Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1478/10/MO
z 28 października 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1478/10/MO
Data
2010.10.28


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
aport
aport
przychód
przychód
składnik majątkowy
składnik majątkowy
wartości niematerialne i prawne
wartości niematerialne i prawne
wkłady niepieniężne
wkłady niepieniężne
zorganizowana część przedsiębiorstwa
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Czy wartość nominalna udziałów otrzymanych przez Spółkę w zamian za wniesienie do spółek kapitałowych opisanych powyżej wkładów niepieniężnych w postaci zorganizowanych części przedsiębiorstwa, nie będzie stanowiła dla Spółki przychodu podatkowego w momencie wniesienia wkładu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 02 sierpnia 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 04 sierpnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie rozpoznania przychodów z tytułu objęcia udziałów w spółkach kapitałowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04 sierpnia 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie rozpoznania przychodów z tytułu objęcia udziałów w spółkach kapitałowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka realizuje obecnie projekt polegający na wydzieleniu działalności produkcyjnej i przeniesieniu jej na teren Specjalnej Strefy Ekonomicznej, gdzie planowana jest budowa nowoczesnego zakładu produkcyjnego. Obecnie uzyskane zostało zezwolenie na prowadzenie działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój Spółki, Zarząd podjął decyzję o implementacji holdingowego modelu zarządzania. W konsekwencji, na skutek reorganizacji planuje się podzielenie działalności Spółki na dwie sfery: marketingowo-dystrybucyjną oraz produkcyjną poprzez wyodrębnienie dwóch jednostek organizacyjnych.

W związku z powyższym, Spółka wyodrębni wewnętrznie w formie działów dwie jednostki organizacyjne. Przedmiotem działalności pierwszej jednostki (zwanej dalej „Jednostką Komercyjną") będzie działalność marketingowo-dystrybucyjną w zakresie produktów Spółki, obejmująca również wszelkie czynności związane ze wsparciem sprzedaży oraz marketing. Przedmiotem działalności drugiej jednostki (zwanej dalej „Jednostką Produkcyjną") będzie produkcja produktów Spółki oraz produkcja i sprzedaż produktów private label, tj. produktów wytwarzanych pod obcą marką na rzecz podmiotów trzecich.

Zgodnie ze statutem Spółki, powyższe wyodrębnienie nastąpi w formie uchwały Zarządu. Uchwała będzie uwzględniała między innymi następujące aspekty wyodrębnienia jednostek:

1. wyodrębnienie organizacyjne

Uchwała będzie zawierała oświadczenie o wyodrębnieniu jednostek oraz wskazanie osób kierujących każdą z jednostek. Do uchwały zostaną załączone:

  • lista pracowników przypisanych do każdej z jednostek, w tym wskazani zostaną kierownicy jednostek odpowiedzialni za ich zarządzanie,
  • struktura organizacyjna każdej z jednostek,
  • zestawienie materialnych i niematerialnych składników przedsiębiorstwa (w tym zobowiązań).

Obecnie Spółka rozważa dwa scenariusze w zakresie składników majątkowych, które zostaną alokowane do Jednostki Komercyjnej:

Scenariusz I zakłada, że do Jednostki Komercyjnej oprócz składników majątkowych niezbędnych do prowadzenia działalności marketingowo-dystrybucyjnej, jak m.in. nieruchomość, środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, w tym znak towarowy Spółki (będący własnością Spółki, zarejestrowany w Urzędzie Patentowym), środki trwałe w leasingu i odpowiadające im zobowiązania leasingowe, zapasy towarów i wyrobów gotowych wyprodukowanych pod marką Spółki, umowy gospodarcze związane z marketingiem i dystrybucją, kontrakty handlowe w zakresie sprzedaży produktów Spółki, część środków pieniężnych znajdujących się w kasie i na rachunkach bankowych Spółki, należności i zobowiązania handlowe oraz inne zobowiązania alokowane zostaną także udziały w spółkach zależnych Spółki.

Scenariusz II przewiduje alokowanie do Jednostki Komercyjnej wszystkich w/w składników za wyjątkiem udziałów w spółkach zależnych Spółki.

Natomiast do Jednostki Produkcyjnej, niezależnie od w/w scenariuszy, alokowane zostaną składniki majątkowe niezbędne do prowadzenia działalności produkcyjnej, czyli min. nieruchomości, środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, w tym licencje, środki trwałe w leasingu i odpowiadające im zobowiązania leasingowe, zapasy wyrobów gotowych private label, zapasy materiałów i półproduktów, umowy gospodarcze związane z działalnością produkcyjną, kontrakty handlowe w zakresie produkcji private label, część środków pieniężnych znajdujących się w kasie i na rachunkach bankowych Spółki, należności i zobowiązania handlowe oraz inne zobowiązania.

Jednostki będą posiadać własną nazwę, tj. Dział Komercji i Dział Produkcji, którymi będą mogły posługiwać się w obrocie gospodarczym. W konsekwencji, jednostki zostaną formalnie wyodrębnione w strukturze Spółki.

2. wyodrębnienie finansowe

W ewidencji księgowej Spółki, na podstawie uchwały Zarządu o wyodrębnieniu jednostek, zostaną dokonane zmiany umożliwiające ewidencję przychodów i kosztów oraz aktywów i zobowiązań osobno dla każdej z tych jednostek, co wiązać się będzie ze zmianą polityki rachunkowości Spółki w tym zakresie.

Jednostki będą miały także przypisane własne rachunki bankowe. Ponadto do każdej z jednostek zostanie alokowana część środków znajdujących się w kasie oraz na rachunkach bankowych Spółki.

3. wyodrębnienie funkcjonalne

Uchwała o wyodrębnieniu będzie zawierała opis działalności, jaką będzie prowadziła Jednostka Komercyjna i Jednostka Produkcyjna, tj. działalność marketingowo-dystrybucyjną w przypadku Jednostki Komercyjnej oraz działalność produkcyjną w zakresie produktów Spółki oraz produkcja i sprzedaż produktów private label w przypadku Jednostki Produkcyjnej.

Ponadto do jednostek przypisane zostaną kontrakty handlowe, co oznacza, że każda z jednostek posiadać będzie niezależne źródło przychodów.

Należy podkreślić, że po wyodrębnieniu, dysponując własnym personelem, składnikami majątkowymi, w tym nieruchomościami, kontraktami handlowymi, własnymi należnościami i zobowiązaniami, etc. każda z jednostek będzie mogła samodzielnie realizować swe zadania. Każda z jednostek nie będzie bowiem sumą składników, przy pomocy których prowadzona będzie działalność marketingowo - dystrybucyjna czy działalność produkcyjna, lecz zorganizowanym zespołem tych składników przeznaczonym do realizacji określonych zadań. W odniesieniu do Jednostki Komercyjnej powyższe zostanie spełnione bez względu na fakt, czy do jednostki tej przypisane zostaną udziały w spółkach zależnych Spółki czy też nie.

W kolejnym etapie reorganizacji wyodrębnione jednostki zostaną wniesione w ramach aportu do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednostka Komercyjna zostanie wniesiona do nowoutworzonej spółki (zwanej dalej „Spółką Komercyjną"), w której to Spółka będzie jedynym udziałowcem, natomiast Jednostka Produkcyjna zostanie wniesiona do istniejącej spółki z o.o. (zwanej dalej „Spółką Produkcyjną"), która uzyskała w/w zezwolenie na działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W konsekwencji, Spółka Komercyjna przejmie wszystkie zadania z zakresu marketingu i dystrybucji produktów oznaczonych marką Spółki, a Spółka Produkcyjna skupi swoją działalność na produkcji wyrobów oznaczonych marką Spółki oraz na produkcji i sprzedaży produktów private label. Natomiast, Spółka, w zamian za wniesienie wkładów niepieniężnych do spółek kapitałowych, obejmie w zamian udziały w podwyższonym kapitale zakładowym tych spółek. W rezultacie Spółka będzie mogła działać jako spółka holdingowa. Biorąc pod uwagę obecny dynamiczny rozwój działalności Spółki, taka struktura prowadzenia działalności będzie, zdaniem Spółki, najbardziej efektywna.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wartość nominalna udziałów otrzymanych przez Spółkę w zamian za wniesienie do spółek kapitałowych opisanych powyżej wkładów niepieniężnych w postaci zorganizowanych części przedsiębiorstwa, nie będzie stanowiła dla Spółki przychodu podatkowego w momencie wniesienia wkładu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT...

Zdaniem Spółki, wartość nominalna udziałów w spółkach kapitałowych otrzymanych przez Spółkę w zamian za wkłady niepieniężne w postaci zorganizowanych części przedsiębiorstwa nie będzie stanowić dla Spółki przychodu do opodatkowania w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część.

A contrario, na podstawie tego przepisu należy uznać, że przychodu nie stanowi wartość udziałów w spółce kapitałowej objętych za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

W związku z powyższym, w opinii Spółki, ponieważ zarówno Jednostka Komercyjna niezależnie od tego czy alokowane do niej zostaną udziały w spółkach zależnych Spółki czy też nie, jak i Jednostka Produkcyjna będące przedmiotem wkładu niepieniężnego stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a ust. 4 ustawy o CIT (zgodnie z uzasadnieniem przedstawionym w punkcie 1 i 2 niniejszego wniosku), to w konsekwencji wartość udziałów objętych przez Spółkę w Spółce Komercyjnej w zamian za wniesienie do niej Jednostki Komercyjnej oraz w Spółce Produkcyjnej w zamian za wniesienie do niej Jednostki Produkcyjnej, nie będzie stanowiła dla Spółki przychodu do opodatkowania.

Podobne stanowisko w sprawie zajął m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 16 lutego 2009 r., sygn. IPPB5/423-165/08-6/MB, który uznał, że jeżeli „zespół składników materialnych i niematerialnych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki, to wniesienie go do Sp. z o.o. nie spowoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych". Natomiast w interpretacji wydanej w dniu 18 maja 2009 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (sygn. ITPB3/423-98b/09/AM) czytamy: „Wnioskując a contrario, w przypadku wniesienia do spółki kapitałowej aportem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w zamian za udziały (akcje) w tej spółce, na dzień dokonania transakcji dla spółki wnoszącej aport nie powstaje przychód w wysokości nominalnej wartości otrzymanych udziałów w kapitale zakładowym, ani w żadnej innej wysokości".

Ponadto, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 10 września 2009 r. (sygn. IPPB5/423-436/09-2/MB) potwierdził, że: „stanowisko Spółki, zgodnie z którym wartość nominalna udziałów otrzymanych przez Spółkę od Nowej Spółki w zamian za wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie będzie stanowić dla Spółki przychodu do opodatkowania w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, należy uznać za prawidłowe."

W konsekwencji, stanowisko Spółki, zgodnie z którym wartość nominalna udziałów w spółkach kapitałowych otrzymanych przez Spółkę w zamian za wkłady niepieniężne w postaci zorganizowanych części przedsiębiorstwa nie będzie stanowić dla Spółki przychodu do opodatkowania w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT należy uznać za prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenie przyszłe uznaje się za prawidłowe.

W interpretacjach indywidualnych z dnia 28 października 2010 r. IBPBI/2/423-1006/10/MO, IBPBI/2/423-1476/10/MO, IBPBI/2/423-1477/10/MO, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdził, iż w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, wniesione przez Wnioskodawcę wkłady niepieniężne do spółek kapitałowych w postaci Jednostki Komercyjnej i Jednostki Produkcyjnej, będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm., dalej „ustawa o pdop”).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o pdop, przychodem jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

Z literalnego brzmienia cytowanego przepisu wynika, iż w przypadku wniesienia do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, po stronie udziałowca (wnoszący wkład) nie powstaje przychód do opodatkowania. Oznacza to, iż wartość nominalna udziałów w spółce kapitałowej, objętych w zamian za wkład niepieniężny w ww. postaci nie generuje przychodu na dzień objęcia tych udziałów.

W świetle powyższych przepisów należy uznać, iż wniesione przez Wnioskodawcę do spółek kapitałowych opisane w zdarzeniu przyszłym wkłady niepieniężne nie spowodują powstania przychodu podatkowego.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w sprawach będących przedmiotem pytań oznaczonych we wniosku Nr 1-3 wydano odrębne interpretacje.

Odnosząc się do powołanych przez Spółkę interpretacji indywidualnej stwierdzić należy, iż zostały wydane w indywidualnych sprawach, w odmiennym stanie faktycznym i nie są wiążące dla organu wydającego interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj