6 sposobów na uniknięcie kontroli PITu rocznego
Artur M. Brzeziński | 2012-12-11 23:00:01

 

PIT roczny

Martwisz się ewentualnym nalotem skarbówki po złożeniu PITu rocznego? Oto 6 sposobów na uniknięcie kontaktów ze skarbówką po sezonie PITów rocznych.

1Korzystaj z pomocy doradców podatkowych. Jeżeli jednak korzystasz z pomocy doradców, zadbaj, aby sam doradca nie przysporzył Ci problemów. Sprawdź kwalifikacje doradcy – powinien mieć wpis na listę doradców podatkowych, radców prawnych, biegłych rewidentów lub adwokatów. Zwróć uwagę na stawki – wynagrodzenie rzędu 10 czy 20 zł (po odliczeniu podatków 6-12 zł od sztuki) nie gwarantuje w większości przypadków odpowiedniego poziomu fachowości. Przynieś doradcy podatkowemu wszystkie dokumenty, jakie znajdziesz, a które mogą dotyczyć rozliczeń rocznych PIT. Nigdy nie podpisuj PITu in blanco (czyli pustego PITu), zanim nie zobaczysz, jak wypełnił go doradca. Choć wiesz mniej, niż doradca podatkowy, zawsze sprawdź i przeczytaj uważnie cały PIT przed jego podpisaniem. Poproś doradcę podatkowego, aby podpisał Ci kopię PITu rocznego na dowód, że to właśnie od tak wypełnił Twoje zeznanie podatkowe. To kilka rad aktualnych w Polsce, a przygotowanych przez amerykańskie urzędy skarbowego dla podatników zza oceanu.

2Wykaż w PIT rocznym cały swój dochód. Nie zapomnij o drobnych kwotach – nie uszczuplą one zanadto podatku, ale sprawią, że złożysz fałszywe oświadczenie, co stanowi przestępstwo bez względu na kwotę uszczuplenia. Pamiętaj o napiwkach, opodatkowanych świadczeniach reklamowych i o innych nietypowych przychodach. Często o nich zapominamy, bo nie zostały uwzględnione w informacjach PIT-11 przesłanych przez podatników - a tymczasem urząd skarbowy po kontroli u kogoś innego może chcieć sprawdzić, czy ujęliśmy wszystko co trzeba w PIT rocznym.

3Nie korzystaj z ulg, które mogą wydać się urzędowi skarbowemu podejrzane. Dawniej były to darowizny czy renty dla osób fizycznych, nielimitowane darowizny gotówkowe dla Kościoła, w tym roku jednak takich ulg nie ma. Jeżeli jednak wydałeś na odliczenia kwotę znacząco przekraczającą Twoje dochody, a PITy z poprzednich lat czy inne deklaracje lub akty notarialne nie wskazują na posiadanie odpowiednich środków finansowych, kontrola Twoich dochodów i majątku może stać się faktem.

4Zastanów się dobrze, dlaczego Twoje obroty VAT z danego roku znacząco różnią się od przychodów PIT. Jeżeli różnica jest duża, ktoś może chcieć to skontrolować. Skontroluj się więc najpierw sam. Tego rodzaju różnica może być zgodna z prawem, niemniej jednak trzeba się upewnić, że w deklaracje VAT i w PIT roczny wpisaliśmy co trzeba. Urzędnikowi bardzo łatwo jest porównać kwoty z deklaracji VAT i PIT, nie może tego zrobić w ciągu roku podatkowego, więc zrobi to, gdy w systemie komputerowym urzędu skarbowego pojawi się Twój PIT roczny.

5Zwracaj uwagę na szczegóły, takie jak numer NIP, Pesel, adres, pisownia nazwiska, czy dane podawane w PIT rocznym są zgodne z danymi ujętymi w ewidencji podatników (druki NIP) oraz czy są zgodne z informacjami otrzymanymi od płatników (np. PIT-11). Sprawdź, czy wszystkie kwoty są podane zgodnie z objaśnieniami zawartymi w PIT rocznym. Jeżeli korzystasz z oprogramowania komercyjnego (nie rządowych druków czy programów deklaracji), wówczas sprawdź to szczególnie, istnieją aplikacje wypełniające za podatnika PIT-37 zamiast PIT-36, a takie rozliczenie roczne skutkuje karą za niezłożenia PITu rocznego w ogóle.

6Na wszelki wypadek przygotuj się do kontroli. Zachowaj dokumenty, zgromadź informacje, na podstawie których dokonałeś określonych odliczeń. W przypadku złożenia PITu przez Internet zachowaj UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) przez 6 lat, w przypadku wysyłki pocztą czy złożenia papierowego formularza w urzędzie tak samo długo przechowuj papierowe dowody nadania / pokwitowania odbioru.



Uwaga, proszę zwrócić uwagę na daty publikacji tekstów (pod tytułem) - w celu weryfikacji ich aktualności!

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj