Jak wypełnić PIT-36L
Artur M. Brzeziński | 2012-12-11 23:00:01

 

Jak wypełnić PIT

 

Jak wypełnić PIT-36L?

PITy roczne 2010 bezpłatne poradyOficjalny poradnik Ministerstwa Finansów (broszura) z praktycznymi uwagami i linkami redakcji ePodatnik.pl

{loadposition rectangle}

Pobierz program do wypełniania PIT rocznego za 2010 r. oraz formularze rządowych e-deklaracji. [przyp. ePodatnik.pl]

Przykład wypełnionego PIT-36L i PIT/B.

Formularz PIT-36L jest przeznaczony dla podatników, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą".

Formularz PIT-36L przeznaczony jest wyłącznie dla podatników rozliczających się indywidualnie. Jeżeli pozycja przeznaczona do wpisywania kwoty nie będzie wypełniona - urząd skarbowy przyjmie, że podatnik wpisał "0".

Uwaga! Niektóre pozycje muszą być jednak bezwzględnie wypełnione. Dotyczy to w szczególności Numeru Identyfikacji Podatkowej, o ile podatnik ma nadany NIP (w przeciwnym razie jest obowiązany dołączyć zgłoszenie identyfikacyjne - formularz NIP), numeru PESEL (w przypadku osób, którym nadano ten numer), roku za który zeznanie jest składane, celu złożenia formularza, informacji o dołączonych załącznikach oraz podpisu na zeznaniu. Prawidłowe wypełnienie tych pozycji pozwoli uniknąć dodatkowej wizyty w urzędzie skarbowym celem uzupełnienia lub skorygowania wcześniej złożonego zeznania.

Załącznikami do zeznania są: PIT/B, PIT/Z i PIT/ZG (opis załączników znajduje się w części P niniejszej broszury).

Podstawa prawna

Obowiązek złożenia zeznania wynika z art. 45 ust. 1a pkt 2 ustawy.

Termin składania

Zgodnie z art. 45 ustawy, zeznanie składa się w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (stosownie do postanowień Ordynacji podatkowej2), jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy).

Zatem w roku 2011 ostatnim dniem składania PITów rocznych 2 maja. [przyp. ePodatnik.pl]

Podatnicy niemający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania (podlegający ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu), jeżeli osiągnęli w roku podatkowym dochody ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a zamierzają opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed ww. terminem, są obowiązani złożyć zeznanie za rok podatkowy przed opuszczeniem terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Kalendarium PITów rocznych 2010 [przyp. ePodatnik.pl]

Kiedy i w jaki sposób złożyć PIT roczny - poradnik. [przyp. ePodatnik.pl]

Zobacz video.

Zeznanie można złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub nadać (złożyć, wysłać) w sposób przewidziany w art. 12 § 6 Ordynacji podatkowej (m.in. w formie dokumentu elektronicznego przez Internet, w tym bez konieczności potwierdzania go kwalifikowanym podpisem elektronicznym - www.e-deklaracje.gov.pl). Za datę złożenia zeznania nadanego w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego uważa się datę stempla pocztowego.

Za datę złożenia zeznania nadanego w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego uważa się datę stempla pocztowego. [przy nadaniu pocztą z zagranicy liczy się data otrzymania listu przez urząd skarbowy, nawet listu poleconego - przyp. ePodatnik.pl]


 

Miejsce i cel składania zeznania

{loadposition rectangle}

Należy podać nazwę urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego.

Podatnicy:

  • mający miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu) - składają zeznanie do urzędu skarbowego ustalonego według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego, a gdy zamieszkanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustało przed tym dniem - według ostatniego miejsca zamieszkania na jej terytorium,
  • niemający miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (podlegający ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu) - składają zeznanie do urzędu skarbowego
    właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, określonego w rozporządzeniu  Ministra Finansów wydanym na podstawie Ordynacji podatkowej.


W tej części należy również podać (zaznaczając właściwy kwadrat) cel złożenia formularza, pamiętając jednocześnie, iż na podstawie art. 81 Ordynacji podatkowej, podatnik ma prawo do skorygowania danych zawartych w złożonym zeznaniu. Zgodnie z art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej, skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty (stosownie do postanowień Ordynacji podatkowej przez deklarację rozumie się również zeznanie).

Poradnik Jak skorygować zeznanie roczne PIT [przyp. ePodatnik.pl]

Uprawnienie do złożenia korekty ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Złożenie korekty w czasie trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą, nie wywołuje skutków prawnych. Przywilej złożenia korekty powraca w momencie zakończenia:

  • prowadzonej kontroli podatkowej,
  • prowadzonego postępowania podatkowego - w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

 


 

Dane identyfikacyjne i adres zamieszkania

{loadposition rectangle}

W tej części należy podać dane identyfikacyjne podatnika składającego zeznanie, tj. nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia, numer PESEL (w przypadku osób, którym nadano ten numer) oraz miejsce zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego, a gdy zamieszkanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustało przed tym dniem - ostatnie miejsce zamieszkania na jej terytorium.

Ważne, aby było to miejsce zamieszkania zgodne z adresem podanym w urzędzie skarbowym. Trzeba przy tym pamiętać, że adres miejsca zameldowania to nie to samo, co adres miejsca zamieszkania (faktycznego), choć adresy te mogą się pokrywać. [przyp. ePodatnik.pl]


 

Informacje dodatkowe

{loadposition rectangle}

Część tę wypełniają podatnicy - zaznaczając odpowiedni(e) kwadrat(y). Podatnicy poprzez zaznaczenie odpowiedniego kwadratu informują czy:

  • byli obowiązani do sporządzenia dokumentacji, o której mowa w art. 25a ust. 1 ustawy,
  • w jednym z pięciu lat poprzedzających rok, za który składane jest zeznanie, korzystali ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy (tzw. kredyt podatkowy).

 


 

Dochody / straty ze źródeł przychodów

{loadposition rectangle}

W części D podatnicy wykazują przychody, koszty uzyskania przychodów, dochód (bądź stratę) oraz należne zaliczki na podatek dochodowy. W części tej odpowiednio w kol. b i d podatnicy dokonują doliczeń do dochodu na podstawie art. 45 ust. 3a ustawy.

Wiersz 1: "Pozarolnicza działalność gospodarcza"

  • w kol. b należy wykazać przychody z tego źródła, tj. przychody należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. W kolumnie tej należy również wykazać kwoty zwiększające przychód z tytułu utraty przez podatnika prawa do ulg inwestycyjnych, w związku z art. 7 ust. 19 i 20 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 104, poz. 1104, z późn. zm.),
  • w kol. c należy wykazać koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy,
  • w kol. d należy obliczyć kwotę dochodu jako różnicę sumy przychodów (kol. b) i kosztów uzyskania przychodów (kol. c). Taki sposób obliczenia dochodu nie dotyczy podatników, którzy w zeznaniu PIT-36L zaznaczyli kwadrat w poz. 22, tj. w latach ubiegłych korzystali z tzw. kredytu podatkowego. W takim przypadku poz. 26 podatnicy wypełniają na podstawie części C załącznika PIT/Z składanego wraz z zeznaniem PIT-36L,
  • w kol. e kwotę straty oblicza się, jeżeli koszty uzyskania przychodów (kol. c) przekraczają sumę przychodów (kol. b). Taki sposób obliczenia straty nie dotyczy podatników, którzy w zeznaniu PIT-36L zaznaczyli kwadrat w poz. 22, tj. w latach ubiegłych korzystali z tzw. kredytu podatkowego. W takim przypadku poz. 27 podatnicy wypełniają na podstawie części C załącznika PIT/Z składanego wraz z zeznaniem PIT-36L,
  • w kol. f należy wykazać kwotę należnych zaliczek za rok podatkowy.


Kredyt podatkowy

Zgodnie z art. 44 ust. 7f ustawy, 20% kwoty dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu składanym za rok podatkowy objęty zwolnieniem, o którym mowa w art. 44 ust. 7a ustawy, łączy się z dochodem (stratą) z tego źródła, wykazanym w zeznaniach o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) składanych za pięć kolejnych lat następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik korzystał z tego zwolnienia. Doliczenia, o których wyżej mowa, podatnicy dokonują w części C załącznika PIT/Z składanego wraz z zeznaniem PIT-36L. Wiersz 1 w części D wypełniają także podatnicy, którzy uzyskali dochody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej wykonywanej za granicą lub ze źródeł przychodów położonych za granicą, do których ma zastosowanie metoda odliczenia podatku zapłaconego za granicą.

Wiersz 2: "Działy specjalne produkcji rolnej"

  • w kol. b należy wykazać przychody z tego źródła, tj. przychody należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. W kolumnie tej należy również wykazać kwoty zwiększające przychód z tytułu utraty przez podatnika prawa do ulg inwestycyjnych, w związku z art. 7 ust. 19 i 20 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 104, poz. 1104, z późn. zm.),
  • w kol. c należy wykazać koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo abezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy,
  • w kol. d podatnicy, obliczają kwotę dochodu jako różnicę przychodu (kol. b) i kosztów uzyskania przychodów (kol. c),
  • w kol. e kwotę straty oblicza się, jeżeli koszty uzyskania przychodów (kol. c) przekraczają sumę przychodów (kol. b),
  • w kol. f należy wykazać kwotę należnych zaliczek wynikających z decyzji PIT-7.


Jeżeli osiągasz dochody zagraniczne, przydadzą Ci się umowy w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu. Ważne też, jak rozliczamy w PIT faktury wystawiane na przełomie roku. [przyp. ePodatnik.pl]


 

Straty z lat ubiegłych

{loadposition rectangle}

Poradnik na temat odliczania strat znaleźć można tutaj. [przyp. ePodatnik.pl]

Poz. 34 wypełniają podatnicy, którzy w latach: 2005, 2006, 2007, 2008 lub 2009 wykazali straty i w 2010 r. mają prawo do odliczania straty z lat ubiegłych. Podatnicy mają prawo do odliczenia straty od dochodu z tego samego źródła, które przyniosło stratę w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość takiego odliczenia w którymkolwiek z tych lat, w tym również w 2010 r., nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Uwaga: Odliczenie straty przysługuje tylko od dochodu z tego samego źródła, które przyniosło stratę. Czyli od dochodu z działalności gospodarczej opodatkowanej liniowo można odliczyć tylko stratę z działalności gospodarczej (nawet jeśli w tych poprzednich latach, z którymi strata jest związana, podatnik był opodatkowany na zasadach ogólnych - przyp. ePodatnik.pl]

Jeżeli w latach 2005-2009 podatnicy utracili prawo do ulg inwestycyjnych lub prawo do zwolnienia z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej i w związku z tym zmniejszali stratę poniesioną ze źródła przychodów, z którym związane były ulgi lub zwolnienia, to wówczas w 2010 r. odliczają stratę zmniejszoną o kwoty utraconych w tych latach ulg lub zwolnień. Odliczeniu nie podlegają m.in. straty ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku dochodowego.

Poz. 35 wypełniają podatnicy dokonujący odliczeń z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Odliczeniu podlegają składki określone w przepisach ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585, z późn. zm.) zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących. Odliczeniu podlegają również składki zapłacone w roku podatkowym ze środków podatnika na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne podatnika lub osób z nim współpracujących, zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia społecznego obowiązującymi w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej. Warunkiem odliczenia tych składek jest istnienie podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne

Nie podlegają odliczeniu od dochodu składki na ubezpieczenia społeczne:

  • odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 27 ustawy,
  • odliczone od przychodów na podstawie przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
  • odliczone od dochodu na podstawie ustawy o podatku tonażowym,
  • zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku dochodowego na podstawie ustawy oraz od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku,
  • których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska,
  • odliczonych w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, lub w Konfederacji Szwajcarskiej od dochodu (przychodu) albo podatku osiągniętego w tym państwie, albo od podatku na podstawie art. 27b ust. 1 pkt 2 ustawy.

Poradnik na temat odliczenia składek ZUS znaleźć można tutaj. [przyp. ePodatnik.pl]

Kwotę wydatków z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Kwota odliczanych w poz. 35 składek na ubezpieczenia społeczne nie może przekroczyć sumy kwot z poz. 26 i 31, pomniejszonej o kwotę z poz. 34.

W poz. 36 podatnicy wykazują odliczoną w poz. 35 kwotę składek zapłaconych do zagranicznych systemów na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne podatnika lub osób z nim współpracujących.


 

Kwoty zwiększające podstawę opodatkowania / zmniejszające stratę

{loadposition rectangle}

Odpowiednie poz. 38-43 wypełniają podatnicy, którzy utracili prawo do:

  • odliczeń z tytułu ulg inwestycyjnych na skutek wystąpienia okoliczności, o których mowa w § 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1995 r. w sprawie odliczeń od dochodu wydatków inwestycyjnych oraz obniżek podatku dochodowego w gminach zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym (Dz.U. Nr 14, poz. 63, z późn. zm.),
  • odliczeń związanych z nabyciem nowych technologii na skutek wystąpienia okoliczności, o których mowa w art. 26c ust. 9-10 ustawy,
  • zwolnienia od podatku dochodowego dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, na skutek wystąpienia okoliczności, o których mowa w przepisach wykonawczych do ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 123, poz. 600, z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2001 r., a także w art. 21 ust. 5b-5c ustawy.


W poz. 38 podatnicy wykazują kwoty uprzednio odliczonych ulg inwestycyjnych, uprzednio odliczonych wydatków poniesionych na nabycie nowych technologii lub uprzednio odliczonego dochodu objętego zwolnieniem z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, do których utracili prawo.

Poz. 38 nie wypełniają podatnicy, którzy korzystali z ulg inwestycyjnych, o których mowa w art. 26a ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2001 r. i utracili prawo do ulg inwestycyjnych na skutek wystąpienia okoliczności, o których mowa w tym przepisie. Na mocy art. 7 ust. 19 i 20 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 104, poz. 1104, z późn. zm.), podatnicy ci są obowiązani zwiększyć przychód o kwoty uprzednio odliczonych ulg inwestycyjnych (patrz opis do wiersza 1 - "Pozarolnicza działalność gospodarcza" lub wiersza 2 - "Działy specjalne produkcji rolnej" w części D).

Następnie podatnik wykazuje w poz. 39 kwoty wpływające na zwiększenie podstawy opodatkowania albo -  w odpowiednich poz. 40-41 - kwoty wpływające na zmniejszenie straty z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej.

Jeżeli w roku podatkowym ze źródła przychodów, z którym związana była ulga lub zwolnienie, podatnicy:

  • osiągnęli dochód lub dochód równy zero - przenoszą kwotę wykazaną w poz. 38 do poz. 39. Kwota ta wpływa na zwiększenie podstawy opodatkowania,
  • ponieśli stratę:
    • wykazaną w poz. 27 - przenoszą odpowiednio: kwotę wykazaną w poz. 38 do poz. 40,
    • wykazaną w poz. 32 - przenoszą odpowiednio: kwotę wykazaną w poz. 38 do poz. 41.

Kwoty te wpłyną na zmniejszenie straty z tego źródła.

Jeżeli poniesiona przez podatnika w roku podatkowym strata ze źródła przychodów, z którym związana była ulga lub zwolnienie jest mniejsza niż kwota utraconej ulgi lub zwolnienia, podatnik w pierwszej kolejności dokonuje zmniejszenia tej straty, natomiast o pozostałą część kwoty utraconej ulgi lub zwolnienia zwiększa podstawę opodatkowania.

Poz. 42 wypełniają podatnicy, którzy dokonują zmniejszenia straty poniesionej z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazanej w poz. 27 o kwotę wykazaną w poz. 40. W pozycji tej podatnicy wykazują wysokość straty po jej zmniejszeniu o kwotę utraconych ulg lub zwolnień.

Poz. 43 wypełniają podatnicy, którzy dokonują zmniejszenia straty poniesionej z działów specjalnych produkcji rolnej wykazanej w poz. 32 o kwotę wykazaną w poz. 41. W pozycji tej podatnicy wykazują wysokość straty po jej zmniejszeniu o kwotę utraconych ulg.


 

W części G podatnicy dokonują obliczenia podatku.

{loadposition rectangle}

Dochód do opodatkowania (poz. 44)

 

Do kwoty z poz. 37 należy dodać kwotę z poz. 39.

Podstawa obliczenia podatku (poz. 45)

Podstawą obliczenia podatku jest kwota z poz. 44 (po zaokrągleniu do pełnych złotych). Podstawę obliczenia podatku zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

Obliczony podatek zgodnie z art.30c ust.1 ustawy (poz. 46)

Od podstawy obliczenia podatku z poz. 45 oblicza się podatek przy zastosowaniu stawki 19%.

Doliczenia do podatku

Obowiązek wykazania i doliczenia kwot uprzednio odliczonych od podatku wynika z postanowień

  • art. 6 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 134, poz. 1509, z późn. zm.),
  • art. 12 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1956, z późn. zm.),
  • art. 14 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 1588, z późn. zm.) oraz
  • art. 45 ust. 3a ustawy o PIT.


W konsekwencji poz. 47 wypełniają podatnicy, którzy m.in.:

  • skorzystali z odliczeń od podatku z tytułu wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe, a następnie w roku podatkowym:
    • wycofali ze spółdzielni wniesiony wkład mieszkaniowy lub budowlany,
    • w całości zmienili przeznaczenie lokalu lub budynku z mieszkalnego na użytkowy,
    • otrzymali zwrot odliczonych wydatków po roku, w którym dokonali odliczeń, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
    • wycofali oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem, gdy wycofaną kwotę po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania wydatkowali zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
    • przenieśli uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych,
    • zbyli grunt lub prawo wieczystego użytkowania gruntu;
  • w roku podatkowym otrzymali zwrot uprzednio:
    • zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne,
    • zapłaconego za granicą i odliczonego podatku.


Podatek zapłacony za granicą - zgodnie z art.30c ust.4 i 5 ustawy (przeliczony na złote)

Poz. 48 wypełniają podatnicy, którzy uzyskali dochody z tytułu działalności wykonywanej za granicą lub ze źródeł przychodów położonych za granicą, do których ma zastosowanie metoda odliczenia podatku zapłaconego za granicą. Metoda ta oznacza, że podatek zapłacony za granicą podlega odliczeniu od podatku obliczonego od łącznych dochodów uzyskanych w roku podatkowym. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą.

W tym przypadku kwotę podatku obliczonego wg 19% stawki od łącznych dochodów uzyskanych za granicą i w Polsce należy pomnożyć przez kwotę dochodu uzyskanego za granicą (wykazanego w części D zeznania), a następnie podzielić przez kwotę łącznego dochodu uzyskanego za granicą i w Polsce.

Metodę tę stosuje się między innymi do dochodów uzyskanych ze źródeł przychodów położonych na terytorium USA, Rosji, Danii. Wszystkie umowy międzynarodowe zawarte przez Polskę znaleźć można tutaj. [przyp. ePodatnik.pl]

Metodę tę stosują również podatnicy, którzy uzyskują dochody z tytułu działalności wykonywanej w państwie, z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ze źródeł rzychodów położonych w takim państwie.


 

Odliczenia od podatku

{loadposition rectangle}

Poz. 50 wypełniają podatnicy, którzy korzystają z odliczenia od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne. Odliczeniu od podatku podlegają składki na ubezpieczenie zdrowotne, o których mowa w art. 27b ustawy.

Zasady odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne - poradnik. [przyp. ePodatnik.pl]

Nie podlegają odliczeniu od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne:

  • odliczone od zryczałtowanego podatku dochodowego, na podstawie przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
  • odliczone od podatku obliczonego zgodnie z art. 27 ustawy,
  • odliczone od podatku tonażowego,
  • których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku dochodowego na podstawie ustawy oraz od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Odliczenie na podstawie art. 27b ust. 1 pkt 2 ustawy, stosuje się, pod warunkiem że:

  • nie dotyczy składki, której podstawą wymiaru jest dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska,
  • składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne zapłacona w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej nie została odliczona od dochodu (przychodu) albo podatku w tym państwie albo nie została odliczona na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2a ustawy,
  • istnieje podstawa prawna wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.


Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Kwotę wydatków z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Odliczenie wykazane w poz. 50 z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne nie może przekroczyć kwoty z poz. 49.

W poz. 51 podatnicy wykazują odliczoną w poz. 50 kwotę składek zapłaconych do zagranicznych systemów na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne podatnika lub osób z nim współpracujących.

Poz. 52 wypełniają podatnicy, którzy korzystają z odliczenia od podatku na podstawie art. 27g ustawy tj. odliczenia wprowadzonego ustawą z dnia 25 lipca 2008 r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 143, poz. 894).


 

Obliczenie zobowiązania podatkowego

{loadposition rectangle}

W tej części podatnicy dokonują obliczenia zobowiązania podatkowego.

W poz. 54 należy wykazać zryczałtowany podatek od dochodu z likwidacji działalności gospodarczej dokonanej w grudniu 2010 r. Kwotę zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu z remanentu likwidacyjnego nalezy obliczyć w następujący sposób:

wartość remanentu likwidacyjnego według cen zakupu
x
wskaźnik procentowy wynikający z udziału dochodu w przychodach - obliczony zgodnie z art.24 ust.3 ustawy
=
dochód z remanentu likwidacyjnego (po zaokrągleniu do pełnych złotych)
x
stawka podatku  10%
=
zryczałtowany podatek dochodowy

Podatek należny

W poz. 55 podatnicy wykazują podatek należny, po zaokrągleniu do pełnych złotych, w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.


Kwota do zapłaty / nadpłata

{loadposition rectangle}

Jak dopłacić albo dostać zwrot podatku - poradnik. [przyp. ePodatnik.pl]

W tej części podatnicy dokonują obliczenia kwoty do zapłaty albo nadpłaty.

Poz. 60 wypełniają podatnicy, którzy są obowiązani do zapłacenia zgodnie z art. 30e ustawy, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r., podatku od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a-c ustawy nabytych lub wybudowanych w latach 2007-2008. Podatek ten płatny jest w terminie określonym dla złożenia zeznania za rok, w którym nastąpiło zbycie.

W poz. 61 należy wykazać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29, 30 i 30a ustawy, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika, z wyjątkiem podatku:

  • obliczonego od przychodów (dochodów), o których mowa w art. 30a ust.1 pkt 1-5 ustawy, uzyskanych za granicą:
    • z odsetek od pożyczek, z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej,
    • z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych,
    • z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą,
    • z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych,
    • od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych;
  • wykazanego w poz. 62-64 oraz w części K.


Kwotę zryczałtowanego podatku od przychodów (dochodów), od których płatnik nie pobrał zryczałtowanego podatku oblicza się mnożąc kwotę przychodu (dochodu) przez odpowiednią dla uzyskanego przychodu (dochodu) stawkę zryczałtowanego podatku, określoną w ustawie lub umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania. Przykładowo: przychód uzyskany z tytułu otrzymanych odsetek od pożyczki udzielonej osobie fizycznej niebędącej przedsiębiorcą (płatnikiem) należy pomnożyć przez stawkę podatku w wysokości 19%.

Umowy międzynarodowe znajdziesz tutaj. [przyp. ePodatnik.pl]

W części tej podatnik wykazuje również kwoty podatku zapłaconego za granicą, o których mowa w art. 30a ust. 9 i 10 ustawy oraz różnicę pomiędzy zryczałtowanym podatkiem a podatkiem zapłaconym za granicą albo różnicę pomiędzy podatkiem zapłaconym za granicą a zryczałtowanym podatkiem.


 

Zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art.44 ust.1b ustawy

{loadposition rectangle}

W części K podatnicy wykazują zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 44 ust. 1b ustawy. Jest to podatek, jaki osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, uzyskujące przychody, o których mowa w art. 29 ustawy, bez pośrednictwa płatnika, są obowiązane (bez wezwania) wpłacać na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Podatek za grudzień jest płatny w terminie złożenia zeznania.


 

Odsetki naliczone zgodnie z art.22ew ust.1 pkt 4 i ust.2 ustawy

{loadposition rectangle}

W poz. 81-92 należy wykazać kwoty odsetek naliczonych zgodnie z art. 22e ust. 1 pkt 4 i ust. 2 ustawy. Jeżeli podatnicy zaliczyli do kosztów uzyskania przychodów wydatki na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie składników majątku, a następnie byli obowiązani do zaliczenia ich do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, to wówczas są obowiązani do wykazania i zapłacenia stosownych kwot odsetek. Odsetki te nalicza się za okres od dnia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie składników majątku do dnia, w którym okres ich używania przekroczył rok lub do dnia zaliczenia ich do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Więcej na temat ww. odsetek związanych z majątkiem trwałym dowiesz się z poradnika ePodatnik.pl [przyp. ePodatnik.pl]


 

Należne zaliczki, o których mowa w art.44 ust.1 pkt 1 ustawy

{loadposition rectangle}

W części M podatnicy wykazują należne za poszczególne miesiące lub kwartały roku podatkowego zaliczki na podatek, o których mowa w art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy, z wyjątkiem zaliczek od dochodów z działalności gospodarczej uiszczanych w uproszczonej formie na podstawie art. 44 ust. 6b ustawy (informację w tym zakresie zamieszczono w przypisie nr 3).

Ujmujemy tutaj zaliczki należne, bez względu na to, czy zostały zapłacone. Jeżeli zaliczki zostały zapłacone po terminie z odsetkami, i tak wpisujemy tutaj zaliczki należne, czyli tyle, ile powinniśmy byli zgodnie z księgą zapłacić w danym okresie [przyp. ePodatnik.pl]

Bezpłatny wielofunkcyjny kalkulator zaliczek PIT w excelu pobrać można ze stron ePodatnik.pl. Tutaj natomiast można dowiedzieć się więcej o funkcjach kalkulatora i obejrzeć instrukcję video. [przyp. ePodatnik.pl]


 

Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)

{loadposition rectangle}

Zapraszamy do alfabetycznego wykazu OPP w podziale na województwa oraz do obszernego poradnika na temat odliczenia 1% [przyp. ePodatnik.pl]

Stosownie do postanowień art. 45c ustawy, naczelnik urzędu skarbowego - na wniosek podatnika – przekazuje na rzecz OPP kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1% podatku należnego wynikającego:

  • z zeznania podatkowego złożonego w terminie określonym dla jego złożenia, albo
  • z korekty zeznania, o którym mowa wyżej, jeżeli została dokonana w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego


– po jej zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Warunkiem przekazania 1% jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz OPP, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego (za zapłacony podatek uważa się również zaległość podatkową, której wysokość nie przekracza trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez Pocztę Polską Spółkę Akcyjną za polecenie przesyłki listowej).

Za wniosek uważa się podanie przez podatnika w zeznaniu podatkowym albo w korekcie zeznania numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego wybranej OPP (w poz. 105) oraz kwoty do przekazania na jej rzecz (w poz. 106).

Należy pamiętać, że można wskazać tylko jedną OPP, która jest uprawniona do otrzymania 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania składanego za 2010 rok (wykaz OPP zamieszczony jest na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: www.mpips.gov.pl/bip/).

Wygodny wykaz w podziale na województwa znajdziesz też tutaj. Warto dodać, że możesz przekazać 1% na więcej niż jedną OPP - składając więcej niż jedno zeznanie roczne (np. PIT-36 i PIT-38). [przyp. ePodatnik.pl]

 


 

 

Informacje uzupełniające

 

{loadposition rectangle}

W poz. 107 podatnicy mogą wskazać cel szczegółowy przeznaczenia kwoty 1% należnego podatku, przekazywanej na rzecz OPP za pośrednictwem naczelnika urzędu skarbowego.

 

Czy wiesz, że wpisując cel 1% w zeznaniu rocznym nie masz żadnego wpływu na wykorzystanie Twoich pieniędzy? 1% organizacja zużywa dowolnie, to nie jest darowizna dokonana na określony cel przez Ciebie, ale przekaz środków budżetowych. Nawet Ministerstwo Finansów w broszurze urzędowej pisze, że "możesz dodatkowo podać informacje, które w Twojej ocenie mogą mieć wpływ na rozdysponowanie pieniędzy z 1% przez OPP, tzw. cel szczegółowy". Liczą się cele, nie spryt! [przyp. ePodatnik.pl]

Zaznaczenie kwadratu w poz. 108 jest wyrażeniem zgody na przekazanie OPP przez naczelnika urzędu skarbowego danych identyfikujących podatnika, tj.: imienia, nazwiska i adresu, oraz informacji o wysokości kwoty przekazanej na rzecz tej OPP. Zaznaczenie kwadratu w poz. 61 jest nieobowiązkowe i nie ma wpływu na realizację wniosku o przekazanie 1% należnego podatku.

W poz. 109 podatnicy mogą podać adres do korespondencji, swój numer telefonu, numer faxu, adres e-mail (podanie tych informacji nie jest obowiązkowe).

Jak dopłacić albo dostać zwrot podatku? [przyp. ePodatnik.pl]


 

Informacje o załącznikach

 

 

{loadposition rectangle}

PIT/B

- stanowi informację o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej osiągniętego (poniesionej) w roku podatkowym.

 

 

Załącznik ten składają osoby, które w roku podatkowym prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą. W załączniku tym podatnicy wykazują przychody, koszty, dochód lub stratę z działalności prowadzonej samodzielnie, a także w spółkach niebędących osobami prawnymi, w których są wspólnikami. W załączniku tym, pozycję przeznaczoną do wpisania numeru PESEL wypełniają wyłącznie te osoby, które mają nadany ten numer.

PIT/Z - stanowi informację o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzonej przez podatników korzystających ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy, osiągniętego (poniesionej) w roku podatkowym. W załączniku tym, pozycję przeznaczoną do wpisania numeru PESEL wypełniają wyłącznie te osoby, które mają nadany ten numer.

PIT/ZG - stanowi informację o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym podatku w roku podatkowym. Załącznik ten składają osoby, które w roku podatkowym uzyskały dochody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej wykonywanej za granicą lub ze źródeł przychodów położonych za granicą i dochody te podlegają opodatkowaniu w Polsce zgodnie z art. 30c ust. 4, 5 ustawy. W załączniku podatnik wykazuje dochody z zagranicy oraz podatek zapłacony za granicą rozliczane w zeznaniu podatkowym PIT-36L.

Załącznik składa się odrębnie dla każdego państwa uzyskania dochodu. Wszystkie międzynarodowe umowy podatkowe podpisane przez Polskę znaleźć można tutaj. [przyp. ePodatnik.pl]

W załączniku tym, pozycję przeznaczoną do wpisania numeru PESEL wypełniają wyłącznie te osoby, które mają nadany ten numer. Ponadto w części P podatnicy informują urząd skarbowy o:

  • złożonym wraz z zeznaniem zgłoszeniu identyfikacyjnym/aktualizacyjnym (formularz NIP-1 albo NIP-3). Na podstawie art. 5, 6 i 9 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681, z późn. zm.) podatnik jest obowiązany do dokonania zgłoszenia zgodnie z zasadami określonymi w tej ustawie. Należy pamiętać, że na formularzach NIP-1 i NIP-3, a dla przedsiębiorców na tzw. zintegrowanym wniosku EDG-1, istnieje możliwość podania numeru osobistego rachunku bankowego, na który będzie dokonywany zwrot nadpłaty. Jeżeli podany przez podatnika numer rachunku bankowego uległ zmianie, należy złożyć zgłoszenie aktualizacyjne dokonując wskazania aktualnego numeru osobistego rachunku bankowego. Zgłoszenie NIP (wniosek EDG-1 - przedsiębiorcy) należy złożyć również w sytuacji, gdy podatnik rezygnuje ze zwrotów na rachunek, w tym z powodu likwidacji rachunku; wystarczy wówczas zaznaczyć w formularzu pozycję "Rezygnacja". Stosownie do postanowień art. 77b § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, zwrot nadpłaty następuje na wskazany rachunek bankowy podatnika, obowiązanego do
    posiadania rachunku bankowego,
  • dołączonym do zeznania sprawozdaniu finansowym.


Sprawozdanie finansowe są obowiązani dołączyć do zeznania podatnicy prowadzący księgi rachunkowe. Jeżeli działalność gospodarcza jest prowadzona w formie spółki niemającej
osobowości prawnej, właściwym miejscowo organem podatkowym, w którym powinno być złożone sprawozdanie finansowe jest:

  • organ podatkowy właściwy ze względu na adres siedziby spółki, jeżeli przynajmniej dla jednego wspólnika jest on właściwy,
  • organ podatkowy właściwy dla jednego ze wspólników według ich wyboru, jeżeli organ podatkowy, o którym mowa wyżej nie jest właściwy dla żadnego ze wspólników, a jeżeli wspólnicy nie dokonali wyboru - organ podatkowy właściwy dla wspólnika wskazanego w pierwszej kolejności w umowie spółki.


Podatnicy prowadzący podatkowe księgi przychodów i rozchodów nie dołączają tych ksiąg do zeznania. Księgi te i związane z ich prowadzeniem dokumenty należy przechowywać do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego. dołączonym do zeznania sprawozdaniu o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej. Stosownie do przepisów art. 45 ust. 5a ustawy, podatnicy, którym właściwy organ na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej wydał decyzję o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej, dołączają do zeznania o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym sprawozdanie o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej.


 

Oświadczenie i podpis podatnika / pełnomocnika

 

{loadposition rectangle}

Ta część przeznaczona jest do podpisania zeznania oraz złożenia stosownego oświadczenia przez podatnika (poz. 116).

 

Zgodnie z art. 80a Ordynacji podatkowej, jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, deklaracja (stosownie do postanowień tej ustawy przez deklarację rozumie się również zeznanie podatkowe), może być podpisana także przez pełnomocnika (poz. 117). Pełnomocnictwo do podpisywania  deklaracji oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa składa się organowi podatkowemu właściwemu w sprawach podatku, którego dana deklaracja dotyczy. Podpisanie deklaracji przez pełnomocnika zwalnia podatnika z obowiązku podpisania deklaracji.

Broszura zawiera informacje podstawowe. W celu uzyskania szerszych informacji można zwrócić się do Krajowej Informacji Podatkowej (wybierając z telefonu stacjonarnego numer 0 801 055 055 lub z telefonu komórkowego numer 22 330 0330).  Natomiast w przypadku wątpliwości dotyczących indywidualnych sytuacji podatnika należy zwrócić się do właściwego urzędu skarbowego.

Można także zamówić poradę na www.doradcapodatkowy.com [przyp. ePodatnik.pl]

 



Uwaga, proszę zwrócić uwagę na daty publikacji tekstów (pod tytułem) - w celu weryfikacji ich aktualności!

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj