Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-1.4010.154.2019.1.EN
z 30 maja 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 9 kwietnia 2019 r. (data wpływu 10 maja 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży udziałów spółki kapitałowej objętych w zamian za wkład pieniężny – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 maja 2019 r. wpłynął za pośrednictwem e-puap ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży udziałów spółki kapitałowej objętych w zamian za wkład pieniężny.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką komandytowo-akcyjną. Spółka jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: „podatek CIT”). Wnioskodawca wraz z innymi spółkami należy do grupy spółek portfelowych pod funduszem inwestycyjnym zamkniętym (dalej: „Grupa”). W 2018 r. został podwyższony kapitał zakładowy innej spółki z Grupy, X Sp. z o.o. (dalej: Sp. z o.o.). Nowoutworzone udziały zostały w całości objęte przez Spółkę i pokryte wkładem pieniężnym. Cena emisyjna udziałów była wyższa od ich wartości nominalnej, a nadwyżka wkładu pieniężnego ponad wartość nominalną obejmowanych udziałów została przekazana na kapitał zapasowy Sp. z o.o.. Wnioskodawca planuje sprzedaż udziałów w Sp. z o.o. na rzecz innej spółki z Grupy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w związku z planowaną sprzedażą udziałów w Sp. z o.o., które zostały objęte powyżej ich wartości nominalnej, kosztem uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy będzie wartość wkładu pieniężnego wniesionego przez Wnioskodawcę na poczet objęcia udziałów?

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z planowaną sprzedażą udziałów w Sp. z o.o., które zostały objęte powyżej ich wartości nominalnej, kosztem uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy będzie wartość wkładu pieniężnego wniesionego przez Wnioskodawcę na poczet objęcia udziałów.

Art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 865, dalej: „ustawa o CIT”).

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych (...). W konsekwencji, co do zasady, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych na objęcie lub nabycie udziałów. Niemniej, w momencie zbycia udziałów wartość wydatków na ich objęcie, tj. wkład pieniężny wniesiony na pokrycie udziałów, będzie stanowić koszt uzyskania przychodu. Wnioskodawca pragnie wskazać, że podobne stanowisko zostało zaprezentowane w interpretacjach indywidualnych wydanych przez organy podatkowe.

Zdaniem Wnioskodawcy, tytułem przykładu przywołać można interpretację indywidualną wydaną przez:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 14 października 2014 r., Znak: ILPB3/423-339/14-2/PR, w której organ podatkowy zgodził się z Wnioskodawcą, iż w przypadku odpłatnego zbycia wskazanych w umowie sprzedaży udziałów objętych w spółce zależnej w zamian za wkład pieniężny, Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania wydatków na objęcie tych udziałów jako kosztów uzyskania przychodów w wysokości wydatku faktycznie poniesionego, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. określonej w uchwale o podniesieniu kapitału zakładowego kwoty wkładu pieniężnego, który następnie został przez Spółkę faktycznie pokryty.
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 2 października 2015 r., Znak: ILPB3/4510-1-330/15-2/JG, w której organ podatkowy zgodził się z wnioskodawcą, iż w przypadku odpłatnego zbycia wskazanych w umowie sprzedaży udziałów objętych w Spółce zależnej w zamian za wkład pieniężny, Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania wydatków na objęcie tych udziałów jako kosztów uzyskania przychodów w wysokości wydatku faktycznie poniesionego, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. określonej w uchwale o podniesieniu kapitału zakładowego kwoty wkładu pieniężnego, który następnie został przez Spółkę faktycznie pokryty/wpłacony.
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 stycznia 2016 r., Znak: IBPB-1-3/4510-495/15/JKT, w której organ podatkowy zgodził się z wnioskodawcą, iż Spółka w momencie odpłatnego zbycia udziałów w Spółce kapitałowej objętych w wyniku wymiany udziałów uprawniona będzie do ustalenia kosztów uzyskania przychodów w oparciu o 16 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT, tj. w wysokości wydatków poniesionych na nabycie udziałów w Spółce zależnej przekazanych Spółce kapitałowej w drodze wymiany udziałów: w odniesieniu do udziałów w Spółce zależnej objętych w zamian za wkład pieniężny - w wysokości wartości wkładu pieniężnego wniesionego do Spółki zależnej(...).
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 29 sierpnia 2016 r., Znak: ILPB3/4510-1-314/16-2/AO, w której organ podatkowy zgodził się z wnioskodawcą, iż w momencie zbycia powyższych udziałów w spółkach zależnych przez Wnioskodawcę, wartość wydatków poniesionych przez Wnioskodawcę na nabycie lub objęcie zbywanych udziałów, zdaniem Wnioskodawcy, będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów Wnioskodawcy dla celów podatku dochodowego od osób prawnych w momencie ich zbycia.
  • Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 lutego 2018 r., Znak: 0111-KDIB2-2.4010.43.2018.1.MM, w której organ podatkowy zgodził się z wnioskodawcą, iż przypadku sprzedaży (...) udziałów w Spółce Kapitałowej koszt uzyskania przychodu stanowić będzie wartość wniesionego wkładu pieniężnego do Spółki Kapitałowej w zamian za objęte Udziały.

W momencie odpłatnego zbycia udziałów przez Wnioskodawcę, do kosztów uzyskania przychodów należy zaliczyć wszystkie wydatki bezpośrednio warunkujące objęcie tych udziałów. W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 5 czerwca 2012 r. sygn. akt III SA/Wa 2615/11 wskazano, że Wydatek to "suma, która ma być wydana albo suma wydana na coś". W rozumieniu tego wyrazu zawiera się więc element bezpośredniości dokonania wydatku. Powyższe stanowisko, znajduje potwierdzenie również w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 grudnia 2018 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.421.2018.1.EN, w której organ podatkowy zgodził się z wnioskodawcą, iż pojęcie "wydatków na objęcie lub nabycie", nie zostało zdefiniowane w u.p.d.o.p. [...] w hipotezie art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p., mieszczą się wyłącznie wydatki pozostające w bezpośrednim związku z nabyciem udziałów (akcji), a więc tego rodzaju wydatki, bez których nie byłoby możliwe nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w spółce. Do takich wydatków należy zaliczyć przykładowo cenę nabycia udziałów (akcji), opłaty notarialne czy podatek od czynności cywilnoprawnych.

Objęcie udziałów po cenie wyższej niż ich wartość nominalna.

Nowotworzone udziały w Sp. z o.o. zostały w całości pokryte przez Wnioskodawcę wkładem pieniężnym, a nadwyżka wnoszonego wkładu pieniężnego ponad wartość nominalną obejmowanych udziałów została przekazana na kapitał zapasowy zgodnie z art. 154 § 3 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 505, ze zm.). Stosownie do art. 163 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych, do powstania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga się wniesienia przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego, a w razie objęcia udziału za cenę wyższą od wartości nominalnej, także wniesienia nadwyżki, z uwzględnieniem art. 158 § 11 Kodeksu spółek handlowych. W myśl art. 261 Kodeksu spółek handlowych, powyższy przepis stosuje się odpowiednio przy podwyższeniu kapitału zakładowego, o którym mowa w art. 154 § 3 Kodeksu spółek handlowych.

Mając powyższe na uwadze, należy wskazać, że w sytuacji, gdy uchwała zgromadzenia wspólników w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego wskazuje, że cena emisyjna nowoutworzonych udziałów przewyższać będzie ich wartość nominalną, podmiot obejmujący udziały zobowiązany jest uiścić zarówno wartość nominalną obejmowanych udziałów, jak i nadwyżkę stanowiącą różnicę pomiędzy ich ceną emisyjną a wartością nominalną. Wydatkiem Wnioskodawcy na nabycie udziałów w Sp. z o.o. jest zatem wydatek równy wkładowi pieniężnemu wniesionemu przez Wnioskodawcę w zamian za udziały. W związku z powyższym, dla celów określenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu wydatków poniesionych na objęcie udziałów, znaczenie ma cena emisyjna udziałów.

Zdaniem Wnioskodawcy, powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacjach podatkowych wydanych przez:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 26 marca 2014 r., Znak: ILPB3/423-619/13-4/PR, w której organ podatkowy stwierdził, że w przypadku sprzedaży udziałów w Spółce zależnej, kosztem uzyskania przychodów Spółki będzie kwota łącznych wydatków, jakie Spółka poniosła (poniesie) na objęcie lub nabycie udziałów w Spółce zależnej, obejmująca wartość kwoty faktycznie wpłaconej do Spółki zależnej w związku z planowanym objęciem przez Spółkę nowych udziałów w Spółce zależnej, w tym również kwoty stanowiącej tzw. agio, przelanej na kapitał zapasowy Spółki zależnej;
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12 lutego 2015 r., Znak: IPPB3/423-1135/14-4/AG, w której organ zgodził się z wnioskodawcą, iż: dla celów określenia kosztu uzyskania przychodu z tytułu wydatków poniesionych na objęcie udziałów nie ma znaczenia wartość nominalna udziałów objętych w zamian za wkład pieniężny - istotna jest wyłącznie wartość emisyjna tych udziałów, na którą składa się ich wartość nominalna powiększona o wartość odniesioną na kapitał zapasowy (agio) - jej uiszczenie jest bowiem warunkiem objęcia udziałów;
  • Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 lutego 2018 r., Znak: 0111-KDIB2-2.4010.43.2018.1.MM, w której organ podatkowy odstępując stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy, stwierdził, że: w przypadku sprzedaży przez niego Udziałów w Spółce Kapitałowej koszt uzyskania przychodu stanowić będzie wartość wniesionego wkładu pieniężnego do Spółki Kapitałowej w zamian za objęte Udziały. Koszt podatkowy stanowić będą również kwoty przelane na kapitał zapasowy.

Art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Jak wynika z powyższego, wszystkie faktycznie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, stanowią koszt uzyskania przychodu, o ile zostaną łącznie spełnione następujące warunki:

  • koszt musi zostać poniesiony,
  • celem jego poniesienia powinno być osiągnięcie przychodów, ewentualnie zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów,
  • wydatek nie może się znajdować w katalogu wydatków z art. 16 ustawy o CIT.

W odniesieniu do objęcia udziałów Sp. z o.o. za cenę emisyjną powyżej ich wartości nominalnej Wnioskodawca wskazuje, że poniósł koszt w wysokości wkładu pieniężnego odpowiadającego cenie emisyjnej udziałów, a celem poniesienia wydatku było osiągnięcie przychodów. W świetle art. 16 ustawy o CIT, przy sprzedaży udziałów wydatek może być zaliczany do kosztów uzyskania przychodów. Zatem, przy uwzględnieniu faktu, że wydatek ten został prawidłowo udokumentowany, w ocenie Wnioskodawcy nie ma podstaw aby wyłączyć ten koszt z kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy.

W świetle powyższego w związku z planowaną sprzedażą udziałów w Sp. z o.o., które zostały objęte powyżej ich wartości nominalnej, kosztem uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy będzie wartość wkładu pieniężnego wniesionego przez Wnioskodawcę, tj. zarówno kwota przelana na kapitał zakładowy, jak i kwota przelana na kapitał zapasowy. W oparciu o przedstawione powyżej argumenty Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości swojego stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 i 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych. Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj