Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-413/10-6/AS
z 7 października 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB5/423-413/10-6/AS
Data
2010.10.07


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akcja promocyjna
akcja promocyjna
impreza sportowa
impreza sportowa
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
sport
sport


Istota interpretacji
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przez Spółkę w związku z działalnością Ambasadorów (w szczególności koszty podróży krajowych i zagranicznych Ambasadorów) w ramach zawartych umów cywilnoprawnych ścisłej współpracy ze Spółką przy promowaniu Mistrzostw Europy w celu zapewnienia Spółce wsparcia w budowaniu pozytywnego wizerunku tej imprezy



Wniosek ORD-IN 592 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17.06.2010 r. (data wpływu 05.07.2010 r.) oraz piśmie z dnia 17.08.2010 r. (data nadania 18.08.2010 r., data wpływu 23.08.2010 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB4/415-554/10-2/SP, Nr IPPB5/423-413/10-2/AS i Nr IPPP3/443-657/10-2/SM z dnia 11.08.2010 r. (data nadania 11.08.2010 r., data doręczenia 16.08.2010 r.) i piśmie z dnia 31.08.2010 r. (data nadania 03.09.2010 r., data wpływu 07.09.2010 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB4/415-554/10-4/SP, Nr IPPB5/423-413/10-4/AS i Nr IPPP3/443-657/10-4/SM z dnia 27.08.2010 r. (data nadania 27.08.2010 r., data doręczenia 30.08.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przez Spółkę w związku z działalnością Ambasadorów (w szczególności koszty podróży krajowych i zagranicznych Ambasadorów) w ramach zawartych umów cywilnoprawnych ścisłej współpracy ze Spółką przy promowaniu Mistrzostw Europy w celu zapewnienia Spółce wsparcia w budowaniu pozytywnego wizerunku tej imprezy - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.07.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przez Spółkę w związku z działalnością Ambasadorów (w szczególności koszty podróży krajowych i zagranicznych Ambasadorów)w ramach zawartych umów cywilnoprawnych ścisłej współpracy ze Spółką przy promowaniu Mistrzostw Europy w celu zapewnienia Spółce wsparcia w budowaniu pozytywnego wizerunku tej imprezy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca – Sp. z o.o. (zwana dalej: „Spółką) zajmuje się przygotowaniem i przeprowadzeniem na terenie Polski Finału Mistrzostw Europy w piłce nożnej (zwanych dalej: „Mistrzostwami Europy”). Mistrzostwa Europy będą organizowane przez Spółkę w ścisłej współpracy z Unią... z siedzibą w Szwajcarii (dalej: „U”), U powierzyła bowiem Spółce przygotowanie i przeprowadzenie na terenie Polski Mistrzostw Europy. Wszelkie wydatki ponoszone przez Spółkę w związku z przygotowaniem i przeprowadzeniem tej imprezy zostaną ostatecznie pokryte przez U. Spółka obciąży bowiem U kosztami zorganizowania Mistrzostw Europy.

Usługa wykonana przez Spółkę na rzecz U. będzie usługą podlegającą opodatkowaniu VAT. Miejscem świadczenia tej usługi będzie Polska lub Szwajcaria. U. jest szwajcarskim podatnikiem podatku VAT. Spółka we współpracy z U. wyznacza dwie osoby fizyczne (zwane dalej: „Ambasadorami”), które mają za zadanie promowanie Mistrzostw Europy. Spółka chce bowiem skorzystać z wizerunku i pozycji Ambasadorów do promowania Mistrzostw Europy. Ambasadorzy nie wchodzą w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych organów stanowiących Spółki. Każdy z Ambasadorów jest osobą zasłużoną dla piłki nożnej, znaną nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju.

Spółka nie zatrudnia Ambasadorów na podstawie umowy o pracę. Spółka zawiera z Ambasadorami na piśmie umowę cywilnoprawną (zwaną dalej: „Umową”). Zgodnie z Umową Ambasadorzy zobowiązują się do ścisłej współpracy ze Spółką przy promowaniu Mistrzostw Europy, w szczególności do zapewnienia Spółce wsparcia w budowaniu pozytywnego wizerunku tej imprezy, jak również do popularyzowania piłki nożnej jako dyscypliny sportu.

Ambasadorzy nie pobierają od Spółki wynagrodzenia za wykonywanie czynności, mających na celu pomoc w promowaniu Mistrzostw Europy (wykonują te funkcje honorowo). Spółka zobowiązana jest zapewnić Ambasadorom możliwość wykonywania przez nich czynności określonych w Umowie. W szczególności Spółka ma umożliwić Ambasadorom udział w imprezach związanych z organizacją i promocją Mistrzostw Europy (zapewniając niezbędne zaproszenia, bilety, karty wstępu, itp.). Spółka przekazuje Ambasadorom strój służbowy oraz zobowiązuje się do pokrycia kosztów związanych z wykonywaniem przez Ambasadorów czynności wynikających z zawartej Umowy (w szczególności kosztów podróży Ambasadorów odbywanych w celach promowania Mistrzostw Europy).

Celem wywiązania się z przyjętych na siebie obowiązków Ambasadorzy odbywają liczne podróże. Ambasadorzy mogą odbywać podróże w ramach miejscowości, w której Spółka ma siedzibę (np. jeśli spotkania związane z promowaniem i organizacją Mistrzostw Europy odbywają się w Warszawie), jak również mogą wyjeżdżać poza Warszawę (np. wyjeżdżać do miejscowości położonych w Polsce, w których rozgrywane będą mecze w ramach Mistrzostw Europy). Ambasadorzy mogą też odbywać podróże zagraniczne, np. do Szwajcarii, Ukrainy, itp. W zawartej Umowie określono zasady pokrywania kosztów podróży Ambasadorów. Postanowiono, że przy pokrywaniu kosztów podróży Ambasadorów stosowane będą zasady obowiązujące przy pokrywaniu kosztów podróży pracowników, wynikające z rozporządzeń Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.

Koszty ponoszone w związku z działalnością Ambasadora, w tym koszty podróży, mogą być ponoszone bezpośrednio przez Spółkę (np. Spółka płaci za hotel, czy bilet lotniczy Ambasadora). Jeśli pokrycie kosztów bezpośrednio przez Spółkę nie jest możliwe, Ambasadorzy uprawnieni są do zaciągania zobowiązań w imieniu i na rzecz Spółki. Mogą zatem samodzielnie pokryć koszty np. wyżywienia, czy noclegu, biorąc odpowiednią fakturę na Spółkę. W takim wypadku Spółka zwraca Ambasadorom poniesione koszty. W Umowie postanowiono również, że Spółka może wypłacić Ambasadorowi zaliczkę na poczet kosztów podróży. W takim wypadku Ambasadorzy pokrywają koszty podróży ze środków pochodzących z zaliczki, a następnie rozliczają się ze Spółką.

Spółka pragnie wyjaśnić, że Ambasadorzy nie zaliczają kosztów podróży związanych z promowaniem i organizacją Mistrzostw Europy do swoich kosztów uzyskania przychodów.

Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny.

Wnioskodawca wskazał ponadto, że przy wydawaniu interpretacji należy uwzględnić dwa przypadki, gdy:

  1. Spółka zwraca koszty podróży Ambasadorowi, który ma miejsce zamieszkania w Polsce (i jest polskim rezydentem podatkowym),
  2. Spółka zwraca koszty podróży Ambasadorowi, który ma miejsce zamieszkania zagranicą (i nie jest polskim rezydentem podatkowym),

Spółka zaznaczyła, że miejscem zamieszkania Ambasadora, który nie jest polskim rezydentem podatkowym, jest Republika Włoska.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy można uznać, że wydatki ponoszone przez Spółkę w związku z działalnością Ambasadorów (w szczególności koszty podróży Ambasadorów) ponoszone są w celu uzyskania przychodów, zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów Spółki... Czy Spółka może wydatki te zaliczać do kosztów uzyskania przychodów Spółki...
  2. Czy możliwe jest odliczenie podatku VAT naliczonego przy nabywaniu towarów i usług związanych z działalnością Ambasadorów (w szczególności podatku VAT naliczonego przy nabywaniu towarów i usług związanych z podróżami Ambasadorów)...
  3. Czy pokrywanie przez Spółkę kosztów podróży Ambasadorów prowadzi do powstania u Ambasadorów przychodu podlegającego opodatkowaniu... W szczególności, czy zwrot Ambasadorom kosztów podróży podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych...

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie Nr 1 w zakresie podatku dochodowego od osób pranych. Wniosek odnośnie pytania Nr 2 w zakresie podatku od towarów i usług oraz pytania Nr 4 w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie rozpatrzony w odrębnych interpretacjach.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Wydatki ponoszone w związku z działalnością Ambasadorów (w szczególności koszty podróży Ambasadorów) mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Spółki, chyba że poszczególne wydatki (z uwagi na ich charakter) zostaną wprost wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 Ustawy CIT. Wydatki związane z działalnością Ambasadorów ponoszone są w celu osiągnięcia przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów Spółki.

Uzasadnienie stanowiska:

Zgodnie z art. 15 Ustawy CIT do kosztów uzyskania przychodów mogą być zaliczone koszty: poniesione definitywnie,

  • w celu osiągnięcia przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
  • nie wymienione w art. 16 ust. 1 Ustawy CIT.

Oznacza to, iż Spółka ma prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków, jeśli nie zostały one wyłączone z kosztów uzyskania przychodu na podstawie art. 16 ust. 1 Ustawy CIT i gdy pozostają one w związku z prowadzoną działalnością (są poniesione celem osiągnięcia przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów). Zaznaczyć przy tym należy, że kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami.

Jak była o tym mowa, zgodnie z zawartą Umową, Ambasadorzy zobowiązują się do ścisłej współpracy ze Spółką przy promowaniu Mistrzostw Europy, w szczególności do zapewnienia Spółce wsparcia w budowaniu pozytywnego wizerunku tej imprezy. Funkcje wykonywane przez Ambasadorów korespondują więc z celami, jakie ma do wykonania Spółka. Spółka jest bowiem podmiotem powołanym do zorganizowania i promowania Mistrzostw Europy. Spółka ma za zadanie podejmowanie możliwie jak najszerzej zakrojonych działań, które służą budowaniu pozytywnego wizerunku tego turnieju.

W związku z powyższym Spółka uważa, że wydatki ponoszone w związku z zaangażowaniem Ambasadorów (w tym koszty podróży Ambasadorów) powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Spółki. Ponoszone są bowiem celem uzyskania przychodów przez Spółkę. Jak była o tym mowa, Spółka zajmuje się promocją i organizacją Mistrzostw Europy na zlecenie U. Spółka ostatecznie obciąży U. kosztami związanymi z promocją i organizacją tego turnieju (Spółka wykaże z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu). Decyzja o powołaniu Ambasadorów została podjęta w ścisłym porozumieniu z U..

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.

Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Zatem do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały one prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Koszty ponoszone przez podatnika należy ocenić pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.

Kosztami będą zarówno koszty uzyskania przychodów pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami (pozostające w związku pośrednim) - jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu osiągnięcia przychodów, nawet wówczas, gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty.

Dany podmiot gospodarczy ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków po wyłączeniu tych, których możliwość odliczenia jest wprost ograniczona w ustawie - zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami, pod warunkiem, że ich poniesienie ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, lub wiąże się z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów.

W konsekwencji nie każdy wydatek ponoszony w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą stanowić może koszt uzyskania przychodów i jako taki podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania. Skoro bowiem ustawodawca wyraźnie wiąże koszty uzyskania przychodów z celem osiągnięcia przychodów, to ten cel musi być widoczny. Ponoszone koszty winny ten cel realizować lub co najmniej zakładać go jako realny.

Prawo zaliczenia określonych wydatków do kosztów uzyskania przychodów dany podmiot ma w przypadku, gdy wydatki te pozostają w związku przyczynowo–skutkowym z osiąganymi przychodami.

Zgodnie z opisanym we wniosku zdarzeniem przyszłym Spółka zajmuje się przygotowaniem i przeprowadzeniem na terenie Polski Finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej (zwanych dalej: „Mistrzostwami Europy”). Mistrzostwa Europy będą organizowane przez Spółkę w ścisłej współpracy z Unią... z siedzibą w Szwajcarii (dalej: „U”), U powierzyła bowiem Spółce przygotowanie i przeprowadzenie na terenie Polski Mistrzostw Europy. Wszelkie wydatki ponoszone przez Spółkę w związku z przygotowaniem i przeprowadzeniem tej imprezy zostaną ostatecznie pokryte przez U. Spółka obciąży bowiem U kosztami zorganizowania Mistrzostw Europy.

Usługa wykonana przez Spółkę na rzecz U będzie usługą podlegającą opodatkowaniu VAT. Miejscem świadczenia tej usługi będzie Polska lub Szwajcaria. U. jest szwajcarskim podatnikiem podatku VAT. Spółka we współpracy z U. wyznacza dwie osoby fizyczne (zwane dalej: „Ambasadorami”), które mają za zadanie promowanie Mistrzostw Europy. Spółka chce bowiem skorzystać z wizerunku i pozycji Ambasadorów do promowania Mistrzostw Europy. Ambasadorzy nie wchodzą w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych organów stanowiących Spółki. Każdy z Ambasadorów jest osobą zasłużoną dla piłki nożnej, znaną nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju.

Spółka nie zatrudnia Ambasadorów na podstawie umowy o pracę. Spółka zawiera z Ambasadorami na piśmie umowę cywilnoprawną (zwaną dalej: „Umową”). Zgodnie z Umową Ambasadorzy zobowiązują się do ścisłej współpracy ze Spółką przy promowaniu Mistrzostw Europy, w szczególności do zapewnienia Spółce wsparcia w budowaniu pozytywnego wizerunku tej imprezy, jak również do popularyzowania piłki nożnej jako dyscypliny sportu.

Ambasadorzy nie pobierają od Spółki wynagrodzenia za wykonywanie czynności, mających na celu pomoc w promowaniu Mistrzostw Europy (wykonują te funkcje honorowo). Spółka zobowiązana jest zapewnić Ambasadorom możliwość wykonywania przez nich czynności określonych w Umowie. W szczególności Spółka ma umożliwić Ambasadorom udział w imprezach związanych z organizacją i promocją Mistrzostw Europy (zapewniając niezbędne zaproszenia, bilety, karty wstępu, itp.). Spółka przekazuje Ambasadorom strój służbowy oraz zobowiązuje się do pokrycia kosztów związanych z wykonywaniem przez Ambasadorów czynności wynikających z zawartej Umowy (w szczególności kosztów podróży Ambasadorów odbywanych w celach promowania Mistrzostw Europy).

Celem wywiązania się z przyjętych na siebie obowiązków Ambasadorzy odbywają liczne podróże. Ambasadorzy mogą odbywać podróże w ramach miejscowości, w której Spółka ma siedzibę (np. jeśli spotkania związane z promowaniem i organizacją Mistrzostw Europy odbywają się w Warszawie), jak również mogą wyjeżdżać poza Warszawę (np. wyjeżdżać do miejscowości położonych w Polsce, w których rozgrywane będą mecze w ramach Mistrzostw Europy). Ambasadorzy mogą też odbywać podróże zagraniczne, np. do Szwajcarii, Ukrainy, itp. W zawartej Umowie określono zasady pokrywania kosztów podróży Ambasadorów. Postanowiono, że przy pokrywaniu kosztów podróży Ambasadorów stosowane będą zasady obowiązujące przy pokrywaniu kosztów podróży pracowników, wynikające z rozporządzeń Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.

Koszty ponoszone w związku z działalnością Ambasadora, w tym koszty podróży, mogą być ponoszone bezpośrednio przez Spółkę (np. Spółka płaci za hotel, czy bilet lotniczy Ambasadora). Jeśli pokrycie kosztów bezpośrednio przez Spółkę nie jest możliwe, Ambasadorzy uprawnieni są do zaciągania zobowiązań w imieniu i na rzecz Spółki. Mogą zatem samodzielnie pokryć koszty np. wyżywienia, czy noclegu, biorąc odpowiednią fakturę na Spółkę. W takim wypadku Spółka zwraca Ambasadorom poniesione koszty. W Umowie postanowiono również, że Spółka może wypłacić Ambasadorowi zaliczkę na poczet kosztów podróży. W takim wypadku Ambasadorzy pokrywają koszty podróży ze środków pochodzących z zaliczki, a następnie rozliczają się ze Spółką.

Spółka pragnie wyjaśnić, że Ambasadorzy nie zaliczają kosztów podróży związanych z promowaniem i organizacją Mistrzostw Europy do swoich kosztów uzyskania przychodów.

Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny.

Wnioskodawca wskazał ponadto, że przy wydawaniu interpretacji należy uwzględnić dwa przypadki, gdy:

  1. Spółka zwraca koszty podróży Ambasadorowi, który ma miejsce zamieszkania w Polsce (i jest polskim rezydentem podatkowym),
  2. Spółka zwraca koszty podróży Ambasadorowi, który ma miejsce zamieszkania zagranicą (i nie jest polskim rezydentem podatkowym),

Spółka zaznaczyła, że miejscem zamieszkania Ambasadora, który nie jest polskim rezydentem podatkowym, jest Republika Włoska.

Z uwagi na fakt, że wszelkie wydatki ponoszone przez Spółkę w związku z przygotowaniem i przeprowadzeniem imprezy Mistrzostw Europy zostaną ostatecznie pokryte przez U. i - jak wskazał Wnioskodawca: Spółka obciąży U. kosztami zorganizowania Mistrzostw Europy, to należy stwierdzić, że przedmiotowe wydatki nie będą spełniały przesłanek umożliwiających zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów, bowiem nie będą miały charakteru definitywnego (rzeczywistego). W sytuacji, gdy wszelkie wydatki ponoszone przez Spółkę w związku z przygotowaniem i przeprowadzeniem tej imprezy, w tym wydatki Ambasadorów związane z promowaniem Mistrzostw Europy w celu zapewnienia Spółce wsparcia w budowaniu pozytywnego wizerunku tej imprezy, mają być zwracane Wnioskodawcy przez U. nie można uznać, że Wnioskodawca ponosił będzie z tego tytułu koszty.

W oparciu o opisane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz przytoczone przepisy prawa należy zatem stwierdzić, że wydatki związane z działalnością Ambasadorów (w szczególności koszty podróży Ambasadorów) nie są ponoszone w celu uzyskania przychodów, zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów Spółki, ponieważ są one zwracane Wnioskodawcy przez U, i Spółka nie może ich zaliczać do kosztów uzyskania przychodów, bowiem nie będą miały one charakteru definitywnego (rzeczywistego).

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przez Spółkę w związku z działalnością Ambasadorów (w szczególności koszty podróży krajowych i zagranicznych Ambasadorów) w ramach zawartych umów cywilnoprawnych ścisłej współpracy ze Spółką przy promowaniu Mistrzostw Europy w celu zapewnienia Spółce wsparcia w budowaniu pozytywnego wizerunku tej imprezy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj