Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/423-16/07
Data
2007.05.31



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
impreza integracyjna
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione przez firmę na organizację imprezy integracyjnej dla pracowników sfinansowanej ze środków obrotowych Spółki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu ?


Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60, ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 1 marca 2007 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu: 5 marzec 2007 r.) znak: EG/914/2007 w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

Stan faktyczny:

Z przedstawionego we wniosku z dnia 1 marca 2007 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 5 marca 2007 r.) stanu faktycznego wynika, iż Spółka zorganizowała dla swoich pracowników imprezę integracyjną sfinansowaną ze środków obrotowych Spółki. W tym celu Spółka wynajęła salę, usługi gastronomiczne, zakupiła piwo oraz nagrody dla zwycięzców konkursów organizowanych na w/w imprezie.

W spotkaniu integracyjnym uczestniczyli wyłącznie pracownicy Jednostki. Udział był dobrowolny i dostępny dla nieograniczonej liczby pracowników. Impreza integracyjna nie miała związku z działalnością socjalną, ponieważ udział w niej nie był uwarunkowany sytuacją osobistą, życiową, rodzinną czy materialną poszczególnych pracowników.

Zapytanie i stanowisko Strony:

Spółka prosi o zajęcie stanowiska, czy w świetle obowiązujących przepisów podatkowych, wydatki związane z organizacją imprezy integracyjnej dla pracowników sfinansowanej ze środków obrotowych Spółki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Zdaniem Wnioskodawcy powyższe wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w całości, gdyż nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i nie stanowią wydatków związanych z działalnością socjalną. Ponadto Jednostka podkreśla, iż przedmiotowe wydatki związane są z całokształtem prowadzonej działalności, czyli mają pośredni wpływ na uzyskanie przychodu.

Zorganizowanie imprezy ma na celu poprawę umiejętności współpracy międzywydziałowej, a także atmosfery pracy, budowaniu więzi między pracownikami, poprawie motywacji załogi do pracy, a to według Wnioskującego ma wpływ na przychody osiągane z działalności firmy.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach, odnosząc się do zapytania, wyjaśnia co następuje:

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Z powyższego przepisu wynika zatem, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Konstrukcja kosztów uzyskania przychodu oparta jest na klauzuli generalnej, w myśl której podatnik ma możliwość odliczania dla celów podatkowych wszelkich kosztów, pod warunkiem, że wykaże bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiąganego przychodu.

Kosztami uzyskania przychodu są także tzw. koszty pracownicze, obejmujące przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie, diety, wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników, jak i wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych, bowiem przyczyniają się do osiągania przychodów, które są uzyskiwane przez odpowiednio umotywowanych pracowników.

Wydatki związane z imprezą integracyjną pracowników nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 w/w ustawy jako wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodu. Wydatki poniesione na integrację pracowników odpowiadają kryteriom wynikającym z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zaś treść art. 16 ust. 1 w/w ustawy nie wyłącza ich z kosztów uzyskania przychodu. Analiza przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pozwala na stwierdzenie, że opisane we wniosku wydatki stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodu.

Zdaniem tut. organu, jeśli poniesione na spotkanie integracyjne wydatki zostały sfinansowane ze środków obrotowych Spółki, nie mieszczą się w zakresie działalności socjalnej, a także spełniają warunki określone w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – to stanowią koszty uzyskania przychodu.

Takie samo stanowisko w podobnej sprawie zajął m. in: Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w postanowieniu z dnia 13 lutego 2007 r. znak: RO/423-64/06, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w postanowieniu z dnia 20 grudnia 2006 r. znak: PUS.I/423/131/06, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku – Białej w postanowieniu z dnia 13 grudnia 2006r. znak: PDP-423/17/06 w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, że stanowisko Spółki zajęte we wniosku z dnia 1 marca 2007 r. znak: EG/914/2007 jest prawidłowe.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze