Jak wypełnić PIT-4R
Artur M. Brzeziński | 2012-12-11 23:00:01

 

Jak wypełnić PIT

 

PITy roczne 2010 bezpłatne porady

Jak wypełnić PIT-16A?

Poradnik z praktycznymi uwagami i linkami redakcji ePodatnik.pl

{loadposition rectangle}

Pobierz program do wypełniania PIT rocznego za 2010 r. oraz formularze rządowych e-deklaracji. [przyp. ePodatnik.pl]

Pobierz PIT-4R ze stron Ministerstwa Finansów i złóż w terminie!

Formularz PIT-4R przeznaczony jest dla płatników (wypłacających różne wynagrodzenia) w roku 2010.  

PIT-4R służy zadeklarowaniu wpłat zaliczek na podatek dochodowy i pobranego podatku dochodowego, do których to wpłat płatnik był zobowiązany w ciągu całego roku. Wpłaty zaliczek w ciągu roku nie są bowiem związane z obowiązkiem złożenia jakiejś deklaracji (jak dawniej miesięczny PIT-4). Na podstawie PIT-4R urząd skarbowy dokona zaksięgowania wpłat.

Nie składamy PIT-4R zerowego - tzn. nie składamy go, gdy nie było żadnych podatników, od których bylibyśmy zobowiązani odprowadzić zaliczki (nawet gdy zaliczka wyniosłaby zero z powodu zbyt niskiego dochodu np. ze stosunku pracy). Jeżeli był pracownik, a nie było zaliczki - PIT-4R trzeba zlozyć. Jeżeli w roku ubieglym nie było zatrudnionych i nie było wypłat spóźnionych za lata poprzednie - PIT-4R nie składamy (bo byłby zerowy).

Niewypełniona pozycja oznacza zero.

Uwaga! Niektóre pozycje muszą być jednak bezwzględnie wypełnione. Dotyczy to w szczególności Numeru Identyfikacji Podatkowej, numeru PESEL (w przypadku osób, którym nadano ten numer), roku za który zeznanie jest składane, celu złożenia formularza, informacji o dołączonych załącznikach oraz podpisu na zeznaniu. Prawidłowe wypełnienie tych pozycji pozwoli uniknąć dodatkowej wizyty w urzędzie skarbowym celem uzupełnienia lub skorygowania wcześniej złożonej deklaracji.

Deklaracja ta nigdy nie występuje z załącznikami.

Podstawa prawna

Obowiązek złożenia deklaracji wynika z art. 38 ust.1a, art.42 ust.1a, art.42e ust.5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r., Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), a w odniesieniu do pomocy domowej (umowa aktywizacyjna) - art35a ust.4a tej ustawy w brzmieniu sprzed 28 października 2007 r., zwanej dalej "ustawą".

Termin składania

Deklarację tę składa się 31 stycznia. Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy). W roku 2011 31 stycznia przypada jednak w poniedziałek.

Kalendarium PITów rocznych 2010 [przyp. ePodatnik.pl]

Kiedy i w jaki sposób złożyć PIT roczny - poradnik. [przyp. ePodatnik.pl]

Zeznanie można złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub nadać (złożyć, wysłać) w sposób przewidziany w art. 12 § 6 Ordynacji podatkowej (m.in. w formie dokumentu elektronicznego przez Internet, w tym bez konieczności potwierdzania go kwalifikowanym podpisem elektronicznym - www.e-deklaracje.gov.pl). Za datę złożenia zeznania nadanego w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego uważa się datę stempla pocztowego.

Za datę złożenia zeznania nadanego w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego uważa się datę stempla pocztowego. [przy nadaniu pocztą z zagranicy liczy się data otrzymania listu przez urząd skarbowy, nawet listu poleconego - przyp. ePodatnik.pl]


 

Miejsce i cel składania zeznania

Należy podać nazwę urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy dla płatnika (czyli pracodawcy) naczelnik urzędu skarbowego. Będzie to z reguły urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania osoby fizycznej lub siedziby osoby prawnej czy jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej.

{loadposition rectangle}

W tej części należy również podać (zaznaczając właściwy kwadrat) cel złożenia formularza, pamiętając jednocześnie, iż na podstawie art. 81 Ordynacji podatkowej, podatnik ma prawo do skorygowania danych zawartych w złożonym zeznaniu. Zgodnie z art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej, skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty (stosownie do postanowień Ordynacji podatkowej przez deklarację rozumie się również zeznanie).

Poradnik Jak skorygować deklarację [przyp. ePodatnik.pl]

Uprawnienie do złożenia korekty ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Złożenie korekty w czasie trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą, nie wywołuje skutków prawnych. Przywilej złożenia korekty powraca w momencie zakończenia:

  • prowadzonej kontroli podatkowej,
  • prowadzonego postępowania podatkowego - w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

 

  


 

Dane płatnika

W tej części należy podać dane identyfikacyjne podatnika składającego deklarację,

{loadposition rectangle}

W poz. 7 osoby fizyczne zaznaczają kwadrat nr 2, wszyscy inni płatnicy, w tym spółki osób fizycznych - kwadrat nr 1.

W poz. 8 osoby fizyczne podają miejsce zamieszkania i Pesel, pozostali - adres siedziby i REGON (jeżeli posiadają). Ważne, aby dane te były zgodne z danymi zawartymi w ewidencji podatników (NIP).

Trzeba przy tym pamiętać, że adres miejsca zameldowania to nie to samo, co adres miejsca zamieszkania (faktycznego), choć adresy te mogą się pokrywać.


 

Wykaz należnych zaliczek na podatek dochodowy za poszczególne miesiące roku podatkowego

W deklaracji wykazujemy za poszczególne miesiące liczbę podatników (również tych, dla których zaliczka wyszła zero) oraz kwotę zaliczek po potrąceniu składek na ubezpieczenie zdrowotne (czyli kwotę do zapłaty do urzędu skarbowego).

{loadposition rectangle}

Część 1 - stosunek pracy itp.

Tę część wypełniają

  • osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", które były obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej;
  • komornik dokonujący wypłaty za zakład pracy wypłaty świadczeń określonych wyżej
  • podmiot niebędący następcą prawnym zakładu pracy, przejmujący jego zobowiązania wynikające ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy.


Kalkulator wynagrodzeń ze stosunku pracy online.  

Część 2 - spółdzielnie, organy rentowe, stypendia itp.

Tę część wypełniają:

  • rolnicze spółdzielnie produkcyjne oraz inne spółdzielnie zajmujące się produkcją rolną, które były obowiązane jako płatnicy pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od dokonywanych na rzecz członków spółdzielni lub ich domowników wypłat z tytułu dniówek obrachunkowych, udziału w dochodzie podzielnym spółdzielni, a także uzyskiwanych od spółdzielni przez te osoby zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego;
  • organy rentowe, które były obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki miesięczne od wypłacanych bezpośrednio przez te organy emerytur i rent, świadczeń przedemerytalnych i zasiłków przedemerytalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, rent strukturalnych oraz rent socjalnych;
  • osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonywały wypłaty emerytur i rent z zagranicy - od wypłacanych przez nie emerytur i rent,
  • jednostki organizacyjne uczelni, placówki naukowe, zakłady pracy oraz inne jednostki organizacyjne - od wypłacanych przez nie stypendiów,
  • organy zatrudnienia - od świadczeń wypłacanych z Funduszu Pracy,
  • biura terenowe Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - od świadczeń wypłacanych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • areszty śledcze oraz zakłady karne - od należności za pracę przypadającej tymczasowo aresztowanym oraz skazanym,
  • spółdzielnie - od oprocentowania wkładów pieniężnych członków spółdzielni, zaliczonego w ciężar kosztów spółdzielni,
  • oddziały Wojskowej Agencji Mieszkaniowej - od wypłacanych żołnierzom świadczeń pieniężnych wynikających z przepisów ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,
  • centrum integracji społecznej - od wypłacanych świadczeń integracyjnych i motywacyjnej premii integracyjnej, przyznanych na podstawie ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym (Dz. U. Nr 122, poz. 1143, z późn. zm.24)),
  • podmiot przyjmujący na praktykę absolwencką - od świadczeń pieniężnych wypłacanych z tytułu odbywania praktyk absolwenckich, o których mowa w ustawie z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich.


Część 3 - suma pośrednia

Tutaj sumujemy dwie pierwsze kwoty, tzn. zaliczki z części 1 za styczeń i zaliczki z części 2 za styczeń wpisujemy do poz. 55 itd.

Część 4 i 5 - świadczenia za kilka miesięcy

Jeżeli świadczenia w naturze, świadczenia ponoszone za podatnika lub inne nieodpłatne świadczenia przysługują podatnikowi za okres dłuższy niż miesiąc, przy obliczaniu zaliczek za poszczególne miesiące przyjmuje się ich wartość w wysokości przypadającej na jeden miesiąc. Jeżeli nie jest możliwe określenie, jaka część tych świadczeń przypada na jeden miesiąc, a doliczenie całej wartości w miesiącu ich uzyskania spowodowałoby niewspółmiernie wysoką zaliczkę w stosunku do wypłaty pieniężnej, zakład pracy, na wniosek podatnika, ograniczy pobór zaliczki za dany miesiąc i pobierze pozostałą część zaliczki w następnych miesiącach roku podatkowego.

W części 4 wpisujemy zaliczki, których nie pobraliśmy w danym miesiącu, bo powinniśmy byli pobrać, ale ograniczyliśmy je na podstawie ww. zasady (chodzi o część nie pobraną).

W części 5 wpisujemy te właśnie części nie pobrane, które przenieśliśmy na kolejne miesiące.

Uwaga - chodzi nie o zaliczki przeniesione na następny rok, chodzi również o zaliczki przeniesione z miesiąca na miesiąc w ramach jednego i tego samego roku, za który PIT-4R jest składany.

Część 6 - dopłata PIT

Jeżeli płatnik wypełnia za podatnika PIT-40 (wniosek PIT-12 o rozliczenie przez zakład pracy), to kwotę do dopłaty płatnik potrąca z wynagrodzenia.

Różnicę między podatkiem wynikającym z rocznego obliczenia a sumą zaliczek pobranych za miesiące od stycznia do grudnia pobiera się z dochodu za marzec roku następnego. Różnicę tę, na wniosek podatnika, pobiera się z dochodu za kwiecień roku następnego. W razie gdy stosunek uzasadniający pobór zaliczek ustał w styczniu lub w lutym, różnicę pobiera się z dochodu za miesiąc, za który pobrana została ostatnia zaliczka. 

W PIT-4R za rok 2010 składanym w roku 2011 wystąpią dopłaty pobrane w 2010 r. dotyczące PIT-40 za rok 2009.

Część 7 - nadpłata PIT

Jeżeli płatnik wypełnia za podatnika PIT-40 (wniosek PIT-12 o rozliczenie przez zakład pracy), to nadpłatę zwraca płatnik, nie urząd skarbowy.

Jeżeli z obliczenia rocznego wynika nadpłata, płatnik zalicza ją na poczet zaliczki należnej za marzec, a jeżeli po pobraniu tej zaliczki pozostaje nadpłata, płatnik zwraca ją podatnikowi w gotówce. Zwrócone nadpłaty w gotówce płatnik potrąca z kwot pobranych zaliczek przekazywanych urzędom skarbowym, wykazując je w deklaracji PIT-4R.

Część 8 - PFRON

Pobrany podatek przekazany na cele rehabilitacji osób niepełnosprawnych wykazujemy w części 8. Chodzi o podatek przekazany zamiast do urzędu skarbowego - do PFRON, do zakładowego funduszu osób niepełnosprawnych, do zakładowego funduszu aktywności.

Płatnicy będący:

  • zakładami pracy chronionej kwoty pobranych zaliczek na podatek od przychodów z tytułów określonych w art. 12 oraz od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, wypłacanych przez tych płatników:
    • za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku u tego płatnika przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej przekazują:
      • w 40 % na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
      • w 60 % na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych,
    • za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku u tego płatnika przekroczył ww kwotę, przekazują na zasadach standardowych (całość do urzędu);
  • zakładami aktywności zawodowej kwoty pobranych zaliczek na podatek od przychodów z tytułów określonych w art. 12 ustawy (stosunek pracy itp.) oraz od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, wypłacanych przez tych płatników:
    • za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku u tego płatnika przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, przekazują na zakładowy fundusz aktywności,
    • za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku u tego płatnika przekroczył ww kwotę, przekazują na zasadach standardowych (całość do urzędu).


Zakłady pracy, którzy utracili status zakładu pracy chronionej, zatrudniający osoby niepełnosprawne, kwoty pobranych zaliczek na podatek od przychodów tych osób z tytułów określonych w art. 12 (stosunek pracy itp.) oraz od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez tych płatników tym osobom:

  • za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód osoby niepełnosprawnej uzyskany od początku roku u tego płatnika przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, przekazują w wysokości:
    • 25 % na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych - w przypadku płatników osiągających wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości od 25 do 30 %,
    • 50 % na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych - w przypadku płatników osiągających wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości od 30 do 35 %,
    • 75 % na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych - w przypadku płatników osiągających wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości od 35 do 40 %,
    • 100 % na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych - w przypadku płatników osiągających wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 40 %
    • w pozostałej części do urzędu skarbowego na standardowych zasadach
  • za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód osoby niepełnosprawnej uzyskany od początku roku u tego płatnika przekroczył ww. kwotę, przekazują na zasadach standardowych (całość do urzędu).


Część 9 - zlecenia itp. prawa autorskie 

Część tę wypelniają płatnicy wypłacający świadczenia z działalności wykonywanej osobiście w zakresie:

  • przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych;
  • przychody z działalności polskich arbitrów uczestniczących w procesach arbitrażowych z partnerami zagranicznymi;
  • przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek;
  • przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej;
  • przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych;
  • przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:
    • osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
    • właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością
  • przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.


oraz wypłacający przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Uwaga - tutaj nie wykazujemy przychodów z umów aktywizacyjnych; są to umowy zlecenia odpowiednio zarejestrowane w urzędzie pracy, dotyczące zatrudnienia osoby w gospodarstwie domowy (w ramach ulgi na tzw. pomoc domową). Nie wykazujemy też zryczałtowego podatku dochodowego od tzw. małych zleceń (od wypłat z tytułu, o którym mowa w art. 13 pkt 2 i 5-9 ustawy, jeżeli kwota należności określona w umowie zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekracza 200 zł, pobieramy ryczałt w wysokości 18 % przychodu a nie zaliczkę). Ryczałt jest podatkiem ostatecznym, zaliczką jest od tych kwot, do których rozlicza się podatek dochodowy ostatecznie w zeznaniu rocznym PIT.

Zaliczki wpisujemy na tych samych zasadach, jak w części 1 i 2.

Część 10 - inne należności

Uwaga - tutaj nie wykazujemy przychodów z umów aktywizacyjnych; są to umowy zlecenia odpowiednio zarejestrowane w urzędzie pracy, dotyczące zatrudnienia osoby w gospodarstwie domowy (w ramach ulgi na tzw. pomoc domową). Wykazujemy też inne kwoty, od których pobraliśmy zaliczkę (ale nie zryczałtowany podatek dochodowy).

Zaliczki wpisujemy na tych samych zasadach, jak w części 1 i 2.

Część 11 - podsuma

Od sumy kwot za poszczególne miesiące z wiersza 3, 5, 6, 9, 10 należy odjąć stosowne kwoty z wierszy 4, 7, 8 (kwoty ujemne wpisujemy jako zero).

Na przykład: Poz. 143 = poz. 55 + poz. 79 + poz. 91 + poz. 119 + poz. 131 - poz. 67 - poz. 95 - poz. 107.

Część 12 - wynagrodzenie płatnika

Płatnikom i inkasentom przysługuje zryczałtowane wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa.

W razie stwierdzenia, że płatnik lub inkasent pobrał wynagrodzenie nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, organ podatkowy wydaje decyzję o zwrocie nienależnego wynagrodzenia. Płatnik lub inkasent, który pobrał podatek nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, jest obowiązany dokonać zwrotu nienależnego wynagrodzenia na rachunek właściwego urzędu skarbowego wraz z odsetkami za zwłokę.

Płatnikom i inkasentom przysługuje wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków, wynoszące:

  • 0,3% kwoty podatków pobranych przez płatników na rzecz budżetu państwa;
  • 0,1% kwoty podatków pobranych przez inkasentów na rzecz budżetu państwa.


Kwota należnego wynagrodzenia jest potrącana z kwoty podatków pobranych przez płatników lub inkasentów.

Z chwilą złożenia PIT-4R kwota wynagrodzenia podlega opodatkowaniu (u przedsiębiorców składających PIT-4R - jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej), u innych osób fizycznych, np. u osób zatrudniających prywatnie - jako przychód z tzw. innych źródeł.

Nie trzeba naliczać tego wynagrodzenia.

Część 13 - kwota należna

Jest to kwota do zapłaty z części 11 pomniejszona o wynagrodzenie z częsci 12.


Wyjaśnienie dotyczące wpłaty

{loadposition rectangle}

Zgodnie z art. 77. § 1 Kodeksu karnego skarbowego, płatnik lub inkasent, który pobranego podatku nie wpłaca w terminie na rzecz właściwego organu, podlega karze grzywny. Zatem jeżeli za dany miesiąc wpłaciliśmy mniej, niż powinniśmy, trzeba wyjaśnić przyczynę. Najczęściej będzie to przeoczenie "Kwoty zaliczki za marzec 2010 r. nie wpłacono w wysokości 210 zł, ale 173 zl, ze względu na nieprawidłowe obliczenie zaliczki, co zostało ujawnione później i stosownie wyrównane" albo "Kwotę zaliczki wpłacono w wysokości 40 zł zamiast 45 zł przez przeoczenie przy wypełnianiu dokumentu przelewu". Przy niewielkich różnicach nie ma się co martwić o konsekwencje, zawsze jednak warto poprosić o niekaranie z tego powodu.


 

Oświadczenie płatnika lub osoby wyznaczonej do obliczenia i pobrania podatku

{loadposition rectangle}

Osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, będące płatnikami lub inkasentami, są obowiązane wyznaczyć osoby, do których obowiązków należy obliczanie i pobieranie podatków oraz terminowe wpłacanie organowi podatkowemu pobranych kwot, a także zgłosić właściwemu miejscowo organowi podatkowemu imiona, nazwiska i adresy tych osób. Zgłoszenia należy dokonać w terminie wyznaczonym do dokonania pierwszej wpłaty, a w razie zmiany osoby wyznaczonej - w terminie 14 dni od dnia, w którym wyznaczono inną osobę.

Osoby fizyczne nie mają takiego obowiązku, mogą występować w charakterze płatnika i osoby odpowiedzialnej osobiście.

Warto zauważyć, że prawo polskie nie przewiduje obowiązku posiadania pieczęci. Pieczętuje ten, kto pieczęć posiada.



Uwaga, proszę zwrócić uwagę na daty publikacji tekstów (pod tytułem) - w celu weryfikacji ich aktualności!

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj