9 grup towarów i usług zmienia stawkę VAT od 1.1.2012 r.
Artur M. Brzeziński | 2012-12-11 23:00:01

 

Stawki VAT - archiwum

Aż dziewięć grup towarów i usług dotkniętych jest zmianami w przepisach określających stawki VAT inaczej od 1 stycznia 2012 r. Dotyczy to odzieży, dodatków odzieżowych, obuwia, wyrobów medycznych, prac konserwatorskich, prac restauratorskich, zarządzania funduszem emerytalnym, usług w zakresie kształcenia, opieki, opieki medycznej, rehabilitacji oraz usługi dostaw towarów powiązanych. Sprawdź, czy nie dotyczy to Ciebie...

przeczytaj też zapowiedź kolejnych zmian w stawkach VAT

Zapraszamy do znowelizowanych i aktualnych na dzień 1 stycznia 2012 r. klasyfikacji PKWiU ze stawkami VAT, do zestawienia stawek VAT nie zależących od PKWiU, do tabeli stawek VAT oraz do wyszukiwarki stawek VAT. A oto syntetyczne zestawienie zmian stawek VAT na przełomie roku 2011 i 2012, uwzględnione w naszych materiałach:

odzież, dodatki i obuwie

8% → 23%

Zmiana dotyczy odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt - bez względu na pkwiu.

Nowelą z dnia 18 marca 2011 r. przewidziano zmianę polegającą na zniesieniu preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 8 % na ubranka i dodatki odzieżowe dla niemowląt i obuwie dziecięce, stanowiącą wykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 28 października 2010 r. w sprawie C-49/09 Komisja Europejska przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, orzekającego o niezgodności z prawem Unii Europejskiej stosowania przez Polskę obniżonej stawki podatku VAT w odniesieniu do dostaw, importu i wewnątrzwspólnotowego nabycia odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego. Niewykonanie tego wyroku mogłoby spowodować konsekwencje finansowe dla Polski.

Podstawa prawna zmiany stawki VAT:  art. 1 pkt 33 lit. d) w związku z art. 11 pkt 2 ustawy z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach (Dz. U. Nr 64, poz. 332).

Szczegóły.

8% → 23%

Zmiana dotyczy obuwia dziecięcego - bez względu na pkwiu.

Podobnie jak w przypadku odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt, podstawą faktyczną działań legislacyjnych zmierzających do zmiany stawki VAT był wyrok w sprawie C-49/09.

Podstawa prawna zmiany stawki VAT:  art. 1 pkt 33 lit. d) w związku z art. 11 pkt 2 ustawy z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach (Dz. U. Nr 64, poz. 332).

Szczegóły.

wyroby medyczne

zw% → stawka VAT właściwa w danej sytuacji

Zmiana dotyczy dostawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz importu wyrobów medycznych, o których mowa w art. 132 ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 107, poz. 679), z wyłączeniem systemów i zestawów zabiegowych złożonych z wyrobów medycznych, innych niż wymienione w załączniku nr 3 do ustawy o VAT.

Zmiana obejmuje wyroby, które w okresie przejściowym mogły być użytkowane na podstawie wpisów do rejestrów dokonanych na podstawie przepisów obowiązujących przed wejściem w życie ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych. Zmieniły się przepisy dotyczące wyrobów medycznych i ustawodawca pozostawił okres przejściowy na dostosowanie dokumentacji wyrobów do nowych przepisów, z zachowaniem w tym czasie prawa do stosowania preferencji VAT.

Podstawa prawna zmiany stawki VAT: §45 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392).

Szczegóły (ostatnia pozycja tabeli).

prace konserwatorskie i restauratorskie

8% → stawka VAT właściwa w danej sytuacji

Zmiana dotyczy usług polegających na prowadzeniu prac konserwatorskich i restauratorskich, dotyczących:

1) zabytków wpisanych do rejestru zabytków, wpisanych do inwentarza muzeum albo wchodzących w skład narodowego zasobu bibliotecznego;

2) materiałów archiwalnych wchodzących w skład narodowego zasobu archiwalnego.

Tego rodzaju usługi nie korzystają ze zwolnienia na podstawie odrębnego przepisu. Obecnie stosować należy stawki właściwe dla danej usługi - stawkę podstawową, preferencyjną lub zwolnienie w zależności od sytuacji.

Podstawa prawna zmiany stawki VAT: §43 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392).

Szczegóły (ostatnia pozycja tabeli).

zarządzanie

... → zw

Zmiana dotyczy usług zarządzania dobrowolnymi funduszami emerytalnymi w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Z pewnymi wyjątkami.

Tzw. dobrowolne fundusze emerytalne zostały powołane do życia ustawą, która wejdzie w życie dopiero 1 stycznia 2012 r. Wcześniej zatem nie istniały usługi objęte zwolnieniem. Zwolnione były jednak usługi zarządzania podobnymi funduszami, toteż po pojawieniu się nowych rodzajów funduszy fiskus uznał, że również i te powinny zostać objęte zwolnieniem z VAT.

Podstawa prawna zmiany stawki VAT: §13 ust.1 pkt 7a oraz ust. 3a i 3b rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392) w brzmieniu nadanym przez §1 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (rozporządzenie podpisane 20 grudnia br. oczekuje na publikację w Dz. U.)

Szczegóły.

kształcenie, opieka, medycyna, rehabilitacja

zw → zw (w zasadzie)

Zmiany dotyczą pięciu grup towarów i usług:

- usług w zakresie kształcenia, inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy, świadczone przez uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawcze oraz - świadczenia usług i dostawy towarów ściśle z tymi usługami związanych - szczegóły;

- usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych oraz świadczenia usług i dostawy towarów ściśle z tymi usługami związanych - szczegóły;

- usług w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawy towarów i świadczenia usług ściśle z tymi usługami związanych, wykonywanych przez uczelnie medyczne - szczegóły;

- usług turnusów rehabilitacyjnych w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 214, poz. 1407, z późn. zm.) świadczone na zasadach określonych w tej ustawie oraz dostawy towarów i świadczenia usług ściśle z tymi usługami związanych, wykonywanych przez podmioty inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy - szczegóły;

- usług ściśle związanych z usługami w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy - szczegóły.

Zmiana ma charakter porządkujący logiczny ciąg rozumowania podczas interpretacji przepisów. Dotychczasowe sformułowanie "pod warunkiem" mogło oznaczać warunek zawieszający lub rozwiązujący, co mogło z kolei prowadzić do problemów z ustaleniem stawki VAT w przypadku zmiany stanu faktycznego. Obecnie mamy określenie cechy stanu faktycznego ("jeżeli"). Zatem jeżeli nie są niezbędne tu i teraz, to tu i teraz nie można stosować preferencji VAT.

Mimo teoretycznego na pierwszy rzut oka charakteru nowelizacji może mieć ona jak najbardziej praktyczne zastosowanie.

Podstawa prawna zmiany stawki VAT: §13 ust.9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392) w brzmieniu nadanym przez §1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (rozporządzenie podpisane 20 grudnia br. oczekuje na publikację w Dz. U.)

Do 31.12.2011 r. Od 01.01.2012 r.
§13 rozporządzenia wykonawczego VAT 
(...)
9. Zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 19, 20, 24, 25 i 26, stosuje się do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, pod warunkiem że:
1)  są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 19, 20, 24 i 25 oraz art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy, lub
2)  ich głównym celem nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.
§13 rozporządzenia wykonawczego VAT 
(...)
9. Zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 19, 20, 24, 25 i 26, nie mają zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:
1) nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 19, 20, 24 i 25 oraz art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy lub
2) ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

 



Uwaga, proszę zwrócić uwagę na daty publikacji tekstów (pod tytułem) - w celu weryfikacji ich aktualności!

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj