Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/415-849/10/RS
z 20 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/415-849/10/RS
Data
2010.12.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akt notarialny
akt notarialny
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
nabycie
nabycie
spadek
spadek
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż nieruchomości
współwłasność
współwłasność
zniesienie współwłasności
zniesienie współwłasności


Istota interpretacji
Opodatkowanie dochodu ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku oraz zniesienia współwłasności.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zmianami) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 września 2010 r. (data wpływu 10 września 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 grudnia 2010 r. (data wpływu 13 grudnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 10 września 2010 roku został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 8 grudnia 2010 r. (data wpływu 13 grudnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W 2009 r. w drodze spadku Wnioskodawca nabył 1/3 udziału w nieruchomości, wraz z siostrą i siostrzenicą zmarłej. Spadkobiercy dokonali zgłoszenia do urzędu skarbowego oraz zapłacili podatek od spadku. Następnie zdecydowali o sprzedaży ww. nieruchomości. Nabyta nieruchomość figurowała w księdze wieczystej jako współwłasność z nieruchomością położoną obok (bliźniak) oraz jako współwłasność w gruncie, zatem należało wystąpić o zniesienie współwłasności do urzędu miasta.

Przed sprzedażą nieruchomości, w dniu 3 marca 2010 r. w formie aktu notarialnego, Wnioskodawca nabył udziały od pozostałych spadkobierców ze spłatą po 45.000 zł na ich rzecz do dnia 31 grudnia 2010 r.

W dniu 17 czerwca 2010 r. nastąpiła sprzedaż nieruchomości, przy czym w akcie notarialnym zawarto informację o spłacie na rzecz spadkobierców w określonych wysokościach. Wnioskodawca, uwzględniając poniesione koszty, powinien zapłacić podatek dochodowy w wysokości 19% do dnia 30 kwietnia 2011 r.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy do kosztów pomniejszających przychód ze sprzedaży nieruchomości Wnioskodawca ma możliwość zaliczenia:


  • kosztów aktu notarialnego podczas otwarcia spadku w 2009 r.;
  • kosztów związanych z wyłączeniem współwłasności;
  • podatku od czynności cywilnoprawnych zapłaconego podczas zawarcia umowy o zniesienie współwłasności oraz kosztów aktu notarialnego;
  • podatku od spadku zapłaconego do urzędu skarbowego (w tym podatku zapłaconego przez siostrzenicę zmarłej);
  • kosztów dojazdu w celu załatwiania powyższych spraw, samochodem prywatnym...


Zdaniem Wnioskodawcy, powinien mieć możliwość odliczenia wszystkich poniesionych i udokumentowanych kosztów przed obliczeniem należnego podatku dochodowego.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,


  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.


Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadek – to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych. Stosownie do zapisu art. 924 i 925 Kodeksu spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, a spadkobierca nabywa spadek z chwilą jego otwarcia.

Zgodnie natomiast z art. 1035 Kodeksu cywilnego, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych.

Zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy, jeżeli mieści się w ramach udziału jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbył się bez spłat i dopłat.

W przypadku, gdy udział danej osoby ulega powiększeniu musi być traktowany w kategorii nabycia, ponieważ w ten sposób ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad rzeczą (nieruchomością), jak i stan jej majątku osobistego.

Za datę nabycia nieruchomości, w przypadku gdy była ona przedmiotem zniesienia współwłasności, uważa się datę, w której dokonano przeniesienia własności nieruchomości na nowego właściciela. Jeżeli w wyniku zniesienia współwłasności takiej nieruchomości udział w niej się zwiększa, to data zniesienia współwłasności będzie również datą nabycia tej części nieruchomości, o którą zwiększył się udział w niej po dokonaniu zniesienia współwłasności.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w 2009 r. nabył w drodze spadku 1/3 udziału w nieruchomości stanowiącej współwłasność, zabudowanej budynkiem mieszkalnym w zabudowie szeregowej. Natomiast w dniu 3 marca 2010 r. zawarta została umowa zniesienia współwłasności, w wyniku której nabył na własność nieruchomość ponad przysługujący udział w spadku po zmarłej.

W dniu 17 czerwca 2010 r. Wnioskodawca sprzedał ww. nieruchomość zabudowaną. W akcie notarialnym zawarto informację o spłacie na rzecz spadkobierców w określonych wysokościach.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że do nabycia przez Pana nieruchomości będącej przedmiotem sprzedaży doszło w chwili otwarcia spadku, czyli w 2009 r. w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w drodze spadku, oraz w momencie zniesienia współwłasności w wyniku której stał się Pan wyłącznym właścicielem całej nieruchomości, czyli w 2010 r. w części przekraczającej ten udział.

W świetle art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw (art. 30e ust. 2).

Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości, co wynika z treści art. 19 ust. 1 ustawy, jest jej wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej, którą zgodnie z ust. 3 tegoż artykułu określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia (sprzedaży) nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie, należy zatem stosować językowe (potoczne) rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych uważa się wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego, które są konieczne, aby transakcja mogła dojść do skutku (wszystkie niezbędne wydatki bezpośrednio związane z tą czynnością).


Można do takich kosztów zaliczyć:


  • koszty wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego,
  • prowizje pośredników w sprzedaży nieruchomości,
  • koszty ogłoszeń w prasie związanych z zamiarem sprzedaży nieruchomości,
  • wydatki związane ze sporządzeniem przez notariusza umowy cywilnoprawnej,
  • koszty i opłaty sądowe.


Natomiast koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), stanowią, zgodnie z art. 22 ust. 6c ustawy, udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Z kolei za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn (art. 22 ust. 6d ww. ustawy).

Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych (art. 22 ust. 6e ww. ustawy).

W związku z przedstawionym stanem prawnym, w sytuacji opisanej we wniosku do kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości można zatem zaliczyć koszty faktycznie poniesione przez Pana związane z aktem notarialnym dotyczącym zniesienia współwłasności, tj. łącznie z podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć również kwoty spłat dokonanych na rzecz spadkobierców.

Należy jednak zauważyć, że przy ustalaniu podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, nie istnieje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych ze sporządzeniem aktu notarialnego podczas otwarcia spadku w 2009 r., gdyż tego rodzaju kosztów nie wymienia cytowany przepis art. 22 ust. 6d ustawy. Z kolei kosztem takim będzie podatek od spadków i darowizn, jednakże tylko w części poniesionej przez Pana i dotyczący nabycia 1/3 udziału w nieruchomości. Podatek zapłacony przez siostrzenicę zmarłej nie będzie stanowił dla Pana kosztu nabycia nieruchomości.

Nie sposób także zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na dojazd samochodem prywatnym w celu załatwienia powyższych spraw, gdyż koszty te nie spełniają dyspozycji zawartej w art. 22 ust. 6c i 6d ustawy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj