Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-1371/12/AJ
z 1 lutego 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2012 r. (data wpływu 8 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 8 listopada 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego.


W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Od 1 marca 2012 r. na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej prowadzi Pani sklep internetowy z wyposażeniem do nurkowania (PKD 2007 47.91.Z, 46.90.Z, 47.64.Z, 47.99.Z). Jest Pani czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i posiada kasę fiskalną.

Jeżeli zostanie złożone zamówienie internetowe wciągu dnia pracy, niezależnie od tego, czy składa je osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, czy przedsiębiorca, w ciągu 7 dni od daty zamówienia wystawia Pani fakturę i sprzedaż ewidencjonuje przy pomocy kasy fiskalnej. Jeżeli zamówienie jest składane po godzinach pracy, następnego dnia „otwiera” Pani zamówienia z ostatniej doby i wystawia fakturę oraz sprzedaż ewidencjonuje przy pomocy kasy fiskalnej w ciągu 7 dni od daty złożenia zamówienia. Następnie wysyła Pocztą albo przesyłką kurierską zmówiony towar wraz z fakturą. Rodzaj wybranej formy wysyłki zależy np. od woli klienta oświadczonej w zamówieniu albo od Pani osobistej decyzji uzasadnionej ekonomicznie. Zapłatę za wysłany towar otrzymuje za zaliczeniem pocztowym, a w przypadku wysyłki kurierskiej za pobraniem przez firmę kurierską, która przelewa pieniądze za dostarczony towar od zamawiającego na Pani rachunek firmowy.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


Czy obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług od dokonanej sprzedaży internetowej zaewidencjonowanej przy pomocy kasy fiskalnej, na którą wystawiono fakturę i dokonano wysyłki Pocztą albo firmą kurierską powstaje w obu tych przypadkach zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 6, czyli z chwilą uznania kwoty zapłaty na rachunek sprzedawcy bądź wpływu należności do kasy?


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty – w przypadku dostawy wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym. Zaliczenie pocztowe to dostawa towarów przez Pocztę, ale także dostawa – sprzedaż towarów za zaliczeniem (pobraniem gotówki) realizowana przez firmę kurierską, którą to gotówkę klient uiszcza w momencie odbioru przesyłki. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania przez sprzedawcę zapłaty za sprzedany towar tj. z chwilą uznania kwoty zapłaty na rachunku sprzedawcy, bądź wpływu należności do kasy, niezależnie czy pieniądze przyszły za pośrednictwem Poczty czy firmy kurierskiej.

W ocenie Wnioskodawcy, powołany przepis dotyczy nie tylko dostawy za zaliczeniem pocztowym Poczty sensu stricte, ale także firmy kurierskiej, co oznacza, że należy zastosować tutaj wykładnię funkcjonalną rozumienia przepisu art. 19 ust. 13 pkt 6.

Stawiając taką tezę, należy przede wszystkim stwierdzić, że usługi pocztowe realizowane są na podstawie art. 2 ust. 1 Prawo pocztowe, zgodnie z którym usługę pocztową stanowi zarobkowe przyjmowanie, przemieszczanie i doręczanie przesyłek oraz druków nieopatrzonych adresem, zwanych drukami bezadresowymi.

Usługi kurierskie są realizowane na mocy ustawy Prawo przewozowe, za które zgodnie za art. 1 ust.1 uznaje, że jest to przewóz osób i rzeczy, wykonywany odpłatnie na podstawie umowy, przez uprawnionych do tego przewoźników, z wyjątkiem transportu morskiego, lotniczego.

Wnioskodawca zwraca uwagę na zwrot „na podstawie umowy” – przewóz towarów jest skutkiem podpisania przez Wnioskodawcę regulaminu z firmą G.

Wnioskodawca wskazuje również, iż na zadane pytanie, G odpowiedział: „G jest operatorem pocztowym i prowadzi działalność gospodarczą na podstawie prawa pocztowego”. W regulaminie ww. firmy, będącym podstawą do podjęcia współpracy, w pkt 9 ust.1 wskazano „G świadczy usługi pocztowe, z wyłączeniem usług powszechnych w oparciu o postanowienia Regulaminu Świadczenia Usług, stanowiącego ogólne warunki umów, na zasadzie postanowień art. 384-385 Kodeksu Cywilnego”.

Wnioskodawca wskazuje ponadto, że Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 2 marca 2010 r. nr ILPP1/443-1571/09-2/AT stwierdził: „w przypadku dostawy wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym, gdzie zaliczenie pocztowe to także dostawa (sprzedaż) towarów za zaliczeniem (pobraniem gotówki) przez firmę kurierską, którą to gotówkę klient uiszcza w momencie odbioru przesyłki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania przez sprzedawcę zapłaty za sprzedany towar tj. z chwilą uznania kwoty zapłaty na rachunku sprzedawcy bądź wpływu należności do kasy.”

W świetle powyższej argumentacji i niezależnie nawet od przywołanego tu punktu 9 ust.1 regulaminu firmy G, Wnioskodawca uważa, że art. 19 ust. 13 pkt 6 i termin „zaliczenie pocztowe” należy rozumieć szeroko. A co za tym idzie, ma zastosowanie zarówno do wysyłki zamówionego towaru Pocztą albo dowolną firmą kurierską i w obu tych formach wysyłki obowiązek w podatku od towarów i usług powstanie w tym samym czasie, tj. z chwilą otrzymania przez sprzedawcę zapłaty za sprzedany towar, co oznacza dzień uznania kwoty zapłaty na rachunku sprzedawcy bądź wpływu należności do kasy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Stosownie do zapisu art. 19 ust. 1 z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. z 2011 r. Dz. U. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W myśl art. 19 ust. 4 ustawy, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Natomiast w świetle art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty – w przypadku dostawy wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym.

Według art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury (art. 106 ust. 4).

Wskazać należy, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęć „za zaliczeniem pocztowym” i „za pobraniem”.

Według słownika języka polskiego PWN – Warszawa 2005, termin „zaliczenie” oznacza „wysłać coś za zaliczeniem pocztowym, kolejowym (skrótowo: za zaliczeniem); wysłać coś pocztą, koleją z zastrzeżeniem, że przesyłka może być odebrana przez adresata po zapłaceniu sumy wskazanej przez nadawcę”. Natomiast, pojęcie „pobranie” oznacza „zainkasowanie przez pocztę na zlecenie nadawcy pewnej kwoty od adresata przesyłki; wysłać coś za pobraniem pocztowym.”

Z przywołanych definicji wynika jednoznacznie, iż oba terminy traktowane są tożsamo. Zakładając racjonalność ustawodawcy, dostarczana przesyłka za pośrednictwem firmy kurierskiej powinna być traktowana tak samo, jak dostarczana przez Pocztę, ze względu na fakt, iż forma realizacji przesyłki (wydanie przesyłki adresatowi po uiszczeniu wskazanej przez nadawcę kwoty) i forma zapłaty (gotówka lub wpłata na rachunek bankowy) są identyczne.

Tak więc, otrzymanie zapłaty, w przypadku dostawy wysyłkowej dokonanej „za zaliczeniem pocztowym” jest równoznaczne z otrzymaniem zapłaty „za pobraniem” przez firmy kurierskie, wobec czego moment powstania obowiązku podatkowego ustawy o podatku od towarów i usług w obu przypadkach jest jednakowy. Zatem przytoczony na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 6, dotyczy zarówno dostawy realizowanej przez Pocztę Polską za zaliczeniem pocztowym, jak i dostawy dokonywanej za pośrednictwem innych firm np. kurierskich, umożliwiających wysyłkę towarów „za pobraniem”.

Ze złożonego wniosku wynika, iż w ramach prowadzonej działalności dokonuje Pani sprzedaży wyposażenia do nurkowania poprzez sklep internetowy. Każdą sprzedaż, bez względu na to, czy jest dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, czy przedsiębiorców, w ciągu 7 dni od daty zamówienia dokumentuje Pani fakturą i ewidencjonuje przy pomocy kasy fiskalnej.

Również w sytuacji, gdy zamówienia są składane po godzinach pracy, zamówienia z ostatniej doby są „otwierane” następnego dnia. W ciągu 7 dni od daty złożenia zamówienia wystawiana jest faktura oraz sprzedaż ewidencjonowana jest przy pomocy kasy fiskalnej. Następnie zamówiony towar wraz z fakturą jest wysyłany Pocztą albo przesyłką kurierską.

Zapłata za wysłany towar następuje za zaliczeniem pocztowym, a w przypadku wysyłki kurierskiej za pobraniem przez firmę kurierską, która przelewa pieniądze za dostarczony towar od zamawiającego na Pani rachunek firmowy.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego należy stwierdzić, iż zarówno w przypadku dostawy (sprzedaży) towarów za zaliczeniem (pobraniem gotówki) przez firmę kurierską, jak i dostawy towarów za pośrednictwem Poczty za zaliczeniem pocztowym, obowiązek podatkowy powstaje, stosownie do zapisu art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług z chwilą otrzymania przez Wnioskodawcę zapłaty za sprzedany towar tj. z chwilą uznania kwoty zapłaty na rachunku Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska Nr 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj