Zmiany w kasach fiskalnych 09/2011
Artur M. Brzeziński | 2012-12-11 23:00:01

 

Kasy fiskalne

Od 1 września 2011 r. kolejne zmiany w ustawie o VAT.  M.in. zmienione obowiązki użytkowników kas fiskalnych zostały przeniesione do ustawy, tzn. obecnie obowiązek ten będzie nałożony na podatników ustawowo. Pojawią się też elektroniczne kopie paragonów.

Ustawowe obowiązki podatników korzystających z kas fiskalnych od 1 września 2011 r. wyglądają następująco:

  • trzeba dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać oryginał wydrukowanego dokumentu nabywcy;
  • trzeba dokonywać niezwłocznego zgłoszenia właściwemu podmiotowi prowadzącemu serwis kas rejestrujących każdej nieprawidłowości w pracy kasy;
  • trzeba udostępniać kasy rejestrujące do kontroli stanu ich nienaruszalności i prawidłowości pracy na każde żądanie właściwych organów;
  • trzeba zgłaszać kasy rejestrujące do obowiązkowego przeglądu technicznego właściwemu podmiotowi prowadzącemu serwis kas rejestrujących (ale podmiot dokonujący sprzedaży kasy rejestrującej jej użytkownikowi będzie zobowiązany przekazać aktualny wykaz uprawnionych podmiotów, które prowadzą serwis i każdy podmiot produkujący lub sprowadzający do Polski kasy będzie zobowiązany do zorganizowania serwisu);
  • trzeba używać kas rejestrujących zgodnie z warunkami określonymi w przepisach wykonawczych;
  • trzeba przechowywać kopie dokumentów kasowych do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego (czyli przez okres pięciu lat od końca roku, w którym powstał obowiązek podatkowy VAT):
    • w należyty sposób chroniąc przed niedozwolonymi zmianami, nieupoważnionym rozpowszechnianiem, uszkodzeniem lub zniszczeniem.
    • starannie w ustalonej kolejności
    • na nośniku danych, zapewniający trwałość zapisu informacji, przez czas nie krótszy od ww.
    • a jeżeli jest to nośnik pamięci, to należy zapewnić wydrukowanie w każdej chwili
    • obecnie (10 sierpnia 2011) rozporządzenie wykonawcze przewiduje obowiązek przechowywania kopii dokumentów  kasowych sporządzanych przy zastosowaniu kasy na nośniku papierowym, potwierdzających dokonanie do dnia 31 grudnia  2012 r. sprzedaży, nie krócej niż przez okres  2 lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiła ta sprzedaż
  • trzeba stosować kasy rejestrujące wyłącznie do prowadzenia ewidencji własnej sprzedaży, z wyjątkiem zleceniodawców, pośredników itp., o których więcej niżej.
  • trzeba dokonywać wydruku emitowanych przez kasę rejestrującą dokumentów i ich kopii na nośniku papierowym;
  • trzeba prowadzić i przechowywać dokumentację o przebiegu eksploatacji kasy rejestrującej, z uwzględnieniem przepisów wykonawczych;
  • trzeba dokonać zgłoszenia kasy rejestrującej do naczelnika urzędu skarbowego w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy;
  • trzeba poddać obowiązkowemu przeglądowi technicznemu kasy rejestrujące, które zostały przez podatnika utracone, a następnie odzyskane, przed ich ponownym zastosowaniem do prowadzenia ewidencji.


Podstawową zmianą jest dopuszczenie od września 2011 r. nowych rozwiązań konstrukcyjnych, m.in. kas z tzw. elektroniczną kopią paragonów. Stąd wśród obowiązków podatników nie pojawiają się już raporty dobowe i miesięczne, bowiem kasa ma zapewniać dostęp do danych w sposób zapewniający możliwość weryfikacji obrotu. Kasa nadal będzie generować dokumenty, na podstawie których podatnik będzie dokonywać księgowań (bo podatnik ma zresztą obowiązek drukowania wszystkiego, co kasa emituje – i przechowywania tych wydruków lub wydania ich klientowi). Zmieni się jednak charakter tych wydruków.

Szkoda, że nie wprowadzono kas z elektronicznymi oryginałami paragonów, np. podpisywanymi kwalifikowanym certyfikatem (e-podpisem). Znacząco ułatwiłoby to handel w Internecie, np. na Allegro, gdzie przedmiotem aukcji jest niejednokrotnie usługa lub licencja, wysyłka następuje mailem - i w mailu mógłby znaleźć się też elektroniczny oryginał paragonu z kasy fiskalnej.

Podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników. Ta zasada się nie zmieniła, została w całości przeniesiona do ustawy.

Ważne jest również śledzenie Dziennika Urzędowego Głównego Urzędu Miar. Tam bowiem znajdą się informacje o stosownych potwierdzeniach, że dane kasy fiskalne są zgodne z przepisami, lub też że cofnięto dla nich to potwierdzenie. Podatnik zaś może używać wyłącznie kas posiadających potwierdzenie GUMu.

Okres przejściowy

Kasy rejestrujące nabyte przez użytkowników kas przed dniem 1 września 2011 r. mogą być nadal stosowane do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego, pod warunkiem że zapewniają prawidłowość rozliczeń podatnika. Należy jednak przyjrzeć się rozporządzeniom wykonawczym, jeżeli wprowadzą one obowiązek stosowania kasy specjalnej, kasę fiskalna trzeba będzie zmienić niezwłocznie na nową, specjalną, posiadającą potwierdzeniem GUMu.

W pozostałych przypadkach należy jedynie sprawdzić, cz kasa zapewnia prawidłowość rozliczeń podatnika (ale nie musi zapewniać rejestrowania danych w identyczny sposób, jak kasy nowe, posiadające potwierdzenie GUMu).

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadza również w art.111 nowe szczegółowe obowiązki dla producentów, importerów i wewnątrzwspólnotowych nabywców kas fiskalnych, którzy wprowadzają je do obrotu – powinni uzyskać przede wszystkim potwierdzenie z GUM-u. Szczegółowe zasady określa art.111 ust.6 i nast. ustawy o VAT.

Ustawa o VAT aktualna na 1 września 2011 r.



Uwaga, proszę zwrócić uwagę na daty publikacji tekstów (pod tytułem) - w celu weryfikacji ich aktualności!

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj