Umowa z nianią - tzw. umowa uaktywniająca
Artur M. Brzeziński | 2012-12-11 23:00:01

 

Niania, PIT, VAT, ZUS

Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 wprowadziła tzw. umowę uaktywniającą. Przeczytaj, co powinna taka umowa zawierać, i pobierz bezpłatnie wzór takiej umowy. Wzór umowy z nianią przygotowany przez ePodatnik.pl zawiera wiele postanowień zapewniających sprawną współpracę oraz wszystkie postanowienia wymagane prawem dla sfinansowania przez Państwo składek ZUS niani.

faktura VAT w exceluPobierz wzór umowy z nianią - umowy uaktywniającej w pliku *.doc całkowicie bezpłatnie!

Szczegółowe zasady rozliczania ZUS i podatków od zarobków niani znajdziesz tutaj.

 

Umową uaktywniającą jest umowa o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, na podstawie której niania sprawuje opiekę nad dziećmi.

Umowa ta jest zawierana w formie pisemnej między nianią a rodzicami albo rodzicem samotnie wychowującym dziecko. Umowa określa:

  • strony umowy,
  • cel i przedmiot umowy,
  • czas i miejsce sprawowania opieki,
  • liczbę dzieci powierzonych opiece,
  • obowiązki niani,
  • wysokość wynagrodzenia oraz sposób i termin jego wypłaty,
  • czas, na jaki umowa została zawarta,
  • warunki i sposób zmiany, a także rozwiązania umowy.


Dobrą praktyką jest zawieranie pisemnej umowy z nianią w każdym przypadku, nie tylko dla celów uzyskania sfinansowania składek ZUS niani.

Umowa z nianią - nie tylko umowa uaktywniająca - powinna zawierać też postanowienia chroniące wynagrodzenie niani w razie spóźnień rodziców, postanowienia chroniące prywatność rodziny, przy której niania pracuje. Opiekunka do dzieci ma dostęp do mieszkania, kluczy kodów, tutaj również warto zawrzeć odpowiednie zobowiązania dla opiekunki. Warto przewidzieć z góry, co stanie się z dzieckiem w razie wypadku niani, jakie są numery telefonów "alarmowych", jakie zasady mają przyświecać niani przy wykonywaniu jej obowiązków, co mają zapewnić rodzice itd. Dobra umowa oznacza gładką współpracę, bez niedomówień, a o to chyba chodzi wszystkim, i rodzicom, i opiekunom.

Warto dodać, że nie ma sensu ujmowanie w treści umowy oświadczenia czy zobowiązania w zakresie spełnienia warunków pozwalających na sfinansowanie składek ZUS niani przez Skarb Państwa. Warunki są spełnione lub nie. Niania najlepiej zabezpieczy się, jeżeli w umowie określi kwotę wynagrodzenia jako kwotę netto. W końcu PIT nie jest pobierany, jedynie składki ZUS.



Uwaga, proszę zwrócić uwagę na daty publikacji tekstów (pod tytułem) - w celu weryfikacji ich aktualności!

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj