Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-IBPBI/1/415-283/14-1/SG
z 16 listopada 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 z późn. zm.) oraz zgodnie z art. 223 Ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1948 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej po ponownym rozpatrzeniu sprawy w związku z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 czerwca 2017 r. sygn. akt II FSK 1411/15 oraz wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 22 stycznia 2015 r. sygn. akt I SA/Gl 1070/14 (data wpływu prawomocnego orzeczenia 17 sierpnia 2017 r.) stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku opatrzonym datą 3 kwietnia 2014 r. (data wpływu 4 marca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie sposobu opodatkowania dochodów małoletniego dziecka uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 marca 2014 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, m.in. w zakresie sposobu opodatkowania dochodów małoletniego dziecka uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Dotychczasowy przebieg postępowania

W dniu 29 maja 2014 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów wydał dla Wnioskodawczyni indywidualną interpretację Znak: IBPBI/1/415-283/14/AB, w której za nieprawidłowe uznał stanowisko Wnioskodawczyni, w zakresie sposobu opodatkowania dochodów małoletniego dziecka uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wnioskodawczyni na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego z 29 maja 2014 r. Znak: IBPBI/1/415-283/14/AB wniosła pismem z 12 czerwca 2014 r. wezwanie do usunięcia naruszenia prawa (data wpływu 16 czerwca 2014 r.).

W odpowiedzi na powyższe wezwanie do usunięcia naruszenia prawa Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów 16 lipca 2014 r. Znak: IBPBI/1/4152-43/14/AB stwierdził brak podstaw do zmiany ww. indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Wnioskodawczyni na interpretację przepisów prawa podatkowego z 29 maja 2014 r. Znak: IBPBI/1/415-283/14/AB złożyła skargę z 28 sierpnia 2014 r. (data wpływu 22 sierpnia 2014 r.).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, wyrokiem z 22 stycznia 2015 r. sygn. akt I SA/Gl 1070/14 uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną z 29 maja 2014 r. Znak: IBPBI/1/415-283/14/AB.

Od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 22 stycznia 2015 r. sygn. akt I SA/Gl 1070/14, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów złożył skargę kasacyjną z 25 marca 2015 r. Znak: IBRP-46-78/15 do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Wyrokiem 14 czerwca 2017 r. sygn. akt II FSK 1411/15 Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę kasacyjną.

W myśl art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1369 z późn. zm.) ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie organy, których działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania było przedmiotem zaskarżenia, a także sądy, chyba że przepisy prawa uległy zmianie.

Wskutek powyższego, wniosek Strony w zakresie sposobu opodatkowania dochodów małoletniego dziecka uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej wymaga ponownego rozpatrzenia przez tut. Organ.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Mąż Wnioskodawczyni od wielu lat był wspólnikiem spółki cywilnej (dalej: „Spółka”). Spółka była zawarta pomiędzy dwoma wspólnikami z równym udziałem w zyskach i stratach. Mąż Wnioskodawczyni był również współwłaścicielem nieruchomości wraz z osobą trzecią, niebędącą wspólnikiem ww. Spółki. Przedmiotowa nieruchomość nie stanowiła majątku wspólnego wspólników Spółki, nigdy też nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej prowadzonej przez wspólników w formie Spółki.

W dniu 7 września 2013 r. zmarł mąż Wnioskodawczyni. W umowie Spółki przewidziano, że w razie śmierci któregokolwiek ze Wspólników, spadkobiercy zmarłego Wspólnika wchodzą do spółki na jego miejsce. Mocą aktu poświadczenia dziedziczenia z 26 września 2013 r., spadek z mocy ustawy nabyli: Wnioskodawczyni, małoletni syn Wnioskodawczyni oraz jej męża, a także małoletni syn męża Wnioskodawczyni z innego związku, w udziałach wynoszących po 1/3 części każde z nich, z dobrodziejstwem inwentarza. Między małżonkami istniała rozdzielność majątkowa.

W związku z nabytym udziałem w zyskach i stratach Spółki Wnioskodawczyni zgłosiła fakt rozpoczęcia działalności gospodarczej w stosownym rejestrze. Małoletnie dzieci zmarłego małżonka zostaną wpisane do stosownego rejestru z chwilą osiągnięcia przez nie pełnoletniości. Dochody Wnioskodawczyni z działalności gospodarczej prowadzonej w formie Spółki, będą opodatkowane na „zasadach ogólnych”. Również dochody małoletniego syna z tytułu udziału w zyskach i stratach Spółki będą opodatkowane na „zasadach ogólnych”. W 2013 r. Wnioskodawczyni oraz jej małoletni syn ponieśli stratę z działalności gospodarczej prowadzonej w formie Spółki. Również w styczniu 2014 r. Wnioskodawczyni oraz jej małoletni syn nie osiągnęli dochodu z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej w tej formie.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytania.

Czy miesięczne dochody małoletniego dziecka z działalności gospodarczej należy doliczyć do miesięcznych dochodów Wnioskodawczyni z tegoż samego tytułu i od łącznej kwoty tychże dochodów wpłacać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w trakcie roku podatkowego?

Czy po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym PIT-36, do dochodów Wnioskodawczyni z tytułu działalności gospodarczej należy dodać dochody jej małoletniego dziecka z tego samego tytułu, wykazując je jednocześnie w załączniku PIT/M?

(pytania oznaczone we wniosku Nr 1 i 2)

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dolicza się do dochodów rodziców, chyba, że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci. W świetle wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 sierpnia 2013 r., sygn. akt. II FSK 2480/11, „konstrukcja opodatkowania dochodów małoletnich dzieci (z wyłączeniem dochodów z pracy, stypendiów oraz z przedmiotów oddanych do swobodnego użytku), zakładająca w istocie traktowanie tych dochodów, tak jakby były one dochodami rodziców, którzy odpowiadają za ich prawidłowe rozliczenie i ujawnienie w zeznaniu rocznym, wyklucza przypisanie małoletniemu w tym zakresie obowiązku podatkowego. Powinność przymusowego świadczenia pieniężnego spoczywa, bowiem na rodzicach rozliczających wspólnie dochody własne i dochody dziecka, uznawane w świetle przywołanych wcześniej regulacji za dochody wspólne rodziny. Skoro w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nadano małoletniemu podmiotowość w odniesieniu do tych dochodów, którymi może on swobodnie dysponować i które nie są objęte zarządem rodziców (dochody z pracy, stypendiów oraz zamierzał nadawać małoletniemu podmiotowości podatkowej w zakresie tych dochodów, które są objęte zarządem rodziców. Reguła doliczania dochodów dzieci do dochodów ich rodziców ma charakter ogólny i obowiązuje zarówno w odniesieniu do dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych, jak i dochodów opodatkowanych w formie ryczałtu. Doliczanie dochodu powinno następować z uwzględnieniem źródła przychodów, co oznacza, że dochody małoletnich z określonego źródła dodawane są do odpowiadającego mu źródła przychodów rodzica”.

W ocenie Wnioskodawczyni, jej małoletni syn w 2014 r. uzyskiwać będzie dochody z działalności gospodarczej. Z uwagi na brzmienie art. 44 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przewidującego, że podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h, Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że powinna do swoich dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej w 2014 r. doliczać dochody małoletniego syna uzyskiwane z tej działalności i od łącznej kwoty dochodów wpłacać miesięcznie zaliczki na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego. Przedmiotowe dochody będą opodatkowane według skali podatkowej. W ocenie Wnioskodawczyni, po zakończeniu roku podatkowego powinna w zeznaniu podatkowym PIT-36, do swoich dochodów z działalności gospodarczej, podlegających opodatkowaniu zgodnie z art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, doliczyć dochody małoletniego syna z tegoż samego źródła, wykazując je jednocześnie w załączniku PIT/M.

Na poparcie powyższego stanowiska Wnioskodawczyni powołała interpretacje indywidualne wydane przez:

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Wskazać należy, że niniejszą interpretację oparto na przepisach prawa podatkowego obowiązujących w dacie wydania pierwotnej interpretacji, bowiem niniejsza interpretacja stanowi ponowne rozstrzygnięcie tej samej sprawy w wyniku orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 22 stycznia 2015 r. sygn. akt I SA/Gl 1070/14 i orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 czerwca 2017 r., sygn. akt II FSK 1411/15.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania pierwotnej interpretacji.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy oraz zmiany stanu prawnego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2017 r., poz. 1369 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj