Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-1036c/10/AP
z 12 stycznia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-1036c/10/AP
Data
2011.01.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
catering
catering
impreza artystyczna
impreza artystyczna
opodatkowanie
opodatkowanie
sprzęt audio-wizualny
sprzęt audio-wizualny
targi
targi
usługi wynajmu
usługi wynajmu


Istota interpretacji
Jak opodatkowane są świadczone usługi?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2010 r. (data wpływu 25 października 2010 r.), uzupełnionym w dniu 7 stycznia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania organizacji targów, wystaw i imprez oraz organizowania imprez artystycznych – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 25 października 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania organizacji targów, wystaw i imprez oraz organizowania imprez artystycznych.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Prowadzi Pan działalność m.in. w zakresie kompleksowej organizacji wszelkiego rodzaju spotkań, targów, wystaw i imprez. Polega to na tym, że na zamówienie klienta podejmuje Pan szereg działań organizacyjnych:


  • zamawia podwykonawców np. zespoły, kaskaderów,
  • organizuje dla wykonawców noclegi,
  • wynajmuje miejsce, w którym odbędzie się wydarzenie – sale koncertowe, sale konferencyjne, restauracje, a także środki transportu dla gości na miejsce spotkania,
  • zamawia catering dla wykonawców i dla gości,
  • do obsługi wydarzenia w razie potrzeby dodaje swoje nagłośnienie i oświetlenie, ale też wynajmuje inne firmy jako podwykonawców,
  • wynajmuje firmy zajmujące się wystrojem lub we własnym zakresie wykonuje wystrój,
  • zajmuje się techniczną obsługą np. wieszaniem banerów reklamowych klienta, rollapów w miejscu spotkania.


Jako organizator działa Pan na podstawie umowy z klientem i jemu wystawia fakturę końcową. Z podwykonawcami rozlicza się Pan, na podstawie przedstawionych rachunków i faktur. Nie prowadzi Pan przy tym biletów wstępu na te spotkania, gdyż są to imprezy zamknięte dla pracowników lub zaproszonych przez zleceniodawcę gości (np. obecni lub potencjalni klienci firmy). Ewentualnie są to imprezy otwarte, jeżeli zleceniodawcą jest gmina i miasto.

Ponadto prowadzi Pan działalność artystyczną, polegającą na prowadzeniu imprez jako konferansjer, prowadzi Pan również dyskoteki jako DJ, przygotowuje konkursy i scenariusze imprez m.in. poprzez ustalenie kolejności występów innych artystów, dobiera artystów do wymyślonego rodzaju i tematu imprezy, przygotowuje i przedstawia własne skecze i monologi.

W uzupełnieniu do przedmiotowego wniosku poinformował Pan, że zgodnie z opinią Urzędu Statystycznego usługi polegające na organizacji targów, wystaw i imprez, zgodnie z klasyfikacją z 1997 r. mieszczą się w PKWiU w grupowaniu 74.84.15-00.00 jako „usługi organizowania wystaw, targów i kongresów”, natomiast usługi polegające na organizowaniu imprez artystycznych mieszczą się w PKWiU w grupowaniu 92.31.21-00 jako „usługi rozrywkowe świadczone przez zespoły teatralne, zespoły piosenkarskie, zespoły muzyczne i orkiestry”.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Jak opodatkowane są świadczone usługi...


Pana zdaniem, usługi polegające na organizacji targów, wystaw i imprez objęte są podstawową stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22% VAT, natomiast usługi artystyczne są zwolnione od podatku od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Stosownie do art. 8 ust. 3 ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r., usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Należy wskazać, iż w myśl § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207 poz. 1293 ze zm.) – dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42 poz. 264 ze. zm).

Stosownie do treści art. 41 ust. 1 ww. ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział trzy stawki preferencyjne: 7%, 3% i 0% oraz zwolnienie od podatku.


Zgodnie z treścią art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r., zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do tej ustawy. W poz. 11 tego załącznika jako zwolnione od podatku wymieniono usługi sklasyfikowane w PKWiU ex 92 - usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem:


  1. usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
  2. usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
  3. usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
  4. wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11, 92.34.12) oraz wstępu na imprezy sportowe,
  5. wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),


    1. usług związanych z produkcją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.11), usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.12), usług związanych z produkcją filmów i nagrań na innych nośnikach, usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań na innych nośnikach,
    2. wstępu do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc o charakterze kulturalnym (PKWiU ex 92.72),

  6. działalności agencji informacyjnych,
  7. usług wydawniczych,
  8. usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12.


Oznaczenie w załączniku danej grupy „ex” oznacza, że stawka podatku odnosi się tylko do danej usługi z danego grupowania.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż świadczy Pan m.in. usługi w zakresie kompleksowej organizacji wszelkiego rodzaju spotkań, targów, wystaw i imprez sklasyfikowane w PKWiU do grupowania 74.84.15-00.00 jako „usługi organizowania wystaw, targów i kongresów”. Natomiast działalność artystyczna, polegająca na prowadzeniu imprez jako konferansjer, jak również prowadzenie dyskotek jako DJ, przygotowywanie konkursów i scenariuszy imprez, została zaklasyfikowana w PKWiU do grupowania 92.31.21-00 jako „usługi rozrywkowe świadczone przez zespoły teatralne, zespoły piosenkarskie, zespoły muzyczne i orkiestry”.

Mając na uwadze powołane przepisy i przedstawiony we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, iż o ile świadczone przez Pana usługi w zakresie kompleksowej organizacji wszelkiego rodzaju spotkań, targów, wystaw i imprez zostały prawidłowo zaklasyfikowane do PKWiU do grupowania 74.84.15-00.00 - „usługi organizowania wystaw, targów i kongresów”, to jako niewymienione w załącznikach ustawy oraz w przepisach wykonawczych, jako usługi dla których określono obniżoną stawkę lub zakwalifikowano do czynności zwolnionych, podlegają opodatkowaniu stawką podstawową w wysokości 22% VAT.

Natomiast w przypadku świadczenia usług organizowania imprez artystycznych, o ile zostały one prawidłowo sklasyfikowane w PKWiU w grupowaniu 92, jako usługi związane z kulturą i nie występuje tu sprzedaż biletów wstępu, to na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1, w związku z załącznikiem nr 4 poz. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, do dnia 31 grudnia 2010 r., korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Należy zaznaczyć, iż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 roku w sprawie trybu udzielania, informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1 poz. 11) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej i to jego obciążają ewentualne negatywne konsekwencje z tytułu błędnego zaklasyfikowania towarów i usług.

Wskazuje się, że Minister Finansów nie jest uprawniony do klasyfikacji usług, w związku z tym niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o grupowanie wskazane przez Wnioskodawcę w stanie faktycznym.

Końcowo informuje się, iż powołany wyżej załącznik nr 4 do ustawy z dniem 1 stycznia 2011 r. przestaje obowiązywać, natomiast w zakresie zwolnienia przedmiotowych usług obowiązują regulacje zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 17 do 41 ustawy, wprowadzone ustawą z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 226, poz. 1476).

Ponadto wskazać należy, iż od dnia 1 stycznia 2011 r., zgodnie z ustawą z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238 poz. 1578), stawka podstawowa wynosi 23%.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj