Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-111/11-2/AM
z 28 kwietnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-111/11-2/AM
Data
2011.04.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Ordynacja podatkowa --> Postępowanie podatkowe --> Dowody --> Dowód


Słowa kluczowe
dowód
kredyt
odsetki od kredytu
sprzedaż nieruchomości
zadatek


Istota interpretacji
Zwolnienie przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.



Wniosek ORD-IN 469 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku (data wpływu 02.02.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości:

  • w zakresie pytania 1 i 3 - jest nieprawidłowe,
  • w pozostałej części - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.02.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujący stan faktyczny.

W dniu 10 stycznia 2007 roku razem z mężem (współwłasność małżeńska) podpisaliśmy ze spółdzielnią mieszkaniową umowę wybudowania i kupna mieszkania. Na budowę mieszkania zaciągnęliśmy kredyt w banku na cele mieszkaniowe. Umowa kredytowa z bankiem na zakup mieszkania została podpisana dnia 22 stycznia 2007 roku. Wypłaty kredytu w transzach, od lutego 2007r. do marca 2008r. spłata odsetek, później kapitał + odsetki. Budynek został oddany do eksploatacji w dniu 1 lutego 2009 roku. Umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia jego własności na rzecz członka spółdzielni na zasadach wspólności ustawowej w formie aktu notarialnego została podpisana w dniu 14 lipca 2009 roku.

W dniu 22 lutego 2007 roku nabyliśmy również aktem notarialnym działkę budowlaną. Aby sfinalizować zakup, zaciągnęliśmy w banku kredyt na cele mieszkaniowe (umowa kredytowa z dnia 14 lutego 2007 roku). W dniu 2 lipca 2009 r. podpisaliśmy razem z mężem umowę przedwstępną sprzedaży mieszkania (zakupionego w dniu 21.04.2004 r. - aktem notarialnym). W umowie przedwstępnej strony określiły kwotę sprzedaży. Otrzymaliśmy na poczet transakcji ostatecznej zadatek. Pozostałą część zapłaty, strony zobowiązały się uregulować przy podpisaniu aktu notarialnego. Otrzymany zadatek został w swej części, przeznaczony przez nas na spłatę kredytu mieszkaniowego wraz z odsetkami na zakup lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość oraz na spłatę kredytu mieszkaniowego wraz z odsetkami na zakup działki budowlanej. W dniu 23 września 2009 r. aktem notarialnym przeniesiono własność na rzecz kupującego. W akcie notarialnym wskazana została ustalona kwota transakcji, za lokal mieszkalny w tym 10 000 złotych za ekspektaktywę miejsca postojowego.

Potwierdzono zapłatę (zadatek + wpłata własna kupujących) oraz kupujący zobowiązali się do zapłaty pozostałej kwoty z kredytu bankowego. W związku z tym, że w dniu sprzedaży mieszkania nie minęło 5 lat od końca roku podatkowego kiedy je kupiliśmy, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych powstało zobowiązanie podatkowe, wynoszące 10% uzyskanego przychodu. W dniu 1 października 2009 r. złożyliśmy naczelnikom urzędów skarbowych (podlegamy pod różne urzędy skarbowe) oświadczenia o przeznaczeniu przychodu ze sprzedaży mieszkania, pomniejszonym o koszty odpłatnego zbycia, na cele zwolnione zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w rozliczeniu rocznym PIT-37 za 2009 rok umieściliśmy dochód w kwocie 10 000 złotych za ekspektaktywę miejsca postojowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy zwolnieniem objęte są, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwoty wydatkowane na spłatę kredytu bankowego oraz odsetek od tego kredytu na zakup lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość oraz kredytu bankowego oraz odsetek od tego kredytu na zakup działki budowlanej, zaciągniętych na cele mieszkaniowe, przed dniem uzyskania przychodu ze sprzedaży mieszkania...
  2. Czy zwolnieniem objęte są zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwoty otrzymane w formie zadatku na poczet ceny sprzedaży, wydatkowane na spłaty zaciągniętych na cele mieszkaniowe: kredytu bankowego oraz odsetek od tego kredytu na zakup lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość oraz kredytu bankowego oraz odsetek od tego kredytu na zakup działki budowlanej...
  3. Od kiedy (data), spłaty obydwu kredytów oraz odsetek od tych kredytów uznane zostaną za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe określone w art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a)...
  4. Jakie dokumenty potwierdzające wydatkowanie przychodu zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) należy przedstawić organowi podatkowemu...

Zdaniem Wnioskodawczyni

AD.1

Tak, wydatki poniesione na spłatę obydwu kredytów oraz odsetek od tych kredytów, przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości są wydatkami na cele mieszkaniowe i są objęte zwolnieniem określonym w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a).

Ad .2.

Tak, kwoty otrzymane w formie zadatku na poczet sprzedaży mieszkania i wydatkowane na spłatę obydwu kredytów oraz odsetek od tych kredytów, są wydatkami na cele mieszkaniowe określone w 21 ust. 1 pkt 32 lit. a).

Ad.3.

Wydatki poniesione na cele mieszkaniowe zostaną uznane w przypadku kredytu na zakup lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość od dnia zaciągnięcia kredytu na ten cel (22 stycznia 2007 r.), a w przypadku nabycia gruntu pod budowę budynku mieszkalnego od dnia nabycia, czyli podpisania aktu notarialnego (22 lutego 2007 r.). (art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a))

Ad, 4.

Dokumenty potwierdzające wydatkowanie przychodu zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e):

  1. Zaświadczenie z banku informujące o poniesionych wydatkach na spłatę kredytu oraz odsetek od tego kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego od dnia 22.01.2007
  2. Kopia umowy kredytowej z bankiem na zakup lokalu mieszkalnego.
  3. Kopia umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu w formie aktu notarialnego.
  4. Zaświadczenie z banku informujące o poniesionych wydatkach na spłatę kredytu oraz odsetek od tego kredytu zaciągniętego na zakup działki budowlanej od dnia 22.02.2007 r.
  5. Kopia umowy kredytowej z bankiem na zakup działki budowlanej.
  6. Kopia aktu notarialnego nabycia działki budowlanej.
  7. Kopia umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania.
  8. Kopia aktu notarialnego sprzedaży mieszkania.
  9. Złożyć deklarację PIT 23 zgodnie z art. 28 ust. 3, 4.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-d) ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie a w przypadku innych rzeczy pół roku licząc od końca miesiąca w którym nastąpiło nabycie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 ze zm.) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) -c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Z analizy stanu faktycznego wynika, iż w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.

Stosownie do art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., podatek od dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) -c) ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu.

Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, chyba, że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e), z zastrzeżeniem art. 21 ust. 2 i 2a ustawy.

Zgodnie z art. 28 ust. 3 ww. ustawy, jeżeli nie zostaną spełnione warunki, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e), podatek jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie terminów określonych w tym przepisie wraz z odsetkami.

W świetle powołanego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit a), wolne od podatku są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust 1 pkt 8 lit. a) -c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a:

  1. w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od sprzedaży:
    • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
    • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
    • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
    • na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
    • na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


Wyliczenie zawarte w ww. przepisie ma charakter wyczerpujący, w związku z tym tylko realizacja jednego z powyższych celów pozwala na skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego przez Wnioskodawczynię ze sprzedaży nieruchomości.

Ponadto, zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki z osiągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Zwolnienie to nie ma zastosowania do podatników, którzy odsetki od kredytu lub pożyczki odliczali lub odliczają na podstawie art. 26b (art. 21 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.).

Zwolnienie od podatku przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy, może mieć zastosowanie, tylko na zasadach i po spełnieniu warunków przewidzianych tym przepisem. Użyte przez ustawodawcę określenie "na spłatę kredytu lub pożyczki" należy rozumieć w sposób dosłowny. Chodzi w tym przypadku o wywiązanie się przez kredytobiorcę z długu względem banku w sposób określony w umowie kredytowej. Poza tym, dyspozycja tego przepisu określa jednoznacznie wydatki na spłatę jakiego kredytu (tj. na jakie cele udzielonego) warunkują skorzystanie ze zwolnienia przedmiotowego.

Z istoty rozwiązania zawartego w cyt. powyżej przepisach art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) wynika, iż aby kwota uzyskana ze sprzedaży mogła być przeznaczona na cele w nim wymienione, sprzedaż powinna nastąpić wcześniej lub co najmniej jednocześnie z poniesieniem wydatku, a zatem chronologia zdarzeń jest istotna. Jednakże zwolnieniem tym mogą być również objęte przychody, które sprzedający otrzymał na poczet ceny sprzedaży (zadatek, przedpłata) i wydatkowane na cele wymienione w ustawie, jeżeli ich otrzymanie przez sprzedawcę zostało udokumentowane w sposób przyjęty w obrocie cywilnoprawnym.

Ważny jest moment uzyskania przychodu i poniesienia wydatku. Środki wydatkowane na ww. cele mieszkaniowe muszą pochodzić ze sprzedaży nieruchomości i praw związanych z nieruchomością.

Jeżeli zatem okoliczność wcześniejszego otrzymania części ceny umówionej z tytułu sprzedaży nieruchomości zostanie udokumentowana zawartą umową przedwstępną oraz warunkową i potwierdzoną definitywną umową sprzedaży w formie aktu notarialnego, kwoty uzyskane z tego tytułu przez sprzedawcę i wydatkowane na cele wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r. korzystają ze zwolnienia na zasadach przewidzianych w ustawie.

Sprzedaż w rozumieniu cywilnoprawnym ma charakter umowy wzajemnej, do której odnosi się wyrażona w art. 488 Kodeksu cywilnego zasada jednoczesnego wykonania świadczeń, tj. przeniesienie własności nieruchomości i zapłacenia sprzedawcy ceny. Jednakże przepis ten przewiduje również wyjątki, z których najważniejsze znaczenie ma umowa pomiędzy stronami, albowiem w granicach zasady swobody umów ustanowionej w art. 353¹ ww. Kodeksu cywilnego strony mogą ustalić, że przed zawarciem definitywnej umowy sprzedaży kupujący może zapłacić część lub całość ceny.

Przyjęcie przez sprzedawcę części ceny (zadatku, przedpłaty) określonej z tytułu sprzedaży nieruchomości następuje na podstawie umowy przedwstępnej, zobowiązującej do przeniesienia własności nieruchomości, która – zgodnie z art. 158 kodeksu cywilnego – powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Zgodnie z art. 158 ustawy Kodeks cywilny umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości. Stosownie zaś do przepisu art. 389 K.c. umowa, przez którą jedna ze stron lub obie strony zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowy przedwstępnej), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej oraz termin, w ciągu którego ma być ona zawarta. Zgodnie z normami prawa cywilnego, ani umowa przedwstępna, ani wpłata zaliczki nie przenosi własności nieruchomości. Moment przeniesienia własności nieruchomości został określony w art. 155 § 1 K.c., a art. 158 określa wyraźnie formę tej czynności prawnej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w dniu 23 września 2009 r. Wnioskodawczyni sprzedała lokal mieszkalny, który nabyty został 21.04.2004 r. W dniu 02.07.2009 r. została sporządzona umowa przedwstępna sprzedaży ww. mieszkania. Na poczet transakcji ostatecznej Wnioskodawczyni otrzymała zadatek, który przeznaczony został na spłatę kredytu mieszkaniowego wraz z odsetkami zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość oraz na zakup działki budowlanej.

Odnosząc powyższe uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, że kwota zadatku jaki Wnioskodawczyni otrzymała na poczet ceny sprzedaży mieszkania, przeznaczy na spłatę kredytu mieszkaniowego wraz z odsetkami zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość oraz na zakup działki budowlanej, będzie korzystała ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pod warunkiem, iż wydatek został poniesiony po dniu otrzymania zadatku.

Pozostała kwota przychodu uzyskanego ze sprzedaży będzie podlegała zwolnieniu pod warunkiem, że spłata kredytu i odsetek nastąpi rzeczywiście ze środków uzyskanych ze sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego, a więc spłata kredytu i odsetek zostanie dokonana po dacie uzyskania przychodu ze sprzedaży, tj. po 23.09.2009 r., a nie tak jak wskazała Wnioskodawczyni, od momentu zaciągnięcia kredytu 22 stycznia 2007 roku na zakup lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość od dnia zaciągnięcia kredytu na ten cel r.), a w przypadku nabycia gruntu pod budowę budynku mieszkalnego od dnia nabycia, czyli podpisania aktu notarialnego (22 lutego 2007 r.).

Odnosząc się natomiast do kwestii dokumentowania wydatkowania środków pieniężnych uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości wskazać należy, iż wydatki takie powinny być dla celów podatkowych udokumentowane rzetelnymi i wiarygodnymi dowodami. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje ściśle określonego sposobu dokumentowania poniesionego wydatku.

Natomiast organ podatkowy weryfikujący możliwość skorzystania ze zwolnienia uprawniony jest żądać od podatników przedłożenia dodatkowych dokumentów, z których będzie wynikało kiedy i przez kogo wydatki zostały poniesione, tj. czy środki uzyskane ze sprzedaży lokalu mieszkalnego faktycznie przeznaczone zostały na cele mieszkaniowe, czy też wydatki na cele mieszkaniowe poczynione zostały z innych źródeł. Takim dokumentami mogą być m. in. rachunki, faktury VAT, umowy przedwstępne, bądź też inne dokumenty, które ten fakt mogą potwierdzić.

Art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej jako dowód dopuszcza wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.

Reasumując, należy stwierdzić, iż wydatki na spłatę kredytów i odsetek poniesione przed dniem uzyskania przychodu ze sprzedaży tej nieruchomości nie stanowią wydatków, których poniesienie uprawnia do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania przychodu ze zbycia tej nieruchomości. Zwolnieniem objęte są tylko kwoty wydatkowane na spłatę kredytów i odsetek po dniu sprzedaży. Kwota zadatku jeżeli rzeczywiście została wydatkowana na spłatę kredytów i odsetek może korzystać ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e.

Warunkiem korzystania z przedmiotowych zwolnień jest niekorzystanie przez Wnioskodawczynię lub jej małżonka z ulgi odsetkowej.

Dokumenty wskazane przez Wnioskodawczynię mogą stanowić dokumenty potwierdzające wydatkowanie przychodu na cele określone w art. 21 ust.1 pkt 32 lit a i e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Niemniej jednak należy wskazać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Organ podatkowy w drodze interpretacji indywidualnej nie może zagwarantować Wnioskodawczyni, iż organ prowadzący postępowanie podatkowe nie zażąda innych dokumentów.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenie w przedstawiony stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj