Jak wypełnić PIT-R
Artur M. Brzeziński | 2012-12-11 23:00:01

 

Jak wypełnić PIT

 

PITy roczne 2010 bezpłatne porady

Jak wypełnić PIT-R?

Poradnik z praktycznymi uwagami i linkami redakcji ePodatnik.pl

{loadposition rectangle}

Pobierz program do wypełniania PIT rocznego za 2010 r. oraz formularze rządowych e-deklaracji. [przyp. ePodatnik.pl]

Pobierz PIT-11 i załącznik PIT-R ze stron Ministerstwa Finansów i złóż w terminie!

W sytuacji, gdy choć część należności objętych PIT-R podlega opodatkowaniu, formularz PIT-R stanowi informację o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich i jest załącznikiem do PIT-11. W sytuacji, gdy cała kwota wykazana w PIT-R jest zwolniona z podatku, wówczas PIT-R stanowi oddzielną informację podatkową, samodzielną, i nie stanowi załącznika do PIT-11 (PIT-11 wówczas się nie wypełnia, no chyba że dana osoba uzyskała inne dochody objęte PIT-11 od tego samego płatnika - np. pensje ze stosunku służbowego oraz calkowicie zwolnione dochody objete PIT-R).

Niewypełniona pozycja oznacza zero.

Uwaga! Niektóre pozycje muszą być jednak bezwzględnie wypełnione. Dotyczy to w szczególności Numeru Identyfikacji Podatkowej, numeru PESEL (w przypadku osób, którym nadano ten numer), roku za który zeznanie jest składane, celu złożenia formularza, informacji o dołączonych załącznikach oraz podpisu na zeznaniu. Prawidłowe wypełnienie tych pozycji pozwoli uniknąć dodatkowej wizyty w urzędzie skarbowym celem uzupełnienia lub skorygowania wcześniej złożonej informacji.

Podstawa prawna

Obowiązek złożenia deklaracji wynika z art.42 ust.2 pkt 1ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r., Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą".

Termin składania

Deklarację tę składa się do końca lutego wraz z PIT-11. Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy). W roku 2011 ostatni dzień lutego to poniedziałek 28 lutego.

Jeżeli obowiązek poboru zaliczek przez płatników zaliczek na podatek ustał w ciągu roku, płatnicy na pisemny wniosek podatnika, w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku, są obowiązani do sporządzenia i przekazania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu PIT-11. Jeżeli takiego wniosku nie otrzymają, mogą przesłać PIT-11 do końca lutego roku następnego. Ta zasada nie dotyczy wypłacających należności z działalności wykonywanej osobiście (np. umowy zlecenia i o dzieło), z praw autorskich oraz komorników dokonujących wypłat w drodze egzekucji.

Kalendarium PITów rocznych 2010 [przyp. ePodatnik.pl]

Kiedy i w jaki sposób złożyć PIT roczny - poradnik. [przyp. ePodatnik.pl]

PIT-11 można złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub nadać (złożyć, wysłać) w sposób przewidziany w art. 12 § 6 Ordynacji podatkowej (m.in. w formie dokumentu elektronicznego przez Internet, w tym bez konieczności potwierdzania go kwalifikowanym podpisem elektronicznym - www.e-deklaracje.gov.pl). Za datę złożenia PIT-11 nadanego w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego uważa się datę stempla pocztowego.

PIT-11 można również wysłać do pracownika e-mailem w formie elektronicznej, z e-podpisem (certyfikat kwalifikowany). Istnieje taka interpretacja, jednak redakcja ePodatnik.pl ma pewne wątpliwości, gdyż e-podpis nie generuje podpisu płatnika na formularzu w określonym miejscu. Tzn. podpisany elektronicznie PIT-11 to nie to samo, co formularz podpisany zgodnie ze wzorem w określonym miejscu druku i nie to samo, co e-deklaracja, gdzie podpisywane są same dane. Innymi słowy podpisany elektronicznie PIT-11 nie jest poprawnym formularzem, bo nie ma na druku podpisu płatnika (skan to nie to samo co oryginalny podpis).

Za datę złożenia PIT-11 nadanego w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego uważa się datę stempla pocztowego. [przy nadaniu pocztą z zagranicy liczy się data otrzymania listu przez urząd skarbowy, nawet listu poleconego - przyp. ePodatnik.pl]

NIP

Pamiętajmy, że NIP na samej górze PIT-11 (poz.1) to NIP płatnika (organu), a nie podatnika (osoby pełniącej funkcję).

Okres, za jaki składamy PIT-R

PIT-R składamy za okres pełnienia funkcji. Jeżeli w ciągu roku wystąpiło to więcej niż raz, łączymy oba okresy w jeden (mamy bowiem tylko jeden załacznik PIT-R za cały rok), np. 1-2.02.2010 + 14-16.04.2010 = 01.02.2010 - 16.04.2010.

Miejsce i cel składania informacji

 

{loadposition rectangle}

Należy podać nazwę urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy dla podatnika (czyli osoby pełniącej funkcję) naczelnik urzędu skarbowego. Będzie to z reguły urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania osoby fizycznej.

W tej części należy również podać (zaznaczając właściwy kwadrat) cel złożenia formularza, pamiętając jednocześnie, iż na podstawie art. 81 Ordynacji podatkowej, podatnik ma prawo do skorygowania danych zawartych w złożonym zeznaniu. Zgodnie z art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej, skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty (stosownie do postanowień Ordynacji podatkowej przez deklarację rozumie się również zeznanie).

Poradnik Jak skorygować deklarację [przyp. ePodatnik.pl]

Uprawnienie do złożenia korekty ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Złożenie korekty w czasie trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą, nie wywołuje skutków prawnych. Przywilej złożenia korekty powraca w momencie zakończenia:

  • prowadzonej kontroli podatkowej,
  • prowadzonego postępowania podatkowego - w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

 


 

Dane płatnika

{loadposition rectangle}

W tej części należy podać dane identyfikacyjne podatnika składającego deklarację. Nigdy płatnikiem w PIT-R nie będzie osoba fizyczna.

W poz. 6 należy podać nazwę pelną wg statutu czy dokumentu lub aktu prawnego powołującego płatnika oraz jego numer REGON.

{loadposition rectangle}

Te dane podatnika (osoby pełniącej funkcję) powinny być co do zasady zgodne z oświadczeniem w tym zakresie złożonym przez podatnika. Nie trzeba weryfikować zgodności tych danych z danymi ewidencji podatników (NIP), bo to powinien zrobić sam zatrudniony, a płatnik w to nie wnika. Jeżeli płatnik przypuszcza, że pewne dane są nieaktualne, może zwrócić na to uwagę podatnikowi. W każdym bądź razie w braku instrukcji w PIT-11 podajemy dane np. miejsca zamieszkania czy nazwisko wg wiedzy płatnika z dnia wypełnienia zeznania. Jako że zeznanie składamy do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika, adres miejsca zamieszkania powinien odpowiadać urzędowi skarbowemu.

 

 

 

Informacja o kwotach wypłaconych podatnikowi

{loadposition rectangle}

W tej część podajemy kwoty wypłacone faktycznie podatnikowi (nie należne, ale wypłacone czy pozostawione do dyspozycji). Podajemy sumy miesięczne, bez względu na ilość wypłat czy tytułów, z których są te wypłaty należne.

W kolumnie b podajemy wszystko, co wypłaciliśmy, łącznie z kwotami zwolnionymi opisanymi w kolumnie c i d.

W kolumnie c podajemy zwolnione z podatku diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem - do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

W kolumnie d podajemy diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 2.280 zł (są to kwoty zwolnione z podatku).

Kwota obliczona w kolumnie e podlega opodatkowaniu i wykazujemy ją w PIT-11 lub w PIT-40.

 

 

 

 

Oświadczenie płatnika lub osoby wyznaczonej do obliczenia i pobrania podatku

{loadposition rectangle}

Osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, będące płatnikami lub inkasentami, są obowiązane wyznaczyć osoby, do których obowiązków należy obliczanie i pobieranie podatków oraz terminowe wpłacanie organowi podatkowemu pobranych kwot, a także zgłosić właściwemu miejscowo organowi podatkowemu imiona, nazwiska i adresy tych osób. Zgłoszenia należy dokonać w terminie wyznaczonym do dokonania pierwszej wpłaty, a w razie zmiany osoby wyznaczonej - w terminie 14 dni od dnia, w którym wyznaczono inną osobę.


 




Dane podatnika

 


  



Uwaga, proszę zwrócić uwagę na daty publikacji tekstów (pod tytułem) - w celu weryfikacji ich aktualności!

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj