Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PP2-443-228/07-2/KCH
z 22 listopada 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PP2-443-228/07-2/KCH
Data
2007.11.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
faktura korygująca
faktura korygująca
osoby trzecie
osoby trzecie
umowa przedwstępna
umowa przedwstępna
wystawienie faktury
wystawienie faktury
zmniejszenie podatku należnego
zmniejszenie podatku należnego


Istota interpretacji
Czy istnieje możliwość wystawienia Kupującym faktury korygującej dokumentującej zwrot kwoty zadatku oraz zmniejszenia wartości ich zobowiązania do 0zł., a także kwestia ujęcia w rejestrach Spółki podatku VAT związanego z wystawieniem dla kupujących faktury korygującej i wystawieniem faktury na kwotę zaliczki na rzecz osoby trzeciej?



Wniosek ORD-IN 440 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 28 sierpnia 2007r. (data wpływu do BKIP 10 września 2007r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie wystawiania faktur korygujących VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 września 2007r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie możliwości wystawiania faktury korygującej VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 8 marca 2007r. Strona zawarła umowę przedwstępną sprzedaży, na mocy której zobowiązała się sprzedać udziały wynoszące #189; części we współużytkowaniu niezabudowanego gruntu. Na mocy umowy kupujący zapłacili zadatek, którego przyjęcie zostało potwierdzone wystawioną fakturą VAT. Następnie w dniu 28 czerwca 2007r. kupujący zawarł umowę darowizny praw i roszczeń z osobą trzecią, na skutek której kupujący przenieśli nieodpłatnie prawa i obowiązki wynikające z przedwstępnej umowy sprzedaży. W umowie kupujący i osoba trzecia ustaliły, że rozliczenie zadatku zapłaconego wnioskodawcy nastąpi w osobnym porozumieniu.W chwili obecnej wszystkie trzy podmioty zamierzają zawrzeć porozumienie, na mocy którego wnioskodawca zwróci kupującemu zadatek w całej wysokości, zaś spółka przejmująca prawa i obowiązki wynikające z przedwstępnej umowy sprzedaży będzie zobowiązana do zapłaty tego zadatku. Jednocześnie osoba trzecia na podstawie art. 921 (1) Kodeksu cywilnego zobowiąże się zwrócić kupującemu zadatek, zwalniając wnioskodawcę z obowiązku zwrotu zadatku kupującemu. Przekazanie części zadatku zostanie potraktowane przez Stronę jako zapłata części ceny z tytułu nabywca udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntu. Na mocy tegoż porozumienia wnioskodawca zobowiąże się również do wystawienia na rzecz kupującego faktury korygującej dokumentującej zmniejszenie zobowiązania do 0zł. oraz do wystawienia na rzecz osoby trzeciej faktury dokumentującej otrzymanie zadatku. Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż osoba trzecia w imieniu wnioskodawcy zwróci kupującemu zadatek, zaś wystawca faktury potraktuje to jako zapłatę części ceny za zakupiony udział we współużytkowaniu nieruchomości gruntowej oraz wystawi fakturę korygującą dla kupującego, zmniejszając jego zobowiązanie do 0zł, zaś osoba trzecia znajdzie się w posiadaniu nowo wystawionej faktury VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy istnieje możliwość wystawienia Kupującym faktury korygującej dokumentującej zwrot kwoty zadatku oraz zmniejszenia wartości ich zobowiązania do 0zł., a także kwestia ujęcia w rejestrach Spółki podatku VAT związanego z wystawieniem dla kupujących faktury korygującej i wystawieniem faktury na kwotę zaliczki na rzecz osoby trzeciej...

Zdaniem wnioskodawcy prawidłowym postępowaniem będzie wystawienie faktury korygującej na rzecz kupujących, dokumentującej zwrot zadatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżenie, ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W myśl przepisu art. 19 ust. 11 ustawy, w przypadku, gdy przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur i faktur korygujących regulują przepisy § 14 i § 16 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798).

Stosownie do § 14 ust. 1 rozporządzenia jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2. Zgodnie z brzmieniem ust. 2 fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem lub wykonaniem usługi każdą część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę). Jednocześnie ustawodawca w § 16 ust. 1 rozporządzenia określił, iż w przypadku, gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą. Przepis ten ma zastosowania odpowiednio w przypadku zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat podlegających opodatkowaniu.

W myśl § 16 ust. 2 rozporządzenia faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:

  1. numer kolejny oraz datę jej wystawienia,
  2. dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:
    1. określone w § 9 ust. 1 pkt 1-3,
    2. nazwę towaru lub usługi objętych rabatem;
  3. kwotę i rodzaj udzielonego rabatu;
  4. kwotę zmniejszenia podatku należnego.

Mając na uwadze przytoczone powyżej przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż faktura korygująca służy na ogół do poprawiania błędów w części zasadniczej faktury. Zarówno treść faktury korygującej, przypadki, w których jest ona wystawiana jak i jej skutki podatkowe wynikają z § 16 i 17 rozporządzenia. W § 17 rozporządzenia ustawodawca sprecyzował, iż fakturę korygującą wystawia się m.in. w przypadku stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Odnosi się to również do pomyłki dotyczącej jakiejkolwiek informacji związanej z nabywcą.

Kwestie związane z ujmowaniem faktur krygujących w rejestrach i deklaracjach sporządzanych dla potrzeb podatku od towarów i usług reguluje § 16 ust. 4 rozporządzenia, który stanowi, iż sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie faktury korygującej przez nabywcę, nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 11 ust. 2 pkt 3, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy – w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy.

Reasumując, wnioskodawca ma prawo do wystawienia faktury korygującej oraz dokonania zmniejszenia kwoty podatku należnego, zgodnie z zasadami opisanymi powyżej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj