Darowizny w konkubinacie
Artur M. Brzeziński | 2012-12-11 23:00:01

 

Darowizny

Konkubenci w zakresie opodatkowania darowizn traktowani są standardowo – wg skali podatkowej, z prawem do wykorzystania ulg i odliczeń zgodnie ze stopniem pokrewieństwa (a zatem zazwyczaj dostępnych pomiędzy osobami obcymi).  Potwierdza to dobitnie na przykład Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów w piśmie nr 1438/RM/436/art.14a/443/21/2005/68/2006/HM z 6 marca 2006 r.

Istnieje jednak jeden wyjątek.

Wolne od podatku jest nabycie w drodze darowizny praw do rachunku oszczędnościowo-kredytowego przez osobę pozostającą faktycznie we wspólnym pożyciu małżeńskim z posiadaczem rachunku oszczędnościowo-kredytowego w kasie mieszkaniowej, pod warunkiem przeznaczenia środków zgromadzonych na tym rachunku na cele mieszkaniowe.

Prawo nie określa terminu przeznaczenia otrzymanych środków na cele określone w ustawie. Jeżeli jednak urząd zapyta się o spełnienie warunku zwolnienia i podatnik nie udowodni prawa do ulgi (bo jeszcze wydatku nie poniósł), to wówczas urząd skarbowy określi zobowiązanie podatkowe. Jednak po dokonaniu wydatku będzie można wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty.

W piśmiennictwie i w judykaturze powszechnie przyjmuje się, że konkubinat jest prawnie nieuregulowaną trwałą wspólnotą życiową mężczyzny i kobiety. Cecha trwałości jest bardzo ważna, trudno wykazać konkubinat w początkowym etapie jego trwania, ale na pewno uprawdopodobni konkubinat ten sam adres miejsca zamieszkania zgłoszony w ewidencji podatników w urzędzie skarbowym (NIP-3).

W świetle wyroku Sądu Najwyższego z 5 grudnia 1997 r. w sprawie II CKN 485/97 „cechy charakterystyczne konkubinatu to:

  • związek mężczyzny i kobiety,
  • trwałość tego związku,
  • pożycie jak w małżeństwie,
  • brak zdarzenia prawnego regulującego ten związek.


Zewnętrznym przejawem wymienionej trwałości i pożycia są: współżycie fizyczne, wspólne zamieszkiwanie i wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego.

Z całą pewnością narzeczeństwo może przybrać formę konkubinatu.

Jeżeli chodzi o związki homoseksualne, to nowsze orzeczenia uznają je za równe związkom heteroseksualnym. Na przykład Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z 23 lutego 2007 r. w sprawie I ACa 590/06 „Nie ma podstaw do stosowania odmiennych zasad przy rozliczaniu konkubinatu homoseksualnego niż te, które mają zastosowanie odnośnie konkubinatu heteroseksualnego”. Niemniej jednak następuje to jedynie na gruncie rozliczeń wspólnych inwestycji konkubentów homoseksualnych i nie należy odnosić ich do podatku od spadków i darowizn. W przepisie mowa jest bowiem o pożyciu małżeńskim (a jest to związek kobiety i mężczyzny), a nie o wspólnym pożyciu po prostu.



Uwaga, proszę zwrócić uwagę na daty publikacji tekstów (pod tytułem) - w celu weryfikacji ich aktualności!

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj