Co nowego w PIT rocznym za 2011 r.
Artur M. Brzeziński | 2012-12-11 23:00:01
W PIT za rok 2011 (rozliczenie w roku 2012) mamy kilka zasadniczych zmian...
Przede wszystkim ulga na Internet nie musi być już związana z miejscem zamieszkania, zatem dopuszczalne są wszelkie łącza stałe, komórkowe, dostęp wdzwaniany itp. bez względu na adres miejsca zamieszkania podatnika i adres korzystania z Internetu Dla odliczenia ulgi nie potrzeba już faktury VAT, ale jakiegokolwiek dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty.
W roku 2011 doprecyzowano przepisy dotyczące rozliczenia osób samotnie wychowujących dziecko - oprócz ściśle określonego stanu cywilnego przepisy wymagają obecnie faktycznie samotnego wychowywania dziecka. Dotychczasowe orzecznictwo w tej kwestii (np. dotyczące konkubentów) traci więc aktualność.
Do odliczeń w roku 2011 nie wystarczy posiadać psa przewodnika, musi to być już pies asystujący, spełniający wymogi określone w odrębnych przepisach. Zatem w tym zakresie ulga rehabilitacyjna została znacząco ograniczona.
W przypadku ulg rehabilitacyjnych, które nie wymagały dotąd żadnych dowodów poniesienia wydatków, na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej podatnik jest obowiązany przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności:
W przepisach pojawiła się również informacja, że zwroty z zakładowego funduszu aktywności zmniejszają kwotę odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
Zmianie uległ również sposób dokumentowania darowizn, choć podstawowy dokument – przelew czy wpłata na konto – jest nadal wystarczający. Zmienił się nieco zakres celów pożytku publicznego i definicji samych organizacji pożytku publicznego.
W uldze na nowe technologie nastąpiła zmiana ustawy szczególnej, a w efekcie określenie tzw. podmiotu recenzującego.
Od tego roku żaden zwrot ulgi odliczanej od dochodu nie powoduje obowiązku korekty zeznania rocznego – wystarczy doliczyć kwotę zwrotu w rozliczeniu rocznym za rok, w którym zwrot otrzymaliśmy.
Jedna z ważniejszych zmian dotyczy aktualizacji danych, których dotąd dokonywaliśmy na formularzach NIP. Zgodnie z przepisami nowelizacji, z dniem 1 września 2011 r. identyfikatorem podatkowym osób fizycznych objętych rejestrem PESEL nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług jest numer PESEL. Dla pozostałych podmiotów, identyfikatorem podatkowym jest NIP. Nowelizacja nie przewiduje obowiązku dołączania zgłoszenia identyfikacyjnego do składanego zeznania (NIP-I i NIP-3). Podatnicy muszą jedynie pamiętać, aby zgłoszenia tego dokonać nie później niż w terminie przewidzianym do złoźenia pierwszej deklaracji, zeznania, informacji bądź oświadczenia, albo wraz z dokonaniem pierwszej wpłaty podatku lub zaliczki na podatek, czyli niezależnie od daty faktycznego złożenia formularzy podatkowych (art. I pkt 5 lit. b nowelizacji).
Dodatkowo, zgodnie z art. 1 pkt 9 lit. c nowelizacji, z dniem 1 stycznia 2012 r., w przypadku zmiany miejsca zamieszkania przez podatnika będącego osobą fizyczną objętą rejestrem PESEL nieprowadzącą działalności gospodarczej lub niebędącą zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, za dokonanie aktualizacji uznaje się podanie przez tego podatnika aktualnego adresu miejsca zamieszkania w składanej deklaracji lub innym dokumencie związanym z obowiązkiem podatkowym.
To w zasadzie najważniejsze zmiany. Zapraszamy do działu rozliczeń rocznych PIT za 2011 r.
Uwaga, proszę zwrócić uwagę na daty publikacji tekstów (pod tytułem) - w celu weryfikacji ich aktualności!
Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.
epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.
Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.