Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-1.4010.301.2019.2.MR
z 18 września 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2019 r. (data wpływu 15 lipca 2019 r.) uzupełnione pismem z dnia 13 września 2019 r. (data wpływu 16 września 2019 r.) na wezwanie z dnia 5 września 2019 r. nr 0114-KDIP2-1.4010.301.2019.1.MR (data nadania 5 września 2019 r., data odbioru 9 września 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

  1. działalność dotycząca Projektów IT realizowanych przez Wnioskodawcę spełnia definicję działalności badawczo — rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2018 r., w związku z czym Wnioskodawca ma prawo skorzystać z ulgi określonej w art. 18d ustawy o CIT (Pytanie 1) – jest prawidłowe;
  2. działalność dotycząca Projektów IT realizowanych przez Wnioskodawcę spełnia definicję działalności badawczo - rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r., w związku z czym Wnioskodawca ma prawo skorzystać z ulgi określonej w art. 18d ustawy o CIT (Pytanie 2) – jest prawidłowe;
  3. Wnioskodawca może ująć w kosztach kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt l i la ustawy o CIT wydatki poniesione na:
    1. należności z tytułu umów o pracę (stosunku pracy) Ekspertów IT (w tym koszty premii, bonusów i nagród, pakietów medycznych, karnetów sportowych, koszty szkoleń, diet i należności za czas podróży oraz ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków) wraz ze sfinansowanymi przez Wnioskodawcę składkami z ww. tytułów określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy danego Eksperta IT zatrudnionego na umowę o pracę w danym miesiącu, oraz
    • należności z tytułu umów zlecenia oraz umów o dzieło Ekspertów IT (w tym koszty premii, bonusów i nagród, pakietów medycznych, karnetów sportowych, koszty szkoleń, diet i należności za czas podróży oraz ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków) wraz ze sfinansowanymi przez Wnioskodawcę składkami z ww. tytułów określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi przez danego Eksperta IT na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu (Pytanie 3) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lipca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy działalność dotycząca Projektów IT realizowana przez Wnioskodawcę spełnia definicje działalności badawczo-rozwojowej oraz ustalenia, czy do kosztów kwalifikowanych Wnioskodawca może zaliczyć wydatki poniesione na należności z tytułu umów o pracę oraz umów zlecenia i dzieło.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Sp. z o.o. [dalej: Wnioskodawca, Spółka lub X.] jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o CIT. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy kompleksowe usługi IT. Tworzy rozwiązania m.in. dla banków, firm ubezpieczeniowych i telekomunikacyjnych oraz branży lotniczej. Dostarcza klientom technologie w obszarach takich jak:..., interfejsy użytkownika tj..., aplikacje mobilne. Specjalizuje się m.in. w tworzeniu systemów portalowych, systemów sprzedażowych, hurtowni danych, rozwiązań i migracji systemów opartych o platformę… i automatyzację testów, a także technologii związanych z B..., Internet... [dalej: I...], M... i A... (sztuczna inteligencja).

X. realizuje zadania związane z pracami koncepcyjnymi, analizą, projektowaniem, realizacją, testowaniem, demonstracją, wdrożeniem i obsługą technologii IT oferowanych klientom. W ramach działalności dotyczącej tworzenia specjalistycznego oprogramowania, systemów i aplikacji Wnioskodawca podejmuje działania mające na celu wytworzenie nowych technologii, usług i produktów IT poprzez opracowywanie i wdrażanie projektów koncepcyjnych i nowatorskich rozwiązań przy pomocy zatrudnionych w Spółce na podstawie umów o pracę, umów zlecenia lub umów o dzieło ekspertów IT [dalej: Eksperci IT].

Technologie proponowane przez Wnioskodawcę w ramach opisanych w dalszej części wniosku projektów IT stanowią autorskie rozwiązania nieudostępniane wcześniej na rynku. Klienci X. otrzymują zindywidualizowany produkt, proces, usługę czy technologię cechującą się nowoczesnością, innowacyjnością i niepowtarzalnością, W trakcie realizacji przedstawionych projektów X. nie pracuje bowiem na istniejących schematach, lecz wykorzystuje dostępną wiedzę i umiejętności tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów lub części produktów IT.

Prace X. nad projektami polegają na utworzeniu nowego produktu, usługi, technologii lub istotnej ich modyfikacji poprzez dodanie nowych funkcjonalności, mających kluczowe znaczenie dla klienta, a realizacja prac odbywa się zgodnie z harmonogramem i przyjętym uprzednio budżetem.

X. wykonuje również projekty polegające na udoskonaleniu i istotnej zmianie świadczonej już usługi lub oferowanego produktu IT poprzez wprowadzenie nowych funkcjonalności, stanowiących wartość dodaną dla konkretnego klienta. Wnioskodawca wykonuje szereg zadań o charakterze twórczym, dotyczącym m.in. opracowania właściwych algorytmów, operacji logicznych oraz analiz.

Wszelkie projekty prowadzone przez X. posiadają jasno sprecyzowany plan, są podzielone na etapy (analiza, projekt, demonstracja, testy, walidacja, wdrożenie). Projekty mają jasno określony harmonogram działań i do każdego z projektów są przypisane odpowiednie zasoby osobowe.


W 2018 r. oraz w 2019 r., Wnioskodawca realizował i będzie kontynuował prace nad opisanymi poniżej projektami [łącznie: Projekty IT].


  1. A...

A... [dalej: A...] to system zapobiegający praniu brudnych pieniędzy i wykrywaniu nadużyć zewnętrznych i wewnętrznych (kredytowych, transakcyjnych, sieciowych). System ten jest przez Wnioskodawcę rozbudowywany na bazie stworzonego wcześniej rozwiązania C... [dalej: C...]. System ma dokonywać weryfikacji napływających wniosków i transakcji w czasie rzeczywistym oraz podejmować stosowne decyzje, a jeśli zajdzie taka potrzeba - stworzyć ma alert zawierający wszystkie informacje niezbędne analitykowi do sprawnej analizy i przyjęcia decyzji systemu. Istotnym jest, że system ma budowę modularną, co z kolei pozwala na wdrażanie wybranych jego części w różnych przedziałach czasu i w zależności od zapotrzebowania potencjalnych klientów. Ponadto, A... ma stanowić dla X. produkt doświadczalny, w którym Wnioskodawca wdraża nowe technologie, zanim zostaną one wdrożone w innym produkcie oferowanym przez grupę X., tj. Y..., czyli platformie Y..., która służy do wykrywania nietypowych, nieprzewidzianych i podejrzanych działań klientów instytucji finansowych. Kompleksowo wspiera przeciwdziałanie: praniu pieniędzy, nadużyciom, ryzyku kredytowemu i operacyjnemu, podnosi bezpieczeństwo transakcji internetowych i równocześnie wspiera spełnienie wymogów regulacyjnych. Gdy takie działanie zostanie wykryte, Y... automatycznie powiadamia osoby odpowiedzialne, zgodnie z procesem zdefiniowanym przy pomocy mechanizmów workflow (jako sposobu przepływu dokumentów i informacji pomiędzy pracownikami wykonującymi pewien zalgorytmizowany zespół czynności) i case management (zarządzaniem złożonym procesem w sytuacji kryzysowej). Platforma Y... posiada następujące funkcjonalności:

  1. automatyczne wykrywanie i przerywanie podejrzanych transakcji (np. SWIFT, SEPA, SIC itp.) i powiadamianie w czasie rzeczywistym;
  2. analiza wszelkich rodzajów ryzyka związanego z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy w czasie rzeczywistym w oparciu o modele ryzyka dla danego klienta (umożliwia różne poziomy analizy, np. oddziałów, jednostek i kierowników ds. Klienta);
  3. monitorowanie płatności i transakcji.

Rozbudowa przez Wnioskodawcę A... polega na wykonywaniu prac o charakterze rozwojowym nad własnym produktem informatycznym poprzez budowę funkcjonalności z myślą o ich wdrażaniu u klientów. Prace badawcze polegają w niniejszym projekcie na poszukiwaniu nowych technologii np. poprzez:

  • decyzję o wyborze nowego narzędzia do indeksowania pełno-tekstowego,
  • decyzję o sposobie implementacji narzędzia do migracji danych, tzw. Proof of Concept, tj. wykazanie słuszności pomysłów dla wszystkich większych funkcjonalności, aby sprawdzić poprawność tych założeń,
  • decyzję o wyborze narzędzi do migracji danych, w przypadku zastępowania starych modułów ich odpowiednikami stworzonymi w nowych technologiach oraz stworzenie projektów makiet ekranów.


Do przykładowych prac badawczych realizowanych przez Wnioskodawcę w ramach projektu A... w 2018 r. należy rozpoczęcie w lipcu 2018 r. prac nad implementacją z nowym Angularem, tj. otwartą platformą do tworzenia SPA (ang. Single-page Application), w miejsce AngularJS będącego nowym elementem rozwiązania produktowego. Od lipca do października 2018 r. Wnioskodawca wykonywał prace nad indeksowaniem danych T... oraz D... na potrzeby weryfikacji PEP (ang. Politically Exposed Person - zgodnie z definicją z ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. 2019.1115 z późn. zm.)— osoby fizyczne zajmujące znaczące stanowiska lub pełniące znaczące funkcje publiczne) dla klienta z branży finansowej. Skoordynowanie tego mechanizmu z Silnikiem Decyzyjnym A... oraz z Alerterem stanowiło istotne ulepszenie opisywanego systemu. W listopadzie i grudniu Wnioskodawca dodał do A... funkcję uwierzytelniania danych w oparciu o M. (część oprogramowania firmy M., instalowana na systemie operacyjnym Windows Server, umożliwiająca jednorazowe logowanie (SSO) do niezależnych aplikacji, w czasie trwania jednej sesji) wymagane przez kolejnego klienta z sektora bankowego.

Na przełomie 2018 i 2019 r. X. przeprowadziła Proof of Concept dla masowej analizy obecności klientów na listach sankcyjnych i PEP poprzez wprowadzenie odpowiednich mechanizmów w A.... W wyniku tego X. zweryfikowała, że posługując się mechanizmami kolejkowymi, Apache SOLR (serwerem wyszukiwania pełnotekstowego) oraz klastrowaniem (powielaniem jednostek współpracujących w zintegrowanym środowisku) system A... jest w stanie przetwarzać ok. 400 klientów na sekundę na pojedynczej maszynie o określonej mocy, z prawie liniowym skalowaniem (możliwością powiększania systemu w warunkach stale zwiększającej się objętości przetwarzanych danych). Ponadto, Wnioskodawca rozbudował możliwości jednorazowego zalogowania się do usługi sieciowej i uzyskania dostępu do wszystkich autoryzowanych zasobów zgodnych z daną usługą o NTLM (ang. NT LAN Manager), czyli kryptograficzny protokół sieciowy opracowany przez firmę M.. W styczniu 2019 r. X. przeprowadziła analizę możliwości przyspieszenia renderowania list (przedstawienia informacji zawartych w dokumencie elektronicznym w formie najbardziej właściwej dla danego środowiska) w oferowanym w ramach A... Alerterze przez hybrydę Angular-AngularJS, aby nie była konieczna migracja całego modułu. Dodatkowo, Wnioskodawca będzie kontynuował w 2019 r. prace nad modułem raportowym dla A... integrującym dwa silniki raportowe — i-net Clear Reports i Jasper Reports.

Natomiast prace projektowe podejmowane przez X. nad nowymi funkcjonalnościami systemu A... polegają na implementacji, stworzeniu dokumentacji użytkownika i administratora, testach automatycznych znacząco przyspieszających weryfikację kodu źródłowego oraz testach funkcjonalnych i zarządzaniu projektem A...

Z uwagi na fakt, że projekt A... realizowany jest z zastosowaniem zwinnej metodyki wytwórczej Serum, dającej możliwość rozwiązywania złożonych problemów, adaptacji A... do wymagań potencjalnego klienta, wdrażania podprocesów i złożonego rozwoju systemu ze względu na iteracyjny (przyrostowy) proces kontroli projektu, do projektu zaangażowano Ekspertów IT na następujących stanowiskach:

  • szef R&D — odpowiedzialny za proces planowania prac nad systemem A..., ale też koordynację prac z pozostałymi realizowanymi przez X. projektami o charakterze badawczo-rozwojowym, nadzoruje przeprowadzenie odpowiednich badań w ramach projektów, w tym A...;
  • kierownik projektu — odpowiedzialny za realizację projektu związanego z systemem A..., kontroluje budżet i harmonogram współpracuje z kierownikiem R&D w opracowywaniu planów rozwoju produktu;
  • serum master — doskonali procesy, rozwiązuje problemy programistyczne oraz optymalizuje kod, tworzy i aktualizuje dokumentację projektową oraz świadczy usługi wsparcia i utrzymania systemów, pracuje nad sprawnością transparentnością i skuteczną komunikacją pomiędzy osobami zaangażowanymi w projekt, wdraża nowe wersje systemu;
  • architekt rozwiązań — odpowiedzialny za tworzenie architektury oraz metod integracji wdrażanych rozwiązań, projektowanie interfejsów pomiędzy systemami, dba o spełnienie wymagań eksploatacyjnych i bezpieczeństwa, bierze aktywny udział w opracowaniu analiz wykonalności i założeń realizacyjnych projektów, koordynuje pracę zespołów produkcyjnych;
  • analityk — bierze udział w rozwoju systemu A... od początku do końca, wspomaga zespół w analitycznej interpretacji wymagań i priorytetów, przeprowadza testy systemu;
  • zespół programistów - kilkunastoosobowy zespół projektujący i programujący system A..., tworzący dokumentację projektową, analizujący wydajność oraz optymalizujący bazy danych systemu;
  • zespół inżynierów systemowych — składający się z 2 osób zespół bierze udział w zaawansowanych technologicznie projektach oraz zajmuje się wsparciem systemów operacyjnych, tworzy i wspiera platformy integracyjne w ramach projektu;
  • zespół testerów — 4 osoby biorące udział w rozwoju systemu A..., kreujące nowe optymalne rozwiązania, wspierające proces zapewnienia jakości oraz tworzące wzorce i standardy w zakresie testów automatycznych;
  • zespół UX (user experience) designerów — osoby wspierające w zakresie projektowania interakcji i makiet systemu oraz badania i testowania rozwiązań z użytkownikami.


W tym miejscu należy wskazać, że niektóre z osób zaangażowano w ramach projektu A... jedynie na część etatu. Ponadto, zespół programistów charakteryzuje wysoka rotacja, co z kolei istotnie wpływa na całkowitą liczbę osób uczestniczących w projekcie oraz jego koszty finalne.

Celem nadrzędnym rozbudowy A... przez Wnioskodawcę w 2018 i 2019 r. jest unifikacja A... i Y... (będącego beneficjentem zmian technologicznych wprowadzanych pierwotnie w A...) poprzez włączanie nowych modułów do Y.... Dla X. kluczowym jest długoterminowy i systematyczny rozwój obydwu systemów.

  1. Y...

System Y... powstał jako platforma, służąca do wykrywania nietypowych, nieprzewidzianych i podejrzanych działań klientów instytucji finansowych. Kompleksowo wspiera przeciwdziałanie: praniu pieniędzy, nadużyciom, ryzyku kredytowemu i operacyjnemu, podnosi bezpieczeństwo transakcji internetowych i równocześnie wspiera spełnienie wymogów regulacyjnych. Gdy takie działanie zostanie wykryte, Y... automatycznie powiadamia osoby odpowiedzialne, zgodnie z procesem zdefiniowanym przy pomocy mechanizmów workflow (jako sposobu przepływu dokumentów i informacji pomiędzy pracownikami wykonującymi pewien zalgorytmizowany zespół czynności) i case management (zarządzaniem złożonym procesem w sytuacji kryzysowej). Platforma Y... posiada następujące funkcjonalności:

  1. automatyczne wykrywanie i przerywanie podejrzanych transakcji (np. SWIFT, SEPA, SIC itp.) i powiadamianie w czasie rzeczywistym;
  2. analiza wszelkich rodzajów ryzyka związanego z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy w czasie rzeczywistym w oparciu o modele ryzyka dla danego klienta (umożliwia różne poziomy analizy, np. oddziałów, jednostek i kierowników ds. Klienta);
  3. monitorowanie płatności i transakcji.

Rozbudowa przez Wnioskodawcę Y... polega na wykonywaniu prac o charakterze rozwojowym nad własnym produktem informatycznym poprzez budowę funkcjonalności z myślą o ich wdrażaniu u klientów. Prace badawcze polegają w niniejszym projekcie na poszukiwaniu nowych technologii i weryfikacji możliwości ich zastosowania w produkcie m.in poprzez:

  • decyzję o wyborze narzędzi do budowy modułu raportowego uruchamianego jako osobna usługa
  • decyzję o modularyzacji aplikacji, powodującą, że stanie się lżejsza i łatwiejsza w instalacji i obsłudze
  • decyzję o integracji platformy Y... z systemem A... i ujednoliceniu interfejsu użytkownika
  • decyzję o wyborze narzędzi do migracji danych, w przypadku zastępowania starych modułów ich odpowiednikami stworzonymi w nowych technologiach oraz stworzenie projektów makiet ekranów.


Do przykładowych prac badawczych realizowanych przez Wnioskodawcę w ramach projektu Y... w 2018 r. należy:

  • przystosowanie platformy Y... do pracy w oparciu o nowy serwer aplikacyjny W... (J...);
  • rozpoczęcie w 2018 r. prac nad implementacją interfejsu użytkowania w oparciu o nowy Angular, tj. otwartą platformę do tworzenia SPA (ang. Single-page Application), w miejsce dotychczasowego klasycznego interfejsu użytkownika. Umożliwiło to wizualną unifikację platformy Y... oraz pozostałych modułów systemu A...;
  • możliwość wspólnego z A... uwierzytelniania użytkowników w oparciu o M. (część oprogramowania firmy M., instalowana na systemie operacyjnym Windows Server, umożliwiająca jednorazowe logowanie (SSO) do niezależnych aplikacji, w czasie trwania jednej sesji).


Z uwagi na fakt, że projekt Y... realizowany jest z zastosowaniem metodyki wytwórczej Serum, dającej możliwość rozwiązywania złożonych problemów, adaptacji do wymagań potencjalnego klienta, wdrażania podprocesów i złożonego rozwoju systemu ze względu na iteracyjny (przyrostowy) proces kontroli projektu, do projektu zaangażowano Ekspertów IT na następujących stanowiskach:

  • szef R&D - odpowiedzialny za proces planowania prac nad platformą Y... i jej dalszą unifikację w ramach systemu AFII, a także za koordynację prac z pozostałymi realizowanymi przez X. projektami o charakterze badawczo-rozwojowym, nadzoruje przeprowadzenie odpowiednich badań w ramach projektów, w tym Y...;
  • kierownik projektu - odpowiedzialny za realizację projektu rozwoju platformy Y..., kontroluje budżet i harmonogram współpracuje z kierownikiem R&D w opracowywaniu planów rozwoju produktu,
  • serum master — doskonali procesy, rozwiązuje problemy programistyczne oraz optymalizuje kod, tworzy i aktualizuje dokumentację projektową oraz świadczy usługi wsparcia i utrzymania systemów, pracuje nad sprawnością transparentnością i skuteczną komunikacją pomiędzy osobami zaangażowanymi w projekt, wdraża nowe wersje systemu;
  • architekt rozwiązań — odpowiedzialny za tworzenie architektury oraz metod integracji wdrażanych rozwiązali, projektowanie interfejsów pomiędzy systemami, dba o spełnienie wymagań eksploatacyjnych i bezpieczeństwa, bierze aktywny udział w opracowaniu analiz wykonalności i założeń realizacyjnych projektów, koordynuje pracę zespołów produkcyjnych;
  • analityk — bierze udział w rozwoju platformy Y..., wspomaga zespół w analitycznej interpretacji wymagań i priorytetów, przeprowadza testy systemu;
  • zespół programistów - kilkunastoosobowy zespół projektujący i programujący platformę Y..., tworzący dokumentację projektową, analizujący wydajność oraz optymalizujący bazy danych systemu;
  • zespół inżynierów systemowych — to liczący do 2 osób zespół, który bierze udział w zaawansowanych technologicznie projektach oraz zajmuje się wsparciem systemów operacyjnych, tworzy i wspiera platformy integracyjne w ramach projektu i wspiera automatyzację procesu wytwórczego oraz deploymentu systemu w oparciu o najnowsze dostępne narzędzia.
  • zespół testerów — kilkuosobowy zespół osób wspierających proces zapewnienia jakości oraz tworzących wzorce i standardy w zakresie testów automatycznych. Bierze udział w rozwoju platformy Y....
  • zespół UX (f/ser experience) designerów — to osoby wspierające zespół projektowy w zakresie projektowania interakcji i makiet systemu oraz badania i testowania rozwiązań z użytkownikami.

Część osób zaangażowano w ramach projektu Y... jedynie na część etatu, bądź na określony czas. W celu lepszej unifikacji systemów oraz wykorzystania umiejętności członków zespołu dokonano celowej rotacji członków zespołu między projektami Y... i A.... Ponadto, zespół programistów charakteryzuje wysoka rotacja, co z kolei istotnie wpływa na całkowitą liczbę osób uczestniczących w projekcie oraz jego koszty finalne.

Celem nadrzędnym rozbudowy Y... przez Wnioskodawcę w 2018 i 2019 r. jest unifikacja platformy Y... z pozostałymi modułami systemu A.... Poprzez włączanie nowych modułów do Y.... Dla X. kluczowym jest długoterminowy i systematyczny rozwój obydwu systemów.

  1. C...

C... [dalej: C.] jest wiodącą, niezależną, otwartą i rozszerzalną platformą do zarządzania urządzeniami i aplikacjami I... (Internet Rzeczy — koncepcja bazująca na idei łączności między urządzeniami M2M — Machine to Machine, zakładająca możliwość komunikacji, gromadzenia i przetwarzania danych oraz ich wymiany przez te urządzenia za pomocą sieci komputerowej, bez udziału człowieka, za pośrednictwem internetu lub dedykowanej sieci). C. jest własnością O. A.G. Wnioskodawca jest odpowiedzialny za wykonanie wszystkich etapów wytwarzania oprogramowania, począwszy od zbierania wymagań od klienta, ich analizy, poprzez przygotowywanie specyfikacji rozwiązania i opisu kroków testowych. Czynności X. sprowadzają się również do przeprowadzenia Proof of Concept (studium wykonalności) projektu, a gdy wymagania są zaakceptowane, zespół Wnioskodawcy zaangażowany jest w projekt planuje sposób realizacji funkcjonalności, którą dzieli na małe zadania, opisuje, a następnie członkowie zespołu przystępują do ich implementacji. Częścią implementacji są też testy automatyczne, które służą podniesieniu jakości wytworzonego oprogramowania, a także dobre praktyki znane z tzw. programowania ekstremalnego — metodyki programowania mającej na celu wydajne tworzenie małych i średnich projektów wysokiego ryzyka — jak praca w parach czy wspólne przeglądanie kodu. Gdy funkcjonalność jest skończona zespół przekazuje ją do testów jakościowych. Na tym etapie obowiązkiem Wnioskodawcy jest sprawdzenie wszystkich możliwych ścieżek do wykonania przez użytkownika i potwierdzenie prawidłowości działania funkcjonalności. Po przejściu testów funkcjonalności X. przygotowuje paczkę danych zawierającą gotowy komponent (np. moduł aplikacji, biblI...ekę zewnętrzną, wydzieloną część aplikacji) do zainstalowania na systemach testowych i produkcyjnych.

Podobnie jak w przypadku A..., prace nad C. są przez Wnioskodawcę przeprowadzane w metodyce Serum. Do projektu X. zaangażowała następujących Ekspertów IT:

  • 5 niezależnych zespołów developerskich — programiści front-end i back-end wykonujący prace w zakresie projektowania architektury platformy, analizy wymagań biznesowych i technicznych, tworzący dokumentację projektową, analizujący wydajność oraz optymalizujący bazy danych systemu, również rozwiązujący zgłaszane problemy;
  • 5 inżynierów DevOps będących głównymi wykonawcami posiadającymi kompetencje DevOps — z pogranicza działów wytwarzania oprogramowania (Dev) i zarządzania systemami (Ops) — których zadaniem jest instalacja artefaktu na serwerze, zarządzanie serwerami, ale też konfiguracja tych serwerów. W ramach projektu, inżynierowie DevOps rozwijają również funkcjonalności, gdzie głównym zadaniem jest usprawnienie procesów instalacji, automatyzacja bądź rozwiązywanie problemów z wydajnością;
  • zespoły zapewnienia jakości oraz zarządzania projektem (Scrum Mastering) — osoby odpowiedzialne za prawidłową realizację projektu i zapewnienie wysokiej jakości całego procesu wytwórczego platformy C.; pomagają zrozumieć podejście empiryczne w procesie wytwarzania produktu, wspierają zespoły developerskie w prawidłowym poruszaniu się w metodyce Serum;
  • zespół testerów — kilkuosobowy zespół biorący udział w rozwoju C., wdrażający nowe rozwiązania optymalizujące dla systemu, zapewniający jakość oraz tworzący wzorce i standardy w zakresie testów automatycznych;
  • zespół Ul (user interface) designer’ow — osoby projektujące wizualną część projektu, dostosowujące ją do oczekiwań użytkowników, programujące nowe rozwiązania w zakresie komunikacji interfejsu systemu z użytkownikiem w oparciu o nowe oraz prowadzone doświadczenia w tym zakresie.


C. zapewnia bezpieczeństwo na poziomie operatora, jest w pełni przemianowalna (tj. możliwe jest przypisanie wcześniej zdefiniowanemu obiektowi występującemu w kodzie źródłowym nowej, dodatkowej nazwy, np. identyfikatora, co pozwala na skrócenie odwołań do pól zawartych w złożonych strukturach danych, takich jak struktury, rekordy, unie, klasy itd., w przypadku zbyt rozbudowanych selekcji) i może być podstawą usług I... oraz transformacji biznesowych napędzanych I... na całym świecie. Platforma jest osadzona w przemysłowych rozwiązaniach I... firm S. i D., wykorzystywanych przez takie podmI...y jak Deutsche Telecom i Telefonica. C. jest podstawą inteligentnych rozwiązań połączonych, przez co prace nad nią cechują się wysokim stopniem innowacyjności. Zadaniem Wnioskodawcy jest przede wszystkim wprowadzanie do platformy nowych funkcjonalności, które muszą zostać przez X. zdefiniowane, stworzone, przetestowane i wdrożone.

  1. N...

N... [dalej: N.] jest produktem IT wykorzystującym platformę C. oraz rozwój opartych na niej aplikacji odpowiedzialnych za monitorowanie dostępności turbin wiatrowych i ich zdalną kontrolę. Prace X. nad N. opierają się na transformacji cyfrowej polegającej na kompleksowym procesie reorganizacji pracy przy wykorzystaniu technologii cyfrowych. W ramach projektu N., Wnioskodawca odpowiada za osadzenie całego rozwiązania O.’owego na infrastrukturze sprzętowej dostarczonej przez podmI... zewnętrzny — partnera technologicznego Plus Server.

Celem prac X. nad N. jest poprawa działania centrum kontroli farm wiatrowych, których operatorzy monitorują stan turbin. Zadaniem Wnioskodawcy jest stworzenie systemu aktualizacji i monitoringu stanu turbin poprzez analizę danych. System ten ma za zadanie prewencję i minimalizację ryzyka niezauważonej awarii. X. odpowiada za rozwój aplikacji monitorujących i kontrolujących pracę turbin wiatrowych oraz integrację N. z C. odpowiedzialną za zbieranie i przetwarzanie danych oraz stworzenie systemu alarmującego operatorów w razie usterki lub nieprawidłowości funkcjonowania turbin wiatrowych.

Prace Wnioskodawcy skupiają się na poprawie działania N. poprzez wytworzenie i wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań redukujących błędy operacyjne występujące w N.. Aby zapewnić stabilność, niezawodność i efektywność N., Wnioskodawca analizuje problemy techniczne i projektuje rozwiązania wykluczające potencjalne błędy, zwiększając jednocześnie wydajność N., zwłaszcza przy wysokiej częstotliwości przesyłu dużych ilości danych.

Ścisłe wymagania dotyczące szybkości dostępu do danych, łatwości dostępu i manipulacji danymi, natychmiastowego przełączania kontekstu wyświetlanych informacji (przeglądania informacji z różnych punktów widzenia), ale też wymogi co do łatwości obsługi przez wielu użytkowników sprawiają, że X. dokonuje w ramach projektu szeregu czynności o charakterze badawczo-rozwojowym, ukierunkowanych na nowatorskie rozwiązania. Jednocześnie działalność Wnioskodawcy obarczona jest brakiem pewności co do wyniku końcowego prac wykonywanych na rzecz N.

W niniejszym projekcie X. angażuje m.in. Ekspertów IT o następujących zakresach obowiązków:

  • Szef R&D — odpowiedzialny za proces planowania prac nad projektem, ale też koordynację prac z pozostałymi realizowanymi przez X. projektami o charakterze badawczo-rozwojowym, odpowiada za integrację efektów pracy wszystkich zespołów, koordynację postępów, nadzoruje przeprowadzanie odpowiednich badań oraz wyznacza nowe kierunki w zależności od efektów przeprowadzonych prac badawczych;
  • serum master / team leader / kierownik techniczny - doskonali procesy, rozwiązuje problemy programistyczne oraz optymalizuje kod, tworzy i aktualizuje dokumentację projektową oraz świadczy usługi wsparcia i utrzymania systemów, pracuje nad transparentnością i skuteczną komunikacją między osobami zaangażowanymi w projekt, wdraża nowe wersje systemu;
  • architekt rozwiązań / analityk biznesowy - odpowiedzialny za tworzenie architektury oraz metod integracji wdrażanych rozwiązań, projektowanie interfejsów pomiędzy systemami, dba o spełnienie wymagań eksploatacyjnych i bezpieczeństwa, bierze aktywny udział w opracowaniu analiz wykonalności i założeń realizacyjnych projektów, koordynuje pracę zespołów produkcyjnych;
  • zespół programistów front-end i back-end - kilkunastoosobowy zespól projektując) i programujący produkt IT, tworzący dokumentację projektową, analizujący wydajność platformy oraz optymalizujący kod systemu;
  • 2 inżynierów DevOps odpowiedzialnych za rozwój funkcjonalności poprzez usprawnienie procesów, automatyzację, zwiększenie wydajności N., którzy zajmują się wsparciem systemów operacyjnych, tworzą i wspierają platformy integracyjne w ramach projektu;
  • zespół testerów (stream QA) — 4 osoby biorące udział w rozwoju systemu, kreujące nowe optymalne rozwiązania, wspierające proces zapewnienia jakości oraz tworzące wzorce i standardy w zakresie testów automatycznych;
  • zespół UX/UI (user experience / user interface) designerów — osoby odpowiedzialne za projektowanie interakcji i makiet systemu, interfejsu systemów oraz badania i testowania rozwiązań z użytkownikami;
  • 2 inżynierów jakości odpowiedzialnych za zapewnienie jakości w ramach całego procesu wytwórczego N.

  1. T...

T... to projekt Wnioskodawcy realizowany na rzecz T... tłumaczona jest jako łańcuch bloków służący do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach i zdarzeniach zawartych w internecie (np. użycie technologii do rozliczania płatności przez urządzenie podłączone do internetu).


W trakcie realizacji założeń klienta Wnioskodawca posługuje się wieloma innowacyjnymi technologiami, w tym… czy Q.. Innowacyjność projektu T... przejawia się przede wszystkim próbami wykorzystania i zastosowania technologii B... w produktach IT oferowanym klientom X.. Największym wyzwaniem, z jakim mierzy się zespół Wnioskodawcy, jest stworzenie rozwiązań informatycznych o charakterze biznesowym takich jak... - wykorzystujących techniki kryptograficzne oparte o technologię B... w sieciach rozproszonych — pozwalających użytkownikom skupić się na wartości biznesowej i scenariuszach procesów biznesowych obsługując aspekty technologiczne w sposób kompleksowy. Jednym z elementów aktywności Wnioskodawcy w ramach prac o charakterze badawczym w ramach projektu T... jest uczestnictwo zespołów Wnioskodawcy w organizowanym w Berlinie maratonie programowania pracując nad rozwiązaniem problemu złożoności konfiguracji sieci B... oraz integracją różnych technologii B... obsługujących szerokie spektrum DLT i wdrożeń.

W ramach projektu X. badało następujące technologie:...


W skład zespołu Ekspertów IT Wnioskodawcy zaangażowanych w realizację omawianego projektu IT wchodzili:

  • Szef R&D - odpowiedzialny za proces planowania prac nad projektem, ale też koordynację prac z pozostałymi realizowanymi przez X. projektami o charakterze badawczo-rozwojowym, odpowiadał za integrację efektów pracy wszystkich zespołów, koordynację postępów, nadzoruje przeprowadzanie odpowiednich badań oraz wyznaczał nowe kierunki w zależności od efektów przeprowadzonych prac badawczych;
  • serum master — pomagał zrozumieć podejście empiryczne w procesie wytwarzania produktu, wspierał zespoły developerskie w prawidłowym poruszaniu się w metodyce Serum, wspierał samoorganizację zespołu;
  • architekt rozwiązań — odpowiedzialny za tworzenie architektury systemu, dostosowanie jej do wymagań oraz do nowych technologii użytych i implementowanych przy starcie projektu jak również, podczas developmentu, za przygotowanie planu skalowania systemu w zależności od wymagań klienta;
  • analityk / researcher — poszukiwał informacji o konkretnych technologiach i możliwościach i implementacji, wspierał zespół w rozwiązywaniu problemów technicznych, tworzył dokumentację projektową, zajmował się wsparciem systemów operacyjnych;
  • zespół programistów - w różnych okresach od kilku do kilkunastu osób - zespół projektujący i programujący system, prowadzący badania nad nowym algorytmem oraz budujący prototypy, jak również środowiska badawcze dla projektu, tworzący dokumentację projektową, analizujący wydajność oraz optymalizujący bazy danych systemu, integrujący technologie różnych dostawców, udzielający się na wydarzeniach branżowych i konferencjach w celu rozszerzenia wiedzy o technologii B...;
  • zespół testerów — 2 osoby biorące udział w rozwoju systemu, sprawdzające i optymalizujące nowe rozwiązania, zapewniający jakość wdrażanych rozwiązań oraz standardy w zakresie testów automatycznych;
  • zespół UX/UI (user experience / user interface) designerów - zespół dwóch osób projektujący i wspierający w projektowaniu rozwiązań mających wpływ na interakcję użytkownika z systemem, przygotowujący makiety systemu i testujący rozwiązania z użytkownikami końcowymi.


  1. TLABS Smart City

W ramach projektu S..., X. współpracuje z Deutsche Telekom. W projekcie prowadzone są badania oraz testy różnych przypadków prowadzonych na stworzonych modelach oraz prototypach systemów opartych o technologie pozwalającą uczynić miasta bardziej przyjaznymi dla środowiska i bardziej wydajnymi. Działania wykonawcy obejmują budowę i rozwój modeli przypadków. Modele między innymi zakładają zwiększenie wykorzystania i integracji różnych systemów transportu elektrycznego, inteligentnego oświetlania ulic, automatycznego zarządzania zużyciem wody w obszarze miejskim czy monitorowanie poziomu i jakości powietrza w mieście.

W ramach projektu S..., X. projektuje i wdraża do prototypu architekturę rozwiązania wykorzystanego na potrzeby projektu klienckiego (dla miasta Hamburg) oraz na potrzeby prezentacji na konferencjach, podczas wydarzeń programistycznych (hackatoonów) z potencjalnymi klientami Wnioskodawcy.

Wytworzony prototyp ma za zadanie pokazać możliwości integracji różnych systemów inteligentnego miasta jak również po implementacji przypadków testowych podczas prowadzonych badań pokazać ograniczenia oraz możliwe do wystąpienia problemy podczas skalowania rozwiązania do tkanki miejskiej.


W założeniu klienta (Deutsche Telekom) pełne rozwiązanie powinno doprowadzić do powstania cyfrowego układu nerwowego miasta zintegrowanego w jednym centrum zarządzania a docelowo zarządzające się automatycznie.


Udział w projekcie wymaga od zespołu developerskiego pracy koncepcyjnej, odpowiedniego, kompleksowego doboru technologii w celach integracji i zarządzania infrastrukturą, jak również nawiązania aktywnej współpracy z szeroką siecią partnerów, dostawców urządzeń inteligentnych dla miast, jak również samych użytkowników (władz miast) inteligentnych rozwiązań. Prace wykonywane przez X. mają na celu wprowadzenie do przestrzeni publicznej nowych technologii cyfrowych (I..., B..., BigData, A...) zwiększających wydajność procesów wykonywanych przy administrowaniu miastami oraz poprawę jakości życia i środowiska.

Na obecnym etapie dostawcy istniejących rozwiązań tworzą oddzielne systemy, bez części wspólnej. W ramach niniejszego projektu, X. pracuje nad integracją tych systemów albo na bazie już istniejących, stworzeniem nowych, lepszych, bardziej wydajnych systemów mogących integrować się z innymi systemami.

Uczestnicząc w projekcie… , zespół z X. pracuje na środowisku specjalnie przygotowanym w którym możliwa jest integracja różnych systemów co pozwala opracowywać prototypy wykorzystując innowacje z różnych dziedzin nauki jak np. osiągnięć w zakresie nauczania maszynowego, (machin leaming) sztucznej inteligencji czy technologii B... oraz z zakresu monitorowania jakości powietrza, natężenia hałasu, zużycia wody czy sterowania oświetleniem ulic.


W ramach projektu podział pracy przedstawiony jest poniżej:

  • Zespół developerski — to kilku osobowy zespół projektujący i programujący system S..., tworzący dokumentację projektową, badający możliwości skalowania badanego systemu, oraz proponujący zmiany w obecnym prototypie lub tworzenie nowego.
  • Zespół testerski — w różnych okresach zespół do kilku osób, obecnie jedna osoba. Zadaniem tej komórki jest rozwój istniejącego modelu i prototypu poprzez wymyślanie wspólnie z klientem i testowanie przypadków użycia systemu, wdrażanie nowe rozwiązania optymalizujące system, zapewnienie wysokiej jakości kodu napisanego przez developerów poprzez jego testowanie, oraz tworzenie i wdrażanie standardów i wzorca testów automatycznych.
  • Inżynier DevOps — osoba odpowiedzialna za utrzymanie systemów operacyjnych w stanie gotowości, proponująca nowe rozwiązania mające na celu optymalizację wykorzystywanych zasobów oraz zwiększających stabilność systemu.


  1. E...

E... [dalej: E..] to system monitorowania stanu silników do samolotów cywilnych zapewniający wczesne ostrzeganie o możliwych zdarzeniach i usterkach poprzez ciągłe, zdalne zbieranie danych z silników, umożliwiające wczesną reakcję i lepsze zaplanowanie konserwacji silników odrzutowych stosowanych w samolotach cywilnych.

Innowacyjność i przełomowość projektu polega na tym, iż całość systemu rozwijana i operowana jest przez Wnioskodawcę w tzw. chmurze Z... (będącej produktem M.). E.. jest systemem mocno rozproszonym i składa się z ponad 20 modułów i podsystemów. Dzięki zastosowaniu chmury Z... oraz rozproszeniu, system jest skalowalny i może przetwarzać olbrzymią liczbę transakcji. Zastosowanie systemu E.. umożliwia klientom Wnioskodawcy wielomilionowe oszczędności w kosztach utrzymania floty samolotów poprzez optymalizację planowanych, a także nieplanowanych przeglądów odrzutowych silników lotniczych.

E.. jako odznaczająca się stałą możliwością powiększania platforma przetwarzania danych w chmurze (BigData), zbudowana na potrzeby monitorowania stanu silników, będzie służyć dalszym rozwiązaniom I... stosowanym przez klientów, co stanowi o nowatorskim i ukierunkowanym na nowe odkrycia charakterze prac wykonanych przez X.. Ponadto, poprzez analityki biznesowe (ang. Business Intelligence) E.. prezentuje dane kadrze decyzyjnej klienta. W projektowanym i budowanym przez X. systemie E.. zawarto również Machine Leaming — systemu „samouczącego się” na bazie historycznych analityk danych.

Łącznie dla potrzeb projektu Wnioskodawca zaangażował 77 Ekspertów IT prowadzących następujące prace:

  1. architektoniczno — planistyczne,
  2. developersko - programistyczne,
  3. testowe,
  4. integracyjne, oraz
  5. środowiskowe (budowa chmury Z...), na stanowiskach:
    • product owner — odpowiedzialny za proces planowania prac badawczych nad systemem E.. z klientem; osoba o profilu Analityka, która jest odpowiedzialna za ustalenie kształtu prac projektu/produktu i wymagań biznesowych - ze strony Klienta i zdefiniowania wymagań do prac informatycznych po stronie dostawcy;
    • serum master — osoby, które doskonalą procesy, tworzą i aktualizują dokumentację projektową oraz świadczą usługi wsparcia i utrzymania systemów, pracują nad sprawnością, transparentnością i skutecznością komunikacji pomiędzy osobami zaangażowanymi w projekt, wdrażają nowe wersje systemu;
    • architekt rozwiązań — odpowiedzialny za tworzenie architektury oraz metod integracji wdrażanych rozwiązań, projektowanie interfejsów pomiędzy systemami, dba o spełnienie wymagań eksploatacyjnych i bezpieczeństwa, bierze aktywny udział w opracowaniu analiz wykonalności i założeń realizacyjnych projektów, koordynuje pracę zespołów produkcyjnych;
    • zespół programistów — kilkunastoosobowy zespół projektujący i programujący system E.., tworzący dokumentację projektową, analizujący wydajność oraz optymalizujący bazy danych systemu;
    • zespół inżynierów systemowych — zespół zajmuje się wdrożeniem oraz wsparciem systemów operacyjnych, tworzy i wspiera platformy integracyjne w ramach projektu;
    • zespół testerów - osoby biorące udział w rozwoju systemu E.., kreujące nowe optymalne rozwiązania, wspierające proces zapewnienia jakości oraz tworzące wzorce i standardy w zakresie testów automatycznych;
    • zespół UX (user experience) designerów — osoby wspierające w zakresie projektowania interakcji i makiet systemu oraz badania i testowania rozwiązań z użytkownikami.


Poszczególne prace nad opisanymi wyżej Projektami IT wykonuje zespół wykwalifikowanych Ekspertów IT — programistów, inżynierów systemowych, testerów, deweloperów, analityków. Osoby te współpracują z X. na podstawie różnych form zatrudnienia (umowa o pracę, umowa zlecenia, umowa o dzieło).


W związku z wykonywaniem poszczególnych zadań przez Ekspertów IT, Wnioskodawca ponosi koszty wynagrodzeń zasadniczych, finansuje składki z tytułu należności pracowniczych określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. 2019.300 z późn. zm., dalej: ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych), a także ponosi inne koszty pracownicze oraz dodatkowe koszty osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło takie jak: koszty premii, bonusów i nagród, koszty szkoleń (tj. uczestnictwa w szkoleniach branżowych, mających na celu podnoszeniem kwalifikacji Ekspertów IT niezbędnych do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych), karnetów sportowych, opieki medycznej, diet i należności za czas podróży, również ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, stanowiące przychód pracowników Spółki lub odpowiednio osób współpracujących ze Spółką na podstawie umów zlecenie i umów o dzieło w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2018.1509 z późn. zm., dalej: ustawa o PIT).


Koszty te X. wyodrębnia w ewidencji rachunkowej i zalicza do kosztów uzyskania przychodu.


Powyższe koszty nie zostały Spółce zwrócone w jakiekolwiek formie ani nie zostały poniesione na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej.


Wnioskodawca wyłącza z zakresu przedmiotowego wniosku koszty składek z tytułu Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych opłacanych przez Spółkę jako płatnika składek.


Opisane wyżej świadczenia nie są również realizowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.


Wnioskodawca prowadzi ewidencję czasu pracy poszczególnych Ekspertów IT poświęconego na wykonywanie prac badawczo-rozwojowych, określającą ilość godzin i wskazującą ile w danym miesiącu dany ekspert IT poświęcił czasu na działalność badawczo-rozwojową w stosunku do całej świadczonej przez niego na rzecz X. pracy bądź usługi.

Wnioskodawca zaznacza również, że nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego w rozumieniu ustawy z dnia 30 maj 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. 2018.141 z późn. zm.).


W piśmie z dnia 13 września 2019 r. (data wpływu 16 września 2019 r.) Wnioskodawca wskazał, że Spółka nie zamierza korzystać z odliczenia w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową w stosunku do przychodów z zysków kapitałowych.


Wnioskodawca wskazał, że działalność w zakresie działalności badawczo-rozwojowej nie miała/nie będzie miała charakteru prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany, a prace opisane jako B+R były/są/będą zdarzeniem unikalnym/innowacyjnym.


W 2018 r. Wnioskodawca był średnim przedsiębiorcą zarówno w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a także w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców.


Wnioskodawca wskazał, że ponoszone przez Spółkę wydatki, które mogą stanowić koszty kwalifikowane w ramach ulgi B+R były/będą przez Wnioskodawcę zaliczane do kosztów uzyskania przychodów danego roku.


Ponadto Wnioskodawca wskazał również, że ponoszone wydatki będące przedmiotem pytań Spółka planuje odpisać od podstawy opodatkowania w zeznaniach za poszczególne lata podatkowe, w których te wydatki poniesiono.


Wnioskodawcy wskazał ponadto, że działalność w zakresie objętym pytaniem 1 i 2, tj. w zakresie wszystkich przedstawionych we wniosku a realizowanych przez Spółkę Projektów polega na m.in. nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów, procesów i usług oraz ich operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany miały charakter ulepszeń.

Spółka wyjaśniła także, że w odniesieniu do poszczególnych projektów B+R (produktu informatycznego Y..., platformy C., platformy Q., projektu S..., systemu E...) etap wdrożenia obejmuje różny zespół czynności, lecz w żadnym wypadku nie obejmuje on uruchomienia produkcyjnego systemu (produktu informatycznego). W odniesieniu do każdego z projektów B+R etap wdrożenia obejmuje czynności mające charakter twórczy mający na celu tworzenie, projektowanie nowej bądź ulepszonej wersji platformy, systemu operacyjnego itd.

Wnioskodawca nie zalicza do prac rozwojowych w ramach rozbudowy produktu informatycznego Y... kosztów wdrażania funkcjonalności u klientów nabywających ten produkt (np. standardowe czynności instalacyjne, parametryzacja, etc. prowadzonych w ramach wdrażania), które są ujmowane w odrębnych projektach wdrożeniowych i suportowych z dedykowanymi kodami.


Niezależnie od powyższego Wnioskodawca zalicza do prac rozwojowych w ramach rozbudowy produktu informatycznego Y... prace nad rozwojem produktu, w tym również usuwaniem w nim błędów (nie tylko tych znalezionych u klientów).


Zespół X. przygotowuje tylko funkcjonalności, nie wykonuje wdrożeń i nie ma do tego uprawnień nadanych przez klienta, który wykonuje to we własnym zakresie (O. AG).


W ramach prowadzonych prac w zakresie platformy walutowej służącej do obsługi kryptowaluty ether „Q.” Wnioskodawca nie dokonywał wdrożenia / implementacji platformy u klienta, lecz jedynie weryfikacji prawidłowości jego implementacji w prowadzonym projekcie T....


Wnioskodawca wskazał, że w ramach projektu S..., Spółka do prac realizowanych w ramach działalności badawczo-rozwojowej zalicza jedynie prace nad rozwojem produktu, które są gromadzone pod dedykowanymi kodami projektowymi.


Czynności niezwiązane z rozwojem produktu są raportowane na kodach „nieprodukcyjnych” np. szkolenia, konferencje, presale lub też są wykonywane przez zespół sprzedażowy, którego wynagrodzenia nie stanowią kosztów kwalifikowanych.


W ramach projektu E..., uwzględniane są prace związane z tworzeniem infrastruktury (środowisk w chmurze Z...) niezbędnej do wykonania prac B+R przez pozostałych członków zespołów projektowych.


Wnioskodawca wskazał, że Wdrożenie systemu E.. na środowiskach klienta pozostaje poza zakresem projektu. W razie dodatkowego zlecenia ze strony klienta dot. wdrożenia E.. koszty z nim związane nie zostaną rozliczone w ramach ulgi B+R.


Wszystkie koszty będące przedmiotem zapytania Nr 2 wymienione w stanie faktycznym, a dotyczące pracowników zatrudnionych do realizacji prac badawczo-rozwojowych są/będą należnościami ze stosunku pracy.


W skład należności ze stosunku pracy, które Spółka zamierza odliczać w ramach ulgi B+R nie będą wchodziły wynagrodzenia za czas choroby, za czas urlopu itd. Wysokość ulgi będzie obliczona wyłącznie na podstawie czasu pracy zaraportowanego na dany kod projektu B+R, osobno raportowane są nieobecności takie jak szkolenia, choroby, urlopy.


Wnioskodawca wskazał również, że usługi wykonywane na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło będą stanowiły wyłącznie należności ze źródła określonego w treści art. 13 pkt 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Wnioskodawca może zawierać również umowy z podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie prac badawczo-rozwojowych, jednak koszty wynagrodzenia z tytułu tych umów nie są przedmiotem złożonego wniosku o interpretację, a Wnioskodawca nie odlicza ani nie zamierza rozliczać tych kosztów w ramach ulgi badawczo-rozwojowej.

Eksperci IT wykonujący prace badawczo-rozwojowe mogą poświęcać część czasu pracy również na prace inne niż badawczo-rozwojowe. Wnioskodawca do kosztów kwalifikowanych zalicza / będzie zaliczał należności z tytułów umów o pracę, zlecenia oraz o dzieło oraz odpowiednie składki w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy Eksperta IT w danym miesiącu.

Spółka do kosztów kwalifikowanych zalicza / będzie zaliczać należności z tytułów umów o pracę, zlecenia oraz o dzieło oraz stosowne składki, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy Eksperta IT w danym miesiącu.

Wnioskodawca wskazał także, że przyznawane przez Spółkę premie, bonusy i nagrody nie są wypłacane z zysku Spółki po opodatkowaniu.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy w zaprezentowanym stanie faktycznym należy uznać, że działalność dotycząca Projektów IT realizowanych przez Wnioskodawcę spełnia definicję działalności badawczo — rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2018 r., w związku z czym Wnioskodawca ma prawo skorzystać z ulgi określonej w art. 18d ustawy o CIT?
  2. Czy w zaprezentowanym stanie faktycznym należy uznać, że działalność dotycząca Projektów IT realizowanych przez Wnioskodawcę spełnia definicję działalności badawczo - rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r., w związku z czym Wnioskodawca ma prawo skorzystać z ulgi określonej w art. 18d ustawy o CIT?
  3. Czy w zaprezentowanym stanie faktycznym (do którego ma zastosowanie stan prawny obowiązujący do 30 września 2018 r. oraz od 1 października 2018 r.) należy uznać, że Wnioskodawca może ująć w kosztach kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt l i la ustawy o CIT wydatki poniesione na:
    1. należności z tytułu umów o pracę (stosunku pracy) Ekspertów IT (w tym koszty premii, bonusów i nagród, pakietów medycznych, karnetów sportowych, koszty szkoleń, diet i należności za czas podróży oraz ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków) wraz ze sfinansowanymi przez Wnioskodawcę składkami z ww. tytułów określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy danego Eksperta IT zatrudnionego na umowę o pracę w danym miesiącu, oraz
    • należności z tytułu umów zlecenia oraz umów o dzieło Ekspertów IT (w tym koszty premii, bonusów i nagród, pakietów medycznych, karnetów sportowych, koszty szkoleń, diet i należności za czas podróży oraz ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków) wraz ze sfinansowanymi przez Wnioskodawcę składkami z ww. tytułów określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi przez danego Eksperta IT na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Zdaniem Wnioskodawcy,

Ad 1./Ad.2

Stan prawny obowiązujący do 30 września 2018 r.

W ocenie Wnioskodawcy, opisana w stanie faktycznym działalność X. związana z Projektami IT spełnia definicję działalności badawczo - rozwojowej, zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 865 z późn. zm.; dalej: CIT) w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2018 r., w szczególności stanowi prace rozwojowe, o których mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, w związku z czym jest on uprawniony do korzystania z ulgi badawczo — rozwojowej określonej w art. 18d ustawy o CIT [dalej: Ulga B+R].

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 ustawy CIT, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo — rozwojową.

Natomiast, zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, przez działalność badawczo — rozwojową rozumie się działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Art. 4a pkt 28 stanowi, że przez prace rozwojowe rozumieć należy nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

  1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Jak stanowią powoływane przepisy, działalnością badawczo-rozwojową jest działalność twórcza, obejmująca m.in. badania przemysłowe i prace rozwojowe, podejmowane systematycznie i w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Działalność badawczo-rozwojowa obejmuje zatem m.in. nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, pod warunkiem, że nie stanowią one prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do tych, już istniejących produktów, procesów lub usług.

Stan prawny obowiązujący od 1 października 2018 r.

W ocenie Wnioskodawcy, Projekty IT realizowane przez X. zgodnie z przedstawionym opisem stanowią działalność badawczo — rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r., która uprawnia do skorzystania z Ulgi B+R. Poniżej przedstawiono uzasadnienie przyjętego stanowiska.

Działalność badawczo — rozwojowa została zdefiniowana w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, zgodnie z którym działalność badawczo — rozwojowa oznacza twórczą działalność obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W art. 4a pkt 28 ustawy CIT zdefiniowano termin „prace rozwojowe” przez odwołanie do art. 4 ust. 3 ustawy o ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. To pojęcie, zgodnie ze wskazanym przepisem, należy rozumieć w następujący sposób: prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Kwalifikacja czynności na gruncie stanu prawnego sprzed i po 30 września 2018 r.

W tym miejscu należy wskazać, że przesłanki determinujące zakwalifikowanie rodzaju działalności wykonywanej przez Wnioskodawcę w ramach opisanych Projektów IT do działalności badawczo - rozwojowej zasadniczo nie uległy modyfikacji. W opinii Wnioskodawcy, nowelizacja ustawy o CIT w zakresie zdefiniowania czynności uprawniających do skorzystania z Ulgi B+R miała bowiem charakter doprecyzowujący i ujednolicający, co znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: Dyrektor KIS), m.in. z dnia 7 maja 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.92.2019.1.BM oraz z dnia 4 lutego 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.540.2018.3.MBD.

W związku z tym, Wnioskodawca przedstawia uzasadnienie łącznie dla stanu prawnego obowiązującego do 30 września 2018 r. i od 1 października 2018 r.

Na podstawie art. 18d ustawy o CIT Wnioskodawca może skorzystać z Ulgi B+R, jeśli spełnia łącznie następujące warunki:

  1. prowadzi działalność badawczo-rozwojową,
  2. uzyskuje przychody inne niż z kapitałów pieniężnych,
  3. poniósł wydatki na działalność badawczo - rozwojową,
  4. koszty poniesione na działalność badawczo — rozwojową mieszczą się w ustawowym katalogu kosztów kwalifikowanych,
  5. koszty na działalność badawczo — rozwojową stanowią dla niego koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust 1 ustawy o CIT,
  6. wyodrębnił koszty kwalifikowane w ewidencji rachunkowej,
  7. kwota kosztów kwalifikowanych odliczonych nie przekroczyła limitów określonych w 18d ust. 7 pkt 1-3 ustawy o CIT,
  8. wykazał koszty kwalifikowane w zeznaniu ustawy o CIT za rok, w którym poniósł te koszty,
  9. wykazał wysokość kosztów z podziałem na rodzaje w załącznikach do zeznania rocznego CIT-BR,
  10. koszty kwalifikowane nie zostały mu zwrócone w żadnej formie (np. z pomocy publicznej, dotacji, grantów, preferencyjnych pożyczek podlegających umorzeniu),
  11. koszty kwalifikowane nie zostały poniesione na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Zdaniem Wnioskodawcy, X. spełnia łącznie powyższe przesłanki umożliwiające Spółce zastosowanie Ulgi B+R.

Mając na uwadze przytoczone powyżej ramy prawne, o prowadzeniu działalności badawczo -rozwojowej można mówić, gdy realizowane projekty:

  1. mają twórczy charakter,
  2. są prowadzone w systematyczny sposób,
  3. mają określony cel - zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań,
  4. stanowią badania naukowe lub prace rozwojowe (przy czym prac rozwojowych nie stanowią działania obejmujące wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian, nawet jeśli mają charakter ulepszeń).

  5. Twórczy charakter Projektów IT

Ustawa o CIT nie zawiera wyjaśnienia pojęcia „twórczy”, dlatego należy się odnieść do znaczenia językowego tego słowa. Zgodnie z definicją słownikową oznacza — „mający na celu tworzenie; będący wynikiem tworzenia”. Zaś „tworzyć” - powodować powstawanie czegoś. Można zatem uznać, że działalność podejmowana przez Wnioskodawcę musi mieć na celu opracowanie, wytworzenie, skonstruowanie czegoś. Ustawa nie precyzuje co ma być wynikiem owego procesu twórczego. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, iż działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru.


Zdaniem Wnioskodawcy, Projekty IT prowadzone przez X. mają charakter twórczy/innowacyjny, gdyż są nakierowane na wypracowanie lub wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy do tworzenia nowych lub istotnie zmodyfikowanych narzędzi na rzecz potencjalnego klienta.


Prace wykonywane przez ekspertów IT wymagają kreatywnego podejścia, nie są wykonywane na schematach, lecz każdorazowo wymagają dokonywania rozwiązań koncepcyjnych pozwalających na realizację danego projektu zgodnie z jego założeniami. Algorytmy rozwiązań proponowane klientom w ramach projektów nie powielają prostych i funkcjonujących na rynku typowych koncepcji. Klienci otrzymują zindywidualizowane, nowoczesne i innowacyjne narzędzia IT (platformy, systemy, aplikacje). Twórczy charakter projektów potwierdza również fakt, iż rezultatem działań pracowników są nowe wytwory intelektu w postaci np. algorytmów.

Innowacja jest podstawą działalności X.. Wnioskodawca bierze pod uwagę wszystkie nowości, które mogą wpłynąć na optymalizację procesów biznesowych klientów. Na innowacyjny charakter działalności Wnioskodawcy składa się wykorzystanie różnych dziedzin nauki do wytworzenia nowatorskich technologii informatycznych. Rozwiązania z pogranicza informatyki, ekonomii, inżynierii czy szeroko pojętego biznesu wskazują na niekonwencjonalność prac wykonywanych przez X..

Twórczy charakter działań podejmowanych przez Wnioskodawcę przejawia się również w ciągłej współpracy różnych zespołów ekspertów X. oraz udoskonalaniu kilku produktów czy usług równocześnie. Dla przykładu, prace nad systemem A... wykonywane są równocześnie z pracami związanymi z produktem Y..., przez co Wnioskodawca prawidłowo wykorzystuje efekt synergii podejmowanych prac oraz zapewnia innowacyjność wszystkich produktów oferowanych klientom, ciągle rozbudowując zarówno Y..., jak i A.... Technologie proponowane przez Wnioskodawcę w ramach opisanych projektów stanowią autorskie rozwiązania nieudostępniane wcześniej na rynku. Klienci X. otrzymują zindywidualizowany produkt, proces, usługę czy technologię cechującą się nowoczesnością, innowacyjnością i niepowtarzalnością.

Ponadto, w czasie realizacji projektów Wnioskodawca zmaga się z problemami wynikającymi z użycia nowych technologii, co determinuje konieczność zastosowania twórczego podejścia i dokonywania ciągłych zmian, korekt oraz ulepszeń - w projekcie A... np. zmian w zakresie odpowiedniej obsługi tokenów (generatorów kodów jednorazowych) dla użytkowników posiadających nawet ponad 100 uprawnień.

Realizacja zadań stanowiących podstawę działalności Wnioskodawcy wymaga od osób zaangażowanych przez X. kreatywnego podejścia, co potwierdza już sama formuła organizacji pracy i zarządzania projektami przy częstym wykorzystywaniu metodyki zwinnej Serum polegającej na wytwarzaniu oprogramowania poprzez obserwację ewoluujących podczas trwania projektu wymagań i ciągłe dostosowywanie do nich działań poszczególnych osób.


  1. Systematyczne prowadzenie projektów IT

Ustawa o CIT nie zawiera wyjaśnienia pojęcia „systematyczny”. Według definicji słownikowej „systematyczny” to „robiący coś regularnie i starannie, o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny”.

Zdaniem Wnioskodawcy, projekty IT realizowane przez X. są prowadzone w sposób systematyczny - planowy, uporządkowany i metodyczny, nie mają charakteru rutynowego i okresowego. Co do zasady, realizacja tych procesów stanowi podstawową działalność gospodarczą X.. Wszelkie projekty prowadzone przez X. posiadają jasno sprecyzowany plan, są podzielone na etapy (analiza, projekt, demonstracja, testy, walidacja, wdrożenie). Projekty mają jasno określony harmonogram działań i do każdego z projektów są przypisane odpowiednie zasoby osobowe.

  1. Określony cel projektów IT

Prace X. nad projektami polegają na utworzeniu nowego produktu, usługi, technologii lub istotnej ich modyfikacji poprzez dodanie nowych funkcjonalności, mających kluczowe znaczenie dla klienta, a realizacja prac odbywa się zgodnie z harmonogramem i przyjętym uprzednio budżetem. Każda faza projektu począwszy od zebrania informacji o wymaganiach, oczekiwaniach przez opracowanie koncepcji aż po przekazanie rozwiązania z rekomendacjami do wdrożenia wymaga dokładności i skrupulatności. Działalność X. w tym zakresie jest nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Podejmowane w ramach projektów prace ze swej istoty zmierzają do uzyskania specjalistycznej wiedzy, która w większości sytuacji jest niedostępna na rynku. Efektem zastosowania zasobów wiedzy jest ich wykorzystanie do tworzenia nowych lub istotnie zmodyfikowanych/ulepszonych produktów na rzecz obecnych lub potencjalnych klientów. Głównym celem realizowanych przez Wnioskodawcę projektów IT jest tworzenie, rozwój oraz optymalizacja (modyfikacja) innowacyjnych i technologicznie zaawansowanych systemów, aplikacji, technologii dostępowych oraz innych narzędzi IT.


  1. Kwalifikacja Projektów IT jako prac rozwojowych

Zdaniem Wnioskodawcy, realizowane przez X. Projekty IT mogą zostać uznane za prace rozwojowe w rozumieniu art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, gdyż polegają m.in. na kształtowaniu i wykorzystywaniu wiedzy i umiejętności z dziedziny nauk i technologii do tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług — innowacyjnego lub istotnie ulepszonego systemu, oprogramowania, platformy, aplikacji lub innego narzędzia IT na rzecz klientów.

Przykładowo, stanowisko X. w tym zakresie - w odniesieniu specyficznie do projektów IT -potwierdzane zostało w interpretacjach Dyrektora KIS o sygnaturach:

  1. 0111-KDIB1-3.4010.105.2017.2.IZ , z dnia 26 lipca 2017 r.,
  2. 0111-KDIB1-3.4010.247.2017.1.IZ z dnia 3 października 2017 r.,
  3. 0111-KDIB1-3.4010.204.2017.1.IZ z dnia 13 października 2017 r.,
  4. 0114-KDIP2-1.4010.398.2017.1.JC z dnia 30 stycznia 2018 r.,
  5. 0114-KDIP2-1.4010.380.2017.1.JF z dnia 19 lutego 2018 r.,
  6. 0114-KDIP2-1.4010.286.2018.2.JS z dnia 13 września 2018 r.,
  7. 0114-KDIP2-1.4010.423.2018.l.JS z dnia 14 grudnia 2018 r.

Zdaniem Wnioskodawcy, X. spełnia przesłanki realizacji prac o charakterze rozwojowym. W trakcie projektów X. nie pracuje bowiem na istniejących schematach, lecz wykorzystuje dostępną wiedzę i umiejętności tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów lub części produktów IT.

Wnioskodawca podkreśla również, że osoby wykonujące prace określone w stanie faktycznym to specjaliści z zakresu szeroko pojętych usług IT, którzy systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje, zdobywając nową wiedzę w dziedzinie swojej specjalizacji. Dzięki ich twórczej pracy możliwy jest nieustanny rozwój poszczególnych technologii, usług i produktów oferowanych przez Wnioskodawcę. Kluczowym wkładem osób wykonujących czynności wchodzące w zakres usług świadczonych przez X. są nowe wytwory intelektu w postaci analiz, kodów źródłowych, dokumentacji, algorytmów itp., stanowiących rezultat ww. prac. Potwierdzeniem w tym zakresie jest fakt, że X., poprzez tworzenie nowych oraz rozwijanie dotychczas znanych rozwiązań tworzy produkty dotychczas niedostępne na rynku.


Działania prowadzone przez Ekspertów IT przy poszczególnych Projektach IT nie mają charakteru rutynowego ani okresowego (zmiany nie mają jedynie charakteru ulepszeń), niepociągającego za sobą postępu technologicznego.


Ustawa o CIT nie wyjaśnia co należy rozumieć pod pojęciem „rutynowe” (http://sjp.pwn.pl). Według „Słownika języka polskiego” poprzez słowo „rutynowy” należy rozumieć: „wykonywany często i niemal automatycznie” i „wykonywany według utartych schematów”). Działalność X. nie ma charakteru czynności wykonywanych „często”, „niemal automatycznie” i „według utartych schematów”, bowiem jej istota polega na wnoszeniu w ramach tej działalności istotnego wysiłku intelektualnego i technologicznego oraz wkładu twórczego, mającego na celu wzbogacanie istniejących już rozwiązań o dodatkowe funkcjonalności. Zmiana twórcza wymaga innowacji i przekroczenia utartych schematów, a tym samym stanowi przeciwieństwo zmian rutynowych. Prowadzone prace są poprzedzone zdefiniowaniem unikatowych wymagań, a w trakcie wykonywania kolejnych etapów eksperci IT stają przed koniecznością zmierzenia się z opracowaniem koncepcji danego rozwiązania lub funkcjonalności (które nie posiada jeszcze modelowego sposobu postępowania), w tym rozważenie czy opracowanie rozwiązania jest możliwe przy użyciu zakładanych metod informatycznych. Wnioskodawca wskazuje również, że prace nie są prowadzone na schematach lub w sposób automatyczny, lecz mają zindywidualizowany charakter i są przygotowywane pod konkretnego klienta.

Ustawa o CIT nie wyjaśnia także co należy rozumieć pod pojęciem „okresowe” (tamże). Zgodnie ze „Słownikiem języka polskiego” słowo „okresowy” oznacza: „powtarzający się, występujący co pewien czas” oraz „dotyczący danego okresu”. Znaczenie to sugeruje istnienie zamkniętego zespołu czynności, które w takim samym zestawie wykonywane są w takich samych lub podobnych odstępach czasu. Synonimami słowa „okresowy” są bowiem słowa „cykliczny”, „periodyczny”, czyli powtarzający się w pewnym cyklu i rytmie. Choć działalność Wnioskodawcy ma charakter systematyczny, to efekty tych zmian nie są do siebie podobne pod względem rodzaju i funkcjonalnej oraz komercyjnej wagi oraz nie pojawiają się w równym rytmie czasowym. Charakter prac w istotny sposób odbiega od wprowadzania okresowych zmian do produktów. Zmiany te nie polegają na dostosowaniu produktów w związku z m.in. koniecznością aktualizacji oprogramowania lub usunięciu istniejących błędów, lecz polegają na opracowaniu nowych produktów lub istotnych modyfikacjach istniejących produktów w związku ze zgłoszeniem zapotrzebowania przez klienta.

Podsumowując, w opinii Wnioskodawcy, prowadzi on działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT w stanie prawnym obowiązującym do 30 września 2018 r. jak i od 1 października 2018 r., stąd przysługuje mu prawo do skorzystania z Ulgi B+R.

Ad 3.

W ocenie Wnioskodawcy, w zaprezentowanym stanie faktycznym (tj. w stanie prawnym obowiązującym do 30 września 2018 r. oraz od 1 października 2018 r.), należy uznać, że Wnioskodawca może ująć w kosztach kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1 a ustawy o CIT wydatki poniesione na:

  1. należności z tytułu umów o pracę (stosunku pracy) Ekspertów IT (w tym koszty premii, bonusów i nagród, pakietów medycznych, karnetów sportowych, koszty szkoleń, diet i należności za czas podróży oraz ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków) wraz ze sfinansowanymi przez Wnioskodawcę składkami z ww. tytułów określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy danego Eksperta IT zatrudnionego na umowę o pracę w danym miesiącu, oraz
  2. należności z tytułu umów zlecenia oraz umów o dzieło Ekspertów IT (w tym koszty premii, bonusów i nagród, pakietów medycznych, karnetów sportowych, koszty szkoleń, diet i należności za czas podróży oraz ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków) wraz ze sfinansowanymi przez Wnioskodawcę składkami z ww. tytułów określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi przez danego Eksperta IT na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

[dalej łącznie: Koszty Pracownicze]


Na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową w wysokości nie wyższej niż kwota dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych w roku podatkowym.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o PIT za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z kolei zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt la ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się również poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o PIT, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Na podstawie art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o PIT, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło uzyskiwane wyłącznie od osoby prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, z wyjątkiem przychodów uzyskiwanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9 przepisu, tj. m.in. przychodów uzyskanych na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, Wnioskodawca współpracuje odpowiednio na podstawie umów o pracę, umów zlecenia lub umów o dzieło z Ekspertami IT, tj. programistami, inżynierami i innymi osobami odpowiedzialnymi za prawidłową realizację projektów stanowiących, w opinii Wnioskodawcy, działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o CIT, którzy faktycznie są zaangażowani w prowadzenie prac badawczo-rozwojowych. Ponadto, Wnioskodawca prowadzi ewidencję, na podstawie której możliwe jest wyodrębnienie czasu poświęconego przez danego Eksperta IT na działalność badawczo-rozwojową.

Mając na uwadze powyższe, w opinii Wnioskodawcy może on uznać ponoszone wydatki za koszty kwalifikowane w odniesieniu do należności Ekspertów IT zatrudnionych na umowę o pracę, umowę o dzieło albo umowę zlecenia, a także sfinansowane przez Wnioskodawcę składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy danego Eksperta IT zatrudnionego na podstawie umowy o pracę w danym miesiącu oraz w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego przez danego Eksperta IT na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, niewykonywanych w ramach działalności gospodarczej.

Wnioskodawca może potraktować jako koszty kwalifikowane także koszty premii, bonusów i nagród, pakietów medycznych, karnetów sportowych, koszty szkoleń, diety i należności za czas podróży oraz ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków osób będących pracownikami, jak i osób wykonujących na zlecenie X. usługi w oparciu o umowy zlecenia bądź umowy o dzieło, w zakresie, w jakim są związane z prowadzeniem przez Spółkę działalności badawczo-rozwojowej.

Biorąc pod uwagę brzmienie art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o PIT, jak również art. 18d ust. 2 pkt l i la ustawy o CIT, w ocenie Wnioskodawcy, za koszty kwalifikowane uznaje się nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale również wszelkie inne świadczenia z tytułu umowy o pracę bądź wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w takiej części, w jakiej dotyczą działalności badawczo-rozwojowej.

Należy zauważyć, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop zostały wprost wymienione w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT jako przychody ze stosunku pracy, a zatem niewątpliwie mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.

Natomiast zastosowany w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT zwrot „w szczególności” oznacza, że te kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo, nie wyczerpując katalogu świadczeń objętych tym przepisem. W opinii Wnioskodawcy zasadne jest zatem stwierdzenie, że przychodem ze stosunku pracy są wszelkie wypłaty i świadczenia skutkujące u pracownika powstaniem przysporzenia majątkowego, których źródło stanowi łączący go z pracodawcą stosunek pracy.

W związku z powyższym, w opinii Wnioskodawcy, stwierdzić należy, że ustawodawca, przewidział trzy warunki uznania kosztów związanych z pracownikami za koszty kwalifikowane na cele stosowania Ulgi B+R, tj.:

  1. muszą stanowić koszty uzyskania przychodu podatnika,
  2. muszą dotyczyć tych pracowników podatnika, którzy w ramach swojej pracy realizują działalność badawczo-rozwojową prowadzoną przez podatnika, tylko w części, w jakiej czas przeznaczony na realizację tej działalności pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
  3. muszą stanowić należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.

Jednocześnie zdaniem Wnioskodawcy, analogicznie jak w przypadku pracowników, stwierdzić należy, że ustawodawca przewidział trzy analogiczne warunki uznania kosztów związanych z osobami współpracującymi na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło za koszty kwalifikowane na cele stosowania Ulgi B+R, z tym zastrzeżeniem, że wskazane koszty stanowiły dla zleceniobiorcy (przyjmującego zamówienie do wykonania oznaczonego dzieła) przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, bowiem w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o PIT, ustawodawca nie zawęził zakresu obowiązywania tego przepisu do poszczególnych kategorii kosztów.


W związku z powyższym w opinii Wnioskodawcy, koszty premii, bonusów i nagród, pakietów medycznych, karnetów sportowych, koszty szkoleń, diety i należności za czas podróży służbowej oraz ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków Ekspertów IT zatrudnionych w Spółce na postawie umów o prace jak i na podstawie umów zlecenia lub umów o dzieło spełniają ww. warunki.

Poniżej Wnioskodawca przedstawia uzasadnienie dla kwalifikacji ww. kosztów jako kosztów kwalifikowanych w rozumieniu 18d ustawy o CIT.

  • Pakiety medyczne i karnety sportowe


W opinii Wnioskodawcy, ponoszone przez Wnioskodawcę koszty karnetów sportowych oraz koszty świadczenia prywatnej opieki medycznej, przyznanej przez Wnioskodawcę na rzecz Ekspertów IT wykonujących prace badawczo-rozwojowe stanowią dla Wnioskodawcy koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.

Charakterystyczną cechą wspomnianych świadczeń jest ich dobrowolny charakter (przepisy prawa pracy nie nakładają na pracodawcę obowiązków ich ponoszenia), a także fakt, że ich wartość stanowi przychód ze stosunku pracy lub umowy zlecenia / umowy o dzieło dla osoby korzystającej z danego świadczenia.


W szczególności, w ocenie Wnioskodawcy, ze względu na wydanie przez pełen skład Izby Finansowej NSA uchwały z dnia 24 października 2011 r., sygn. akt II FPS 7/10, nie ma wątpliwości że finansowane przez pracodawcę abonamenty (pakiety) medyczne stanowią dla pracowników przychód ze stosunku pracy.

W przywołanej uchwale NSA stwierdził, że „Wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustany z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) stanowią dla pracowników, uprawnionych do ich wykorzystania, nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 wymienionej Ustany”. Z uchwały tej wynika, że nieodpłatnie otrzymane pakiety medyczne, stanowią dla pracowników nieodpłatne świadczenie, będące częścią przychodów ze stosunku pracy.

Powyższa uchwała znalazła odzwierciedlenie w licznych wyrokach sądów administracyjnych. Przykładowo, jak stwierdził NSA w wyroku z dnia 8 kwietnia 2015 r., sygn. akt II FSK 596/13 „obejmowanie pracowników opieką medyczną w ramach wykupionych przez pracodawcę pakietów powoduje powstanie u pracownika przychodu i nakłada na pracodawcę obowiązek odprowadzania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych”.

W innym wyroku (z dnia 3 grudnia 2014 r., sygn. akt II FSK 2983/14), NSA wskazał, że „prawo i wynikająca z niego możliwość nieodpłatnego korzystania z usług medycznych, objętych wykupionym pakietem, może stanowić, jak wywiedziono to w punkcie poprzedzającym, nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f. Skoro nieodpłatne świadczenie polega na zagwarantowaniu pracownikowi możliwości skorzystania z usług medycznych, to uprawniony otrzymuje je w momencie, w którym po stronie wykonawcy usług medycznych powstaje obowiązek pozostawania w gotowości do świadczenia tych usług.”Analogiczne wnioski zostały także przedstawione w wyroku NSA z dnia 1 sierpnia 2014 r., sygn. akt II FSK 1970/12.

Nie można również pominąć treści wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 lipca 2014 r., sygn. K 7/13, w którym wskazano kryteria, które powinny być stosowane przy ustalaniu, czy dane świadczenie nieodpłatne pracodawcy stanowi przychód ze stosunku pracy, czyli:

  • świadczenie zostało spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z niego w pełni dowolnie);
  • świadczenie zostało spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść;
  • korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).


Wielokrotnie, powołując się na powyższy wyrok organy podatkowe potwierdzały, że koszty pakietów medycznych czy karnetów sportowych spełniające powyższe warunki stanowią przychód pracownika, m. in. w interpretacji indywidualnej z dnia 28 maja 2018 r., sygn. 0115-KDIT2-2.4011.121.2018.2.MM Dyrektor KIS stwierdza, że: „niewątpliwie pracownik Wnioskodawcy uzyska przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń w sytuacji, gdy Wnioskodawca przekaże mu zakupioną uprzednio kartę multisport oraz karnety (na basen i siłownię), (...), badania medyczne, w tym profilaktyczne i specjalistyczne (...), albowiem w tej sytuacji zostaną spełnione wszystkie przesłanki, o których mowa w ww. wyroku Trybunału Konstytucyjnego: pracownicy skorzystają bowiem dobrowolnie ze świadczeń oferowanych przez pracodawcę, wydatek zostanie poniesiony w interesie pracownika, a dzięki temu, że wydatek zostanie poniesiony przez pracodawcę (Wnioskodawcę) pracownicy zaoszczędzą wydatku, który musieliby ponieść w sytuacji gdyby sami chcieli dokonać zakupu ww. usług, korzyść ta będzie wymierna i przypisana indywidualnie poszczególnemu pracowników”.


Biorąc pod uwagę powyższe, w opinii Wnioskodawcy, nie powinno budzić wątpliwości, że pokrywane przez X. koszty pakietów medycznych i karnetów sportowych Ekspertów IT stanowią należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT lub odpowiednio należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o PIT, a zatem mogą stanowić koszty kwalifikowane na cele stosowania Ulgi B+R, o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Możliwość uwzględnienia tych kosztów w uldze potwierdzają m. in. interpretacje indywidualne Dyrektora KIS o sygnaturach:

  1. 0111-KDIB1-3.4010.397.2018.1.BM z dnia 16 sierpnia 2018 ;
  2. 0111-KDIB1-3.4010.189.2018.3.MBD z dnia 18 czerwca 2018 r.

  • Premie, bonusy i nagrody

Premie oraz bonusy nie zostały wprawdzie uregulowane przepisami Kodeksu pracy, jednak ich cel jest analogiczny jak w przypadku nagród: mają motywować pracowników lub nagradzać za zaangażowanie. Stanowią one dodatkowy składnik wynagrodzenia, nawet jeśli ich wysokość zależy od uznania pracodawcy. Jednocześnie należy zauważyć, że w praktyce trudne może być rozróżnienie nagród, premii oraz bonusów, gdyż często mają podobny charakter. Z tego względu, zdaniem Wnioskodawcy, zarówno nagrody, wymienione literalnie w treści art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, jak i przyznawane pracownikom bonusy i premie powinny mieścić się w zakresie tego przepisu.

Nie powinno budzić także wątpliwości, że premie, bonusy i wynagrodzenia stanowią także dla osób zatrudnionych na podstawie umów zlecenia bądź umów o dzieło, przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 8 lit a ustawy o PIT.

Ze względu na powyższe, przyznawane przez Wnioskodawcę nagrody, premie oraz bonusy (poniesione w danym miesiącu), jeśli dotyczą Ekspertów IT zatrudnionych w celu realizacji prac badawczo-rozwojowych będą mogły stanowić koszty kwalifikowane Wnioskodawcy, w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 lub la ustawy o CIT w takiej części, w jakiej czas przeznaczony

na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika Wnioskodawcy w danym miesiącu lub odpowiednio w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w wydanych przez Dyrektora KIS interpretacjach indywidualnych, m.in. o sygnaturach:

  1. 0111-KDIB1 -3.4010.73.2019.2.MO z dnia 25 kwietnia 2019 r.;
  2. 0111-KDIB1-3.4010.573.2018.1.JKT z dnia 15 stycznia 2019 r.

  • Koszty szkoleń

Pod pojęciem kosztów szkoleń Wnioskodawca rozumie wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji Ekspertów IT niezbędnych do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Udział w szkoleniach umożliwia zdobycie i wdrożenie nowej wiedzy w tworzeniu nowych i udoskonalaniu istniejących rozwiązań, zatem ma ścisły związek z działalnością badawczo-rozwojową Wnioskodawcy.

Wnioskodawca wskazuje, że w przypadku Ekspertów IT zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę w X. powyższe koszty stanowią należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, natomiast w przypadku Ekspertów IT zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło stanowią należności, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o PIT.

Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, przysługuje mu prawo zaliczenia kosztów szkoleń do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 lub la ustawy o CIT.


Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają interpretacje Dyrektora KIS, m.in. o sygnaturach:

  1. 0111-KDIB1 -3.4010.644.2018.1.AN z dnia 4 stycznia 2019 r.;
  2. 0114-KDIP2-1.4010.517.2018.2.JS z dnia 5 marca 2019 r.;
  3. 0111-KDIB1-3.4010.534.2018.2.BM z 11 lutego 2019 r.

  • Diety i należności za czas podróży

W związku z prowadzonymi przez Wnioskodawcę pracami badawczo-rozwojowymi zdarza się, że pojawia się konieczność odbycia przez Ekspertów IT podróży służbowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych (jeśli zajdzie taka potrzeba).

Koszty delegacji należą do przychodów ze stosunku pracy bądź odpowiednio z działalności wykonywanej osobiście, jednakże korzystają ze zwolnienia w podatku dochodowym, jeśli mieszczą się w limitach wskazanych w odpowiednich rozporządzeniach wykonawczych, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit a lub b ustawy o PIT. Powyższe potwierdzają m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 14 marca 2019 r., sygn. 0114-KDIP3-3.4011.545.2018.2.JM czy z 25 lipca 2018 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.358.2018.l.SJ.


Zdaniem Wnioskodawcy, fakt, że przychody te są zwolnione z opodatkowania do pewnej wysokości, nie zmienia jednak ich klasyfikacji jako stanowiących w całości przychód z tytułów wymienionych w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT bądź odpowiednio art. 13 pkt 8 lit a ustawy PIT.


W ocenie Wnioskodawcy, diety i należności za czas podróży służbowej mogą stanowić koszty kwalifikowane w sytuacji, w której związane są z wykonywaniem obowiązków związanych z pracami badawczo-rozwojowymi, co potwierdzają interpretacje indywidualne KIS, sygn.:

  1. 0111-KDIB1-3.4010.534.2018.2.BM z dnia 11 lutego 2019 r.;
  2. 0111-KDIB1 -3.4010.57.2019.1.APO z dnia 4 kwietnia 2019 r.

W związku z powyższym, Wnioskodawcy przysługuje zatem prawo uwzględnienia w uldze na działalność badawczo-rozwojową kosztów ww. diet i należności ponoszonych w związku z tą działalnością jako kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 lub la ustawy o CIT.


  • Ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków

W opinii Wnioskodawcy koszty poniesione w zakresie ubezpieczenia Ekspertów IT od następstw nieszczęśliwych wypadków stanowią przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT lub art. 13 pkt 8 lit a ustawy o PIT.


Zgodnie bowiem ze stanowiskiem Dyrektora KIS wyrażonym m. in. w interpretacji indywidualnej z dnia 20 lipca 2018 r., sygn. 0114-KDIP3-3.4011.229.2018.2.JK2: „Wydatki poniesione na ten cel mają za zadanie ochronę interesów pracownika i to pracownik powinien dbać o wykupienie polisy ubezpieczeniowej w tym zakresie. Sytuacja, w której składka ubezpieczeniowa opłacana jest przez inną osobę niż ta, w której interesie zwierana jest umowa powoduje powstanie przychodu u osoby, na rzecz której zwierana jest umowa, jest ona bowiem odstępstwem od ogólnej zasady pokrywania kosztów ubezpieczenia przez podmI..., którego interesów umowa dotyczy (...) Tym samym, odniosła ona realną korzyść poprzez fakt, że nie poniosła ona uszczerbku we własnym majątku. Skoro tak, to świadczenie w postaci ubezpieczenia transportu, bagażu, od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz odpowiedzialności cywilnej na osobie i na mieniu stanowić będzie w świetle prawa podatkowego przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym”.

Co więcej, Dyrektor KIS w wydanych interpretacjach potwierdza, że tego rodzaju koszty mogą stanowić koszty kwalifikowane, które można uwzględnić w uldze na działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 18d Ustawy o CIT. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej z dnia 7 listopada 2018 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.342.2018.2.JS Dyrektor KIS potwierdził, że w tego rodzaju przypadku, gdy ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków wykupowane jest przez pracodawcę imiennie dla konkretnych pracowników, pracodawca nie odnosi korzyści z ubezpieczenia pracowników, zaś jedynym celem polisy jest zapewnienie dodatkowej korzyści pracownikom i zwiększenie ich zadowolenia, stąd wnioskodawca może rozpoznać koszty kwalifikowane. Analogiczne stanowisko Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zajął w interpretacji z dnia 4 października 2016 r., sygn. IPPB5/4510-733/16-4/MR.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, zasadne jest stwierdzenie, że przysługuje mu prawo do uwzględnienia kosztów ubezpieczenia pracowników od następstw nieszczęśliwych wypadków w kosztach kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 lub 1 a ustawy o CIT.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że ponoszone przez niego Koszty Pracownicze w zaprezentowanym stanie faktycznym (do którego ma zastosowanie stan prawny obowiązujący do 30 września 2018 r. oraz od 1 października 2018 r.), stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 i la ustawy o CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie ustalenia, czy:

  1. działalność dotycząca Projektów IT realizowanych przez Wnioskodawcę spełnia definicję działalności badawczo — rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2018 r., w związku z czym Wnioskodawca ma prawo skorzystać z ulgi określonej w art. 18d ustawy o CIT (Pytanie 1) – jest prawidłowe;
  2. działalność dotycząca Projektów IT realizowanych przez Wnioskodawcę spełnia definicję działalności badawczo - rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r., w związku z czym Wnioskodawca ma prawo skorzystać z ulgi określonej w art. 18d ustawy o CIT (Pytanie 2) – jest prawidłowe;
  3. Wnioskodawca może ująć w kosztach kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt l i la ustawy o CIT wydatki poniesione na:
    1. należności z tytułu umów o pracę (stosunku pracy) Ekspertów IT (w tym koszty premii, bonusów i nagród, pakietów medycznych, karnetów sportowych, koszty szkoleń, diet i należności za czas podróży oraz ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków) wraz ze sfinansowanymi przez Wnioskodawcę składkami z ww. tytułów określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy danego Eksperta IT zatrudnionego na umowę o pracę w danym miesiącu, oraz
    • należności z tytułu umów zlecenia oraz umów o dzieło Ekspertów IT (w tym koszty premii, bonusów i nagród, pakietów medycznych, karnetów sportowych, koszty szkoleń, diet i należności za czas podróży oraz ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków) wraz ze sfinansowanymi przez Wnioskodawcę składkami z ww. tytułów określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi przez danego Eksperta IT na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu (Pytanie 3) – jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Należy jednocześnie zaznaczyć, że niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie problematyki będącej ściśle przedmiotem zapytań Wnioskodawcy. Treść pytania wyznacza bowiem granice tematyczne wydawanej interpretacji. Zatem, przedmiotem niniejszej interpretacji, nie była ocena zakresów obowiązków pracowników którzy są zaangażowani w realizację przedstawionych we wniosku projektów. Kwestia ta została przyjęta jako element stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego.

Krańcowo, należy wskazać, że w przedmiotowej sprawie należy mieć na względzie także postanowienia zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 30 ustawy o CIT oraz pkt 51 ustawy o CIT.

Stosownie bowiem do art. 16 ust. 1 pkt 30 ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby podatnika:

  1. w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscowe) – w wysokości przekraczającej kwotę ustaloną przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu,
  2. w jazdach lokalnych – w wysokości przekraczającej wysokość miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo w wysokości przekraczającej stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu.

Ponadto, zgodnie z brzmieniem art. 16 ust. 1 pkt 51 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków, z zastrzeżeniem pkt 30, z tytułu kosztów używania, dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.

Natomiast, zgodnie z brzmieniem art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów 25% poniesionych wydatków, z zastrzeżeniem pkt 30, z tytułu kosztów używania samochodu osobowego na potrzeby działalności gospodarczej – jeżeli samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą prowadzona przez podatnika.

Należy jednakże zaznaczyć, że powyższe zastrzeżenie nie ma wpływu na rozstrzygnięcie zapadłe w sprawie, natomiast zostało wskazane w celu uwzględnienia ograniczenia wynikającego z powyższych przepisów.

Odnosząc się do argumentacji Wnioskodawcy opartej na treści wskazanych w uzasadnieniu własnego stanowiska interpretacji indywidualnych, należy stwierdzić, że wiążą one w sprawie, w której zostały wydane i nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Tym samym nie stanowią podstawy prawnej przy wydawaniu interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisanym zdarzeniem przyszłym) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj