Interpretacja Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego
RO/423/67/2005
z 31 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/423/67/2005
Data
2005.05.31



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
kontrahent zagraniczny
kurs waluty
przedpłaty
przychód
różnice kursowe
waluta obca
zaliczka


Pytanie podatnika
Czy słuszne jest stanowisko, iż w przypadku otrzymania od kontrahenta zagranicznego przedpłaty w walutach obcych na poczet dostawy wyrobów, ustala się różnice kursowe dla celów podatkowych ?


Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego w w/w wniosku (złożonym przez Spółkę w dniu 07.03.2005 r.), podatnik w przypadku otrzymania od kontrahenta zagranicznego zaliczki (ponad 50%) ujmuje ją w ewidencji według kursu kupna danej waluty stosowanym w tym dniu przez bank z którego usług korzysta. W dniu otrzymania przedpłaty zostaje wystawiona faktura dokumentująca przedpłatę przy zastosowaniu kursu średniego NBP z dnia wystawienia faktury. Z uwagi na różne kursy walut w obu tych operacjach, powstają ujemne różnice kursowe, które zaliczane są jako koszty uzyskania przychodu.

W przedstawionym wniosku Spółka prosi o potwierdzenie słuszności stanowiska, iż w przypadku otrzymania od kontrahenta zagranicznego przedpłaty w walutach obcych na poczet dostawy wyrobów, ustala się różnice kursowe dla celów podatkowych.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz zapytania Spółki, Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), ...jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia uzyskania przychodu.

Stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Przedmiotowe zaliczki nie stanowią zatem przychodu w rozumieniu przepisów podatkowych. Mimo iż, zaliczki na poczet przyszłych towarów i usług nie stanowią przychodu, są one jednak elementem ostatecznego rozliczenia z kontrahentem. Tak więc ewentualne różnice kursowe, jakie mogą wystąpić między dniem otrzymania przedpłaty a dniem uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy, wpływają na wysokość podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Podobny pogląd prezentuje również Dolnośląski Urząd Skarbowy w informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego PD III 423/106/04 z dnia 12.03.2004 r. w której czytamy: "Przedpłaty (czy też ich zwrot) nie stanowią także wartości w celu naliczania różnic kursowych. Różnice kursowe mogą bowiem powstać jedynie w odniesieniu do przychodów kształtujących podstawę opodatkowania (art. 12 ustawy) oraz kosztów ich uzyskania (art. 15 ustawy)."

Na temat różnic kursowych od otrzymanych przedpłat w walutach obcych Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 21 sierpnia 1996 r., nr PO-4/MS-722-1 145/95, wyjaśniło:

"Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 ze zm.), jeżeli przychody wyrażane są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank dewizowy, z którego usług korzystał uzyskujący przychód oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia uzyskania przychodu.
Jakkolwiek przedpłaty (zaliczki) na poczet dostaw towarów i usług, które nastąpią w przyszłych okresach sprawozdawczych w momencie ich wpłaty (otrzymania), nie uznaje się za przychody (art. 12 ust. 4 pkt 1 powołanej ustawy), to jednak są te przedpłaty elementem ostatecznego rozliczenia uzyskanych przychodów.

Biorąc powyższe pod uwagę, przychody wynikające z wystawionej w walucie obcej faktury za dostarczone kontrahentowi zagranicznemu towary i przeliczone według średniego kursu tej waluty, ogłaszanego przez NBP, z dnia wystawienia tej faktury obniża się (ewentualnie podwyższa się, gdyby kurs kupna waluty z dnia otrzymania przedpłaty był wyższy niż średni kurs z dnia wystawienia faktury):
1) gdy otrzymana przedpłata w walucie obcej w całości pokrywa należność wynikającą z faktury - do kwoty stanowiącej równowartość otrzymanej przedpłaty (zaliczki) w walucie obcej przeliczonej po kursie kupna z dnia otrzymania tej przedpłaty (zaliczki) zastosowanego przez bank dewizowy, z którego usług korzystał podatnik, lub
2) gdy otrzymana przedpłata w walucie obcej w części pokrywa należność wynikającą z faktury - o kwotę stanowiącą różnicę między kwotą wynikającą z przeliczenia otrzymanej przedpłaty w walucie obcej z dnia wystawienia faktury (kurs średni NBP) i z dnia otrzymania przedpłaty (kurs kupna zastosowany przez bank dewizowy, z którego usług korzystał podatnik).

Zapłata pozostałej części należnych przychodów, w okresie późniejszym niż data wystawienia faktury, skutkuje podwyższeniem lub obniżeniem przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna z dnia zapłaty ustalonego przez bank, z którego usług korzystał podatnik i kursu średniego ogłoszonego przez NBP z dnia wystawienia faktury."

Wobec powyższego tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w w/w wniosku jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj