Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.519.2017.1.APO
z 28 lutego 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 11 grudnia 2017 r. (data wpływu 15 grudnia 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy w kosztach działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawca może ująć odpisy amortyzacyjne dokonywane od linii sortowniczej nabytej przez Spółkę, która jest elementem jednego z programów badawczo-rozwojowych wdrażanych przez Dział RiW, polegającego na opracowaniu linii sortowniczej pozwalającej na przyśpieszenie i zautomatyzowanie usług wykonywanych przez Spółkę (pytanie oznaczone we wniosku nr 5) – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy w kosztach działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawca może ująć odpisy amortyzacyjne dokonywane od linii sortowniczej nabytej przez Spółkę, która jest elementem jednego z programów badawczo-rozwojowych wdrażanych przez Dział RiW, polegającego na opracowaniu linii sortowniczej pozwalającej na przyśpieszenie i zautomatyzowanie usług wykonywanych przez Spółkę.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej również: „Spółka”) jest polskim operatorem logistycznym, dostawcą rozwiązań w zakresie zarządzania łańcuchem dostaw, który świadczy kompleksowe usługi w zakresie przewozu, magazynowania i dystrybucji towarów (przewozy międzynarodowe i krajowe, usługi składowania towarów w magazynach Spółki, pełen wachlarz usług towarzyszących logistyce). Spółka jest właścicielem szeregu magazynów na terytorium kraju wykorzystywanych w prowadzonej działalności. Największy z magazynów położony w S. zapewnia powierzchnię magazynową ok. 50.000 m3.

W ramach Spółki funkcjonuje Departament Rozwoju i Wdrożeń (dalej jako: „Dział RiW”), w ramach którego Spółka zatrudnia pracowników (w pełnym wymiarze czasu pracy), do których obowiązków należy uczestniczenie w pracach badawczo-rozwojowych prowadzonych przez Wnioskodawcę (głównie rozwój oprogramowania wykorzystywanego w firmie oraz opracowywanie i wdrażanie nowych projektów logistycznych dla Spółki jak również dla klientów Spółki). Dział RiW realizuje szereg projektów badawczo-rozwojowych, mających na celu opracowanie innowacyjnych rozwiązań programowych wykorzystywanych następnie przez Spółkę oraz dla potrzeb klientów. Tworzone przez Spółkę systemy to nowe, innowacyjne produkty, w oparciu o które oferowane są klientom nowe, innowacyjne usługi. Firma zdecydowała się na stworzenie własnych programów będących narzędziami analitycznymi, ze względu na brak podobnych systemów na rynku. Narzędzia analityczne tworzone przez Spółkę mają wspomagać systemy zarządzania transportem i spedycją i optymalizować systemy logistyczne.

Na czele Działu RiW stoi Menedżer Departamentu Rozwoju i Wdrożeń, do którego obowiązków pracowniczych należy m.in. nadzór merytoryczny na pracą Działu RiW, koordynacja pracy zespołu, wyznaczanie zadań i określanie celów, kontrola zadań wykonywanych przez podległych pracowników oraz rozliczanie czasu pracy podległych pracowników. Ponadto, w ramach Działu RiW, Spółka zatrudnia również kilku specjalistów ds. Rozwoju i Wdrożeń (główny specjalista, kilku specjalistów i młodszych specjalistów). Wszystkie osoby zatrudnione w Dziale RiW są wysokiej klasy informatykami/programistami.

Spółka podkreśla, że opis stanowisk pracy stanowiących element umów o pracę zawieranych z pracownikami wskazuje, że do zakresu ich obowiązków należy uczestniczenie w pracach badawczo-rozwojowych, aczkolwiek w ramach obowiązków pracowniczych pracownicy mogą wykonywać również inne czynności, niezwiązane bezpośrednio z działalnością badawczo- rozwojową (przykładowo: pracownicy mogą wykonywać również obowiązki w zakresie wsparcia użytkowników systemów w oddziałach Spółki (help desk) oraz zapewniać ciągłość pracy systemów TMS/WMS (TMS-system do zarządzania transportem i spedycją; System umożliwia sprawne i efektywne zarządzanie siecią oddziałów dystrybucyjnych, efektywne wykonywanie zadań operacyjnych oraz dostarcza kompletnych informacji analitycznych, niezbędnych dla decyzji controllingowych i zarządczych; WMS-System do zarządzania magazynem - kontrola zapasów, obsługa zamówień i dostaw). Pracownicy prowadzą jednakże ewidencję czasu pracy (dalej jako: „Ewidencja”), z której wprost wynika, jaka część czasu pracy pracowników poświęcona była na wykonywanie obowiązków związanych z uczestniczeniem w pracach badawczo-rozwojowych.

Do realizacji opisanych powyżej działań badawczo-rozwojowych, delegowani są również czasowo pracownicy innych działów, głównie pracownicy działu technicznego (dalej jako: „Dział Techniczny”), których wiedza oraz umiejętności są niezbędne z punktu widzenia prac wykonywanych w danej chwili (np. obsługa maszyn produkcyjnych na których realizowane są próby technologiczne). W wypadku takich pracowników Spółka prowadzi ewidencję czasu pracy pozwalającą ustalić, w razie potrzeby, procentowy udział czasu poświęconego przez poszczególnych pracowników na realizację prac badawczo-rozwojowych w całkowitym czasie pracy wykonanej przez nich w trakcie miesiąca.

W związku z zatrudnieniem pracowników, Spółka ponosi/może ponosić w przyszłości następujące wydatki pracownicze (dalej jako: „Wydatki Pracownicze”):

  • wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych,
  • wynagrodzenie chorobowe i inne wynagrodzenie wypłacane na podstawie szczególnych przepisów prawa pracy,
  • premie, bonusy i nagrody,
  • diety i inne należności za czas podróży służbowej,
  • wydatki na zapewnienie pracownikom określonych świadczeń o charakterze niepieniężnym (pakiety medyczne, ubezpieczenie na życie, karnety sportowe, bony i karty podarunkowe, itp.).

Dla potrzeb Działu RiW, Spółka zakupiła również szereg urządzeń niezbędnych dla prowadzenia przez ten dział prac badawczo-rozwojowych, takich jak komputery i laptopy, monitory, stacje dokujące (są to stacje do laptopów umożliwiające stacjonarne podłączenie do sieci) i terminale (urządzenia do testów oprogramowania B+R). Nabyte urządzenia są przez Spółkę amortyzowane (w przypadku urządzeń, których cena nabycia przekracza 3.500 zł).

Z uwagi na fakt, że cena nabycia poszczególnych aktywów zaliczanych do opisanej powyżej kategorii z reguły nie przekracza kwoty 3.500 zł, Spółka zalicza wydatki na nabycie wskazanych urządzeń i wyposażenia do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych, zgodnie z 15 ust. 4d, 15 ust. 4e i art. 16d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 2343, dalej: „ Updop”). W przypadku urządzeń o wyższej wartości, Spółka dokonuje ich amortyzacji.

Poniżej Wnioskodawca przedstawia opis kilku projektów, nad którymi pracuje Dział RiW:

Linia do wspomagania z funkcjami automatyzacji procesów pickingu (tj. zbierania z magazynów towarów i dostarczania do działu pakowania), sortowania sztuk, kompletacji, KJ (Kontrola Jakości), pakowania i sortowania końcowego.

Jednym z projektów wdrażanych przez Dział RiW jest stworzenie rozwiązań pozwalających na automatyzację procesu pakowania przesyłek w magazynie w S. Aktualnie, usługi w tym zakresie są wykonywane manualnie (tzn. pracownicy Spółki ręcznie pakują określone przesyłki do opakowań, przenoszą i ładują do dalszego transportu). Spółka zleciła Działowi RiW przeprowadzenie analiz w zakresie możliwości usprawnienia i zautomatyzowania procesu sortowania przesyłek, co ma wpłynąć na przyśpieszenie i zautomatyzowanie usług wykonywanych przez Spółkę.

W wyniku analiz dokonanych przez Dział RiW, Spółka zdecydowała się na wdrożenie rozwiązania polegającego na zamontowaniu w magazynie w S. nowoczesnej linii sortowniczej zbudowanej wg indywidualnych potrzeb Spółki. W celu realizacji projektu, Spółka podjęła współpracę z producentem/dostawcą tego typu urządzeń. W ramach współpracy pomiędzy Działem RiW oraz producenta/dostawcy, powstaje unikatowy, przygotowany wyłącznie dla Spółki projekt linii odzwierciedlający optymalny z perspektywy potrzeb logistycznych Spółki zakres wymaganego sprzętu oraz sposób jego rozmieszczenia.

Zamontowanie nowej sortowni ograniczy działania pracowników do poboru towaru z magazynu i dostarczenia do maszyny sortowniczej, która będzie następnie w pełni zautomatyzowany sposób rozsyłać towary do odpowiednich transportów (maszyna będzie się składać z ok. 700 stacji odbiorczych). Spółka zamówiła u producenta/dostawcy linię sortowniczą zgodnie z projektem.

Spółka otrzyma maszynę sortowniczą wyposażoną w system operacyjny pozwalający na jej funkcjonowanie, ale pełne wykorzystanie maszyny w działalność Spółki wymaga również opracowania oprogramowania sterującego, które będzie opracowane przez Dział RiW Spółki. Wskutek wskazanych działań programistycznych, linia sortownicza uzyska dodatkową funkcjonalność, polegającą na możliwości jej dostosowania do specyfiki usług realizowanych przez Spółkę dla klientów. Przedmiotowa linia sortownicza będzie jedną z największych linii tego rodzaju w Polsce i po wdrożeniu oprogramowania przygotowanego przez Dział RiW będzie pozwalała na jednoczesną obsługę ok. 700 stacji odbiorczych.

Opracowanie rozwiązań oferowanych przez Spółkę wymaga połączenia wiedzy z zakresu automatyki przemysłowej i informatyki, a także wiedzy eksperckiej z dziedzin, w których obszarze Spółka oferuje swoje usługi, tj. takich jak transport czy logistyka.

Zakupiona/wytworzona linia sortownicza będzie wykorzystywana przez Spółkę dla potrzeb świadczenia szeroko pojętych usług magazynowych i sortowniczych dla jej klientów.

Track&Trace (ePOD) - opracowanie oprogramowania zintegrowanego z terminalem ePOD i lokalizacją GPS.

Terminale przenośne to urządzenia elektroniczne pozwalające na szybkie zbieranie i przesyłanie danych do systemu centralnego Spółki. Dane pozyskiwane z urządzeń umożliwiają tworzenie analiz oraz raportów użytecznych dla Spółki oraz dla klientów. Pozwalają na bieżąco monitorować, co dzieje się z obsługiwaną przesyłką. Wyjątkowość projektu Spółki polega na stworzeniu bardzo funkcjonalnej aplikacji, która pozwala na analizę danych i tworzenie wielopłaszczyznowych raportów.

Nowe narzędzie to szereg korzyści dla klientów, ponieważ pozwala w czasie rzeczywistym śledzić na mapie trasę przesyłki, a także datę i godzinę dostawy wraz z podpisem odbiorcy. Mogą oni takie potwierdzenie otrzymać elektroniczne (e-POD, z ang. proof of delivery) bezpośrednio na adres e-mail. Klient uzyskuje informacje o wiele szybciej, niż przy wykorzystaniu tradycyjnego listu przewozowego. To z kolei pozwala mu szybciej podejmować ważne decyzje biznesowe.

Nowy system wspiera także pracę kierowców, pomagając im w prawidłowej realizacji dużej ilości zleceń. System wskazuje trasę z uwzględnieniem wszystkich punktów odbiorów i dostaw, przypomina o odebraniu dokumentów lub opakowań zwrotnych. Terminal posiada także wiele dodatkowych opcji jak telefon, aparat fotograficzny, GPS. Połączenie tych funkcjonalności daje kierowcy możliwość szybkiej rejestracji wszelkiego rodzaju zdarzeń, które mogą wydarzyć się w trakcie odbioru/dostawy.

Portal dostawcy - Nowy, autorski projekt webbookingu przygotowany przez Dział RiW.

Webbooking to narzędzie umożliwiające przekazywanie zleceń transportowych za pośrednictwem Internetu. Pozwala zarówno zakładać przesyłki jak i śledzić ich kolejne etapy dystrybucji. Klient otrzymuje dane dostępowe, a następnie sam już wystawia zlecenia. Wystarczy mu do tego przeglądarka internetowa. Potem może śledzić cały proces na ekranie komputera. Powodem pracy nad zindywidualizowanym portalem dostawcy jest standaryzacja ogólnodostępnych rozwiązań, które nie uwzględniają specyficznych i indywidulanych potrzeb klientów w zakresie procesowym i funkcjonalnym. Nowe funkcjonalności to podgląd skanowanych przez administrację dokumentów POD (potwierdzenie odbioru przesyłki), moduł obsługi oddziałów partnerskich, moduł reklamacji, instrukcja użytkownika wraz z formularzem do kontaktu z opiekunem handlowym. Narzędzie zostało stworzone przez Dział RiW od podstaw. Możliwe jest jego ciągłe korygowanie i dostosowywanie do aktualnych potrzeb rynku.

Speed-terminal (radio).

Opracowanie narzędzia do zarządzania przepływem towarów w sieci dystrybucyjnej i dającej możliwość identyfikowania wolumenu magazynowego oraz optymalizowania procesów zachodzących przy obsłudze wolumenu.

PBL - Pick by line.

Dział RiW z uwagi na złożoność procesu pickingu, prowadzi prace badawczo-rozwojowe celem zwiększenia produktywności, czyli szybkości działania i dokładności operacji (jakości). W szczególności opracowano w ramach Działu RiW oprogramowania umożliwiającego odwrócenie procesu kompletacji (t.j. możliwość kompletacji w tym samym czasie wielu zleceń dotyczących tego samego artykułu, ale zamówionego przez wielu odbiorców).

E-commerce.

Dział RiW prowadzi prace nad opracowaniem oprogramowania do obsługi składanych zleceń internetowych klientów uwzględniającego ich specyficzne wymagania w zakresie funkcjonowania procesu operacyjnego. Docelowo prace te polegają na ciągłym badaniu i doskonaleniu obszaru modułu integracyjnego, w którym właściciele e-sklepu w swoim systemie mogą w pełni automatycznie przygotować list przewozowy, zamówić kuriera oraz śledzić przesyłki. Dodatkowo, historia wysyłek dostępna jest w jednym miejscu. Tego rodzaju technologie rewolucjonizują proces nadawania paczek, usprawniając funkcjonowanie sklepów internetowych i skracając czas potrzebny na kompleksową obsługę.

Dodatkowo Wnioskodawca zaznacza, że:

  • nie prowadzi i nie będzie prowadzić działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia,
  • zamierza prowadzić działalność badawczo-rozwojową w ramach projektów badawczo- rozwojowych, opisanych powyżej, również w przyszłości,
  • w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 Updop, Spółka będzie wyodrębniać koszty działalności badawczo-rozwojowej.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w kosztach działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawca może ująć odpisy amortyzacyjne dokonywane od zakupionej linii sortowniczej nabytej przez Spółkę, która jest elementem jednego z programów badawczo-rozwojowych wdrażanych przez Dział RiW, polegającego na opracowaniu linii sortowniczej pozwalającej na przyśpieszenie i zautomatyzowanie usług wykonywanych przez Spółkę? (pytanie oznaczone we wniosku nr 5)

Zdaniem Wnioskodawcy, jak już wskazywano, w oparciu o art. 18d ust. 3 Updop, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Ustawodawca wyłączył z tej kategorii kosztów kwalifikowanych odpisy amortyzacyjne od będących środkami trwałymi: samochodów osobowych, budowli, budynków, lokali będących odrębną własnością.

Z perspektywy Spółki, zakup przedmiotowej linii sortowniczej był elementem jednego z programów rozwojowych wdrażanych w Spółce przez jej Dział RiW, który miał na celu optymalizację procesu świadczenia usług poprzez minimalizację kosztów i zwiększanie wydajności. Wprowadzenie do użycia tejże linii spedycyjnej pozwoli Spółce na świadczenie szeroko pojętych usług magazynowych i sortowniczych dla jej klientów w sposób dużo bardziej nowoczesny, pozwalający na zapewnienie lepszej i szybszej obsługi oraz na realizację szerszego niż do tej pory pakietu usług.

Zauważyć należy, że organy podatkowe dość szeroko definiują działalność badawczo-rozwojową (szczególnie działalność rozwojową) i uznają za tego rodzaju działalność praktycznie wszelkie działania podejmowane w celu usprawnienia prowadzonej działalności w wielu jej aspektach. Przykładowo, w interpretacji z 21 sierpnia 2017 r. (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.106.2017.2.AK) Dyrektor KIS uznał za działalność badawczo-rozwojową następujące działania: „Firma prowadzi również prace rozwojowe dotyczące dostosowywania parku maszynowego, sprzętu laboratoryjnego i instrumentów kontrolnych pod potrzeby nowych wyrobów. Oprócz wprowadzania do procesu produkcji najnowocześniejszych maszyn, urządzeń i środków chemicznych, cały czas prowadzone są prace mające na celu ekonomiczną optymalizację procesu produkcji poprzez minimalizację kosztów, wprowadzanie nowych receptur, zwiększanie wydajności czy wprowadzanie nowych projektów mających za zadanie zmniejszenie zużycia energii”. Z kolei w interpretacji z 1 września 2017 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.175.2017.1.APO), za działalność B+R uznano działalność opisaną przez podatnika w następujący sposób: „Celem Wnioskodawcy, jako stale rozwijającego się przedsiębiorcy, jest poszerzanie gamy wytwarzanych produktów, wprowadzenie udoskonaleń do produktów oferowanych już na rynku, jak również usprawnianie procesu wytwarzania wskazanych produktów”.

Z uwagi na powyższe, również działania Spółki takie jak zakup infrastruktury i opracowanie oprogramowania w celu usprawnienia metodologii świadczenia usług jako mające na celu znaczne przyśpieszenie i zautomatyzowanie usług wykonywanych przez Spółkę, powinny być uznane za działalność badawczo-rozwojową. Przedmiotowa linia sortownicza będzie dawała możliwość zaoferowania klientom Spółki ulepszonych i bardziej wydajnych usług. Zauważyć należy, że Dział RiW w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych będzie także w sposób ciągły nadzorował i doskonalił sposób funkcjonowania linii (dostosowywanie do potrzeb klientów i usprawnianie procesu świadczenia usług, dodawanie nowych funkcjonalności itp.), a tym samym linia sortownicza będzie w sposób ciągły wykorzystywana w działalności B+R. W konsekwencji uznać należy, że odpisy amortyzacyjne, które Spółka będzie dokonywać od nabytej linii sortowniczej będą mogły być uwzględniane przez Spółkę w kosztach działalności badawczo-rozwojowej wykazywanych dla potrzeb kalkulacji przysługującej Spółce ulgi B+R.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym w dniu złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 2343, z późn. zm., dalej: „updop”), od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”.

W myśl art. 18d ust. 3 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością. Do kosztów, o których mowa w zdaniu pierwszym, przepisu art. 16 ust. 1 pkt 48 nie stosuje się.

Należy wskazać, że z 1 stycznia 2018 r. ustawą z dnia 9 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej (Dz.U. z 2017 r., poz. 2201) zmieniono brzmienie powyższych przepisów. I tak, zgodnie z treścią art. 18d ust. 1 updop, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r., podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W myśl art. 18d ust. 3 updop, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r., za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Rodzaje działalności, które uprawniają podatników do odliczenia kosztów kwalifikowanych w zeznaniu podatkowym zostały zdefiniowane w art. 4a updop, zgodnie z którym, ilekroć w ustawie jest mowa o:

  • działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (pkt 26);
  • badaniach naukowych - oznacza to:
    1. badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
    2. badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
    3. badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych (pkt 27),
  • pracach rozwojowych - oznacza to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:
    1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
    2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna (pkt 28).



Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że jednym z projektów wdrażanych przez Wnioskodawcę jest stworzenie rozwiązań pozwalających na automatyzację procesu pakowania przesyłek w magazynie w S. (aktualnie, usługi w tym zakresie są wykonywane manualnie). W wyniku analiz dokonanych w zakresie możliwości usprawnienia i zautomatyzowania procesu sortowania przesyłek, Spółka zdecydowała się na wdrożenie rozwiązania polegającego na zamontowaniu w magazynie w S. nowoczesnej linii sortowniczej zbudowanej według indywidualnych potrzeb Spółki. W celu realizacji projektu, Spółka podjęła współpracę z producentem/dostawcą tego typu urządzeń, u którego Spółka zamówiła linię sortowniczą, zgodnie z projektem odzwierciedlającym optymalny z perspektywy potrzeb logistycznych Spółki zakres wymaganego sprzętu oraz sposób jego rozmieszczenia. Spółka otrzyma maszynę sortowniczą wyposażoną w system operacyjny pozwalający na jej funkcjonowanie, ale pełne wykorzystanie maszyny w działalność Spółki tj. dostosowanie jej do specyfiki usług realizowanych przez Spółkę wymaga użycia oprogramowania sterującego, które będzie opracowane przez Dział RiW. Dział ten będzie również w sposób ciągły nadzorował i doskonalił sposób funkcjonowania linii, poprzez dostosowywanie do potrzeb klientów, usprawnianie procesu świadczenia usług, dodawanie nowych funkcjonalności, itp. Celem zakupu linii sortowniczej jest optymalizacja procesu świadczenia usług poprzez minimalizację kosztów i zwiększenie wydajności. Wprowadzenie do użycia zakupionej maszyny pozwoli Spółce na świadczenie szeroko pojętych usług magazynowych i sortowniczych dla jej klientów w sposób bardziej nowoczesny, pozwalający na zapewnienie lepszej i szybszej obsługi oraz na realizację szerszego pakietu usług.

Istotą podniesionego problemu interpretacyjnego jest zagadnienie, które dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów związanych z działalnością badawczo-rozwojową odpisów amortyzacyjnych od zakupionej przez Spółkę linii sortowniczej.

Z uwagi na przytoczone regulacje prawne oraz przedstawiony we wniosku opis sprawy należy wskazać, że nie sposób uznać odpisów amortyzacyjnych od zakupionej linii sortowniczej za wydatki kwalifikowane w oparciu o art. 18d ust. 3 udpop. Należy zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 18d ust. 3 updop, kosztem kwalifikowanym są odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Wskazana we wniosku linia sortownicza nie służy działalności badawczo-rozwojowej. Jak wskazała Spółka, celem zakupu maszyny sortowniczej oraz opracowania przez Spółkę oprogramowania sterującego jest optymalizacja procesu świadczenia usług poprzez minimalizację kosztów i zwiększenie wydajności. Zakupiona linia sortownicza będzie wykorzystywana przez Spółkę dla potrzeb świadczenia szeroko pojętych usług magazynowych i sortowniczych dla jej klientów.

Samo nabycie maszyny czy opracowanie oprogramowania sterującego umożliwiającego optymalizację procesu świadczenia usług przez Wnioskodawcę nie stanowi o tym, że można wydatki związane z jej nabyciem i wdrożeniem uznać za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 3 updop.

Zaznaczyć w tym miejscu należy, że norma wynikająca z art. 18d updop, stanowi formę ulg podatkowych, które naruszają zasadę równości i powszechności opodatkowania. Tym samym powinna być interpretowana ściśle. Niedopuszczalne jest stosowanie wykładni rozszerzającej.

Reasumując uznać należy, że odpisy amortyzacyjne dokonywane przez Spółkę od nabytej linii sortowniczej nie będą mogły być uwzględniane przez Spółkę w kosztach działalności badawczo-rozwojowej.

Stanowisko Wnioskodawcy należy zatem uznać za nieprawidłowe.

Odnosząc się natomiast do powołanych – na poparcie stanowiska Wnioskodawcy – interpretacji indywidualnych należy zauważyć, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach w określonych i odmiennych stanach faktycznych i tylko do nich się odnoszą. Nie są natomiast wiążące dla tut. organu, który wydał przedmiotową interpretację indywidualną.

Nadmienić należy, że w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1-4 zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj