Jak wypełnić PIT-38
Artur M. Brzeziński | 2012-12-11 23:00:01
Jak wypełnić PIT-38?
Oficjalny poradnik Ministerstwa Finansów (broszura) z praktycznymi uwagami i linkami redakcji ePodatnik.pl
{loadposition rectangle}
Pobierz program do wypełniania PIT rocznego za 2010 r. oraz formularze rządowych e-deklaracji. [przyp. ePodatnik.pl]
FORMULARZ JEST PRZEZNACZONY dla podatników, którzy w roku podatkowym uzyskali przychody z tytułu:
Jeżeli pozycja przeznaczona do wpisywania kwoty nie będzie wypełniona - urząd skarbowy przyjmie, że podatnik wpisał "0".
Uwaga! Niektóre pozycje muszą być bezwzględnie wypełnione. Dotyczy to w szczególności Numeru Identyfikacji Podatkowej, o ile podatnik ma nadany NIP (w przeciwnym razie jest obowiązany dołączyć zgłoszenie identyfikacyjne - formularz NIP-3), roku za który składane jest zeznanie, celu złożenia formularza, informacji o dołączonych załącznikach oraz podpisu na zeznaniu. Prawidłowe wypełnienie tych pozycji pozwoli uniknąć dodatkowej wizyty w urzędzie skarbowym celem uzupełnienia lub skorygowania wcześniej złożonego zeznania. Załącznikiem do zeznania jest PIT/ZG (opis w części I niniejszej broszury).
Podstawa prawna
Obowiązek złożenia zeznania wynika z art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą".
Termin składania
Kalendarium PITów rocznych 2010 [przyp. ePodatnik.pl]
Kiedy i w jaki sposób złożyć PIT roczny - poradnik. [przyp. ePodatnik.pl]
Zobacz video.
Zgodnie z art. 45 ustawy, zeznanie składa się w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (stosownie do postanowień Ordynacji podatkowej2) jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy). Podatnicy niemający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania (podlegający ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu), jeżeli osiągnęli w roku podatkowym dochody ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a zamierzają opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed ww. terminem, są obowiązani złożyć zeznanie za rok podatkowy przed opuszczeniem terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zatem w roku 2011 ostatnim dniem składania PITów rocznych 2 maja. [przyp. ePodatnik.pl]
Zeznanie można złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub nadać (złożyć, wysłać) w sposób przewidziany w art. 12 §6 Ordynacji podatkowej (m.in. w formie dokumentu
elektronicznego przez Internet, w tym bez konieczności potwierdzania go kwalifikowanym podpisem elektronicznym www.e-deklaracje.gov.pl). Za datę złożenia zeznania nadanego w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego uważa się datę stempla pocztowego.
Za datę złożenia zeznania nadanego w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego uważa się datę stempla pocztowego. [przy nadaniu pocztą z zagranicy liczy się data otrzymania listu przez urząd skarbowy, nawet listu poleconego - przyp. ePodatnik.pl]
Miejsce i cel składania zeznania
{loadposition rectangle}
Należy podać nazwę urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego.
Podatnicy:
W części tej należy również podać (zaznaczając właściwy kwadrat) cel złożenia formularza, pamiętając jednocześnie, iż na podstawie art. 81 Ordynacji podatkowej, podatnik ma prawo do skorygowania danych zawartych w złożonym zeznaniu. Zgodnie z art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej, skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty (stosownie do postanowień Ordynacji podatkowej przez deklarację rozumie się również zeznanie).
Poradnik Jak skorygować zeznanie roczne PIT [przyp. ePodatnik.pl]
Uprawnienie do złożenia korekty ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Złożenie korekty w czasie trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą, nie wywołuje skutków prawnych. Przywilej złożenia korekty powraca w momencie zakończenia:
Dane identyfikacyjne i adres zamieszkania
{loadposition rectangle}
W tej części należy podać dane identyfikacyjne podatnika składającego zeznanie, tj. nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia, numer PESEL (w przypadku osób, którym nadano ten numer) oraz miejsce zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego, za który składane jest zeznanie, a gdy zamieszkanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustało przed tym dniem - ostatnie miejsce zamieszkania na jej terytorium
Ważne, aby było to miejsce zamieszkania zgodne z adresem podanym w urzędzie skarbowym. Trzeba przy tym pamiętać, że adres miejsca zameldowania to nie to samo, co adres miejsca zamieszkania (faktycznego), choć adresy te mogą się pokrywać. [przyp. ePodatnik.pl]
Dochody / straty
{loadposition rectangle}
W części C należy wykazać kwoty przychodów, koszty uzyskania przychodów, dochody lub straty na podstawie informacji PIT-8C i innych posiadanych dokumentów dotyczących uzyskanych przychodów i poniesionych kosztów.
Obszerny poradnik Giełda, akcje, podatki jest już dostępny. [przyp. ePodatnik.pl]
Uwaga! Przychód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (udziałów w spółkach mających osobowość prawną) powstaje w momencie przeniesienia własności papierów wartościowych (udziałów) na kupującego, zatem przychodem są kwoty należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane; przychód z odpłatnego zbycia oraz z realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, powstaje w momencie realizacji tych praw.
Wiersz 1 - wypełniają podatnicy na podstawie informacji PIT-8C:
Wiersz 2
Koszty uzyskania przychodu stanowią wydatki na nabycie odpłatnie zbywanego papieru wartościowego (cena jednostkowa x ilość papierów wartościowych) oraz wydatki poniesione przez podatnika w roku podatkowym związane np. z obsługą rachunku przez biuro maklerskie (prowizje zapłacone przy kupnie i sprzedaży papierów wartościowych, związane z prowadzeniem lub założeniem rachunku, transferu, zdeponowania papierów, itp.).
W przypadku nabycia przez podatnika papierów wartościowych w drodze spadku lub darowizny cena nabycia wynosi 0 zł, natomiast wolny od podatku jest dochód uzyskany ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn.
Wiersz 3 - służy do ustalenia dochodu - poz. 27, lub straty - poz. 28.
Uwaga! Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego
przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.
Jeżeli osiągasz dochody zagraniczne, przydadzą Ci się umowy w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu. [przyp. ePodatnik.pl]
Obliczenie zobowiązania podatkowego
{loadposition rectangle}
Poz. 29 wypełniają podatnicy, którzy w latach 2005-2009 wykazali straty i w 2010 r. mają prawo do odliczenia straty z lat ubiegłych. Odliczenie dotyczy wyłącznie strat poniesionych z przychodów, podlegających w latach 2005-2009 opodatkowaniu z tytułu odpłatnego zbycia:
O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.
Kwota z poz. 29 nie może przekroczyć kwoty z poz. 27.
Podstawa obliczenia podatku (poz. 30) Podstawą obliczenia podatku jest kwota z poz. 27 pomniejszona o straty wykazane w poz. 29 (po zaokrągleniu do pełnych złotych).
Podstawę obliczenia podatku zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.
Stawka podatku (poz. 31) wynosi - 19%. Zastosowanie stawki podatku, dla osób podlegających ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jest możliwe pod warunkiem posiadania przez podatnika certyfikatu rezydencji.
Podatek od dochodów, o których mowa w art. 30b ustawy (poz. 32). Podatnicy dokonują obliczenia zobowiązania podatkowego - kwotę z poz. 30 należy pomnożyć przez stawkę podatku wykazaną w poz. 31.
Podatek zapłacony za granicą, o którym mowa w art. 30b ust. 5a i 5b ustawy (przeliczony na złote) - poz. 33. Wiersz ten wypełniają podatnicy, którzy uzyskali dochody, o których mowa w art. 30b ust. 1 ustawy, za granicą albo na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą. W poz. 33 należy wpisać kwotę podatku zapłaconego za granicą i podlegającego odliczeniu w zeznaniu PIT-38. Odliczenie podatku zapłaconego za granicą nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed
dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą. W tym przypadku kwotę podatku obliczoną według stawki 19% od łącznych dochodów uzyskanych w Polsce i za granicą należy pomnożyć przez kwotę dochodu uzyskanego za granicą, a następnie podzielić przez kwotę łącznego dochodu uzyskanego za granicą i w Polsce.
W poz. 34 należy wykazać dodatkowy podatek zapłacony za granicą, o którym mowa w art. 30b ust. 5c ustawy, przeliczony na złote.
Podatek należny - w poz. 35 podatnicy wykazują podatek należny, po zaokrągleniu do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.
W poz. 36 należy wpisać różnicę pomiędzy podatkiem zapłaconym za granicą a podatkiem od dochodów, o których mowa w art. 30b ustawy.
Kwota do zapłaty / nadpłata
{loadposition rectangle}
Jak dopłacić albo dostać zwrot podatku - poradnik. [przyp. ePodatnik.pl]
W tej części podatnicy dokonują obliczenia kwoty do zapłaty albo nadpłaty.
Poz. 37 wypełniają podatnicy, którzy są obowiązani do zapłacenia zgodnie z art. 30e ustawy, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r., podatku od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a-c ustawy, nabytych lub wybudowanych w latach 2007-2008. Podatek ten płatny jest w terminie określonym dla złożenia zeznania za rok, w którym nastąpiło zbycie.
W poz. 38 należy wykazać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29, 30 i 30a ustawy, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika, z wyjątkiem podatku:
Kwotę zryczałtowanego podatku od przychodów (dochodów), od których płatnik nie pobrał zryczałtowanego podatku oblicza się mnożąc kwotę przychodu (dochodu) przez odpowiednią dla uzyskanego przychodu (dochodu) stawkę zryczałtowanego podatku, określoną w ustawie lub umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania. Przykładowo: przychód uzyskany z tytułu otrzymanych odsetek od pożyczki udzielonej osobie fizycznej niebędącej przedsiębiorcą (płatnikiem) należy pomnożyć przez stawkę podatku w wysokości 19%.
Umowy międzynarodowe znajdziesz tutaj. [przyp. ePodatnik.pl]
W części tej podatnik wykazuje również kwoty podatku zapłaconego za granicą, o których mowa w art. 30a ust. 9 i 10 ustawy (poz. 40 i 41) oraz różnicę pomiędzy zryczałtowanym podatkiem a podatkiem zapłaconym za granicą (poz. 42) albo różnicę pomiędzy podatkiem zapłaconym za granicą a zryczałtowanym podatkiem (poz. 43).
Kwotę z poz. 44 należy wpłacić w terminie określonym dla złożenia zeznania za rok podatkowy.
Uwaga! Kwoty podatku zapłaconego za granicą, wyrażone w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia zapłaty, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu, o którym mowa w zdaniu poprzednim lub bank nie ogłasza kursu walut, stosuje się kurs średni walut obcych z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, podatek przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski
Zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art.44 ust.1b ustawy
{loadposition rectangle}
W części F podatnicy wykazują zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 44 ust. 1b ustawy. Jest to podatek, jaki osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, uzyskujące przychody, o których mowa w art. 29 ustawy, bez pośrednictwa płatnika, są obowiązane (bez wezwania) wpłacać na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Podatek za grudzień jest płatny w terminie określonym dla złożenia zeznania.
Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)
{loadposition rectangle}
Zapraszamy do alfabetycznego wykazu OPP w podziale na województwa oraz do obszernego poradnika na temat odliczenia 1% [przyp. ePodatnik.pl]
Stosownie do postanowień art. 45c ustawy, naczelnik urzędu skarbowego - na wniosek podatnika – przekazuje na rzecz OPP kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1% podatku należnego wynikającego:
– po jej zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Warunkiem przekazania 1% jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz OPP, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego (za zapłacony podatek uważa się również zaległość podatkową, której wysokość nie przekracza trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez Pocztę Polską Spółkę Akcyjną za polecenie przesyłki listowej).
Za wniosek uważa się podanie przez podatnika w zeznaniu podatkowym albo w korekcie zeznania numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego wybranej OPP (w poz. 58) oraz kwoty do przekazania na jej rzecz (w poz. 59).
Należy pamiętać, że można wskazać tylko jedną OPP, która jest uprawniona do otrzymania 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania składanego za 2010 rok (wykaz OPP zamieszczony jest na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: www.mpips.gov.pl/bip/).
Wygodny wykaz w podziale na województwa znajdziesz też tutaj. Warto dodać, że możesz przekazać 1% na więcej niż jedną OPP - składając więcej niż jedno zeznanie roczne (np. PIT-36 i PIT-38). [przyp. ePodatnik.pl]
Informacje uzupełniające
{loadposition rectangle}
W poz. 60 podatnicy mogą wskazać cel szczegółowy przeznaczenia kwoty 1% należnego podatku, przekazywanej na rzecz OPP za pośrednictwem naczelnika urzędu skarbowego.
Czy wiesz, że wpisując cel 1% w zeznaniu rocznym nie masz żadnego wpływu na wykorzystanie Twoich pieniędzy? 1% organizacja zużywa dowolnie, to nie jest darowizna dokonana na określony cel przez Ciebie, ale przekaz środków budżetowych. Nawet Ministerstwo Finansów w broszurze urzędowej pisze, że "możesz dodatkowo podać informacje, które w Twojej ocenie mogą mieć wpływ na rozdysponowanie pieniędzy z 1% przez OPP, tzw. cel szczegółowy". Liczą się cele, nie spryt! [przyp. ePodatnik.pl]
Zaznaczenie kwadratu w poz. 61 jest wyrażeniem zgody na przekazanie OPP przez naczelnika urzędu skarbowego danych identyfikujących podatnika, tj.: imienia, nazwiska i adresu, oraz informacji o wysokości kwoty przekazanej na rzecz tej OPP. Zaznaczenie kwadratu w poz. 61 jest nieobowiązkowe i nie ma wpływu na realizację wniosku o przekazanie 1% należnego podatku.
W poz. 62 podatnicy mogą podać adres do korespondencji, swój numer telefonu, numer faxu, adres e-mail (podanie tych informacji nie jest obowiązkowe), jak również poinformować o formie w jakiej chcieliby otrzymać zwrot nadpłaty, wykazanej w poz. 45. Stosownie do postanowień art. 77b § 1 Ordynacji podatkowej, zwrot nadpłaty następuje:
Podatnicy, którzy zwrócili się o zwrot nadpłaty na rachunek bankowy, powinni sprawdzić, czy w formularzu NIP wskazali numer osobistego rachunku bankowego i czy jest on aktualny. Jeżeli podatnik nie wskazał numeru osobistego rachunku bankowego lub wskazany numer nie jest aktualny, należy złożyć zgłoszenie NIP, podając aktualne dane dotyczące rachunku bankowego. Zgłoszenie NIP należy złożyć również w sytuacji, gdy podatnik rezygnuje ze zwrotów na rachunek, w tym z powodu likwidacji rachunku; wystarczy wówczas zaznaczyć w formularzu NIP pozycję "Rezygnacja". Jednocześnie należy zaznaczyć, że podanie adresu do korespondencji nie będzie skutkować zwrotem na ten właśnie adres nadpłaty, jeżeli podatnik nie dopełnił obowiązku złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego na odpowiednim formularzu NIP. Nadpłata zwracana przekazem pocztowym jest pomniejszana o koszty jej zwrotu, zgodnie z art. 77b § 4 Ordynacji podatkowej. Nadpłata, której wysokość nie przekracza kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, podlega zwrotowi wyłącznie w kasie.
Jak dopłacić albo dostać zwrot podatku? [przyp. ePodatnik.pl]
Informacje o załącznikach
{loadposition rectangle}
W tej części podatnik informuje urząd skarbowy, czy wraz z zeznaniem składa zgłoszenie identyfikacyjne/aktualizacyjne (formularz NIP-3) oraz załącznik PIT/ZG.
Zgłoszenie identyfikacyjne/aktualizacyjne - na podstawie art. 5, 6 i 9 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681, z późn. zm.), podatnik jest obowiązany do dokonania zgłoszenia, zgodnie z zasadami określonymi w tej ustawie.
PIT/ZG - stanowi informację o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym podatku za granicą. Załącznik ten składają osoby, które w roku podatkowym uzyskały dochody za granicą, o których mowa w art. 30b ust. 5a i 5b ustawy, podlegające opodatkowaniu w Polsce, do których ma zastosowanie metoda odliczenia podatku zapłaconego za granicą. W załączniku podatnik wykazuje dochody z zagranicy oraz podatek zapłacony za granicą rozliczane w zeznaniu podatkowym PIT-38. Załącznik składa się odrębnie dla każdego państwa, w którym uzyskano dochód. W załączniku tym, pozycję przeznaczoną do wpisania numeru PESEL wypełniają wyłącznie te osoby, które mają nadany ten numer.
Oświadczenie i podpis podatnika / pełnomocnika
{loadposition rectangle}
Ta część przeznaczona jest do podpisania zeznania oraz złożenia stosownego oświadczenia przez podatnika (poz. 65).
Zgodnie z art. 80a Ordynacji podatkowej, jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, deklaracja (stosownie do postanowień tej ustawy przez deklarację rozumie się również zeznanie podatkowe), może być podpisana także przez pełnomocnika (poz. 66). Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa składa się organowi podatkowemu właściwemu w sprawach podatku, którego dana deklaracja dotyczy. Podpisanie deklaracji przez pełnomocnika zwalnia podatnika z obowiązku podpisania deklaracji.
Broszura zawiera informacje podstawowe. W celu uzyskania szerszych informacji można zwrócić się do Krajowej Informacji Podatkowej (wybierając z telefonu stacjonarnego numer 0 801 055 055 lub z telefonu komórkowego numer 22 330 0330). Natomiast w przypadku wątpliwości dotyczących indywidualnych sytuacji podatnika należy zwrócić się do właściwego urzędu skarbowego.
Można także zamówić poradę na www.doradcapodatkowy.com [przyp. ePodatnik.pl]
Uwaga, proszę zwrócić uwagę na daty publikacji tekstów (pod tytułem) - w celu weryfikacji ich aktualności!
Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.
epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.
Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.