Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
2461-IBPB-1-1.4511.697.2016.1.SG
z 9 lutego 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 22 listopada 2016 r. (data wpływu do tut. Biura 30 listopada 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości uwzględnienia przez Wnioskodawczynię w prowadzonej w formie spółki niebędącej osobą prawną pozarolniczej działalności gospodarczej, wydatków poniesionych na nabycie lub objęcie Udziałów lub Akcji przez spółkę z o.o. przed jej przekształceniem w ww. spółkę niebędącą osobą prawną – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 listopada 2016 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, m.in. w zakresie możliwości uwzględnienia przez Wnioskodawczynię w prowadzonej w formie spółki niebędącej osobą prawną pozarolniczej działalności gospodarczej, wydatków poniesionych na nabycie lub objęcie Udziałów lub Akcji przez spółkę z o.o. przed jej przekształceniem w ww. spółkę niebędącą osobą prawną.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegającą obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w Polsce. Wnioskodawczyni może stać się w przyszłości wspólnikiem osobowej spółki prawa handlowego, innej niż spółka komandytowo-akcyjna (dalej: „Spółka osobowa”) powstałej z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski (dalej: „Spółka z o.o.”).

Spółka osobowa będzie kontynuatorem działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę z o.o. w przedmiocie m.in. działalności inwestycyjnej w zakresie nabywania i zbywania udziałów oraz akcji spółek kapitałowych (w tym w ramach obrotu giełdowego), co znajdzie odzwierciedlenie w przedmiocie działalności Spółki osobowej określonym w treści umowy Spółki osobowej a także we wpisie Spółki w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Nabycie przez Wnioskodawczynię statusu wspólnika Spółki osobowej nastąpi w wyniku dziedziczenia po zmarłym dotychczasowym wspólniku Spółki osobowej. Zgodnie z umową Spółki osobowej, z chwilą śmierci wspólnika Spółka osobowa nie ulegnie rozwiązaniu, lecz będzie trwać nadal, przy czym prawa i obowiązki zmarłego wspólnika związane z uczestnictwem w Spółce osobowej przejmą jego spadkobiercy (w tym Wnioskodawczyni). Nie jest również wykluczone, że umowa Spółki osobowej będzie imiennie wskazywać Wnioskodawczynię jako osobę, która wstąpi w prawa i obowiązki związane z uczestnictwem w Spółce osobowej.

W skład majątku Spółki z o.o. na moment przekształcenia będą wchodzić m.in. udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej: „Udziały”) lub akcje w spółkach akcyjnych z siedzibą w Polsce (dalej: „Akcje”), które to Udziały lub Akcje Spółka z o.o. nabędzie lub obejmie przed przekształceniem, np. w wyniku transakcji tzw. „wymiany udziałów” w trybie art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., winno być: t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm., dalej: „Ustawa CIT”).

Z momentem zarejestrowania przekształcenia Spółki z o.o. w Spółkę osobową majątek Spółki z o.o. stanie się majątkiem Spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia. Wspólnicy będą uczestniczyć w zysku Spółki osobowej powstałej z przekształcenia proporcjonalnie do wysokości udziału w kapitale zakładowym Spółki z o.o. posiadanym przed przekształceniem.

W przyszłości może wystąpić sytuacja, że Spółka osobowa dokona odpłatnego zbycia Udziałów lub Akcji w ramach działalności prowadzonej w zakresie nabywania i zbywania udziałów oraz akcji spółek kapitałowych.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przypadku zbycia Udziałów lub Akcji przez Spółkę osobową, Wnioskodawczyni jako wspólnik Spółki osobowej będzie uprawniona do rozpoznania - proporcjonalnie do przysługującego jej prawa do udziału w zysku Spółki osobowej - kosztów uzyskania przychodów w wysokości odpowiadającej wydatkom związanym z nabyciem lub objęciem Udziałów lub Akcji przez Spółkę z o.o.?

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Wnioskodawczyni, w przypadku zbycia Udziałów lub Akcji przez Spółkę osobową, Wnioskodawczyni jako wspólnik Spółki osobowej będzie uprawniona do rozpoznania - proporcjonalnie do przysługującego jej prawa do udziału w zysku Spółki osobowej - kosztów uzyskania przychodów w wysokości odpowiadającej wydatkom związanym z nabyciem lub objęciem Udziałów lub Akcji przez Spółkę z o.o.

Stosownie do art. 551 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1578 ze zm., dalej: „KSH”), spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Z kolei jak stanowi art. 553 § 1 KSH spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej (art. 553 § 3 ww. ustawy).


Kwestię sukcesji praw i obowiązków podatkowych następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych regulują przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.). Stosownie do art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

  1. przekształcenia innej osoby prawnej,
  2. przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

-wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.


W myśl natomiast art. 93a § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:

  1. innej spółki niemającej osobowości prawnej,
  2. spółki kapitałowej.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, spółka niemająca osobowości prawnej (spółka osobowa) zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki posiadającej osobowość prawną (spółki kapitałowej) wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki przekształcanej. W związku z powyższym, jeśli przekształcenie Spółki z o.o. zostanie przeprowadzone zgodnie z treścią przepisów KSH, to tym samym Spółka osobowa powstała z przekształcenia wstąpi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej Spółki z o.o.

Należy zauważyć, iż spółka powstała z przekształcenia wchodzi we wszystkie uprawnienia i obowiązki podatkowe spółki przekształcanej, lecz jednocześnie nie ma osobowości prawnej na gruncie podatku dochodowego. W związku z powyższym, prawo i obowiązek do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w sposób uwzględniający zasady sukcesji będzie przysługiwać wspólnikom Spółki osobowej. W konsekwencji wspólnicy Spółki osobowej (w tym Wnioskodawczyni) będą uprawnieni, a zarazem zobowiązani do rozpoznawania ich w takim samym wymiarze w jakim rozpoznawałaby je Spółka z o.o., gdyby nie uległa przekształceniu. Równocześnie, w powyższym zakresie powinna zostać zachowana proporcja, w jakiej wspólnicy uczestniczą w zyskach Spółki osobowej.

Należy przy tym zauważyć, iż sukcesja podatkowa nie obejmuje jedynie tych praw i obowiązków, które miała spółka kapitałowa, a które nie funkcjonują w spółkach osobowych, w związku z czym prawa te i obowiązki nie mogą przejść po przekształceniu na spółkę jawną. Jednakże prawo do rozpoznawania kosztów podatkowych jest prawem, które rozpoznawane jest w przypadku spółek osobowych, z tym jednakże zastrzeżeniem, że prawo to nie przysługuje samej spółce, lecz jej wspólnikom, ze względu na transparentność tychże spółek. Zgodnie z art. 93a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa § 1 tego przepisu stosuje się „odpowiednio”, co nakazuje uwzględnić specyfikę spółek osobowych i ich transparentność dla celów podatku dochodowego.

Równocześnie, dla zasad rozpoznania kosztów uzyskania przychodów związanych ze zbyciem Udziałów lub Akcji nie ma znaczenia, iż Wnioskodawczyni przystąpi do Spółki osobowej jako spadkobierca po zmarłym dotychczasowym wspólniku Spółki osobowej. Należy bowiem zauważyć, że prawo do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w związku ze zbyciem udziałów (akcji) aktualizuje się w momencie powstania należności z tytułu zbycia tych udziałów (akcji). W konsekwencji, prawo rozpoznania kosztów podatkowych związanych ze zbyciem Udziałów lub Akcji (w wysokości w jakiej prawo to przysługiwałoby przekształconej Spółce z o.o.) będzie przysługiwać Wnioskodawczyni, tj. podmiotowi posiadającemu na dzień dokonania transakcji status wspólnika Spółki osobowej, która dokona zbycia przysługujących jej Udziałów lub Akcji.

Jak zostało wskazane w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, w skład majątku Spółki osobowej wchodzić będą Udziały lub Akcje, które to Udziały lub Akcje Spółka z o.o. nabędzie lub obejmie przed przekształceniem w Spółkę osobową. W związku z powyższym, w momencie zbycia Udziałów lub Akcji Wnioskodawczyni będzie przysługiwać prawo do rozpoznania w kosztach uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem lub objęciem przez Spółkę z o.o. Udziałów lub Akcji w wysokości określonej w odpowiednich przepisach ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm., dalej: „Ustawa CIT”). Przykładowo, w przypadku zbycia Udziałów lub Akcji nabytych przez Spółkę z o.o. w wyniku transakcji tzw. „wymiany udziałów”, Wnioskodawczyni będzie uprawniona do rozpoznania w kosztach uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez Sp. z o.o. w wysokości określonej w art. 16 ust. 1 pkt 8e Ustawy CIT, tj. w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów wydanych wspólnikom spółki, której Udziały lub Akcje są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w przepisie art. 12 ust. 4d Ustawy CIT.

Podsumowując powyższe, w ocenie Wnioskodawczyni, w przypadku zbycia Udziałów lub Akcji przez Spółkę osobową, Wnioskodawczyni jako wspólnik Spółki osobowej będzie uprawniona do rozpoznania - proporcjonalnie do przysługującego jej prawa do udziału w zysku Spółki osobowej - kosztów uzyskania przychodów w wysokości odpowiadającej wydatkom związanym z nabyciem lub objęciem Udziałów lub Akcji przez Spółkę z o.o.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach prawa podatkowego. Przykładowo w interpretacji z 22 lipca 2014 r., Znak: IBPBII/2/415-416/14/MMa Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach potwierdził stanowisko podatnika, zgodnie z którym w ocenie Wnioskodawcy, jako wspólnik spółki osobowej będzie on uprawniony do uwzględniania wydatków związanych z nabyciem akcji przez poprzednika prawnego spółki osobowej w sytuacji ich zbycia przez samą spółkę osobową, bądź przez niego samego (w sytuacji gdy nabędzie akcje w wyniku przeprowadzenia rozwiązania spółki osobowej), wedle zasad, na jakich rozpoznania kosztów dokonałaby spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, gdyby to ona była zbywcą akcji, a więc z uwzględnieniem wydatków związanych z objęciem akcji.

Podobne stanowisko zaprezentował przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 13 października 2015 r., Znak: IPTPB3/4511-65/15-3/KJ a także Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 9 października 2015 r., Znak: IPPB1/4511-919/15-3/DK.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zauważyć należy, że w interpretacji indywidualnej z 9 lutego 2017 r. Znak: 2461-IBPB-1-1.4511.633.2016.1.SG uznano za prawidłowe stanowisko Wnioskodawczyni w zakresie dotyczącym możliwości zaliczenia do źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza przychodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia Udziałów lub Akcji przez spółkę osobową, w której Wnioskodawczyni będzie wspólnikiem. W konsekwencji, przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię, która weszła w prawa i obowiązki zmarłego wspólnika Spółki osobowej z tytułu zbycia Udziałów lub Akcji stanowić będzie przychód Wnioskodawczyni z tytułu udziału w Spółce osobowej, tj. przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Powyższe źródło przychodów, determinuje również sposób rozliczania kosztów podatkowych związanych ze zbyciem ww. składników majątku spółki osobowej.

Zgodnie z art. 1 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1578 ze zm., dalej: „KSH”), spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.

W myśl art. 4 § 1 pkt 1 KSH, spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Stosownie do art. 8 § 1 KSH, spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia (art. 28 KSH).


Spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej. Dochody spółek osobowych (innych niż spółka komandytowo-akcyjna) nie stanowią zatem odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników tych spółek. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej (innej niż spółka komandytowo-akcyjna) uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem takiej spółki jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Tym samym z punktu widzenia prawa podatkowego podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki a nie spółka. Zgodnie z art. 64 § 1 KSH pomimo śmierci lub ogłoszenia upadłości wspólnika oraz pomimo wypowiedzenia umowy spółki przez wspólnika lub jego wierzyciela, spółka trwa nadal pomiędzy pozostałymi wspólnikami, jeżeli umowa spółki tak stanowi lub pozostali wspólnicy tak postanowią. Jeżeli zaś umowa spółki stanowi, że prawa, jakie miał zmarły wspólnik, służą wszystkim spadkobiercom wspólnie, a nie zawiera w tym względzie szczególnych postanowień, wówczas zgodnie z art. 60 KSH do wykonywania tych praw spadkobiercy powinni wskazać spółce jedną osobę. Czynności dokonane przez pozostałych wspólników przed takim wskazaniem wiążą spadkobierców.

W opisanej sytuacji śmierć wspólnika nie spowoduje likwidacji działalności w formie spółki, gdyż w treści umowy spółki przewidziano możliwość wstąpienia spadkobierców w miejsce zmarłego wspólnika.

Zgodnie z art. 551 § 1 KSH, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształcona). Z dniem przekształcenia, tj. z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru, spółka przekształcana staje się spółką przekształconą, a sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną (art. 552 KSH). Jednocześnie, wspólnicy spółki przekształcanej, uczestniczący w przekształceniu, stają się wspólnikami spółki przekształconej (art. 553 § 3 KSH). Zgodnie z zasadą wskazaną w art. 553 § 1 KSH, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej (tzw. sukcesja uniwersalna). W ramach tej sukcesji, majątek spółki przekształcanej (którego składniki są wyceniane w związku z procesem przekształcenia) staje się majątkiem spółki przekształconej.

Przechodząc na grunt przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 2032, dalej: „updof”), zgodnie z art. 5a pkt 28 updof przez spółkę należy rozumieć:

  1. spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),
  2. spółkę kapitałową w organizacji,
  3. spółkę komandytowo-akcyjną mającą siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  4. spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Przy czym, w myśl art. 5a pkt 26 updof, przez spółkę niebędącą osobą prawną, należy rozumieć spółkę inną niż określona w pkt 28, a więc m.in. spółkę jawną.

W myśl art. 8 ust. 1 updof, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 2 pkt 1 updof, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Natomiast zgodnie z art. 24a ust. 1 updof, osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej „księgą”, z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a–22o.

Z powyższego przepisu wynika zatem, że to spółka jawna czy partnerska zobowiązane są do prowadzenia ksiąg podatkowych (podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych). Natomiast spółka komandytowa (jako nie wymieniona w tym przepisie) zobowiązana jest do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Powyższe oznacza, że obowiązek prowadzenia ksiąg podatkowych (w tym m.in. ujmowanie przychodów i kosztów uzyskania przychodów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą w tej księdze) spoczywa na spółce, a nie na jej wspólnikach.

Kwestię sukcesji praw i obowiązków podatkowych reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201). Ogólna zasada w tym zakresie wyrażona została w art. 93a § 2 pkt 1 lit. b) w związku z art. 93a § 1 powoływanej ustawy, zgodnie z którym osobowa spółka handlowa powstała w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki. Taki stan prawny pozwala jednoznacznie stwierdzić, że proces przekształcenia spółek jest związany z sukcesją podatkową spółki przekształconej. Przewidziana w Ordynacji podatkowej zasada następstwa prawnego ma charakter sukcesji uniwersalnej, czyli oznacza przejście praw i obowiązków z jednego podmiotu (względnie z dwóch lub więcej, w zależności od rodzaju transformacji) na inny podmiot (podmioty). Wśród podlegających sukcesji praw jest m.in. prawo do ujęcia wydatków na nabycie akcji/udziałów, jako kosztów uzyskania przychodów z tytułu ich odpłatnego zbycia. Na skutek przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową inną niż spółka komandytowo-akcyjna, wydatki na nabycie udziałów/akcji podlegać będą ujęciu w księgach podatkowych prowadzonych przez spółkę przekształconą i podlegać rozliczeniu podatkowemu, wraz z pozostałymi kosztami związanymi z działalnością gospodarczą spółki. Wspólnikom spółki przysługiwać natomiast będzie prawo do rozliczenia tych kosztów w takiej proporcji w jakiej uczestniczą oni w zyskach spółki, na podstawie prowadzonych przez spółkę ksiąg. Wynika to z przyjętej na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zasady transparentności podatkowej spółek osobowych (art. 8 ust. 1 - 2 updopf).

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika m.in., że Wnioskodawczyni może zostać wspólnikiem w spółce osobowej, innej niż spółka komandytowo-akcyjna, powstałej z przekształcenia ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przedmiotem działalności Spółki kapitałowej, a w konsekwencji również ww. spółki osobowej jest działalność inwestycyjna w zakresie nabywania i zbywania udziałów oraz akcji spółek kapitałowych (w tym w ramach obrotu giełdowego), co znajdzie odzwierciedlenie w przedmiocie działalności Spółki osobowej. Wnioskodawczyni nabędzie status wspólnika w Spółce osobowej w drodze dziedziczenia po zmarłym dotychczasowym wspólniku tej spółki. W skład majątku Spółki z o.o. na moment przekształcenia będą wchodzić Akcje i Udziały, które spółka z o.o. nabędzie lub obejmie przed przekształceniem. Z momentem zarejestrowania przekształcenia, majątek Spółki z o.o. stanie się majątkiem Spółki osobowej. W przyszłości może wystąpić sytuacja, że Spółka osobowa dokona odpłatnego zbycia Udziałów lub Akcji w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w zakresie nabywania i zbywania udziałów i akcji spółek kapitałowych.

Mając powyższe na względzie, uwzględniając wskazane powyżej zasady sukcesji podatkowej, stwierdzić należy, że Spółka osobowa, a za jej pośrednictwem również Wnioskodawczyni, która stanie się wspólnikiem tej spółki w wyniku dziedziczenia udziałów w tej spółce po zmarłym wspólniku, uprawniona będzie do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia wskazanych powyżej Udziałów/Akcji w takim samym wymiarze, w jakim rozpoznawałaby je Spółka z o.o. gdyby nie uległa przekształceniu, oczywiście proporcjonalnie do posiadanego przez Wnioskodawczynię udziału w tej Spółce.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawczyni uznano za prawidłowe.

Organ wydający niniejszą interpretację podkreśla, że jeżeli przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego będzie różnił się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia. Należy też zauważyć, że na podatniku spoczywa obowiązek udowodnienia w toku ewentualnego postępowania podatkowego okoliczności faktycznych, z których wywodzi dla siebie korzystne skutki prawne.

Jednocześnie zaznaczyć należy, że zgodnie z art. 14na pkt 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n, dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawczyni do otrzymanej interpretacji, nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej z zastosowaniem art. 119a, tj. w sytuacji, gdy dana czynność została dokonana przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisu ustawy podatkowej, a także została dokonana w sposób sztuczny.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, że w pozostałym zakresie objętym wnioskiem zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj