należy zweryfikować, czy przedmiotem wkładu jest zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Odnosząc się do pojęcia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, należy wskazać na art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, który zawiera definicję legalną tego pojęcia. W myśl tego przepisu, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Na gruncie powyższego przepisu, w orzecznictwie i w interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego utrwalił się pogląd, zgodnie z którym o zbyciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa może być mowa jedynie wówczas, gdy spełnione są łącznie następujące przesłanki:

  • istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;
  • zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
  • składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;
  • zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze. 

Powyższe przesłanki wynikają przykładowo z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 10 stycznia 2018 r., sygn. I SA/Po 988/17 oraz z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 marca 2017 r., sygn. 0114-KDIP4.4012.31.2017.1.PR.

Wyodrębnienie, o którym mowa powyżej, powinno zatem zachodzić równocześnie na trzech płaszczyznach, tj. płaszczyźnie organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej.

W oparciu o powyższe przesłanki, Wnioskodawca jest zdania, że wydzielana przez niego część biznesu stanowi zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa i poniżej przedstawia argumenty na poparcie wniosku, zgodnie z którym taka klasyfikacja będzie miała miejsce w opisanym zdarzeniu przyszłym.

Wyodrębnienie organizacyjne.

W ocenie Wnioskodawcy, wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna mieć własne, odrębne miejsce w strukturze organizacyjnej danego podatnika, np. w postaci działu, wydziału czy oddziału, co powinno znajdować odzwierciedlenie w dokumentacji wewnętrznej danego podmiotu.

Tak wyodrębniona część działalności podatnika powinna być odpowiednio zorganizowana, tak aby przy użyciu przypisanych jej zasobów osobowych, składników materialnych i niematerialnych była w stanie realizować swoje zadania odrębnie od pozostałej działalności przedsiębiorstwa.

W tym kontekście Spółka jest zdania, że wydzielana przez nią część biznesu związana z Aplikacją spełnia powyższe kryteria. Jak bowiem wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, biznes związany z Aplikacją jest realizowany przez jednostkę wyodrębnioną w strukturze organizacyjnej Spółki, tj. przez Dział utworzony na podstawie uchwały Zarządu Spółki. Dział ten funkcjonuje odrębnie od pozostałej działalności Spółki w oparciu o przypisane składniki materialne i niematerialne, w tym pasywa i aktywa.

Odrębność organizacyjna Działu znajduje odzwierciedlenie w wewnętrznym schemacie organizacyjnym, narzędziach informatycznych używanych w Spółce oraz wynika choćby z umów zawartych ze współpracownikami zespołu tworzącego Dział (np. przedmiotem usług tych osób jest wsparcie projektu).

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Dział realizuje zadania odrębne od pozostałej części przedsiębiorstwa Spółki - przedmiotem działalności Działu jest wyłącznie rozwijanie Aplikacji, podczas gdy pozostała część przedsiębiorstwa Spółki nie zajmuje się Aplikacją, lecz innymi obszarami działalności Spółki, w tym tworzeniem innych narzędzi IT.

Tym samym zdaniem Wnioskodawcy należy uznać, że w opisanej sytuacji przedmiot aportu będzie spełniał kryterium wyodrębnienia organizacyjnego.

Pogląd tożsamy z powyższym wyraził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 24 kwietnia 2018 r. o sygn. IBPP3/443-1360/14-1/JP (por. 0111-KDIB3-2.4012.91.2018.2.ASZ, 0112-KDIL1-1.4012.72.2018.2.RW), w której wskazał, że: Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

Podobnie, w interpretacji indywidualnej z 17 kwietnia 2018 r. o sygn. 0111-KDIB3-2.4012.91.2018.2.ASZ, której przedmiotem było potwierdzenie, czy wniesienie wyodrębnionego w spółce działu agencyjnego w formie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie transakcją zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, organ wydający interpretację stwierdził: O wydzieleniu organizacyjnym świadczy to, że Spółka dokonała formalnego wyodrębnienia w jej strukturze dwóch działów stanowiących samodzielne zorganizowane części przedsiębiorstwa, w tym Działu Agencyjnego. Od momentu podjęcia tej uchwały działalność Spółki jest prowadzona odrębnie przez te Działy, które realizują swoje funkcje w oparciu o przypisane im składniki materialne i niematerialne, w tym aktywa i pasywa. Dział Agencyjny zajmuje się prowadzeniem działalności Spółki, związanej ze sprzedażą produktów i usług telekomunikacyjnych dla operatora sieci telefonii komórkowej. Do zadań Działu Agencyjnego należy min. świadczenie usług agencyjnych, administrowanie infrastrukturą niezbędną do świadczenia usług agencyjnych, zarządzanie zasobami ludzkimi, a także podejmowanie działań związanych z marketingiem produktów i usług telekomunikacyjnych dla operatora sieci telefonii komórkowej.

Wyodrębnienie finansowe.

Zgodnie z praktyką organów podatkowych oraz orzecznictwem wyodrębnienie finansowe oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna mieć możliwość odrębnej alokacji przychodów i kosztów do swojej działalności, tak aby na podstawie ksiąg i ewidencji możliwe było ustalenie odrębnego wyniku finansowego dla tej działalności oraz należności i zobowiązań.

Dodatkowo, zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna cechować się niezależnością finansową, czego przejawem może być korzystanie z odrębnych środków pieniężnych i odrębnego, dedykowanego tej działalności rachunku bankowego, etc.

W tym kontekście Spółka jest zdania, że wydzielana przez nią część biznesu związana z Aplikacją spełnia również i powyższe kryteria. Jak bowiem wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Spółka prowadzi odrębną ewidencję księgową dla Działu, co obejmuje zarówno ewidencję bilansową, jak również ewidencję dotyczącą rachunku zysków i strat (poprzez wydzielenie w planie kont: konta zespołu projektowego jako miejsca powstawania kosztów oraz konta projektowego jako dedykowanego konta analitycznego). W konsekwencji, możliwe jest ustalenie odrębnego wyniku finansowego dla Działu.

Co więcej, Dział funkcjonuje w oparciu o własny budżet projektowy oraz na dzień zaistnienia zdarzeń opisanych we wniosku będzie korzystał z dedykowanego rachunku bankowego, na którym ewidencjonowane będą transakcje związane z funkcjonowaniem Działu.

Tym samym zdaniem Wnioskodawcy należy uznać, że w opisanej sytuacji przedmiot aportu będzie spełniał kryterium wyodrębnienia finansowego.

Pogląd tożsamy z powyższym wyraził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 17 kwietnia 2018 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.91.2018.2.ASZ, w której uznał, że: O wyodrębnieniu finansowym Działu Agencyjnego świadczy natomiast fakt, że Dział korzysta z odrębnych środków pieniężnych, za pośrednictwem rachunków bankowych oraz ma możliwość odrębnej alokacji przychodów i kosztów do działalności Działu Agencyjnego. Odrębny wynik finansowy (koszty i przychody) Działu Agencyjnego, zostanie ustalony na podstawie prowadzonych przez Spółkę ksiąg i ewidencji oraz w interpretacji indywidualnej z 24 kwietnia 2018 r. o sygn. IBPP3/443-1360/14-1/JP, w której organ wskazał, że wyodrębnienie finansowe: oznacza (...) sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Wyodrębnienie funkcjonalne.

W ocenie Wnioskodawcy, wyodrębnienie funkcjonalne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna być wyposażona w elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, takie jak składniki majątkowe materialne i niematerialne przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych oraz - w oparciu o posiadane składniki majątkowe - powinna być zdolna samodzielnie spełniać swoje funkcje.

W tym kontekście Spółka jest zdania, że wydzielana przez nią część biznesu związana z Aplikacją spełnia powyższe kryteria. Jak bowiem wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, podstawowa funkcja Działu w postaci rozwoju i skomercjalizowania Aplikacji jest wyposażona w elementy pozwalające mu na prowadzenie działalności niezależnie od działalności Spółki.

W tym celu, Dział jest wyposażony w odpowiednie zasoby ludzkie, aktywa materialne i niematerialne, które umożliwiają mu samodzielne funkcjonowanie. Ponadto, Dział posiada przypisanych pracowników i współpracowników, którzy realizują funkcje związane z rozwojem Aplikacji - w imieniu Działu zawarte są odrębne od pozostałej działalności Spółki umowy z dostawcami usług informatycznych konieczne dla funkcjonowania Działu, które to umowy i związane z nimi zobowiązania będą przenoszone w ramach wkładu niepieniężnego.

Tym samym, pomimo że Dział stanowi część przedsiębiorstwa Spółki, to przy użyciu przypisanych mu składników materialnych i niematerialnych jest on zasadniczo zdolny do samodzielnego dalszego prowadzenia działań gospodarczych, tj. do dalszego rozwoju Aplikacji, co będzie realizowane przez odrębny podmiot prawny, tj. przez Spółkę celową.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy należy uznać, że w opisanej sytuacji przedmiot aportu będzie spełniał również kryterium wyodrębnienia funkcjonalnego.

Pogląd tożsamy z powyższym wyraził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 17 kwietnia 2018 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.91.2018.2.ASZ, w której uznał, że: Wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Mając powyższe na względzie, zdaniem Wnioskodawcy przedmiot aportu będzie odrębny od pozostałej działalności Spółki na płaszczyźnie organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej i spełni definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W konsekwencji Wnioskodawca uważa, że prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym w oparciu o art. 12 ust. 4 pkt 25 lit. b w zw. art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, opisane w zdarzeniu przyszłym wniesienie aportu do Spółki celowej nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego po stronie Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2018 r., poz. 1302 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj