Jak wypełnić PIT-19A
Artur M. Brzeziński | 2012-12-11 23:00:01
Jak wypełnić PIT-19A?
Poradnik z praktycznymi uwagami i linkami redakcji ePodatnik.pl
{loadposition rectangle}
Pobierz program do wypełniania PIT rocznego za 2010 r. oraz formularze rządowych e-deklaracji. [przyp. ePodatnik.pl]
Pobierz formularz PIT-19A w pdf, wypelnij i wyślij do urzędu skarbowego.
Przykład wypełnionego PIT-19A.
Formularz PIT-19A przeznaczony jest dla podatników zryczałtowanego podatku dochodowego od osób duchownych (ryczałt kwartalny).
PIT-19A nie służy zadeklarowaniu dochodu, lecz poinformowaniu o wysokości odliczonej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli odliczenie to nie następuje (bo podatnik nie zapłacił w danym roku składki albo po prostu jej nie odliczył, i tak ma obowiązek złożyć PIT-19A.
Do dnia 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym osoba duchowna jest obowiązana złożyć w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca wykonywania funkcji o charakterze duszpasterskim roczną deklarację, według ustalonego wzoru, o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zapłaconej i odliczonej od ryczałtu w poszczególnych kwartałach.
Osoby duchowne opłacają ryczałt, pomniejszony o zapłaconą w kwartale składkę na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135), bez wezwania - w terminie do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału, a za czwarty kwartał - do dnia 28 grudnia roku podatkowego, na rachunek urzędu skarbowego
Pozycja nie wypełniona oznacza zero! Niektóre pozycje muszą być jednak bezwzględnie wypełnione. Dotyczy to w szczególności Numeru Identyfikacji Podatkowej, o ile podatnik ma nadany NIP (w przeciwnym razie jest obowiązany dołączyć zgłoszenie identyfikacyjne - formularz NIP), numeru PESEL (w przypadku osób, którym nadano ten numer), roku za który zeznanie jest składane, celu złożenia formularza, informacji o dołączonych załącznikach oraz podpisu na zeznaniu. Prawidłowe wypełnienie tych pozycji pozwoli uniknąć dodatkowej wizyty w urzędzie skarbowym celem uzupełnienia lub skorygowania wcześniej złożonego zeznania. Pozwoli również urzędnikom uniknąć potrzeby kierowania sprawy na drogę postępowania karnego.
Zeznanie to nigdy nie występuje z załącznikami.
Podstawa prawna
Obowiązek złożenia zeznania wynika z art. 44 ust. 4 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zwanej dalej "ustawą".
Termin składania
Zeznanie to składa się 31 stycznia. Zgodnie z art. 45 ustawy, zeznanie składa się w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (stosownie do postanowień Ordynacji podatkowej), jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy). Podatnicy niemający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania (podlegający ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu), jeżeli osiągnęli w roku podatkowym dochody ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a zamierzają opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed ww. terminem, są obowiązani złożyć zeznanie za rok podatkowy przed opuszczeniem terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W roku 2011 31 stycznia przypada jednak w poniedziałek.
Kalendarium PITów rocznych 2010 [przyp. ePodatnik.pl]
Kiedy i w jaki sposób złożyć PIT roczny - poradnik. [przyp. ePodatnik.pl]
Zeznanie można złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub nadać (złożyć, wysłać) w sposób przewidziany w art. 12 § 6 Ordynacji podatkowej (m.in. w formie dokumentu elektronicznego przez Internet, w tym bez konieczności potwierdzania go kwalifikowanym podpisem elektronicznym - www.e-deklaracje.gov.pl). Za datę złożenia zeznania nadanego w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego uważa się datę stempla pocztowego.
Za datę złożenia zeznania nadanego w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego uważa się datę stempla pocztowego. [przy nadaniu pocztą z zagranicy liczy się data otrzymania listu przez urząd skarbowy, nawet listu poleconego - przyp. ePodatnik.pl]
Miejsce i cel składania zeznania
{loadposition rectangle}
Należy podać nazwę urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla miejsca wykonywania funkcji o charakterze duszpasterskiej, czyli chodzi o urząd skarbowy właściwy ze względu np. na siedzibę parafii.
W tej części należy również podać (zaznaczając właściwy kwadrat) cel złożenia formularza, pamiętając jednocześnie, iż na podstawie art. 81 Ordynacji podatkowej, podatnik ma prawo do skorygowania danych zawartych w złożonym zeznaniu. Zgodnie z art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej, skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty (stosownie do postanowień Ordynacji podatkowej przez deklarację rozumie się również zeznanie).
Poradnik Jak skorygować zeznanie roczne PIT [przyp. ePodatnik.pl]
Uprawnienie do złożenia korekty ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Złożenie korekty w czasie trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą, nie wywołuje skutków prawnych. Przywilej złożenia korekty powraca w momencie zakończenia:
Dane podatnika
{loadposition rectangle}
W tej części należy podać dane identyfikacyjne podatnika składającego zeznanie, tj. nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia, numer PESEL (w przypadku osób, którym nadano ten numer) oraz miejsce zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego, a gdy zamieszkanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustało przed tym dniem - ostatnie miejsce zamieszkania na jej terytorium.
Ważne, aby było to miejsce zamieszkania zgodne z adresem podanym w urzędzie skarbowym. Trzeba przy tym pamiętać, że adres miejsca zameldowania to nie to samo, co adres miejsca zamieszkania (faktycznego), i nie to samo, co adres siedziby parafii, choć adresy te mogą się pokrywać. [przyp. ePodatnik.pl]
Adres miejsca wykonywania funkcji o charakterze duszpasterskim
{loadposition rectangle}
Chodzi o adres siedziby osoby prawnej czy jednostki organizacyjnej, według której ustaliliśmy właściwość urzędu skarbowego.
Kwoty składek na ubezpieczenie zdrowotne, zapłacone i odliczone od ryczałtu
{loadposition rectangle}
Tę część wypełniają podatnicy, którzy opłacają składkę na ubezpieczenie zdrowotne lub korzystają z odliczenia od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne. Odliczeniu od podatku podlegają składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone w kraju u za granicą.
Ogólne zasady odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne, w tym zagranicznych - poradnik. [przyp. ePodatnik.pl]
Poradnik pdf - ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych - ZUS.
Składkę na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne finansuje z własnych środków duchowny, będący podatnikiem zryczałtowanego podatku od przychodów osób duchownych. On też wykazuje składkę odliczoną w zeznaniu PIT-19A (innym duchownym składkę rozlicza płatnik, ich zeznanie PIT-19A nie dotyczy).
Ryczałt ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, opłaconej zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych bezpośrednio przez osobę duchowną w kwartale, za jaki uiszczany jest ryczałt, o ile składka ta nie została odliczona od podatku dochodowego. Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki, określonej w odrębnych przepisach. Czyli płacimy 9%, odliczamy 7,75% podstawy wymiaru.
Wysokość wydatków ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie - są to dowody wpłaty, przelewy, wyciągi. Muszą to byc przelewy i wyciągi z konta podatnika, nie z konta parafii itp. Jeżeli wydatek poniosła parafia, duchowny nie może go odliczyć od podatku.
Składka na ubezpieczenie zdrowotne dla duchownego będącego podatnikiem zryczałtowanego podatku od przychodów osób duchownych za grudzień roku 2009 (płatna w styczniu 2010 r. i odliczana w styczniu) wynosiła 114,84 zł (z czego odliczamy 98,89 zł), a za miesiące roku 2010 118,53 zł (z czego odliczamy 102,07 zł). Podstawą wymiaru jest wynagrodzenie minimalne.
Jeżeli podatnik opłacał składkę standardowo na początku następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, zawsze w wysokości minimalnej, i odliczał tę składkę od podatku należnego za kwartał, w którym ją zapłacił, wówczas część D wyglądałaby następująco:
Miesiąc | I kwartał | II kwartał | III kwartał | IV kwartał | Razem |
zapłacona kwota składki | 351,90 | 355,59 | 355,59 | 355,59 | 1418,67 |
odliczona kwota składki | 303,03 |
306,21 |
306,21 | 306,21 | 1221,66 |
Czasem wpisuje się przy odliczeniu 303 zamiast 303,03 albo 306 zamiast 306,21. Z powodu zaokrąglania podatku nie ma znaczenia, czy odliczymy akurat w PIT-19A za 2010 r. pełną składkę i zaokrąglimy czy też zaokrąglimy podatek i odliczymy składkę w pełnych złotych - wynik jest ten sam. Prawidłowy jednak jest nie sposób podany we wzorze PIT-19A z Urzędu Skarbowego Łódź Polesie (link na górze tego poradnika), ale wzór podany wyżej. Choć efekt finansowy ten sam i urząd nie będzie wzywał do wyjaśnień (podatnik może odliczyć mniej, jeżeli chce, a podatek do zapłaty w obu przypadkach wychodzi ten sam).
Podatek ulega obniżeniu o kwotę składki opłaconej na ubezpieczenie zdrowotne, o ile nie została ona odliczona od podatku dochodowego. Składka na ubezpieczenie zdrowotne zapłacona w innym niż Rzeczypospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym Państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej podlega odliczeniu, jeżeli nie została odliczona od dochodu (przychodu) albo podatku w tym państwie albo nie została odliczona na podstawie art.26 ust.1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; składkę zapłaconą wpisujemy w wierszu górnym (poz. 33-37), a składkę tę w kwocie odliczonej od podatku podatnik wykazuje w wierszu dolnym (poz. 38-42), a składki zapłacone za granicą są już w tam wliczone. W poz. 43 podajemy jedynie, jaką kwotę zapłaciliśmy za granicą.
Odliczenie składki zagranicznej stosuje się, pod warunkiem że:
Oświadczenie i podpis podatnika / pełnomocnika
{loadposition rectangle}
Ta część przeznaczona jest do podpisania zeznania oraz złożenia stosownego oświadczenia przez podatnika (poz. 44).
Zgodnie z art. 80a Ordynacji podatkowej, jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, deklaracja (stosownie do postanowień tej ustawy przez deklarację rozumie się również zeznanie podatkowe), może być podpisana także przez pełnomocnika (poz. 45). Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa składa się organowi podatkowemu właściwemu w sprawach podatku, którego dana deklaracja dotyczy. Podpisanie deklaracji przez pełnomocnika zwalnia podatnika z obowiązku podpisania deklaracji.
Poradnik zawiera informacje podstawowe. W celu uzyskania szerszych informacji można zwrócić się do Krajowej Informacji Podatkowej (wybierając z telefonu stacjonarnego numer 0 801 055 055 lub z telefonu komórkowego numer 22 330 0330). Natomiast w przypadku wątpliwości dotyczących indywidualnych sytuacji podatnika należy zwrócić się do właściwego urzędu skarbowego.
Można zawsze zapytać naszej redakcji - redakcja@epodatnik.pl. Zapraszamy!
Uwaga, proszę zwrócić uwagę na daty publikacji tekstów (pod tytułem) - w celu weryfikacji ich aktualności!
Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.
epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.
Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.