Jak wypełnić PIT-11
Artur M. Brzeziński | 2012-12-11 23:00:01
Jak wypełnić PIT-11?
Poradnik z praktycznymi uwagami i linkami redakcji ePodatnik.pl
Pobierz program do wypełniania PIT rocznego za 2010 r. oraz formularze rządowych e-deklaracji. [przyp. ePodatnik.pl]
Pobierz PIT-11 i załącznik PIT-R ze stron Ministerstwa Finansów i złóż w terminie!
Więcej na temat (nie)dopuszczalności wysyłania PIT-11 mailem pracownikowi.
Formularz PIT-11 przeznaczony jest dla płatników (wypłacających różne wynagrodzenia) w roku 2010.
PIT-11 służy poinformowaniu podatnika (zatrudnionego) oraz jego urzędu skarbowego o osiągniętym przez podatnika w ciągu roku dochodzie, pobranych zaliczkach i odliczeniach ZUS. W PIT-11 nie ujmujemy dochodów opodatkowanych w sposób zryczałtowany (np. małych zleceń do 200 zł), bo te dochody nie podlegają już rozliczeniu w PIT rocznym wg skali podatkowej (płatnik nie pobrał od nich zaliczki, ale pełny zryczałtowany podatek). Na podstawie PIT-11 podatnik rozliczy się w swoim PIT rocznym.
PIT-11 nie wystawia się, jeżeli wypełniany jest PIT-40 (roczne obliczenie podatku).
Jeżeli były wypłaty, przygotowujemy informację PIT-11 nawet gdy zaliczki wyniosły 0,-. Jeżeli były wypłaty, ale już po ustaniu danego stosunku prawnego (np. spóźnone wypłaty ze stosunku pracy po rozwiązaniu umowy), to wystawiamy PIT-11.
Niewypełniona pozycja oznacza zero.
Uwaga! Niektóre pozycje muszą być jednak bezwzględnie wypełnione. Dotyczy to w szczególności Numeru Identyfikacji Podatkowej, numeru PESEL (w przypadku osób, którym nadano ten numer), roku za który zeznanie jest składane, celu złożenia formularza, informacji o dołączonych załącznikach oraz podpisu na zeznaniu. Prawidłowe wypełnienie tych pozycji pozwoli uniknąć dodatkowej wizyty w urzędzie skarbowym celem uzupełnienia lub skorygowania wcześniej złożonej informacji.
Podstawa prawna
Obowiązek złożenia deklaracji wynika z art. 39 ust.1, art.42 ust.2 pkt 1, art.42e ust.6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r., Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), a w odniesieniu do pomocy domowej (umowa aktywizacyjna) - art35a ust.5 tej ustawy w brzmieniu sprzed 26 października 2007 r., zwanej dalej "ustawą".
Termin składania
Deklarację tę składa się do końca lutego. Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy). W roku 2011 ostatni dzień lutego to poniedziałek 28 lutego.
Jeżeli obowiązek poboru zaliczek przez płatników zaliczek na podatek ustał w ciągu roku, płatnicy na pisemny wniosek podatnika, w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku, są obowiązani do sporządzenia i przekazania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu PIT-11. Jeżeli takiego wniosku nie otrzymają, mogą przesłać PIT-11 do końca lutego roku następnego. Ta zasada nie dotyczy wypłacających należności z działalności wykonywanej osobiście (np. umowy zlecenia i o dzieło), z praw autorskich oraz komorników dokonujących wypłat w drodze egzekucji.
Kalendarium PITów rocznych 2010 [przyp. ePodatnik.pl]
Kiedy i w jaki sposób złożyć PIT roczny - poradnik. [przyp. ePodatnik.pl]
PIT-11 można złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub nadać (złożyć, wysłać) w sposób przewidziany w art. 12 § 6 Ordynacji podatkowej (m.in. w formie dokumentu elektronicznego przez Internet, w tym bez konieczności potwierdzania go kwalifikowanym podpisem elektronicznym - www.e-deklaracje.gov.pl). Za datę złożenia PIT-11 nadanego w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego uważa się datę stempla pocztowego.
Zgodnie z wyrokiem sądu administracyjnego PIT-11 można również wysłać do pracownika e-mailem w formie elektronicznej, z e-podpisem (certyfikat kwalifikowany). Redakcja ePodatnik.pl ma pewne wątpliwości, gdyż e-podpis nie generuje podpisu płatnika na formularzu w określonym miejscu. Informację PIT-11 składamy na formularzu wg określonego wzoru. We wzorze tym podpis odręczny ma znaleźć się w określonym polu. Podpisany elektronicznie PIT-11 to nie to samo, co formularz podpisany zgodnie ze wzorem w określonym miejscu druku i nie to samo, co e-deklaracja, gdzie podpisywane są same dane. Z kolei podpisany formularz, zeskanowany, i podpisany elektronicznie, również nie zawiera oryginalnego podpisu w miejscu wskazanym przez akt wykonawczy do ustawy (tworzący wzór PIT-11). Innymi słowy podpisany elektronicznie PIT-11 nie jest poprawnym formularzem, bo nie ma na druku podpisu płatnika (skan to nie to samo co oryginalny podpis). W uzasadnieniu wyroku czytamy, że przepisy prawa nie okreslają formy czy sposobu przekazania PIT-11 pracownikowi, niemniej jednak nie można przekazać przy pomocy maila i e-podpisu PIT-11, bo nie będzie to oryginalny PIT-11 podpisany przez płatnika, ale podpisany skan PIT-11. I pomimo zachowaina formy pisemnej (bo e-podpis to gwarantuje), przekazany będzie w formie pisemnej nie PIT-11, ale skan PIT-11, a to nie to samo, płatnik nie wypełnia w ten sposób obowiązków ustawowych. Zgodnie z ustawą ma przekazać PIT-11, a nie kopię PIT-11. Zatem podatnikowi (pracownikowi) PIT-11 można przekazać jedynie w postaci tradycyjnej, papierowej, podpisanej własnoręcznie.
Za datę złożenia PIT-11 nadanego w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego uważa się datę stempla pocztowego. [przy nadaniu pocztą z zagranicy liczy się data otrzymania listu przez urząd skarbowy, nawet listu poleconego - przyp. ePodatnik.pl]
NIP
Pamiętajmy, że NIP na samej górze PIT-11 (poz.1) to NIP płatnika (pracodawcy), a nie podatnika (zatrudnionego).
Okres, za jaki składamy PIT-11
PIT-11 składamy za okres istnienia obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy. Zatem w przypadku zatrudnienia 1 stycznia - 31 stycznia, gdy wypłatę zgodnie z regulaminem wydano 10 lutego, będzie to okres 01.01.2010-10.02.2010. Jeżeli zaś stosunek pracy ustał 31 stycznia, wypłaty zaś dokonano później, np. 15 października, wówczas trzeba złożyć dwa PITy-11, jeden za okres 01.01.2010-31.01.2010, drugi za okres 15.10.2010-15.10.2010. Jako że nie ma jednak przepisów regulujących to dokładnie, w sumie może być i jeden za okres 01.01.2010-15.10.2010. Jeżeli jednak mamy dwie umowy, np. w styczniu i w kwietniu, z całą pewnością powinno się wystawić dwa PIT-11, 01.01.2010-31.01.2010 oraz 01.04.2010-30.04.2010.
Jak wypełnić PIT-11 - część A
Miejsce i cel składania zeznania
Należy podać nazwę urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy dla podatnika (czyli zatrudnionego, pracownika, zleceniobiorcy, twórcy itp.) naczelnik urzędu skarbowego. Będzie to z reguły urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania osoby fizycznej.
W tej części należy również podać (zaznaczając właściwy kwadrat) cel złożenia formularza, pamiętając jednocześnie, iż na podstawie art. 81 Ordynacji podatkowej, podatnik ma prawo do skorygowania danych zawartych w złożonym zeznaniu. Zgodnie z art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej, skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty (stosownie do postanowień Ordynacji podatkowej przez deklarację rozumie się również zeznanie).
Poradnik Jak skorygować deklarację [przyp. ePodatnik.pl]
Uprawnienie do złożenia korekty ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Złożenie korekty w czasie trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą, nie wywołuje skutków prawnych. Przywilej złożenia korekty powraca w momencie zakończenia:
Jak wypełnić PIT-11 - część B
Dane płatnika
W tej części należy podać dane identyfikacyjne podatnika składającego deklarację,
W poz. 8 osoby fizyczne zaznaczają kwadrat nr 2, wszyscy inni płatnicy, w tym spółki osób fizycznych - kwadrat nr 1.
W poz. 9 osoby fizyczne podają miejsce zamieszkania i Pesel, pozostali - adres siedziby i REGON (jeżeli posiadają). Ważne, aby dane te były zgodne z danymi zawartymi w ewidencji podatników (NIP).
Trzeba przy tym pamiętać, że adres miejsca zameldowania to nie to samo, co adres miejsca zamieszkania (faktycznego), choć adresy te mogą się pokrywać.
W poz. 10 adres siedziby (płatnicy inni niż osoby fizyczne) lub adres miejsca zamieszkania (płatnicy - osoby fizyczne) powinien być zgodny z danymi z ewidencji podatników (NIP).
Jak wypełnić PIT-11 - część C
Dane podatnika
Te dane podatnika (zatrudnionego, zleceniobiorcy, twórcy itp.) powinny być co do zasady zgodne z oświadczeniem w tym zakresie złożonym przez podatnika. Nie trzeba weryfikować zgodności danych z danymi ewidencji podatników (NIP), bo to powinien zrobić sam zatrudniony, a płatnik w to nie wnika. Jeżeli płatnik przypuszcza, że pewne dane są nieaktualne, może zwrócić na to uwagę podatnikowi. W każdym bądź razie w braku instrukcji w PIT-11 podajemy dane np. miejsca zamieszkania czy nazwisko wg wiedzy płatnika z dnia wypełnienia zeznania. Jako że zeznanie składamy do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika, adres miejsca zamieszkania powinien odpowiadać urzędowi skarbowemu.
Jak wypełnić PIT-11 - część D
Informacja o kosztach uzyskania przychodu
Ta część dotyczy wyłącznie podatników uzyskujących przychody ze stosunku pracy, stosunku służbowego, z pracy nakładczej czy ze spółdzielczego stosunku pracy.
Informacja dotyczy zatrudnienia wyłącznie u jednego płatnika. Jeżeli pracownik pracuje w innym zakładzie pracy, a u nas na jednym etacie, to wpisujemy koszty z jednego stosunku pracy. Chodzi o informację o kosztach, które ujęliśmy w tym właśnie PIT-11. Jeżeli pracownik pracował u nas w danym roku na dwóch umowach o pracę, ale nie na dwóch naraz (czyli np. w styczniu i w kwietniu), to mamy koszty z jednego stosunku pracy. Jeżeli pracownik pracował u nas na dwóch umowach tak, że się zazębiały (np. 01.01.2010-31.01.2010 oraz 25.01.2010-31.12.2010), to mamy koszty z więcej niż jednego stosunku pracy.
Wymiar czasu pracy (część etatu) nie ma znaczenia. 1/20, 1/4 czy 1/2 etatu liczy się jako jeden stosunek pracy.
Jeżeli siedziba zakładu pracy pokrywa się z miejscowością zamieszkania podatnika, ale zakład pracy znajdował się w innej miejscowości, właściwe będą koszty uzyskania przychodu dla dojeżdżających.
Pamiętajmy jednak, że w tej części opisujemy koszty uzyskania przychodu w takiej postaci, w jakiej uwzględnił je pracodawca. Jeżeli pracownikowi przysługiwały wyższe koszty dla dojeżdżających, ale nie złożył stosownego oświadczenia, to w PIT-11 wpisujemy to, co uwzględniliśmy w liście płac - koszty standardowe. Wyższe koszty pracownik może sobie wpisać w PIT rocznym na własną rękę. Podobnie w przypadku dwóch stosunków pracy naraz - jeżeli omyłkowo naliczaliśmy jedne koszty uzyskania przychodu - wpisujemy jedne, choć pracownik może sobie wpisać w PIT rocznym kwotę poprawną.
W przypadku, gdy koszty ujmowane przez pracownika w PIT rocznym mogą odbiegać od podanych w PIT-11, warto wysłać do pracownika i urzędu skarbowego dodatkowe wyjaśnienie w tej sprawie. Pozwoli to uniknąć wielu dodatkowych czynności sprawdzających w przypadku zainteresowania sie różnicą przez urząd skarbowy.
Jeżeli pracownik chce uwzględnić bilety imienne, w PIT-11 tego nie wpisujemy. Takie koszty uzyskania przychodu pracownik wykazuje samodzielnie w PIT rocznym.
Jak wypełnić PIT-11 - część E
Dochody podatnika, pobrane zaliczki oraz pobrane składki
W część E nie ujmujemy dochodów zwolnionych z podatku oraz takich, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano podatku. Dlatego też tutaj nie wystąpią: zwolnione z podatku należności z tytułu podróży służbowych, świadczenia bhp, ekwiwalent za wykorzystywane narzędzia itp.
W kolumnie e wpisujemy jednak dochody uzyskane za granicą, zwolnione z podatku zgodnie z umową w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Koszty uzyskania przychodu ujmujemy zawsze takie, jakie służyły nam do obliczenia zaliczki, jakie faktycznie zastosowano. Jeżeli były błędne, można dołączyć do PIT-11 wyjaśnienie, niemniej jednak pracownik w każdym przypadku ma prawo skorygować swoje koszty i podać wartość prawidłową w PIT rocznym.
W kolumnie f wpisujemy zaliczki pobrane przez płatnika, bez względu na to, czy płatnik te zaliczki faktycznie do urzędu skarbowego wpłacił (na przykład gdy pracodawca z braku pieniędzy wypłaca kwotę netto, ale nie odprowadza zus i podatku do urzędu, to i tak składki i zaliczka są potrącone i należy je ująć w PIT-11 nawet gdy płatnik niezgodnie z prawem nie wpłacił ich do ZUS i do urzędu skarbowego).
Wiersz 1 - stosunek pracy, stosunek służbowy, spółdzielczy stosunek pracy, praca nakładcza, zasiłki wypłacone przez pracodawcę oraz wypłaty dokonane przez komornika w ramach egzekucji.
Wiersz ten składa się z dwóch części. W poz. 41-42 wpisujemy kwoty dotyczące przychodów objętych 50% kosztów uzyskania przychodów (zbycie praw autorskich), natomiast w poz. 36-37 wpisujemy kwoty dotyczące standardowych kosztów uzyskania przychodów:
Koszty uzyskania przychodu - praca - 2009-2011 | |||
Pracownik dojeżdża | Koszty miesięczne | Koszty roczne | |
jedna umowa | wiele umów | ||
Nie | 111,25 zł | 1335,00 zł | 2002,05 zł |
Tak | 139,06 zł | 1668,72 zł | 2502,56 zł |
Informacja dotyczy zatrudnienia wyłącznie u jednego płatnika. Jeżeli pracownik pracuje w innym zakładzie pracy, a u nas na jednym etacie, to wpisujemy koszty z jednego stosunku pracy. Chodzi o informację o kosztach, które ujęliśmy w tym właśnie PIT-11. Jeżeli pracownik pracował u nas w danym roku na dwóch umowach o pracę, ale nie na dwóch naraz (czyli np. w styczniu i w kwietniu), to mamy koszty z jednego stosunku pracy. Jeżeli pracownik pracował u nas na dwóch umowach tak, że się zazębiały (np. 01.01.2010-31.01.2010 oraz 25.01.2010-31.12.2010), to mamy koszty z więcej niż jednego stosunku pracy.
Wymiar czasu pracy (część etatu) nie ma znaczenia. 1/20, 1/4 czy 1/2 etatu liczy się jako jeden stosunek pracy.
Jeżeli siedziba zakładu pracy pokrywa się z miejscowością zamieszkania podatnika, ale zakład pracy znajdował się w innej miejscowości, właściwe będą koszty uzyskania przychodu dla dojeżdżających.
Pamiętajmy jednak, że w tej części opisujemy koszty uzyskania przychodu w takiej postaci, w jakiej uwzględnił je pracodawca. Jeżeli pracownikowi przysługiwały wyższe koszty dla dojeżdżających, ale nie złożył stosownego oświadczenia, to w PIT-11 wpisujemy to, co uwzględniliśmy w liście płac - koszty standardowe. Wyższe koszty pracownik może sobie wpisać w PIT rocznym na własną rękę. Podobnie w przypadku dwóch stosunków pracy naraz - jeżeli omyłkowo naliczaliśmy jedne koszty uzyskania przychodu - wpisujemy jedne, choć pracownik może sobie wpisać w PIT rocznym kwotę poprawną.
W przypadku, gdy koszty ujmowane przez pracownika w PIT rocznym mogą odbiegać od podanych w PIT-11, warto wysłać do pracownika i urzędu skarbowego dodatkowe wyjaśnienie w tej sprawie. Pozwoli to uniknąć wielu dodatkowych czynności sprawdzających w przypadku zainteresowania sie różnicą przez urząd skarbowy.
W przypadku wypłaty należności osobie nie będącej już pracownikiem koszty uzyskania przychodu miesięczne należą się za miesiąc wypłaty. Jeżeli w ciągu roku w danym miesiącu przychód był niższy niż koszty, to w tym danym miesiącu dla potrzeb zaliczki koszty były uwzględniane w wysokości równej przychodowi (dochód zero), niemniej jednak w PIT-11 wykazujemy pełne koszty uzyskania przychodu. Jeżeli pracownik pracował cały rok, ale nie było w danym miesiącu wypłaty, to koszty uzyskania przychodu uwzględniamy w PIT-11 w wysokości jak za cały rok, za 12 miesięcy. Koszty nie przysługują za miesiąc, w którym pracownik przebywał w całości na urlopie bezpłatnym i gdy w tym miesiącu nie było żadnych wypłat ze stosunku pracy.
Jeżeli pracownik chce uwzględnić bilety imienne, w PIT-11 tego nie wpisujemy. Takie koszty uzyskania przychodu pracownik wykazuje samodzielnie w PIT rocznym.
Kalkulator wynagrodzeń ze stosunku pracy online.
Wiersz 2-5 wypełniamy zgodnie z opisem PIT-11
W wierszu 6 ujmujemy:
Kalkulatory online wynagrodzeń z umów o dzieło oraz umów zlecenia.
Uwaga - tutaj nie wykazujemy przychodów z umów aktywizacyjnych; są to umowy zlecenia odpowiednio zarejestrowane w urzędzie pracy, dotyczące zatrudnienia osoby w gospodarstwie domowy (w ramach ulgi na tzw. pomoc domową). Nie wykazujemy też zryczałtowanego podatku dochodowego od tzw. małych zleceń (od wypłat z tytułu, o którym mowa w art. 13 pkt 2 i 5-9 ustawy, jeżeli kwota należności określona w umowie zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekracza 200 zł, pobieramy ryczałt w wysokości 18 % przychodu a nie zaliczkę). Ryczałt jest podatkiem ostatecznym, zaliczką jest od tych kwot, do których rozlicza się podatek dochodowy ostatecznie w zeznaniu rocznym PIT.
Wiersz 7 - przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek.
Wolne od podatku są diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 2.280 zł. Nie wykazujemy zatem ich w PIT-11 - a jedynie nadwyżki, które podlegają opodatkowaniu.
Wiersz 8 - Prawa autorskie i inne prawa
Warto zauważyć, że nie każdy przychód wymieniony tutaj korzysta z 50% kosztów uzyskania przychodu (ale wiekszość korzysta). Zdaniem redakcji ePodatnik.pl nie jest możliwe zawarcie umowy o dzieło na stworzenie utworu chronionego prawem autorskim, zatem każda taka umowa z 50% kosztami uzyskania przychodu powinna zostać ujęta raczej jako przychód z praw autorskich, niż przychód z umowy o dzieło, niemniej jednak praktyka w tym zakresie jest różna.
Wiersz 9 - Należności wynikające z umowy aktywizacyjnej
Są to przychody z umów aktywizacyjnych czyli z umów zlecenia odpowiednio zarejestrowanych w urzędzie pracy, dotyczących zatrudnienia osoby w gospodarstwie domowy (w ramach ulgi na tzw. pomoc domową).
Wiersz 10 - inne źródła
Są to przychody nie wymienione wyżej, od których płatnik pobiera zaliczkę na podatek (ale nie zryczałtowany podatek dochodowy).
W poz. 76 ujmujemy składki na ubezpieczenia społeczne, potrącone przez płatnika z kwot należnych podatnikowi, ale tylko te podlegające odliczeniu. W poz. 77 ujmujemy tę część tych składek, którą opłacono za granicą (kwotę podajemy w złotówkach). Więcej na temat odliczeń składek ZUS na ubezpieczenie społeczne.
W poz. 78 ujmujemy składki na ubezpieczenia zdrowotne, potrącone przez płatnika z kwot należnych podatnikowi, ale tylko te podlegające odliczeniu. Potrącamy z reguły 9% podstawy wymiaru (chyba że wypłata była za niska i składka uległa obniżeniu), a odliczamy nie więcej niż 7,75% podstawy wymiaru. Tu ujmujemy tylko to, co podlega odliczeniu, czyli 7,75%. W poz. 79 ujmujemy część tych składek opłaconą za granicą (kwotę podajemy w złotówkach). Więcej na temat odliczeń składek ZUS na ubezpieczenie zdrowotne.
W PIT-11 nie podajemy składek na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych czy Fundusz Emerytur Pomostowych.
Jak wypełnić PIT-11 - część F
Informacja o przychodach zwolnionych od podatku oraz o załączniku
W poz. 80 ujmujemy otrzymywane z zagranicy:
- pod warunkiem przedstawienia płatnikowi dokumentu instytucji zagranicznej stwierdzającego charakter przyznanego świadczenia.
W poz. 81 ujmujemy dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:
Są to dochody wolne od podatku (zwolnione) - obie pozycje.
W poz. 82 wpisujemy, czy załączamy do PIT-11 załącznik PIT-R - informację o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich.
Jak wypełnić PIT-11 - część G
Oświadczenie płatnika lub osoby wyznaczonej do obliczenia i pobrania podatku
Osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, będące płatnikami lub inkasentami, są obowiązane wyznaczyć osoby, do których obowiązków należy obliczanie i pobieranie podatków oraz terminowe wpłacanie organowi podatkowemu pobranych kwot, a także zgłosić właściwemu miejscowo organowi podatkowemu imiona, nazwiska i adresy tych osób. Zgłoszenia należy dokonać w terminie wyznaczonym do dokonania pierwszej wpłaty, a w razie zmiany osoby wyznaczonej - w terminie 14 dni od dnia, w którym wyznaczono inną osobę.
Jeżeli chodzi o umocowanie do podpisywania PIT-11 - w PIT-11 nie ma informacji, iż może go podpisać pełnomocnik. Zgodnie jednak z art.80a par 1 Ordynacji podatkowej, "Jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, deklaracja (...) może być podpisana także przez pełnomocnika podatnika, płatnika lub inkasenta". Wzór PIT-11 jest formularzem ustalonym w drodze rozporządzenia Ministra Finansów, zatem nie zawierając informacji o podpisaniu przez pełnomocnika nie jest w stanie zmienić przepisu ustawy pozwalającego na podpisanie przez pełnomocnika. Pełnomocnik może podpisać PIT-11, podając dane mocodawcy.
Osoby fizyczne nie mają takiego obowiązku, mogą występować w charakterze płatnika i osoby odpowiedzialnej osobiście.
Warto zauważyć, że prawo polskie nie przewiduje obowiązku posiadania pieczęci. Pieczętuje ten, kto pieczęć posiada.
Uwaga, proszę zwrócić uwagę na daty publikacji tekstów (pod tytułem) - w celu weryfikacji ich aktualności!
Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.
epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.
Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.