Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-501/11-4/JK
z 20 lipca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-501/11-4/JK
Data
2011.07.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
akcja
nabycie
papier wartościowy
pracownik
spółka akcyjna
wartość rynkowa


Istota interpretacji
Czy kwota dopłaty do akcji, tj. różnica pomiędzy ceną nabycia akcji a jej wartością rynkową, stanowi dla pracownika – już w momencie nabycia akcji – przychód ze stosunku pracy, od którego Spółka ma obowiązek odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy?



Wniosek ORD-IN 501 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 5 kwietnia 2011 r. (data wpływu 8 kwietnia 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 lipca 2011 r. (data wpływu 13 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu objęcia akcji – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu objęcia akcji.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy – Ordynacja podatkowa pismem z dnia 30 czerwca 2011 r. nr ILPB2/415-501/11-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Jednocześnie poinformowano, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ, a jego uzupełnieniem przez Zainteresowanego nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 30 czerwca 2011 r. Natomiast w dniu 13 lipca 2011 r. do tut. organu wpłynęła odpowiedź na wezwanie, w której Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W czerwcu 2010 spółka notowana na rynku n podjęła uchwałę o emisji akcji dla członków zarządu (subskrypcja prywatna). Członkowie zarządu będą mieli prawo do objęcia akcji po cenie równej wartości nominalnej, która jest niższa od wartości rynkowej.

Emisja akcji ma się odbyć w dwóch transzach. Pierwsza transza jest transzą bezwarunkową i przewiduje się wydanie akcji w roku 2011 w ilości po 100 000 dla dwóch członków zarządu spółki.

Druga zaś jest uzależniona od wyników finansowych spółki w latach 2010-2012 i jej wydanie przewiduje się na rok 2013 w ilości maksymalnie do 300 000 akcji do podziału dla trzech członków zarządu, w tym dla Wnioskodawcy.

Cena nominalna akcji, po której członkowie zarządu będą mieli prawo do ich objęcia wynosi 0,05 zł. Cena rynkowa akcji na dzień podjęcia uchwały wynosiła 5,32 zł.

Członkowie zarządu pełnią swoją funkcję na podstawie uchwały o powołaniu do zarządu spółki.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowany wskazał, iż emisja akcji ma nastąpić na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Spółki z czerwca 2010 roku.

Uchwałą z czerwca 2010 roku Walne Zgromadzenie zdecydowało o przyznaniu członkom zarządu prawa do objęcia akcji serii D oraz o warunkowym podwyższeniu kapitału zakładowego w celu przyznania prawa do objęcia akcji serii D przez upoważnione osoby.

Po podjęciu uchwały przez WZA warunkowe podniesienie kapitału zostało zarejestrowane przez KRS. W przypadku skorzystania przez członków zarządu z prawa do objęcia akcji po cenie nominalnej i emisji akcji warunkowe podwyższenie kapitału będzie skuteczne.

Wnioskodawca jest osobą uprawnioną do objęcia akcji na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Spółki z czerwca 2010 roku.

Emitentem akcji jest spółka z siedzibą na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z objęciem akcji spółki po cenie niższej od rynkowej powstanie u członka zarządu przychód w wysokości nadwyżki ceny rynkowej akcji nad ceną objęcia zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy, w momencie objęcia akcji nie powstanie przychód z tytułu objęcia akcji poniżej ich wartości rynkowej. Zainteresowany powinien ów zmniejszony koszt rozliczyć przy sprzedaży akcji.

Wnioskodawca powinien zakwalifikować ów przychód jako przychód z kapitałów pieniężnych w momencie sprzedaży akcji (zgodnie z art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) i ustalić koszt uzyskania przychodu w wysokości kosztów poniesionych na ich zakup zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 przychodem z kapitałów pieniężnych są należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną.

Wnioskodawca wskazuje, iż powyższe stanowisko potwierdzają interpretacje podatkowe:

  • 1471/DPF/415/101/06/PP wydana przez Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie,
  • ILPB1/415-971/09-3/IM wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu.

Rozpoznanie przychodu u członka zarządu w wysokości nadwyżki ceny rynkowej nad ceną objęcia w momencie emisji akcji mogłoby spowodować, że w razie późniejszego spadku kursu akcji członek zarządu zapłaciłby podatek od dochodu, którego nie uzyskał. Spieniężyłby bowiem akcje po cenie niższej niż cena przyjęta do określenia przychodu w momencie ich objęcia.

Reasumując – zdaniem Zainteresowanego – powinien On rozpoznać dochód jako dochód z kapitałów pieniężnych, zgodnie z art. 30b updof i rozliczyć go w odrębnym zeznaniu podatkowym. Dochód ten nie powstanie w momencie objęcia akcji w wysokości nadwyżki ceny rynkowej nad kosztami objęcia, a dopiero w momencie ich zbycia w wysokości nadwyżki przychodów nad kosztami ich uzyskania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Zainteresowany – jako członek zarządu polskiej spółki kapitałowej, powołany do pełnienia tej funkcji na podstawie uchwały o powołaniu do zarządu spółki – może objąć akcje nowej emisji tej spółki. Objęcie akcji nastąpi po cenie niższej od ich ceny rynkowej.

W myśl postanowień art. 11 ust. 1 tejże ustawy – przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Dla celów podatkowych przyjmuje się, że nieodpłatne świadczenie obejmuje każde działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.

Przychody członków organów zarządzających osób prawnych są kwalifikowane do źródeł, których rodzaj określany jest w zależności od sposobu, w jaki powierzono członkowi zarządu wykonywanie obowiązków.

Stosownie do powyższego członkowie organów zarządzających osób prawnych mogą osiągać przychody ze źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tzn. m.in.:

  • ze stosunku służbowego, stosunku pracy, w tym spółdzielczego stosunku pracy, członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, pracy nakładczej, emerytury lub renty (pkt 1),
  • z działalności wykonywanej osobiście (pkt 2).

Na podstawie art. 12 ust. 1 ww. ustawy za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty, niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W myśl natomiast art. 13 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się przychody otrzymane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Skoro Wnioskodawca pełni funkcję członka zarządu spółki na podstawie aktu powołania, to przychody z tytułu objęcia akcji spółki po preferencyjnej cenie należy zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w ww. art. 13 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednakże w myśl art. 24 ust. 11 ww. ustawy, dochód stanowiący nadwyżkę pomiędzy wartością rynkową akcji objętych (nabytych) przez osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia a wydatkami poniesionymi na ich objęcie (nabycie) nie podlega opodatkowaniu w momencie objęcia (nabycia) tych akcji. Zasadę określoną w zdaniu pierwszym stosuje się odpowiednio do dochodu stanowiącego nadwyżkę pomiędzy wartością rynkową akcji a wydatkami poniesionymi na ich nabycie od spółki posiadającej osobowość prawną, która objęła (nabyła) te akcje wyłącznie w celu przeniesienia tytułu ich własności na osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia spółki będącej emitentem akcji.

Zasada, o której mowa w ust. 11, nie ma zastosowania do dochodu osiągniętego ze zbycia akcji, przez osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia spółki będącej emitentem akcji (art. 24 ust. 12 cyt. ustawy).

Z opisanego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego oraz pisma uzupełniającego wynika, iż na podstawie uchwały walnego zgromadzenia Wnioskodawca jako członek zarządu polskiej spółki kapitałowej będzie uprawniony do nabycia akcji nowej emisji tej spółki.

Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie zostaną spełnione warunki określone w art. 24 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym w momencie objęcia akcji przez Wnioskodawcę nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Końcowo tut. Organ informuje, że powołane przez Zainteresowanego rozstrzygnięcia organów podatkowych nie mają zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj