Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-2.4010.43.2018.1.MM
z 21 lutego 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 28 grudnia 2017 r. (data wpływu 3 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży udziałów w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład pieniężny – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 stycznia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży udziałów w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład pieniężny.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka akcyjna (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest spółką giełdową dopuszczoną do obrotu publicznego na Giełdzie Papierów Wartościowych ... S.A. Spółka jest spółką holdingową. Obecnie Spółka jest jednostką dominującą Grupy Kapitałowej, w skład której wchodzi:

  1. spółka z o.o., w której Spółka posiada 100 % udziałów,
  2. spółka akcyjna, w której Spółka posiada 100 % akcji.

Spółka zamierza w przyszłości dokonać podwyższenia kapitału zakładowego we wskazanych powyżej spółkach w drodze wkładu pieniężnego.

Spółka zamierza również wnosić wkłady pieniężne do innych spółek kapitałowych (spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych). Wnoszenie tych wkładów będzie związane z realizacją strategii inwestycyjnej Spółki polegającej na współfinansowaniu, budowie bloków kogeneracyjnych i zarządzania nimi. Pierwszą potencjalną inwestycją tego typu może być budowa bloku kogeneracyjnego zasilanego biomasą o mocy ok. 100 MWt i 65 MWe.

Wkłady pieniężne Spółki do spółek kapitałowych (spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych; dalej: Spółki Kapitałowe) będą w części odnoszone na kapitał zakładowy, a w części na kapitał zapasowy. Możliwa jest również sytuacja, w której całość wkładu pieniężnego zostanie odniesiona na kapitał zakładowy. Spółka będzie obejmowała w zamian za wkład pieniężny wniesiony do Spółki Kapitałowej jej udziały lub akcje (dalej łącznie jako: Udziały).

Wszystkie wkłady pieniężne zostaną dokonane po 1 stycznia 2018 r.

Spółka w przyszłości prawdopodobnie dokona zbycia udziałów w spółce wskazanej w pkt 1) w celu pozyskania środków m.in. na realizację strategii inwestycyjnej, wypłatę dywidendy oraz być może skup akcji własnych. Przedmiotem sprzedaży potencjalnie mogą być również udziały w spółce wskazanej w pkt 2.

Strategia inwestycyjna Spółki polegać będzie na zasilaniu wkładem pieniężnym Spółek Kapitałowych budujących bloki kogeneracyjne. Po zakończeniu budowy bloku i jego uruchomieniu, strategia inwestycyjna Spółki zakłada zbycie (sprzedaż) Udziałów w Spółce Kapitałowej posiadającej funkcjonujący blok kogeneracyjny.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Jak ustalić koszty uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży przez Wnioskodawcę Udziałów w Spółce Kapitałowej?

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku sprzedaży przez Wnioskodawcę Udziałów w Spółce Kapitałowej koszt uzyskania przychodu stanowić będzie wartość wniesionego wkładu pieniężnego do Spółki Kapitałowej w zamian za objęte Udziały.

Sposób ustalenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży udziałów objętych za wkład pieniężny reguluje art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy CIT. Stosownie do niego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e. Zatem wydatki na nabycie udziałów nie stanowią kosztu na moment ich nabycia. Niemniej w momencie ich sprzedaży powstaje prawo do rozpoznania tych wydatków jako kosztu uzyskania przychodu. 

W przypadku udziałów obejmowanych za wkład pieniężny podstawowym wydatkiem na nabycie takich udziałów jest wartość wniesionego wkładu pieniężnego. W rezultacie wartość wniesionego wkładu pieniężnego stanowi koszt podatkowy w przypadku zbycia udziałów objętych za wkład pieniężny.

Stanowisko takie znajduje potwierdzenie w interpretacjach podatkowych:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12 lutego 2015 r. sygn. IPPB3/423-1135/14-4/AG, w której Dyrektor potwierdził, że „w przypadku gdyby Spółka dokonała w przyszłości odpłatnego zbycia udziałów w Spółce zależnej, kosztem uzyskania przychodów Spółki, będzie łączna wartość wkładu pieniężnego wniesionego w związku z objęciem zbywanych udziałów, zarówno w części przeznaczonej na:
    • pokrycie kapitału zakładowego Spółki zależnej, jak i
    • pokrycie kapitału zapasowego Spółki zależnej (tzw. agio), oraz
    • inne koszty bezpośrednio związane z objęciem udziałów takie jak podatek od czynności cywilnoprawnych oraz opłaty notarialne”;
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 26 marca 2014 r. sygn. ILPB3/423-619/13-4/PR, w której Dyrektor stwierdził, że „w przypadku sprzedaży udziałów w Spółce zależnej, kosztem uzyskania przychodów Spółki będzie kwota łącznych wydatków, jakie Spółka poniosła (poniesie) na objęcie lub nabycie udziałów w Spółce zależnej, obejmująca wartość kwoty faktycznie wpłaconej do Spółki zależnej w związku z planowanym objęciem przez Spółkę nowych udziałów w Spółce zależnej, w tym również kwoty stanowiącej tzw. agio, przelanej na kapitał zapasowy Spółki zależnej”.

W świetle powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku sprzedaży przez niego Udziałów w Spółce Kapitałowej koszt uzyskania przychodu stanowić będzie wartość wniesionego wkładu pieniężnego do Spółki Kapitałowej w zamian za objęte Udziały. Koszt podatkowy stanowić będą również kwoty przelane na kapitał zapasowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska Wnioskodawcy wyłącznie w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży udziałów w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład pieniężny.

Natomiast ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie skutków podatkowych objęcia udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład pieniężny została zawarta w odrębnej interpretacji.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj