Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-76/13-2/AS
z 12 kwietnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 24.01.2013 r. (data wpływu 28.01.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia statusu podatnika Podatkowej Grupy Kapitałowej po sprzedaży całości udziałów Spółki zależnej przez Spółkę w okresie istnienia Podatkowej Grupy Kapitałowej oraz skutków podatkowych związanych z dokonaną transakcją - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 28.01.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia statusu podatnika Podatkowej Grupy Kapitałowej po sprzedaży całości udziałów Spółki zależnej przez Spółkę w okresie istnienia Podatkowej Grupy Kapitałowej oraz skutków podatkowych związanych z dokonaną transakcją.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest nowo utworzoną spółką z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka nabędzie 100% udziałów w polskiej spółce posiadającej osobowość prawną (spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, dalej: „Spółka zależna”). Spółka wraz ze Spółką zależną utworzy podatkową grupę kapitałową w rozumieniu art. 1a ustawy o CIT (dalej: „Podatkowa Grupa Kapitałowa”), która uzyska status podatnika podatku dochodowego. Spółka będzie spółką reprezentującą Podatkową Grupę Kapitałową w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o CIT oraz z przepisów Ordynacji podatkowej w rozumieniu art. la ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT. Wszystkie wymogi przewidziane w ustawie o CIT dla utworzenia Podatkowej Grupy Kapitałowej i uzyskania przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych zostaną spełnione w chwili zawarcia umowy o utworzeniu Podatkowej Grupy Kapitałowej. Umowa o utworzeniu Podatkowej Grupy Kapitałowej zostanie zawarta na 3 lata lub dłuższy okres.


Spółka dopuszcza możliwość sprzedaży w przyszłości całości udziałów w Spółce zależnej na rzecz podmiotu niewchodzącego w skład Podatkowej Grupy Kapitałowej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym - zgodnie z art. 1a ust. 2 pkt 1 lit. b oraz art. 1a ust. 10 ustawy o CIT - sprzedaż całości udziałów Spółki zależnej przez Spółkę w okresie istnienia Podatkowej Grupy Kapitałowej będzie skutkowała utratą w dniu sprzedaży statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych przez Podatkową Grupę Kapitałową oraz zakończeniem w tym dniu roku podatkowego Podatkowej Grupy Kapitałowej, a w konsekwencji, czy otrzymany dochód / strata z tytułu sprzedaży udziałów, Spółka, jako spółka reprezentująca Podatkową Grupę Kapitałową, powinna uwzględnić, zgodnie z art. la ust. 2 pkt 1 lit. b, la ust. 10, art. 8 ust. 7 pkt 2, art. 7a, art. 12 ust. 3a oraz art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, w rozliczeniu podatku dochodowego Podatkowej Grupy Kapitałowej?


Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego, Podatkowa Grupa Kapitałowa utraci status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych oraz w dniu sprzedaży udziałów w Spółce zależnej i ten dzień będzie ostatnim dniem składającym się na rok podatkowy Podatkowej Grupy Kapitałowej.

Zgodnie z art. 1a ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy o CIT, jedną z przesłanek warunkujących utworzenie podatkowej grupy kapitałowej jest posiadanie przez jedną ze spółek tworzących podatkową grupę kapitałową (spółkę dominującą, w opisywanym zdarzeniu przyszłym jest nią Spółka), co do zasady, bezpośrednio 95% udziałów w kapitale zakładowym pozostałych spółek tworzących podatkową grupę kapitałową.

Jednocześnie, z treści art. 1a ust. 10 ustawy o CIT wynika, że w sytuacji, gdy w okresie obowiązywania umowy o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej wystąpią zmiany w stanie faktycznym lub w stanie prawnym, zależne od którejkolwiek ze stron umowy, które naruszają warunki uznania podatkowej grupy kapitałowej za podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, dzień naruszenia któregokolwiek z tych warunków, z zastrzeżeniem art. 1a ust. 12 ustawy o CIT (który nie ma zastosowania w analizowanej sytuacji, ponieważ dotyczy innej przesłanki ustania bytu prawnego podatkowej grupy kapitałowej), oznacza utratę statusu podatnika przez podatkową grupę kapitałową oraz koniec jej roku podatkowego.

Wówczas, dla spółek tworzących podatkową grupę kapitałową, dzień następujący po dniu, w którym grupa utraciła status podatkowej grupy kapitałowej, jest dniem rozpoczynającym rok podatkowy dla każdej z tych spółek (art. 8 ust. 7 pkt 2 ustawy o CIT).

Mając powyższe na uwadze, w omawianym zdarzeniu przyszłym Spółka, na skutek sprzedaży udziałów w Spółce zależnej, nie będzie posiadała bezpośrednio 95% udziałów w kapitale zakładowym Spółki zależnej. Tym samym, warunek uznania Podatkowej Grupy Kapitałowej za podatnika podatku dochodowego od osób prawnych zostanie naruszony. Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, dzień naruszenia tego warunku będzie skutkował utratą statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych przez Podatkową Grupę Kapitałową oraz koniec jej roku podatkowego.

W świetle powyższego, w ocenie Spółki, Podatkowa Grupa Kapitałowa w dniu sprzedaży przez Spółkę udziałów w Spółce zależnej utraci status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych oraz zakończy w tym dniu swój rok podatkowy.

Stanowisko Spółki znajduje poparcie w interpretacjach organów podatkowych, przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 grudnia 2009 r., sygn. IPPB5/423-592/09-11/MB, interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 4 sierpnia 2008 r., sygn. ITPB3/423-268a/08/MT oraz w postanowieniu Naczelnika Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z dnia 24 sierpnia 2006 r., sygn. 1471/DPD1/423-77/06/KK/7, w której Naczelnik stwierdził, że: (...) w razie gdy w okresie obowiązywania umowy wystąpią zmiany w stanie faktycznym lub w stanie prawnym zależne od której którejkolwiek ze stron umowy, które naruszają warunki uznania podatkowej grupy kapitałowej za podatnika podatku dochodowego, dzień naruszenia któregokolwiek z tych warunków, z zastrzeżeniem ust. 12, oznacza utratę statusu podatnika oraz koniec jej roku podatkowego”.

W rezultacie Spółka, jako spółka reprezentująca Podatkową Grupę Kapitałową, powinna uwzględnić przychody i koszty uzyskania przychodów składające się na zysk lub stratę ze sprzedaży całości udziałów Spółki zależnej - jako element dochodu lub straty Spółki będącej jedną ze spółek tworzących Podatkową Grupę Kapitałową - w rozliczeniu podatku dochodowego Podatkowej Grupy Kapitałowej.

W świetle przedstawionych powyżej przepisów ustawy o CIT, zeznanie podatkowe podatkowej grupy kapitałowej za ostatni rok jej istnienia powinno obejmować rozliczenie podatku dochodowego za okres od pierwszego dnia rozpoczynającego dany rok podatkowy grupy do dnia, w którym doszło do utraty statusu podatnika włącznie.

Zgodnie z art. 7a ust. 1, w podatkowych grupach kapitałowych przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący nadwyżkę sumy dochodów wszystkich spółek tworzących grupę w roku podatkowym nad sumą ich strat. Przy czym, co do zasady, dochodem każdej ze spółek wchodzących w skład grupy jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym.

Zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o CIT, za datę powstania przychodu uważa się dzień zbycia prawa majątkowego, nie później niż dzień wystawienie faktury albo uregulowania należności.

Natomiast art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, stanowi, że wydatki na nabycie udziałów nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów.

W konsekwencji, jeżeli Spółka sprzeda udziały w Spółce zależnej, dzień sprzedaży powyższych udziałów będzie ostatnim dniem roku podatkowego Podatkowej Grupy Kapitałowej. W rezultacie, przychody i koszty uzyskania przychodów osiągnięte do dnia sprzedaży powyższych udziałów włącznie przez spółki tworzące Podatkową Grupę Kapitałową będą uwzględniane przy obliczaniu dochodu / straty Podatkowej Grupy Kapitałowej za ostatni rok podatkowy jej działalności.

Reasumując, Spółka, jako spółka reprezentująca Podatkową Grupę Kapitałową w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o CIT oraz z przepisów Ordynacji podatkowej w rozumieniu art. 1a ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT będzie zobowiązana do rozliczenia podatku dochodowego Podatkowej Grupy Kapitałowej i uwzględnienia w tym rozliczeniu przychodów i kosztów uzyskania przychodów Spółki składających się na jej zysk / stratę z tytułu sprzedaży udziałów Spółki zależnej.

Stanowisko Spółki znajduje poparcie w interpretacjach organów podatkowych, przykładowo w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 grudnia 2009 r., sygn. IPPB5/423-592/09-10/MB, z dnia 12 sierpnia 2008 r., sygn. IP-PB3-423-746/08-2/MB i IP-PB3-423-747/08-2/MB.


W świetle przedstawionego powyżej stanowiska, Spółka prosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie przedstawione w niniejszym wniosku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się w zakresie określenia statusu podatnika Podatkowej Grupy Kapitałowej po sprzedaży całości udziałów Spółki zależnej przez Spółkę w okresie istnienia Podatkowej Grupy Kapitałowej oraz skutków podatkowych związanych z dokonaną transakcją - za prawidłowe.


Na wstępie należy zauważyć, że w polskim prawie podatkowym przepisy traktują podatkową grupę kapitałową (dalej: „PGK”, „Grupa”) jako podmiot podatku dochodowego od osób prawnych. Pomimo, że podatkowa grupa kapitałowa nie posiada osobowości prawnej, to zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.) nadany jej został status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Grupa podatkowa płaci zaliczki i podatek od dochodów, które stanowią różnicę między sumą dochodów a sumą strat poszczególnych podmiotów wchodzących w skład grupy. Spółki tworzące podatkową grupę kapitałową tracą status podatnika podatku dochodowego w wymiarze indywidualnym na rzecz utworzonej grupy. Przy czym istnienie grupy nie zmienia statusu podatkowego każdej z tych spółek w innych podatkach, ponieważ nie występuje tu zmiana tego statusu, i nadal pozostają one odrębnymi podatnikami lub płatnikami. Ponadto każda ze spółek uczestniczących w podatkowej grupie kapitałowej prowadzi własne ewidencje rachunkowe i sporządza indywidualne sprawozdania finansowe.


Utworzenie podatkowej grupy kapitałowej jest możliwe, gdy zostaną spełnione wszystkie ustawowe warunki formalne.


Zasady tworzenia i funkcjonowania podatkowych grup kapitałowych reguluje przepis art. 1a powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Podatkowa grupa kapitałowa jest podatnikiem, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. podatkową grupę kapitałową mogą tworzyć wyłącznie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli:

    1. przeciętny kapitał zakładowy, określony w sposób, o którym mowa w art. 16 ust. 7, przypadający na każdą z tych spółek, jest nie niższy niż 1.000.000 zł,
    2. jedna ze spółek, zwana dalej „spółką dominującą”, posiada bezpośredni 95% udział w kapitale zakładowym lub w tej części kapitału zakładowego pozostałych spółek, zwanych dalej „spółkami zależnymi”, która na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji nie została nieodpłatnie lub na zasadach preferencyjnych nabyta przez pracowników, rolników lub rybaków albo która nie stanowi rezerwy mienia Skarbu Państwa na cele reprywatyzacji,
    3. spółki zależne nie posiadają udziałów w kapitale zakładowym innych spółek tworzących tę grupę,
    4. w spółkach tych nie występują zaległości we wpłatach podatków stanowiących dochód budżetu państwa,

  2. spółka dominująca i spółki zależne zawarły, w formie aktu notarialnego, umowę o utworzeniu, na okres co najmniej 3 lat podatkowych, podatkowej grupy kapitałowej i umowa ta, zwana dalej „umową”, została zarejestrowana przez naczelnika urzędu skarbowego,
  3. po utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej spółki tworzące tę grupę spełniają warunki wymienione w pkt 1 lit. a)-c), a ponadto:

    1. nie korzystają ze zwolnień od podatku dochodowego na podstawie odrębnych ustaw,
    2. nie pozostają w związkach powodujących zaistnienie okoliczności, o których mowa w art. 11, z podatnikami podatku dochodowego nie wchodzącymi w skład podatkowej grupy kapitałowej,

  4. podatkowa grupa kapitałowa osiągnie za każdy rok podatkowy udział dochodów w przychodach, określony zgodnie z art. 7a ust. 1, w wysokości co najmniej 3% (art. 1a ust. 2 ustawy).


Grupa traci swój status podatkowy albo na skutek upływu okresu obowiązywania umowy o jej utworzeniu, albo z powodu naruszenia któregoś z warunków koniecznych do utrzymania specjalnego statusu podatkowego.

Stosownie do art. 1a ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w razie gdy w okresie obowiązywania umowy wystąpią zmiany w stanie faktycznym lub w stanie prawnym, zależne od którejkolwiek ze stron umowy, które naruszają warunki uznania podatkowej grupy kapitałowej za podatnika podatku dochodowego, dzień naruszenia któregokolwiek z tych warunków, z zastrzeżeniem ust. 12, oznacza utratę statusu podatnika oraz koniec jej roku podatkowego.


Ponadto, w myśl art. 8 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio do podatkowych grup kapitałowych. Dla poszczególnych spółek tworzących grupę:

  1. dzień poprzedzający początek roku podatkowego przyjętego przez grupę jest dniem kończącym rok podatkowy tych spółek;
  2. dzień następujący po dniu, w którym upłynął okres obowiązywania umowy lub w którym grupa utraciła status podatkowej grupy kapitałowej, jest dniem rozpoczynającym rok podatkowy tych spółek.

Z powyższego wynika, że ustawodawca w sposób precyzyjny określił moment utraty przez grupę statusu podatnika. Jest nim dzień naruszenia któregokolwiek warunku istnienia PGK. Jedynym wyjątkiem od reguły jest tutaj warunek 3% dochodowości.

Z treści powołanego przepisu wynika również, że skutki prawne naruszenia któregoś z warunków określonych w art. 1a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, następują od momentu zaistnienia tego naruszenia (ex nunc).

Zgodnie z opisanym we wniosku zdarzeniem przyszłym Wnioskodawca jest nowo utworzoną spółką z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka nabędzie 100% udziałów w polskiej spółce posiadającej osobowość prawną (spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, dalej: „Spółka zależna”). Spółka wraz ze Spółką zależną utworzy podatkową grupę kapitałową w rozumieniu art. 1a ustawy o CIT (dalej: „Podatkowa Grupa Kapitałowa”), która uzyska status podatnika podatku dochodowego. Spółka będzie spółką reprezentującą Podatkową Grupę Kapitałową w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o CIT oraz z przepisów Ordynacji podatkowej w rozumieniu art. la ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT. Wszystkie wymogi przewidziane w ustawie o CIT dla utworzenia Podatkowej Grupy Kapitałowej i uzyskania przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych zostaną spełnione w chwili zawarcia umowy o utworzeniu Podatkowej Grupy Kapitałowej. Umowa o utworzeniu Podatkowej Grupy Kapitałowej zostanie zawarta na 3 lata lub dłuższy okres.

Spółka dopuszcza możliwość sprzedaży w przyszłości całości udziałów w Spółce zależnej na rzecz podmiotu niewchodzącego w skład Podatkowej Grupy Kapitałowej.

Jak wskazano, Spółka na skutek sprzedaży udziałów w Spółce zależnej nie będzie posiadała bezpośrednio 95% udziałów w kapitale zakładowym Spółki zależnej. Tym samym, warunek uznania Podatkowej Grupy Kapitałowej za podatnika podatku dochodowego od osób prawnych zostanie naruszony.

W oparciu o przywołane powyżej przepisy prawa należy zatem stwierdzić, że w rozpatrywanej sprawie dzień naruszenia tego warunku będzie skutkował utratą statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych przez podatkową Grupę Kapitałową oraz spowoduje koniec jej roku podatkowego.

Zważywszy na fakt, że w wyniku sprzedaży udziałów Spółki Zależnej zostanie naruszony warunek uznania Podatkowej Grupy Kapitałowej za podatnika podatku dochodowego od osób prawnych wskazany w art. 1a ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dzień sprzedaży powyższych udziałów będzie ostatnim dniem roku podatkowego Podatkowej Grupy Kapitałowej, natomiast dla Spółki i spółek zależnych (jako spółek tworzących Podatkową Grupę Kapitałową), dzień następujący po tym dniu będzie dniem rozpoczynającym nowy rok podatkowy.

Jednocześnie, skoro zgodnie z przyjętymi założeniami Spółka będzie spółką reprezentującą Podatkową Grupę Kapitałową w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz z przepisów Ordynacji podatkowej w rozumieniu art. 1a ust. 3 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, na Spółce spoczywać będzie obowiązek dokonania rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych Podatkowej Grupy Kapitałowej.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że Podatkowa Grupa Kapitałowa w dniu sprzedaży przez Spółkę udziałów w Spółce zależnej utraci status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych oraz zakończy w tym dniu swój rok podatkowy.

Zgodnie z art. 7a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w podatkowych grupach kapitałowych przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym, obliczanym zgodnie z art. 19, jest osiągnięty w roku podatkowym dochód stanowiący nadwyżkę sumy dochodów wszystkich spółek tworzących grupę nad sumą ich strat. Jeżeli za rok podatkowy suma strat przekracza sumę dochodów spółek, różnica stanowi natomiast stratę podatkowej grupy kapitałowej. Dochody i straty spółek oblicza się przy tym na zasadach określonych w art. 7 ust. 1–3 powołanej ustawy.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Stosownie do art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Z kolei w myśl art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

W konsekwencji, wydatki na nabycie udziałów w Spółce Zależnej tworzącej ze Spółką Podatkową Grupę Kapitałową powinny zostać rozpoznane przez Spółkę jako koszt uzyskania przychodu w momencie powstania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów tej Spółki. W związku z powyższym, dochód / strata z tytułu sprzedaży udziałów w Spółce Zależnej należącej do Podatkowej Grupy Kapitałowej powinien zostać ujęty w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych Podatkowej Grupy Kapitałowej.

Podsumowując, w oparciu o opisane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz przywołane przepisy prawa należy stwierdzić, że zgodnie z art. 1a ust. 2 pkt 1 lit. b oraz art. 1a ust. 10 ustawy o CIT, sprzedaż całości udziałów Spółki zależnej przez Spółkę w okresie istnienia Podatkowej Grupy Kapitałowej będzie skutkowała utratą w dniu sprzedaży statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych przez Podatkową Grupę Kapitałową oraz zakończeniem w tym dniu roku podatkowego Podatkowej Grupy Kapitałowej i w konsekwencji otrzymany dochód / strata z tytułu sprzedaży udziałów, Spółka, jako spółka reprezentująca Podatkową Grupę Kapitałową, powinna uwzględnić, zgodnie z art. la ust. 2 pkt 1 lit. b, la ust. 10, art. 8 ust. 7 pkt 2, art. 7a, art. 12 ust. 3a oraz art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, w rozliczeniu podatku dochodowego Podatkowej Grupy Kapitałowej.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie określenia statusu podatnika Podatkowej Grupy Kapitałowej po sprzedaży całości udziałów Spółki zależnej przez Spółkę w okresie istnienia Podatkowej Grupy Kapitałowej oraz skutków podatkowych związanych z dokonaną transakcją, należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj