Karta podatkowa a zagranica i VAT-UE
Artur M. Brzeziński | 2012-12-11 23:00:01

 

Formy opodatkowania

Z dniem 1 stycznia 2007 r. wprowadzono przepis, zgodnie z którym opodatkowanie w formie karty podatkowej wyłącza prowadzenie działalności gospodarczej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Co jednak oznacza ten zwrot w praktyce?

{loadposition rectangle_firma}

Przede wszystkim nie ma absolutnie żadnego znaczenia fakt, że podatnik opodatkowany kartą podatkową jest zarejestrowany jako podatnik VAT-UE.

Może dokonywać zakupów poza terytorium Polski, w ramach importu czy wewnątrzwspólnotowego nabycia. Wyraźnie i wprost potwierdza to interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 13 stycznia 2009 r. nr IPPB1/415-1285/08-2/JB.

Jeżeli chodzi o sprzedaż, ustawa o podatku od towarów i usług posługuje się pojęciem tzw. miejsca świadczenia VAT. Sprzedaż czy usługi faktycznie wykonywane w Polsce mogą nie podlegać opodatkowaniu VAT w Polsce (a być opodatkowane VAT poza granicami Polski w innych krajach), zaś usługi faktycznie wykonywane za granicą mogą podlegać polskiemu podatkowi VAT w związku z miejscem świadczenia za granicą. To wszystko, jak również sam fakt rejestracji VAT-UE nie ma najmniejszego znaczenia dla dopuszczalności opodatkowania kartą podatkową.

Trzeba jednak zastanowić się, dlaczego miejscem świadczenia VAT jest obszar poza terytorium kraju (i następuje opodatkowanie VAT u nabywcy np. w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy). Usługi budowlane wykonywane za granicą na zagranicznej nieruchomości podlegają opodatkowaniu za granicą, bo faktycznie są wykonywane za granicą, w zagranicznej nieruchomości. Tutaj jednak na przeszkodzie karcie podatkowej stoi nie miejsce świadczenia VAT, ale faktyczne miejsce wykonania usługi, od którego to miejsce świadczenia VAT zależy.

W przepisach dot. karty podatkowej chodzi o faktyczne wykonywanie czynności wchodzących w skład zasadniczej działalności gospodarczej poza granicami kraju. Oczywiście nie chodzi o zakupy, chodzi o sprzedaż, i to zarówno w podstawowym zakresie, od którego zależy wysokość opodatkowania kartą podatkową, jak i w ramach czynności dodatkowych, pomocniczych.

Na przykład:

Przedsiębiorca wykonujący usługi renowacji instrumentów na rzecz nabywców z Unii Europejskiej świadczy swoje usługi w Polsce. Jeżeli transportowałby osobiście gotowe instrumenty za granicę do klienta, traciłby prawo do opodatkowania kartą podatkową. Gdyby wysyłał je firmą kurierską albo gdyby klient odbierał je w Polsce – prawa takiego nie traciłby.

Nawet sprzedaż przez Internet, z samej istoty dostępna dla odbiorców zagranicznych, nie stoi na przeszkodzie opodatkowaniu kartą podatkową. Potwierdza to m.in. interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Targu z 26 lutego 2007 r. nr PDP-415/4/Int 5/07/.

Trzeba jednak podkreślić, że sama refaktura kosztów przesyłki nie pozbawia prawa do karty podatkowej zgodnie z interpretacją  Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 kwietnia 2009 r. nr IPPB1/415-754/09-2/KS, ponieważ podatnik usług transportowych nie świadczy, jest to jedynie przeniesienie kosztów transportu przedmiotu usługi na nabywcę. I to nawet w przypadku transportu międzynarodowego.

Jeżeli jednak przedsiębiorca osobiście dostarcza towar do odbiorcy za granicą, to wykonuje faktycznie działalność gospodarczą za granicą.

W ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym chodzi bowiem o faktyczne wykonywanie czynności, działalności gospodarczej, poza terytorium kraju. Nie chodzi przy tym o stałą placówkę, zagraniczny zakład w rozumieniu umów w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu. Często bowiem zdarzy się, że przedsiębiorca wykonuje za granicą działalność gospodarczą w sposób nie powodujący powstania stałej placówki zagranicznej, ale jednak działalność taką za granicą prowadzi, tracąc prawo do karty podatkowej. Trzeba tu jednak dodać, że posiadanie stałego zakładu w celu zakupów materiałów itp. nie tworzy ani stałej placówki zagranicznej, ani nie powoduje utraty prawa do karty podatkowej (służy bowiem zakupowi, którego miejsce nie ma wpływu na opodatkowanie karty podatkowej).

Czy jednak możemy w sposób bardziej pewny zdefiniować pojęcie wykonywania działalności gospodarczej za granicą? Niestety nie. Nawet uzasadnienie projektu ustawy wprowadzającej omawiany przepis jest lakoniczne:

Art. 5 pkt 6 i 7 projektu nadają nowe brzmienie pkt 4 w ust. 1 w art. 25 oraz  zdaniu ostatniemu w art. 29 ust. 1. Zmiany mają charakter porządkowy i są związane z wykreśleniem wyrazu „pozarolnicza” w odniesieniu do  działalności  gospodarczej. Pkt 6 lit.  b dodaje nowy warunek, który należy spełnić, aby skorzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej. Zgodnie z dodanym pkt 7 w art. 25 ust. 1 ustawy opodatkowanie kartą podatkową nie będzie dotyczyło podatników prowadzących działalność gospodarczą poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zatem należy każdy przypadek rozpatrywać indywidualnie. Nie każdy służbowy wyjazd zagraniczny powoduje utratę prawa do karty podatkowej.



Uwaga, proszę zwrócić uwagę na daty publikacji tekstów (pod tytułem) - w celu weryfikacji ich aktualności!

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj