Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
2461-IBPB-1-1.4511.633.2016.1.SG
z 9 lutego 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 22 listopada 2016 r. (data wpływu do tut. Biura 30 listopada 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza przychodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia Udziałów lub Akcji przez Spółkę osobową, w której Wnioskodawczyni będzie wspólnikiem – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 listopada 2016 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, m.in. w zakresie możliwości zaliczenia do źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza przychodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia Udziałów lub Akcji przez Spółkę osobową, w której Wnioskodawczyni będzie wspólnikiem.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegającą obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w Polsce. Wnioskodawczyni może stać się w przyszłości wspólnikiem osobowej spółki prawa handlowego, innej niż spółka komandytowo-akcyjna (dalej: „Spółka osobowa”) powstałej z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski (dalej: „Spółka z o.o.”).

Spółka osobowa będzie kontynuatorem działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę z o.o. w przedmiocie m.in. działalności inwestycyjnej w zakresie nabywania i zbywania udziałów oraz akcji spółek kapitałowych (w tym w ramach obrotu giełdowego), co znajdzie odzwierciedlenie w przedmiocie działalności Spółki osobowej określonym w treści umowySpółki osobowej a także we wpisie Spółki w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Nabycie przez Wnioskodawczynię statusu wspólnika Spółki osobowej nastąpi w wyniku dziedziczenia po zmarłym dotychczasowym wspólniku Spółki osobowej. Zgodnie z umową Spółki osobowej, z chwilą śmierci wspólnika Spółka osobowa nie ulegnie rozwiązaniu, lecz będzie trwać nadal, przy czym prawa i obowiązki zmarłego wspólnika związane z uczestnictwem w Spółce osobowej przejmą jego spadkobiercy (w tym Wnioskodawczyni). Nie jest również wykluczone, że umowa Spółki osobowej będzie imiennie wskazywać Wnioskodawczynię jako osobę, która wstąpi w prawa i obowiązki związane z uczestnictwem w Spółce osobowej.

W skład majątku Spółki z o.o. na moment przekształcenia będą wchodzić m.in. udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej: „Udziały”) lub akcje w spółkach akcyjnych z siedzibą w Polsce (dalej: „Akcje”), które to Udziały lub Akcje Spółka z o.o. nabędzie lub obejmie przed przekształceniem, np. w wyniku transakcji tzw. „wymiany udziałów” w trybie art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., winno być: t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm., dalej: „Ustawa CIT”).

Z momentem zarejestrowania przekształcenia Spółki z o.o. w Spółkę osobową majątek Spółki z o.o. stanie się majątkiem Spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia. Wspólnicy będą uczestniczyć w zysku Spółki osobowej powstałej z przekształcenia proporcjonalnie do wysokości udziału w kapitale zakładowym Spółki z o.o. posiadanym przed przekształceniem.

W przyszłości może wystąpić sytuacja, że Spółka osobowa dokona odpłatnego zbycia Udziałów lub Akcji w ramach działalności prowadzonej w zakresie nabywania i zbywania udziałów oraz akcji spółek kapitałowych.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przypadku zbycia Udziałów lub Akcji przez Spółkę osobową, przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię jako wspólnika Spółki osobowej, powinien zostać zakwalifikowany na gruncie przepisów Ustawy PIT jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej proporcjonalnie do przysługującego Wnioskodawczyni prawa do udziału w zysku Spółki osobowej?

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawczyni, w przypadku zbycia Udziałów lub Akcji przez Spółkę osobową, przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię jako wspólnika Spółki osobowej, powinien zostać zakwalifikowany na gruncie przepisów Ustawy PIT jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej proporcjonalnie do prawa Wnioskodawczyni w udziale w zysku Spółki osobowej. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 2032, dalej jako: „Ustawa PIT”), przewiduje jako odrębne źródła przychodów m.in. pozarolniczą działalność gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy PIT) oraz kapitały pieniężne i prawa majątkowe (art. 10 ust. 1 pkt 7 Ustawy PIT).

Zgodnie z art. 14 ust. 1 Ustawy PIT, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.


Z kolei zgodnie z art. 5a pkt 6 Ustawy PIT, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) Ustawy PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych. Z kolei zgodnie z art. 30b ust. 1 Ustawy PIT, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Jednakże, w myśl art. 30b ust. 4 Ustawy PIT, przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie udziałów (akcji), papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Z powyższych przepisów wynika zatem, że w sytuacji gdy podatnik dokonuje zbycia udziałów lub akcji w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (w rozumieniu art. 5a pkt 6 Ustawy PIT), to uzyskany z tego tytułu przychód należy zakwalifikować jako przychód z wykonywanej pozarolniczej działalności gospodarczej, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy PIT. Tak rozpoznany przychód podatkowy podlega następnie opodatkowaniu łącznie z pozostałymi przychodami uzyskiwanymi w ramach wykonywanej działalności gospodarczej.

Należy przy tym zauważyć, że zgodnie z art. 5b ust. 2 Ustawy PIT, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, to przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3. Z kolei zgodnie z art. 8 ust. 1 Ustawy PIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1 a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Jak zostało wskazane w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, obrót udziałami oraz akcjami spółek kapitałowych stanowić będzie przedmiot działalności Spółki osobowej (co znajdzie odzwierciedlenie w treści umowy Spółki osobowej oraz we wpisie Spółki osobowej w rejestrze przedsiębiorców), z kolei transakcja zbycia Udziałów lub Akcji zostanie dokonana przez Spółkę osobową w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W konsekwencji, przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię jako wspólnika Spółki osobowej z tytułu zbycia Udziałów lub Akcji stanowić będzie przychód Wnioskodawczyni z tytułu udziału w Spółce osobowej, tj. przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Należy również zauważyć, że na gruncie przepisów art. 22 w zw. z art. 89 oraz art. 103 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 1030, ze zm., winno być: t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1578, ze zm., dalej: „KSH”) w odróżnieniu od spółek kapitałowych, które mogą być prowadzone w każdym dopuszczalnym prawnie celu, spółka osobowa może być powołana wyłącznie w celu prowadzenia działalności gospodarczej i nie może ona prowadzić innej aktywności niż działalność gospodarcza. W konsekwencji, sprzedaż jakiegokolwiek składnika majątku we własnym imieniu przez spółkę osobową powinna być traktowana jako czynność dokonana w ramach prowadzenia działalności gospodarczej przez taką spółkę.

Dla zasad kwalifikacji uzyskanego przychodu podatkowego nie może mieć wpływu fakt, iż Wnioskodawczyni przystąpi do Spółki osobowej jako spadkobierca zmarłego dotychczasowego wspólnika Spółki osobowej. W wyniku śmierci wspólnika Spółka osobowa nie ulegnie bowiem rozwiązaniu lecz będzie kontynuować dotychczasową działalność, z kolei przychód ze zbycia Udziałów lub Akcji powstanie po dniu uzyskania przez Wnioskodawczynię statusu wspólnika Spółki osobowej.

W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawczyni w przypadku zbycia Udziałów lub Akcji przez Spółkę osobową, przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię jako wspólnika Spółki osobowej, powinien zostać zakwalifikowany na gruncie przepisów Ustawy PIT jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej proporcjonalnie do prawa Wnioskodawczyni w udziale w zysku Spółki osobowej.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego. Przykładowo w interpretacji z 16 maja 2016 r., Znak: ILPB1/4511-1-400/16-2/APR Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, w której wskazano, że z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca planuje osiągnąć dochód z udziału w zysku spółki osobowej innej niż spółka komandytowa - akcyjna. W aktywach spółki mogą znajdować się m.in. udziały lub akcje w innych spółkach. Wnioskodawca podał, że przedmiot działalności spółki obejmuje m.in. obrót udziałami i papierami wartościowymi. W konsekwencji, przychód uzyskany przez Wnioskodawcę jako wspólnika Spółki osobowej w związku z odpłatnym zbyciem udziałów przez Spółkę osobową będzie stanowił przychód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej. Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane wyżej przepisy prawa, stwierdzić należy, że w sytuacji, gdy przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę będzie obrót udziałami, to uzyskany przychód z odpłatnego zbycia udziałów stanowić będzie dla Wnioskodawcy przychód ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza proporcjonalnie do prawa Wnioskodawcy w udziale w zysku Spółki osobowej.

Podobne stanowisko zaprezentował przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 4 lutego 2016 r., Znak: ILPB1/4511-1-1519/15-4/AN a także Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 9 września 2015 r., Znak: nr IPPB1/4511-707/15-2/KS1.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie zaznaczyć należy, że zgodnie z art. 14na pkt 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n, dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawczyni do otrzymanej interpretacji, nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej z zastosowaniem art. 119a, tj. w sytuacji, gdy dana czynność została dokonana przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisu ustawy podatkowej, a także została dokonana w sposób sztuczny.

Nadmienić należy, że w pozostałym zakresie objętym wnioskiem zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj