Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-346/12-3/ES
z 22 czerwca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-346/12-3/ES
Data
2012.06.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małoletnich dzieci


Słowa kluczowe
małoletni
prawa majątkowe
spółka jawna
udział
udział w zyskach


Istota interpretacji
Wnioskodawczyni jest zobowiązana do swoich dochodów z działalności gospodarczej doliczyć dochody małoletniej córki i od tej kwoty wpłacać zaliczki na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego.



Wniosek ORD-IN 377 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 03.04.2012 r. (data wpływu 06.04.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie doliczenia do dochodów Wnioskodawczyni dochodów małoletniego dziecka – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06.04.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie doliczenia do dochodów Wnioskodawczyni dochodów małoletniego dziecka.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wspólnikami w firmie M. Spółka Jawna byli małżonkowie. Każdy wspólnik miał 50% udziałów, dochody opodatkowane były według skali podatkowej. W dniu 23.03.2012 r. zmarł jeden ze wspólników – Jan. Zgodnie z postanowieniami umowy Spółka nadal prowadzi działalność gospodarczą a na miejsce zmarłego wspólnika wchodzą spadkobiercy tj. żona (Irena) - dotychczasowy wspólnik) oraz dwoje dzieci (pełnoletni syn oraz małoletnia córka). Osobą wyznaczoną do wykonywania praw i obowiązków spadkobierców jest dotychczasowy wspólnik Irena.

Stosownie do postanowień art. 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks Cywilny, spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, czyli z chwilą śmierci spadkodawcy. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dn. 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, na dzień 23.03.2012 r. został sporządzony spis z natury w związku ze zmianą składu osobowego spółki (wstąpienie w miejsce zmarłego wspólnika jego spadkobierców).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy spadkobiercy (syn i córka) rozpoczynając działalność gospodarczą składają zawiadomienie o formie opodatkowania w Urzędzie Skarbowym oraz rozliczają dochód po zmarłym wspólniku w miesiącu uprawomocnienia się postanowienia sądu o nabyciu spadku...,
  2. Czy dochody małoletniego dziecka matka (Irena) rozlicza łącznie ze swoimi dochodami miesięcznie oraz po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym PIT-36...

Odpowiedź na pytanie Nr 2 stanowi przedmiot niniejszej interpretacji. Odpowiedź na pytanie Nr 2 zostanie udzielona odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawczyni dochody małoletniego wspólnika zostaną dołączone do dochodów wspólnika – matki i opodatkowane łącznie według skali podatkowej – miesięcznie oraz w zeznaniu rocznym PIT-36.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej, dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

Prowadzenie działalności gospodarczej polega m.in. na zawieraniu umów, zaciąganiu zobowiązań, nabywaniu praw majątkowych. Jeżeli stroną takich czynności prawnych jest osoba małoletnia, to w jej imieniu działają rodzice- w tym przypadku Wnioskodawczyni jako przedstawiciel ustawowy.

Zarząd majątkiem dziecka jest elementem władzy rodzicielskiej z tym zastrzeżeniem, iż czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka są poddane kontroli sądu opiekuńczego- zezwolenie sądu opiekuńczego na dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu jest niezbędne dla skuteczności tej czynności prawnej. Ponieważ we wniosku nie określono jakie czynności prawne podejmuje Wnioskodawczyni działając w imieniu córki w związku z prowadzeniem działalności w spółce jawnej przyjęto, iż są to zarówno czynności nie przekraczające zakresu zwykłego zarządu jak i czynności na wykonanie których wyraził zezwolenie sąd opiekuńczy.

W przedstawionej sytuacji dla rozstrzygnięcia kto i w jaki sposób składać ma deklaracje podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych znaczenie ma ww. przepis art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powołany przepis nakazuje doliczanie dochodów małoletnich dzieci – z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów i dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku - do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

Analizując zatem unormowania powyższego artykułu stwierdzić należy, że u podstaw regulacji nakazującej łączyć dochody małoletniego dziecka z dochodami jego rodziców lub rodzica samotnie go wychowującego leżą unormowania ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.) – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, wedle których rodzicom przysługuje względem małoletniego dziecka władza rodzicielska (art. 93 § 1), która obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do jego wychowania (art. 95 § 1), rodzice zaś zobowiązani są sprawować zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską z należytą starannością (art. 101 § 1).

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż wspólnikami spółki jawnej byli małżonkowie. Dochody opodatkowane były według skali podatkowej. Na miejsce zmarłego wspólnika spółki jawnej weszli spadkobiercy tj. żona (Irena - dotychczasowy wspólnik) oraz dwoje dzieci (pełnoletni syn oraz małoletnia córka). Osobą wyznaczoną do wykonywania praw i obowiązków spadkobierców jest dotychczasowy wspólnik Irena

W przedmiotowej sprawie małoletnia córka Wnioskodawczyni uzyska dochody z działalności gospodarczej. Zatem dochody te Wnioskodawczyni winna – w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1 ww. ustawy (tj. PIT-36) – doliczyć do swoich dochodów podlegających opodatkowaniu zgodnie z art. 27, wykazując je jednocześnie w załączniku PIT/M.

Ponadto zauważyć należy, iż zgodnie z art. 44 ust. 1 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 – są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni jest zobowiązana do swoich dochodów z działalności gospodarczej doliczyć dochody małoletniej córki i od tej kwoty wpłacać zaliczki na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego.

A zatem stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj