IKE oraz IKZE
Artur M. Brzeziński | 2012-12-11 23:00:01

 

Pozostałe ulgi i odliczenia 2011

PITy roczne: indywidualne konto emerytalne a indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Od którego przysługują nam ulgi PIT? Od obu, jednak zupełnie różne, przy czym część dopiero w rozliczeniu rocznym PIT za 2012 r.

Od 2011 r. funkcjonują dwie formy indywidualnych kont emerytalnych:

  • IKE czyli indywidualne konta emerytalne, oraz
  • IKZE czyli indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego.

W zakresie podatkowym różnica pomiędzy IKE a IKZE jest zasadnicza: środki pochodzące z oszczędzania na IKE są wolne od podatku w chwili wypłaty, ale wpłacamy na IKE dochody opodatkowane, natomiast środki pochodzące z IKZE są opodatkowane, jednak wpłaty można odliczyć od podstawy opodatkowania (od 2012 r.).

W obu przypadkach okres oszczędzania wynosi co najmniej 5 lat. Wypłata przed osiągnięciem określonego wieku (60 lat IKE, 65 lat mężczyźni i 60 lat kobiety IKZE) będzie wiązać się z opodatkowaniem środków wypłacanych).

W efekcie wpłaty na IKE nie są objęte bezpośrednio ulgą PIT, płacimy je z dochodu po opodatkowaniu (tzn. nie możemy tych wpłat wrzucić w koszty czy odliczyć). Przepisy stanowią, iż można corocznie wpłacać na IKE określoną maksymalną kwotę, by odebrać w późniejszym czasie nieopodatkowany zysk. Limitowana jest nie kwota zwolnionego z podatku dochodu, ale kwota, którą można corocznie wpłacić w ramach oszczędzania na iKE.

IKE limity
Rok Maksymalna wpłata
2011 10077 zł
2010 9579 zł
2009 9579 zł
2008 4055,12 zł
2007 3697 zł
2006 3521 zł
2005 3635 zł
2004 3435 zł

Nie warto zakładać więcej niż jednego konta IKE w celu uniknięcia podatku. W takim przypadku opłacamy bowiem podatek zryczałtowany „z tytułu gromadzenia oszczędności na więcej niż jednym indywidualnym koncie emerytalnym, w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych” - w wysokości 75 % uzyskanego dochodu na każdym indywidualnym koncie emerytalnym;

W przypadku IKZE możliwe zaś będzie odliczenie w PIT rocznym począwszy od PITu za rok 2012 wpłat na takie indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Odliczeń dokonamy od dochodu opodatkowanego wg skali podatkowej (18%, 32%), od dochodu opodatkowanego liniowo (19%) oraz od przychodu opodatkowanego ryczałtem ewidencjonowanym. Odliczenie nastąpi na podstawie dowolnych dokumentów potwierdzających poniesienie takiego wydatku.

Po zakończeniu okresu oszczędzania od wypłacanych pieniędzy instytucja finansowa pobierze zaliczkę 18% (wg najniższej stopy skali podatkowej), a dochody wykażemy ostatecznie w PIT roczny.



Uwaga, proszę zwrócić uwagę na daty publikacji tekstów (pod tytułem) - w celu weryfikacji ich aktualności!

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj