Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-183/11-6/MZ
z 22 lipca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-183/11-6/MZ
Data
2011.07.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Podstawa opodatkowania

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zapłata, pobór i zwrot podatku --> Obowiązki podatników i płatników

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
akt notarialny
lokal mieszkalny
sprzedaż mieszkania
umowa darowizny
własność odrębna
wspólność majątkowa


Istota interpretacji
Należy stwierdzić, iż sprzedaż mieszkania podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2%. Na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż zgodnie z art. 4 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.



Wniosek ORD-IN 341 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 19.05.2011 r. (data wpływu 23.05.2011 r.) uzupełnionym pismem na wezwanie z dnia 30.06.2011 r. Nr IPPB2/415-451/11-2/MS1, Nr IPPB2/436-183/11-2/MZ i Nr IPPB2/184/11-2/MZ (data nadania 01.07.2011 r., data doręczenia 05.07.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie sprzedaży mieszkania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.05.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie sprzedaży mieszkania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W roku 1963 powstaje z mocy prawa na skutek zawarcia związku małżeńskiego małżonków ustawowa wspólnota majątkowa małżonków Z. Trwa ona do dziś dnia bez intercyzy. W grudniu 2003 roku małżonka Wnioskodawcy otrzymała w drodze umowy darowizny do jej majątku odrębnego spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego aktem notarialnym. W grudniu 2005 roku małżonka dokonała przekształcenia przysługującego jej spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności lokalu mieszkalnego.

W marcu 2010 roku aktem notarialnym jako małżonkowie rozszerzyli małżeńską wspólnotę majątkową o prawo nabyte w drodze darowizny do majątku odrębnego małżonki.

W listopadzie 2010 roku Wnioskodawca razem z żoną zbyli jako właściciele lokalu mieszkalnego przysługujące im prawo odrębnej własności lokalu mieszkalnego za kwotę 280.000 złotych na rzecz zbywcy.

W terminie określonym Wnioskodawca złożył deklarację, iż przeznaczy dochód pochodzący ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na swoje potrzeby mieszkaniowe w terminie 2 lat od daty zbycia prawa odrębnej własności.

W wyniku realizacji tego obowiązku Wnioskodawca dokonał wraz z żoną nabycia prawa spółdzielczego do lokalu mieszkalnego za kwotę 145.000 złotych w grudniu 2010 roku na podstawie aktu notarialnego.

Wnioskodawca dokonał remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego na podstawie faktur VAT w kwocie około 40.000 zł. Wnioskodawca nie zawierał z żoną umów typu intercyza za wyjątkiem umowy z roku 2010 kiedy rozszerzyła małżonka na rzecz Wnioskodawcy prawo do posiadania lokalu mieszkalnego i weszło ono do majątku wspólnego. Spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego żona nabyła w roku 2003 w grudniu na podstawie umowy darowizny od osoby bliskiej w formie aktu notarialnego.

Prawo to spółdzielcze własnościowe do lokalu mieszkalnego było w drodze aktu notarialnego ze spółdzielnią mieszkaniową przekształcone przez żonę w prawo odrębnej własności w grudniu 2005 r. Wpisy do księgi wieczystej praw, a w szczególności prawa odrębnej własności był dokonany w 2006 r. Wpis do księgi wieczystej nowych praw nastąpił w roku 2010 odpowiednio.

Pismem z dnia 30.06.2011 r. Nr IPPB2/415-451/11-2/MS1, Nr IPPB2/436-183/11-2/MZ i Nr IPPB2/436-184/11-2/MZ wezwano Wnioskodawcę poprzez:

  • Wskazanie, czy interpretacja przepisów prawa podatkowego ma być udzielona w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku od spadków i darowizn, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, czy też w zakresie innej ustawy. W złożonym wniosku zakreślił Pan w części E. 2 poz. 57-59 - podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od spadków i darowizn oraz ordynacja podatkowa. Dokonana wpłata odpowiada jednemu stanowi faktycznemu. W związku z tym należy wskazać, z jakiego zakresu prawa podatkowego ma zostać wydana interpretacja indywidualna. Należy wskazać, iż część pytań sprecyzowanych we wniosku nie dotyczy przepisów prawa podatkowego, lecz przepisów ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
  • Jeżeli zakres interpretacji ma dotyczyć podatku dochodowego od osób fizycznych, wówczas należy:
    • ponownie sprecyzować pytania, które mają być przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych,
    • przedstawić własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego, które winno być powiązane z przedstawionym stanem faktycznym zadanymi pytaniami.
  • Jeżeli Interpretacja ma być wydana w zakresie podatku od spadków i darowizn, wówczas należy:
    • szczegółowo opisać stan faktyczny mający być przedmiotem interpretacji indywidualnej z zakresu podatku od spadków i darowizn,
    • sformułować pytanie w zakresie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz przedstawić własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego, które winno być powiązane z przedstawionym stanem faktycznym jak i zadanym pytaniem.
  • Natomiast, jeżeli interpretacja ma być udzielona w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, to należy:
    • szczegółowo opisać stan faktyczny mający być przedmiotem interpretacji indywidualnej z zakresu podatku od czynności cywilnoprawnych,
    • sformułować pytanie w zakresie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz przedstawić własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego, które winno być powiązane z przedstawionym stanem faktycznym jak i zadanym pytaniem.
  • Jeżeli interpretacja ma dotyczyć ustawy Ordynacja podatkowa, wówczas należy:
    • szczegółowo opisać stan faktyczny mający być przedmiotem interpretacji indywidualnej z zakresu ustawy Ordynacja podatkowa,
    • sformułować pytanie w zakresie ustawy Ordynacja podatkowa oraz przedstawić własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego, które winno być powiązane z przedstawionym stanem faktycznym jak i zadanym pytaniem.
  • Jeżeli interpretacja będzie dotyczyła przepisów ustawy o podatku od osób fizycznych, podatku od spadków i darowizn, podatku od czynności cywilnoprawnych oraz ustawy Ordynacja podatkowa, wówczas należy dokonać dodatkowej opłaty w kwocie 120,00 zł od wniosku na rachunek bankowy Izby Skarbowej w Warszawie Nr 31 1010 1010 0166 4922 3100 0000 i doręczenie kserokopii dowodu uiszczenia opłaty do tut. Organu.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie, wskazując iż:

  • interpretacja przepisów prawa podatkowego ma być udzielona w zakresie: wyłącznie ustawy o podatku od czynności cywilno prawnych jak i podatku od spadków i darowizn i w tym zakresie jednego stanu faktycznego. Wnioskodawca wskazuje więc, iż w tym zakresie prawa podatkowego ma zostać wydana interpretacja podatkowa w sprawie. Dodać należy, iż to stan faktyczno-prawny oparty jest na przepisach tak prawa cywilnego – kodeksu cywilnego, jak i ustaw szczególnych jak i kodeks rodzinny i opiekuńczy czy ustawa o księgach wieczystych i hipotece. Jednakże tych ostatnio wymienionych ustaw interpretacja nie dotyczy, jedynie stan faktyczny opiera się na nich/kodeks cywilny, kodeks rodzinny i opiekuńczy.
  • Stan faktyczny mający być przedmiotem interpretacji indywidualnej z zakresu podatków od spadków i darowizn dotyczy dokonanej darowizny przez Małżonkę na rzecz Wnioskodawcy w roku 2010 polegającą na rozszerzeniu aktem notarialnym majątkowej wspólnoty małżonków powstałej z mocy prawa w roku 1968 na skutek zawarcia związku małżeńskiego w zakresie jednego mieszkania stanowiącego pełną własność małżonki w części połowy udziału w tym mieszkaniu.
  • W zakresie interpretacji dotyczącej podatku od czynności cywilno prawnych Wnioskodawca opisuje stan faktyczny: W roku 2010 Wnioskodawca dokonał wraz z Małżonką odpłatnego zbycia aktem notarialnym mieszkania, udział w którym w roku 2010 uzyskał w drodze ww. darowizny.
  • Wnioskodawca sprecyzował pytania oraz przedstawił własne stanowiska w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego.
  • Wnioskodawca wskazał, iż jeden stan faktyczny z roku 2010 został w pełni opisany we wniosku z dnia 19 maja 2011 roku. Nie dotyczy to w żadnej mierze zdarzeń przyszłych i niepewnych, chyba, że tym zdarzeniem przyszłym jest sposób, forma, czas i wysokość podatku opisanego w niniejszej sprawie wnioskiem z 19 maja 2011 roku.
  • Przepisy ustaw szczególnych jak kodeks rodzinny i opiekuńczy, ustawa o księgach wieczystych i hipotece czy też kodeks cywilny są podstawą stanu faktycznego i prawnego nie zaś interpretacji.
  • Wnioskodawca dokonał dopłaty kwoty 40 złotych na wskazane konto bankowe Izby Skarbowej w Warszawie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Jaki podatek, na jakiej konkretnie podstawie prawnej, jak płatny, w jakim terminie się należy (pytanie dotyczy podatku od spadków i darowizn)...
  2. Jaki jest podatek – kwotowo i wartościowo, kiedy płatny i jak w jakiej formie (pytanie dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych)...

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od spadków i darowizn zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Żaden podatek się nie należy, nie ma podatku, stawka podatku zero procent.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 09 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.) przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ww. ustawy wartość rynkową określa się na podstawie przeciętnych cen przedmiotu czynności cywilnoprawnych stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Przepis art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych określa stawki podatku, które wynoszą od umowy sprzedaży:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - 2%
  2. innych praw majątkowych - 1%.

O powstaniu obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnej decyduje, w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, moment dokonania czynności cywilnoprawnej. Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W związku z powyższym, należy stwierdzić, że sprzedaż mieszkania kwalifikowana jest jako sprzedaż rzeczy i podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika.

Natomiast, zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych notariusze są płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego. Tym samym notariusz jest obowiązany pobrać podatek od czynności cywilnoprawnych od zawartej przed nim umowy zamiany.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że w roku 1963 powstaje z mocy prawa na skutek zawarcia związku małżeńskiego małżonków ustawowa wspólnota majątkowa małżonków Z. Trwa ona do dziś dnia bez intercyzy. W grudniu 2003 roku małżonka Wnioskodawcy otrzymała w drodze umowy darowizny do jej majątku odrębnego spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego aktem notarialnym. W grudniu 2005 roku małżonka dokonała przekształcenia przysługującego jej spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności lokalu mieszkalnego. W marcu 2010 roku aktem notarialnym jako małżonkowie wraz z żoną rozszerzyliśmy małżeńska wspólnotę majątkową o prawo nabyte w drodze darowizny do majątku odrębnego małżonki. W listopadzie 2010 roku Wnioskodawca razem z żoną zbyli jako właściciele lokalu mieszkalnego przysługujące im prawo odrębnej własności lokalu mieszkalnego za kwotę 280.000 złotych na rzecz zbywcy.

Reasumując, należy stwierdzić, iż sprzedaż mieszkania podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2%. Na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż zgodnie z art. 4 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj