Jakie stawki VAT zmieniono od 1 lipca 2011 r.
Artur M. Brzeziński | 2012-12-11 23:00:01

 

Stawki VAT - archiwum

Sprawdź, jakie stawki VAT uległy zmianie z dniem 1 lipca 2011 r. (czasem ze skutkiem wstecz od początku roku) i co to oznacza w praktyce...

Z dniem 1 lipca 2011 r. zmianie uległy wyłącznie stawki VAT nie zależące bezpośrednio od PKWiU, i są to zmiany w zakresie zwolnień z VAT. W pewnej mierze jest to doprecyzowanie rozwiązań obowiązujących od stycznia do prawa unijnego, nie udało się tego zrobić za pierwszym razem, ani nawet za drugim.

Pogrubieniem oznaczyliśmy te fragmenty przepisów, które uległy zmianie.

Stawki VAT zmienione 1 lipca 2011 r.
(stawki VAT nie zależące bezpośrednio od PKWiU)
Stawka VAT <23% Określenie towaru czy usługi Podstawa prawna
8% 5% zw inna
    zw - więcej  

Usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

Zwolnienie to nie ma zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:
1) nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej wg zasad określonych w tym wierszu z VAT lub
2) ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

W okresie od 01.01.2011 do 30.06.2011 zwolnienie - Usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej.

Zwolnienie to nie miało zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:
1) nie były one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej wg zasad określonych w tym wierszu z VAT lub
2) ich głównym celem było osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

art.43 ust.1 pkt 18 i art.43 ust. 17 ustawy VAT
    zw - więcej   Usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:
a) lekarza i lekarza dentysty,
b) pielęgniarki i położnej,
c) medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr . 112, poz. 654),
d) psychologa

W okresie 01.01.2011 - 30.06.2011 - zwolnienie - Usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:
a) lekarza i lekarza dentysty,
b) pielęgniarki i położnej,
c) medycznych, o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89, z późn. zm.),
d) psychologa,
art.43 ust.1 pkt 19 ustawy VAT
    zw - więcej   Usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich przedsiębiorstw, w których wykonywana jest działalność lecznicza

Zwolnienie to nie ma zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:
1) nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej wg zasad określonych w tym wierszu z VAT lub
2) ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Zwolnienie to ma zastosowanie do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, dokonywanych przez podmioty świadczące usługi podstawowe.

W okresie 01.01.2011 - 30.06.2011 - zwolnienie - Usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane świadczone na rzecz zakładów opieki zdrowotnej na ich terenie.

Zwolnienie to nie miało zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:
1) nie były one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej wg zasad określonych w tym wierszu z VAT lub
2) ich głównym celem było osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Zwolnienie to miało zastosowanie do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, dokonywanych przez podmioty świadczące usługi podstawowe.
art.43 ust.1 pkt 18a ustawy VAT
    zw - więcej   Usługi ściśle związane z usługami w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy.
Zwolnienie to stosuje się do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z ww. usługami podstawowymi dokonywanych przez podmioty świadczące usługi podstawowe.
Zwolnienie stosuje się do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi dokonywanych przez:
1) są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy, lub
2) inne podmioty pod warunkiem że: są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej zgodnie z §13 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia wykonawczego VAT, lub ich głównym celem nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia

Zwolnienia te wprowadzono 1 lipca 2011 r. ze skutkiem od 1 stycznia 2011 r.
§13 ust.1 pkt 26 i ust.8-9 rozporządzenia wykonawczego VAT
    zw - więcej   Usługi, w tym także usługi pośrednictwa, których przedmiotem są udziały w:
a) spółkach,
b) innych niż spółki podmiotach, jeżeli mają one osobowość prawną
- z wyłączeniem usług przechowywania tych udziałów i zarządzania nimi
Zwolnienie to nie ma zastosowania do usług, których przedmiotem są udziały odzwierciedlające:
1) tytuł prawny do towarów;
2) tytuł własności nieruchomości;
3) prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości;
4) udziały i inne tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.
Zwolnienie od podatku stosuje się również do świadczenia usługi stanowiącej element usługi wymienionej w wyżej, który sam stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi zwolnionej zgodnie z §13 ust. 1 pkt 27.
§13 ust.1 pkt 27 i ust.11-12 rozporządzenia wykonawczego VAT
      0% - więcej

Dostawa towarów lub świadczenia usług na rzecz:
1) instytucji Unii Europejskiej lub organów utworzonych przez Unię Europejską, do których ma zastosowanie Protokół w sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 90, poz. 864/4, z późn. zm.), zwanych dalej „instytucjami lub organami Unii Europejskiej”, posiadających siedzibę lub przedstawicielstwo na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju — do celów służbowych tych instytucji lub organów;
2) organizacji międzynarodowych posiadających siedzibę lub przedstawicielstwo:
a) na terytorium innego niż terytorium kraju państwa członkowskiego,
b) na terytorium państwa trzeciego
- uznanych za takie przez państwo siedziby i przez Rzeczpospolitą Polską, w granicach i na warunkach ustalonych przez konwencje międzynarodowe ustanawiające takie organizacje lub przez umowy dotyczące ich siedzib - do celów służbowych tych organizacji;
3) sił zbrojnych, o których mowa w art. I ust. 1 lit. a Umowy między Państwami -Stronami Traktatu Północnoatlantyckiego dotyczącej statusu ich sił zbrojnych, sporządzonej w Londynie dnia 19 czerwca 1951 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 21, poz. 257 oraz z 2008 r. Nr 170, poz. 1052), posiadających siedzibę lub przedstawicielstwo na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju — do celów służbowych takich sił lub personelu cywilnego im towarzyszącego lub też w celu zaopatrzenia ich mes i kantyn, jeżeli siły takie biorą udział we wspólnych działaniach obronnych;
4) posiadających przedstawicielstwo na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz członków ich personelu, a także innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych;
5) sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, o których mowa w art. 2 lit. a Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podpisanej w Warszawie dnia 11 grudnia 2009 r. (Dz. U. z 2010 r. Nr 66, poz. 422), zwanej dalej „Umową o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”, przebywających na terytorium kraju, gdy towary lub usługi nabywane przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych lub na ich rzecz przeznaczone są do wyłącznego użytku służbowego tych sił zbrojnych lub też do zaopatrzenia ich wojskowejusługowej działalności wspierającej, o której mowa w art. 23 tej umowy, jeżeli siły takie biorą udział we wspólnych działaniach obronnych

W okresie 01.01.2011-30.06.2011 - zwolnienie - Dostawa towarów lub świadczenia usług na rzecz:
1) instytucji Unii Europejskiej lub organów utworzonych przez Unię Europejską, do których ma zastosowanie Protokół w sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 90, poz. 864/4, z późn. zm.), zwanych dalej „instytucjami lub organami Unii Europejskiej”, posiadających siedzibę lub przedstawicielstwo na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju — do celów służbowych tych instytucji lub organów;
2) organizacji międzynarodowych posiadających siedzibę lub przedstawicielstwo poza terytorium kraju, uznanych za takie przez państwo siedziby i przez Rzeczpospolitą Polską, w granicach i na warunkach ustalonych przez konwencje międzynarodowe ustanawiające takie organizacje lub przez umowy dotyczące ich siedzib — do celów służbowych tych organizacji;
3) sił zbrojnych, o których mowa w art. I ust. 1 lit. a Umowy między Państwami -Stronami Traktatu Północnoatlantyckiego dotyczącej statusu ich sił zbrojnych, sporządzonej w Londynie dnia 19 czerwca 1951 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 21, poz. 257 oraz z 2008 r. Nr 170, poz. 1052), posiadających siedzibę lub przedstawicielstwo na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju — do celów służbowych takich sił lub personelu cywilnego im towarzyszącego lub też w celu zaopatrzenia ich mes i kantyn, jeżeli siły takie biorą udział we wspólnych działaniach obronnych;
4) posiadających przedstawicielstwo na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz członków ich personelu, a także innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych;
5) sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, o których mowa w art. 2 lit. a Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podpisanej w Warszawie dnia 11 grudnia 2009 r. (Dz. U. z 2010 r. Nr 66, poz. 422), zwanej dalej „Umową o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”, przebywających na terytorium kraju, gdy towary lub usługi nabywane przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych lub na ich rzecz przeznaczone są do wyłącznego użytku służbowego tych sił zbrojnych lub też do zaopatrzenia ich wojskowejusługowej działalności wspierającej, o której mowa w art. 23 tej umowy, jeżeli siły takie biorą udział we wspólnych działaniach obronnych

§ 11 ust. 1 pkt 1-5 rozporządzenia wykonawczego VAT

 

VAT na działalność leczniczą

1 lipca 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. 112, poz. 654). Zmienia ona dotychczasową terminologię, znikają zakłady opieki zdrowotnej. Pojawiają się podmioty lecznicze. To wymagało z kolei nowelizacji postanowień ustawy o VAT.

Zgodnie z nową ustawą, Podmiotami leczniczymi są:

  • przedsiębiorcy we wszelkich formach przewidzianych dla wykonywania działalności gospodarczej, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej,
  • samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej,
  • jednostki budżetowe, w tym państwowe jednostki budżetowe tworzone i nadzorowane przez Ministra Obrony Narodowej, ministra właściwego do spraw wewnętrznych, Ministra Sprawiedliwości lub Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, posiadające w strukturze organizacyjnej ambulatorium, ambulatorium z izbą chorych lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej,
  • instytuty badawcze,
  • fundacje i stowarzyszenia, których celem statutowym jest wykonywanie zadań w zakresie ochrony zdrowia i których statut dopuszcza prowadzenie działalności leczniczej,
  • kościoły, kościelne osoby prawne lub związki wyznaniowe


- w zakresie, w jakim wykonują działalność leczniczą. Działalnośc lecznicza polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, może jednak polegać również na promocji zdrowia czy realizacji zadań dydaktycznych i badawczych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia, w tym wdrażaniem nowych technologii medycznych oraz metod 1eczenia leczenia.

Stawki VAT zmienione 1 lipca 2011 r.
(stawki VAT nie zależące bezpośrednio od PKWiU)
Stawka VAT <23% Określenie towaru czy usługi Podstawa prawna
8% 5% zw inna
    zw  

Usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

Zwolnienie to nie ma zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:
1) nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej wg zasad określonych w tym wierszu z VAT lub
2) ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

W okresie od 01.01.2011 do 30.06.2011 zwolnienie - Usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej.

Zwolnienie to nie miało zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:
1) nie były one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej wg zasad określonych w tym wierszu z VAT lub
2) ich głównym celem było osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

art.43 ust.1 pkt 18 i art.43 ust. 17 ustawy VAT
    zw   Usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:
a) lekarza i lekarza dentysty,
b) pielęgniarki i położnej,
c) medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr . 112, poz. 654),
d) psychologa

W okresie 01.01.2011 - 30.06.2011 - zwolnienie - Usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:
a) lekarza i lekarza dentysty,
b) pielęgniarki i położnej,
c) medycznych, o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89, z późn. zm.),
d) psychologa,
art.43 ust.1 pkt 19 ustawy VAT
    zw   Usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich przedsiębiorstw, w których wykonywana jest działalność lecznicza

Zwolnienie to nie ma zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:
1) nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej wg zasad określonych w tym wierszu z VAT lub
2) ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Zwolnienie to ma zastosowanie do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, dokonywanych przez podmioty świadczące usługi podstawowe.

W okresie 01.01.2011 - 30.06.2011 - zwolnienie - Usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane świadczone na rzecz zakładów opieki zdrowotnej na ich terenie.

Zwolnienie to nie miało zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:
1) nie były one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej wg zasad określonych w tym wierszu z VAT lub
2) ich głównym celem było osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Zwolnienie to miało zastosowanie do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, dokonywanych przez podmioty świadczące usługi podstawowe.
art.43 ust.1 pkt 18a ustawy VAT

 

VAT na usługi dotyczące udziałów

Zwolnione z VAT będą być usługi, w tym także usługi pośrednictwa, których przedmiotem są udziały w:

  • spółkach,
  • innych niż spółki podmiotach, jeżeli mają one osobowość prawną


- z wyłączeniem usług przechowywania tych udziałów i zarządzania nimi

Zwolnienie to nie ma zastosowania do usług, których przedmiotem są udziały odzwierciedlające:

  • tytuł prawny do towarów;
  • tytuł własności nieruchomości;
  • prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości;
  • udziały i inne tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.


Zwolnienie od podatku stosuje się również do świadczenia usługi stanowiącej element usługi wymienionej w wyżej, który sam stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi zwolnionej zgodnie z przepisem podstawowym. 

Zapisy w § 13 projektowanego rozporządzenia pozwalają na objęcie zwolnieniem transakcji w zakresie obrotu udziałami w spółkach posiadających i nieposiadających osobowości prawnej i innych podmiotach posiadających osobowość prawną. Udziały takie nie mieszczą się w katalogu instrumentów finansowych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2010r. Nr 211, poz. 1384). Konieczność objęcia zaś zwolnieniem od podatku ww. udziałów wynika z art. 135 ust. 1 lit. f dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, zgodnie z którym zwolnieniu z tego podatku podlegają transakcje, łącznie z pośrednictwem, jednakże z wyłączeniem przechowywania i zarządzania, których przedmiotem są akcje, udziały w spółkach lub związkach, obligacje i inne papiery wartościowe, z wyłączeniem dokumentów ustanawiających tytuł prawny do towarów, oraz praw lub papierów wartościowych, o których mowa w art. 15 ust. 2 (dotyczących nieruchomości).

W rozporządzeniu proponuje się, aby pojęciu „udziały w związkach” występującemu w dyrektywie odpowiadało pojęcie „udziałów w podmiotach posiadających osobowość prawną” (innych niż spółki), gdyż w prawnym porządku krajowym nie występuje np. pojęcie udziału w związkach czy stowarzyszeniach. Proponowany przepis stanowi zatem dostosowanie i pełniejszą implementację do polskiego systemu prawnego w zakresie podatku od towarów i usług przepisów dyrektywy 2006/112/WE.

Zwolnienie wchodzi w życie 1 lipca 2011 r. z mocą od 1 stycznia. Oznacza to, że od 1 lipca 2011 r.  można będzie korygować faktury VAT, zatem zwrot VAT związanego z opisanymi transakcjami wystąpi najwcześniej w VAT-7 za lipiec lub w VAT-7K za III kwartał 2011 r. Podatnicy nie mają jednak obowiązku korygowania stawek VAT wstecz, mogą po prostu przejść na zwolnienie od 1 lipca br. 

Stawki VAT zmienione 1 lipca 2011 r.
(stawki VAT nie zależące bezpośrednio od PKWiU)
Stawka VAT <23% Określenie towaru czy usługi Podstawa prawna
8% 5% zw inna
    zw   Usługi, w tym także usługi pośrednictwa, których przedmiotem są udziały w:
a) spółkach,
b) innych niż spółki podmiotach, jeżeli mają one osobowość prawną
- z wyłączeniem usług przechowywania tych udziałów i zarządzania nimi
Zwolnienie to nie ma zastosowania do usług, których przedmiotem są udziały odzwierciedlające:
1) tytuł prawny do towarów;
2) tytuł własności nieruchomości;
3) prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości;
4) udziały i inne tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.
Zwolnienie od podatku stosuje się również do świadczenia usługi stanowiącej element usługi wymienionej w wyżej, który sam stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi zwolnionej zgodnie z §13 ust. 1 pkt 27.
§13 ust.1 pkt 27 i ust.11-12 rozporządzenia wykonawczego VAT

 

VAT na świadczenia dla organizacji międzynarodowych

Nowe brzmienie przepisu § 11 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego VAT wskazuje, że podmioty (tj. instytucje lub organy Unii Europejskiej, organizacje międzynarodowe, siły zbrojne NATO, misje dyplomatyczne i konsularne) posiadające siedzibę lub przedstawicielstwo poza terytorium kraju, zdefiniowane w ust. 1 tego przepisu, mogą skorzystać z preferencyjnej stawki podatku 0% przy zakupie towarów i usług w kraju, gdy dokonujący dostawy towarów lub świadczący usługi posiada wypełnione, odpowiednio dla potrzeb podatku, świadectwo, o którym mowa w załączniku II do ww. rozporządzenia nr 282/2011, potwierdzone przez właściwe władze państwa, na terytorium którego podmioty te posiadają siedzibę lub przedstawicielstwo, oraz zamówienie dotyczące towarów lub usług (wraz z ich specyfikacją), wskazanych w przekazanym dokumencie.

Zapis w § 11 ust. 3 jest konsekwencją zmian dokonanych w ust. 2. Zatem uregulowano tu kwestię potwierdzania dokumentu wskazanego w ww. rozporządzeniu nr 282/2011 w przypadku sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki. Pola 3 i 4 świadectwa zwolnienia wypełniają siły zbrojne Stanów Zjednoczonych, co będzie stanowiło potwierdzenie, że odbiorcą towarów lub usług tam wymienionych będzie podmiot, o którym mowa w § 11 ust. 1 pkt 5 zmienianego rozporządzenia (tj. siły zbrojne Stanów Zjednoczonych). Natomiast pola 2 i 6 tego dokumentu wypełnia, jako właściwy merytorycznie, Minister Obrony Narodowej.

Nowo dodane przepisy § 11 ust. 4-5 regulują kwestię dotyczącą przypadku, w którym świadectwo nie musi być potwierdzone. Jest to możliwe, gdy towary lub usługi nabywane przez podmioty zdefiniowane w § 11 ust. 1 pkt 1-4 przeznaczone są do celów służbowych. Jednakże w takiej sytuacji ww. podmioty wraz z dokumentami wskazanymi w § 11 ust. 2 (tj. świadectwem, zamówieniem dotyczącym towarów lub usług (wraz z ich specyfikacją)), przekażą sprzedawcy towarów lub usług kopię pisma, o którym mowa w rubryce 7 świadectwa, zezwalającego na odstąpienie od potwierdzenia świadectwa, wydanego przez właściwe władze państwa, na terytorium którego podmioty te posiadają siedzibę lub przedstawicielstwo.

Stawki VAT zmienione 1 lipca 2011 r.
(stawki VAT nie zależące bezpośrednio od PKWiU)
Stawka VAT <23% Określenie towaru czy usługi Podstawa prawna
8% 5% zw inna
      0%

Dostawa towarów lub świadczenia usług na rzecz:
1) instytucji Unii Europejskiej lub organów utworzonych przez Unię Europejską, do których ma zastosowanie Protokół w sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 90, poz. 864/4, z późn. zm.), zwanych dalej „instytucjami lub organami Unii Europejskiej”, posiadających siedzibę lub przedstawicielstwo na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju — do celów służbowych tych instytucji lub organów;
2) organizacji międzynarodowych posiadających siedzibę lub przedstawicielstwo:
a) na terytorium innego niż terytorium kraju państwa członkowskiego,
b) na terytorium państwa trzeciego
- uznanych za takie przez państwo siedziby i przez Rzeczpospolitą Polską, w granicach i na warunkach ustalonych przez konwencje międzynarodowe ustanawiające takie organizacje lub przez umowy dotyczące ich siedzib - do celów służbowych tych organizacji;
3) sił zbrojnych, o których mowa w art. I ust. 1 lit. a Umowy między Państwami -Stronami Traktatu Północnoatlantyckiego dotyczącej statusu ich sił zbrojnych, sporządzonej w Londynie dnia 19 czerwca 1951 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 21, poz. 257 oraz z 2008 r. Nr 170, poz. 1052), posiadających siedzibę lub przedstawicielstwo na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju — do celów służbowych takich sił lub personelu cywilnego im towarzyszącego lub też w celu zaopatrzenia ich mes i kantyn, jeżeli siły takie biorą udział we wspólnych działaniach obronnych;
4) posiadających przedstawicielstwo na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz członków ich personelu, a także innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych;
5) sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, o których mowa w art. 2 lit. a Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podpisanej w Warszawie dnia 11 grudnia 2009 r. (Dz. U. z 2010 r. Nr 66, poz. 422), zwanej dalej „Umową o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”, przebywających na terytorium kraju, gdy towary lub usługi nabywane przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych lub na ich rzecz przeznaczone są do wyłącznego użytku służbowego tych sił zbrojnych lub też do zaopatrzenia ich wojskowejusługowej działalności wspierającej, o której mowa w art. 23 tej umowy, jeżeli siły takie biorą udział we wspólnych działaniach obronnych

W okresie 01.01.2011-30.06.2011 - zwolnienie - Dostawa towarów lub świadczenia usług na rzecz:
1) instytucji Unii Europejskiej lub organów utworzonych przez Unię Europejską, do których ma zastosowanie Protokół w sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 90, poz. 864/4, z późn. zm.), zwanych dalej „instytucjami lub organami Unii Europejskiej”, posiadających siedzibę lub przedstawicielstwo na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju — do celów służbowych tych instytucji lub organów;
2) organizacji międzynarodowych posiadających siedzibę lub przedstawicielstwo poza terytorium kraju, uznanych za takie przez państwo siedziby i przez Rzeczpospolitą Polską, w granicach i na warunkach ustalonych przez konwencje międzynarodowe ustanawiające takie organizacje lub przez umowy dotyczące ich siedzib — do celów służbowych tych organizacji;
3) sił zbrojnych, o których mowa w art. I ust. 1 lit. a Umowy między Państwami -Stronami Traktatu Północnoatlantyckiego dotyczącej statusu ich sił zbrojnych, sporządzonej w Londynie dnia 19 czerwca 1951 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 21, poz. 257 oraz z 2008 r. Nr 170, poz. 1052), posiadających siedzibę lub przedstawicielstwo na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju — do celów służbowych takich sił lub personelu cywilnego im towarzyszącego lub też w celu zaopatrzenia ich mes i kantyn, jeżeli siły takie biorą udział we wspólnych działaniach obronnych;
4) posiadających przedstawicielstwo na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz członków ich personelu, a także innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych;
5) sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, o których mowa w art. 2 lit. a Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podpisanej w Warszawie dnia 11 grudnia 2009 r. (Dz. U. z 2010 r. Nr 66, poz. 422), zwanej dalej „Umową o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”, przebywających na terytorium kraju, gdy towary lub usługi nabywane przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych lub na ich rzecz przeznaczone są do wyłącznego użytku służbowego tych sił zbrojnych lub też do zaopatrzenia ich wojskowejusługowej działalności wspierającej, o której mowa w art. 23 tej umowy, jeżeli siły takie biorą udział we wspólnych działaniach obronnych

§ 11 ust. 1 pkt 1-5 rozporządzenia wykonawczego VAT

 

VAT na opiekę nad dziećmi

Rozporządzenie wykonawcze VAT wprowadza zwolnienie z VAT usług ściśle związanych z opieką nad dziećmi i młodzieżą, o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy VAT,

czyli usług ściśle związanych z usługami w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą, wykonywanymi:

  • w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej oraz w przepisach o systemie oświaty,
  • przez podmioty sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do 3 lat.


Wskazana regulacja stanowi dostosowanie polskiego systemu prawnego do przepisów dyrektywy 2006/112/WE (tj. do art. 132 ust. 1 lit. h oraz art. 135 ust. 1 lit. f).

Nowelizacja rozporządzenia wykonawczego VAT wprowadza przepis przejściowy umożliwiający podatnikom, na zasadzie prawa wyboru, zastosowanie wskazanego zwolnienia do usług, które zostały wykonane w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. Podatnicy zatem mogą skorygować w lipcu sprzedaż z I półrocza 2011 r. i zastosować zwolnienie - lub nie. Od 1 lipca 2011 r. trzeba jednak stosować stawkę VAT "zw".

Stawki VAT zmienione 1 lipca 2011 r.
(stawki VAT nie zależące bezpośrednio od PKWiU)
Stawka VAT <23% Określenie towaru czy usługi Podstawa prawna
8% 5% zw inna
    zw   Usługi ściśle związane z usługami w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy.
Zwolnienie to stosuje się do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z ww. usługami podstawowymi dokonywanych przez podmioty świadczące usługi podstawowe.
Zwolnienie stosuje się do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi dokonywanych przez:
1) są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy, lub
2) inne podmioty pod warunkiem że: są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej zgodnie z §13 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia wykonawczego VAT, lub ich głównym celem nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia

Zwolnienia te wprowadzono 1 lipca 2011 r. ze skutkiem od 1 stycznia 2011 r.
§13 ust.1 pkt 26 i ust.8-9 rozporządzenia wykonawczego VAT

 

Przepisy dotyczące zmiany stawek VAT

Przeczytaj przepisy dotyczące zmiany stawek VAT z dniem 1 lipca 2011 r.:

Przeczytaj również oficjalny informator Ministerstwa Finansów na temat zmian w VAT od lipca 2011 r. oraz poradnik ePodatnik.pl na temat nowych przepisów odnośnie miejsca świadczenia usług, obowiązujących od 1 lipca 2011 r.



Uwaga, proszę zwrócić uwagę na daty publikacji tekstów (pod tytułem) - w celu weryfikacji ich aktualności!

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj