Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-1.4012.685.2017.1.DG
z 8 lutego 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 grudnia 2017 r. (data wpływu 8 grudnia 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 stycznia 2018 r. (data wpływu 16 stycznia 2018 r.) na wezwanie z dnia 10 stycznia 2018 r. nr 0114-KDIP1-1.4012.685.2017.1.DG skutecznie doręczone dnia 15 stycznia 2018 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy i wyłączenia transakcji aportu tej części z opodatkowania podatkiem VAT – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 grudnia 2017 r. wpłynął wniosek uzupełniony pismem z dnia 16 stycznia 2018 r. (data wpływu 16 stycznia 2018 r.) na wezwanie z dnia 10 stycznia 2018 r. nr 0114-KDIP1-1.4012.685.2017.1.DG skutecznie doręczone dnia 15 stycznia 2018 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy i wyłączenia transakcji aportu tej części z opodatkowania podatkiem VAT.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka S.A. (dalej jako: „Y.” lub „Spółka”), jest dystrybutorem prasy, jak również artykułów pozaprasowych, w tym dóbr szybko zbywalnych. Przedmiotem przeważającej działalności przedsiębiorcy jest sprzedaż detaliczna gazet i artykułów piśmiennych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach jak również sprzedaż hurtowa oraz działalność logistyczna. Przedmiotem pozostałej działalności Y. jest: pozostałe pośrednictwo pieniężne; pozostała działalność pocztowa i kurierska; magazynowanie i przechowywanie pozostałych towarów; wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi; wynajem punktów sprzedaży detalicznej (kioski); sprzedaż detaliczna napojów alkoholowych i bezalkoholowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach; działalność świadczona przez agencje inkasa i biura kredytowe; sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet; pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach; działalność agentów i brokerów ubezpieczeniowych.

W celu utrzymania silnej pozycji rynkowej oraz dalszego rozwoju działalności, Spółka prowadzi sprzedaż w szerokim zakresie dóbr szybko zbywalnych, prasy oraz świadczenia usług, które leżą w kompetencji wyodrębnionego w ramach struktury organizacyjnej Spółki Pionu Detalu. Zważywszy na konieczność dostosowania funkcjonowania oraz struktury Spółki oraz Grupy Y. do niezwykle dynamicznie zmieniających się uwarunkowań konkurencyjnych oraz rynkowych, Spółka planuje dokonać reorganizacji. Konieczność dokonania reorganizacji wynika również z wymogów nałożonych na Spółkę przez Bank finansujący, który od procesu reorganizacji uwarunkował dalsze finansowanie działalności Spółki (przedłużenie linii kredytowej). Zgodnie z koncepcją uzgodnioną z Bankiem do końca 2017 r. zostanie przeprowadzone organizacyjne, finansowe i funkcjonalne wydzielenie w ramach Spółki S.A. zorganizowanej części przedsiębiorstwa związanej ze sprzedażą detaliczną, tj. Pionu Detalu (ZCP D.). ZCP D. będzie funkcjonować w ramach struktury Y. S.A. od stycznia 2018 r. Następnie Y. utworzy zależną od Y. spółkę (dalej: D. S.A.), w której obejmie 100% akcji. Finalnie, Y. wniesie Pion Detalu (jako ZCP D.) do Y. Detal wraz ze wszelkimi związanymi z tym Pionem aktywami i zobowiązaniami jako wkład niepieniężny, w zamian za objęcie 100% akcji w Y. Detal.

W związku z tym, że obecnie „P.” Sp. z o.o. posiada 1 udział w M. nabędzie 1 udział w M. od „P.” Sp. z o.o.. Następnie, do Y. Detal zostanie wniesione 100% udziałów M. Sp. z o.o. posiadanych przez Y. M. posiada znaki towarowe, pod którymi prowadzona jest sprzedaż detaliczna. Stąd - w ocenie Władz Spółki - udziały w M. są ekonomicznie i biznesowo związane ze sprzedażą detaliczną i zasadne jest wniesienie udziałów M. do Y. Detal jako elementu zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP D.).

Jak wspomniano wyżej, Spółka M. posiada znaki towarowe, pod którymi jest prowadzona przez Y. sprzedaż w sieci sprzedaży detalicznej. Za korzystanie ze znaków towarowych Y. dokonuje opłat licencyjnych na rzecz M.. Po wniesieniu aportu do Y. Detal, Y. Detal wstąpi w prawa Y. jako strona umowy licencyjnej.


W konsekwencji za korzystanie ze znaków, Y. Detal będzie dokonywała opłat licencyjnych na rzecz M.


Przed wniesieniem ZCP D. (Pionu Detalu) do Y. Detal, nastąpi urealnienie wartości aktywów M. poprzez dokonanie obniżenia kapitału M. w drodze częściowego umorzenia udziałów M.. Y. rozpozna przychód podatkowy z tytułu sprzedaży udziałów do M. w celu ich umorzenia. Należność Y. z tytułu sprzedaży udziałów zostanie skompensowana z należnością M. wynikającą z wykupu obligacji wyemitowanych w poprzednich okresach przez Y. i objętych przez M. W przyszłości nie wyklucza się dokonania kolejnego urealnienia wartości udziałów M. w drodze ich umorzenia.

Od dnia dokonania aportu ZCP D., działalność prowadzona dotychczas przez Pion Detalu będzie prowadzona przez Y. Detal. Y. skupi się natomiast na dalszym rozwoju pozostałej działalności handlowej, głównie na działalności w zakresie handlu hurtowego, działalności pocztowej i logistycznej oraz sprzedaży internetowej. W tym celu Y. odkupi od M. znaki towarowe związane z działalnością hurtową i logistyczną Y. Wycena znaków zostanie dokonana przez niezależnego, zewnętrznego doradcę. Y. nie będzie dokonywała podatkowych odpisów amortyzacyjnych od zakupionych od M. znaków towarowych.


Jedną z opcji strategii reorganizacji Grupy Y. jest scenariusz sprzedaży części lub całości akcji w Y. Detal celem pozyskania refinansowania długu Y. oraz finansowania dalszej działalności i rozwoju Y.


Strategia reorganizacji Grupy Y. zakłada również scenariusz, zgodnie z którym M. zostanie połączony w jedną spółkę z Y. Detal. Przesłanką do realizacji tego scenariusza może być stanowisko przyszłego inwestora nabywającego całość lub część Y. Detal.


Wyodrębnienie organizacyjne

Strukturę organizacyjną Spółki reguluje „Regulamin organizacyjny „Y.” Spółka Akcyjna” przyjęty Uchwałą Zarządu Spółki oraz Zarządzeniem Prezesa Zarządu (dalej jako: Regulamin).


Zgodnie z Regulaminem struktura organizacyjna Spółki składa się z Pionów Organizacyjnych (dalej jako: „Pion”). Każdy Pion organizacyjny zarządzany jest przez jednego Członka Zarządu zgodnie z podziałem kompetencji określonym przez Prezesa Zarządu.


Na dzień składania wniosku, działania statutowe Spółki realizowane są poprzez cztery Piony: Pion Korporacyjny, Pion Detalu, Pion Prasy i E-Commerce oraz Pion Finansów. Piony realizują swoje zadania poprzez Dyrektorów oraz Kierowników. W ramach Pionów organizacyjnych funkcjonują wyodrębnione, samodzielne, funkcjonalne komórki organizacyjne, takie jak:

  1. Biuro - wyodrębniona część Pionu lub Biura zarządzana przez Dyrektora,
  2. Dział-wyodrębniona część Pionu lub Biura zarządzana przez Dyrektora, Zastępcę Dyrektora lub Kierownika,
  3. Zespół - zasób osób zarządzany bezpośrednio przez Dyrektora, Zastępcę Dyrektora lub Kierownika.

W skład Pionu Detalu wchodzą: Biuro Sprzedaży Detalicznej, Biuro Zakupów i Kategorii i Dział Utrzymania i Rozwoju Sieci. Nadzór kierownictwa Spółki nad Pionem Detalu sprowadza się do wytyczania celów jego funkcjonowania oraz nadzorowania i zatwierdzania działań podejmowanych przez Pion Detalu w ramach realizacji przez Pion nałożonych na niego celów. Kierownictwo Pionu Detalu, w skład którego wchodzą dyrektorzy, zastępcy dyrektorów, kierownicy działów i zespołów posiada swobodę w doborze środków i metod realizacji zadań pozostawionych mu do wykonania. Pion Detalu zarządzany jest przez wyznaczonego Członka Zarządu zgodnie z podziałem kompetencji określonym przez Prezesa Zarządu.


Wyodrębnienie funkcjonalne

Regulamin określa ramowy zakres funkcjonowania Pionu Detalu.

Pion Detalu realizuje funkcje związane z zarządzaniem :

  1. punktami sprzedaży, w których Y. prowadzi sprzedaż detaliczną na podstawie Umowy Agencji Sprzedaży (dalej jako „UAS”), w ramach której agent dokonuje sprzedaży w imieniu i na rachunek Y.,
  2. punktami sprzedaży, w których podmiot zewnętrzny prowadzi sprzedaż we własnym imieniu i na własny rachunek.

Powyższe formy sprzedaży w dalszej części będą nazywane łącznie „siecią sprzedaży”.


Pion Detalu zajmuje się działalnością handlową prowadzoną w sieci sprzedaży w zakresie prasy, dóbr szybko zbywalnych i usług. Pion Detalu realizuje funkcje związane z zarządzaniem siecią sprzedaży w tym punktami sprzedaży detalicznej, co obejmuje również pozyskiwanie lokalizacji pod punkty sprzedaży, najem tych punktów oraz ich wynajem.

Pozostała działalność Y. obejmuje działalność hurtową w zakresie prasy, usług magazynowo-logistycznych oraz działalność pocztową i sprzedaż internetową.


Działalność Pionu Detalu obejmuje w szczególności:

  1. kompleksowe zarządzanie procesem sprzedaży,
  2. kompleksowe zarządzanie procesem zakupu,
  3. ustalanie i wdrażanie standardów operacyjnych dla całej sieci i poszczególnych formatów punktów sprzedaży,
  4. planowanie rozwoju sieci sprzedaży,
  5. planowanie inwestycji,
  6. wdrażanie nowych modeli produktów i usług do sieci sprzedaży,
  7. opracowywanie i wdrażanie strategii asortymentowej produktów,
  8. opracowywanie i wdrażanie strategii zakupowej produktów.

Wyodrębnienie finansowe

W systemie księgowym, którym dysponuje Spółka przyporządkowane są do Pionu Detalu wszystkie pozycje związane z majątkiem, należnościami oraz zobowiązaniami, w tym rezerwy.

W ewidencji księgowej są wyodrębnione pozycje kosztów i przychodów związanych z działalnością Pionu Detalu. Ewidencja księgowa operacji gospodarczych dotyczących Pionu Detalu prowadzona jest na wyodrębnionych miejscach powstawania kosztów (centra kosztów) i przychodów (centra zysków), wydzielonych numerach zleceń (zlecenia) oraz wyznaczonych kontach księgowych. Takie przyporządkowanie pozwala na wyodrębnienie kosztów amortyzacji dla przypisanych do Pionu Detalu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.


Miejscami powstawania kosztów i przychodów (centra kosztów, centra zysków) są wyodrębnione piony i komórki organizacyjne lub wydzielone w ramach tych komórek stanowiska, których identyfikacja następuje poprzez przypisane centra kosztów i zysków oraz zleceń.


Spółka alokuje do Pionu Detalu również koszty wspólnych działów wsparcia (np. koszty zarządu, administracji, IT, itp.). Koszty wsparcia dzielone są pomiędzy Pionem Detalu oraz pozostałą część Spółki za pomocą odpowiednich kluczy alokacji, np.: koszty utrzymania powierzchni biurowej - według powierzchni biurowych użytkowanych przez Pion Detalu oraz pozostałą część Spółki, obsługę pracowniczą - według osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz umów cywilnoprawnych przypisanych do Pionu Detalu oraz pozostałej części Spółki, koszty utrzymania sprzętu komputerowego - według liczby urządzeń użytkowanych przez Pion Detalu a pozostałą część Spółki. Dla Pionu Detalu nie jest wydzielony rachunek bankowy, jednak na poziomie ewidencji księgowej przepływy będą wyodrębnione dla Pionu Detalu.


Powyższe umożliwia oddzielenie działalności Pionu Detalu od pozostałej części działalności Spółki oraz umożliwia ustalenie wyniku na działalności Pionu Detalu. W efekcie prowadzona jest ocena rentowności i efektywności działalności Pionu Detalu.


Pion Detalu prowadzi swoją działalność w oparciu o ustalane corocznie budżety operacyjne, które przedstawiają kwotę środków pieniężnych przyznanych Pionowi Detalu do wykorzystania w danym roku oraz projekcję kosztów na jakie środki te mogą być wykorzystane.


Do realizacji swoich działań Pion Detalu wykorzystuje m.in. wyposażenie biurowe, w tym meble, telefony; sprzęt informatyczny, w tym komputery, notebooki, drukarki, monitory; samochody służbowe; oprogramowanie wraz z licencjami na oprogramowanie.


Powyższy zbiór składników materialnych uzupełniany jest przez składniki niematerialne w postaci oprogramowania komputerowego, licencji do systemów, praw i obowiązków (w tym zobowiązań) wynikających z umów dotyczących działalności w zakresie Pionu Detalu, w tym w szczególności umowy z dostawcami towarów i usług, z urzędami miast i gmin dot. korzystania z nieruchomości (np. zajęcie pasa drogowego, dzierżawa gruntu, wynajem lokalu), umowy licencyjne (np. oprogramowanie kas), umowy serwisowe oraz związane z utrzymaniem urządzeń. Powyższe składniki materialne i niematerialne są wykorzystywane w Pionie Detalu do realizacji zadań nałożonych na Pion Detalu zgodnie z Regulaminem Organizacyjnym Y.

Y. Detal przy użyciu tylko tych składników materialnych i niematerialnych, bez konieczności dokonywania dodatkowych nakładów inwestycyjnych, będzie w stanie podjąć samodzielną działalność gospodarczą w zakresie handlu w sieci sprzedaży.

Do wykonywania zadań nałożonych na Pion Detalu dedykowany jest odrębny zespół pracowników Spółki przypisanych do Pionu Detalu w całości oraz pojedyncze osoby z obszarów wsparcia (np. finansowego) przypisane w części etatu. Pracownicy ci wykonując swoje zadania wykorzystują wyżej wymienione składniki materialne i niematerialne przypisane do Pionu Detalu.

Z uwagi na korzystanie przez Pion Detalu ze znaków towarowych będących w posiadaniu M., pod którymi prowadzona jest sprzedaż detaliczna, udziały M. przypisane są do Pionu Detalu.


Z tytułu korzystania przez Pion Detalu ze znaków towarowych będących w posiadaniu M., Pion Detalu ponosi opłatę licencyjną na rzecz M.


W ramach wykonywania powierzonych mu czynności, Pion Detalu posiada autonomię i niezależność w realizacji swoich działań i samodzielnie nawiązuje relacje biznesowe z kooperantami.


Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związane z działalnością Pionu Detalu przyporządkowane są do centrum kosztów, zysków i zleceń wyznaczonych dla Pionu Detalu, dzięki czemu koszty amortyzacji dla majątku trwałego Pionu Detalu są wyodrębnione.


Sprzedaż w punktach sprzedaży detalicznej oraz zarządzanie siecią tej sprzedaży posiada określoną specyfikę - odmienną od specyfiki obrotu hurtowego, czy sprzedaży internetowej. Sprzedaż detaliczna w punktach sprzedaży detalicznej kierowana jest do określonej kategorii odbiorców, co wymaga znajomości tego rynku, doboru dedykowanych tej grupie działań marketingowych itp. Pion Detalu realizując funkcje związane z zarządzaniem procesem sprzedaży detalicznej, zajmuje się również najmem i wynajmem tych punktów.

Pion Detalu posiada taki stopień specjalizacji oraz zorganizowania, że jest w stanie działać na rynku poprzez oferowanie swoich usług i towarów. Podstawowym i priorytetowym przedmiotem działalności Spółki jest działalność handlowa w obszarze sprzedaży prasy oraz dóbr szybko zbywalnych. W związku z tym realizując uzgodnienia i oczekiwania Banku finansującego, postanowiono, że w celu zachowania spójności i przejrzystości działalności Spółki oraz aby osiągnąć cel polegający na umożliwieniu Pionowi Detalu zaistnienia na rynku, handlowa działalność w sieci sprzedaży realizowana przez Pion Detalu powinna być wyodrębniona i oddzielona od pozostałej działalności prowadzonej przez Spółkę.

W związku z tym podjęto decyzję o wydzieleniu działalności handlowej w sieci sprzedaży Spółki prowadzonej przez Pion Detalu i przeniesieniu tej działalności do odrębnej, nowo utworzonej spółki zależnej Y. - Y. Detal. Przeniesienie działalności handlowej w sieci sprzedaży do Y. Detal oraz wszelkich aktywów i zobowiązań związanych z Pionem Detalu, pozwoli na samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie zakupu i sprzedaży towarów, usług oraz wynajmu własnych punktów sprzedaży.


Przeniesienie działalności handlowej w sieci sprzedaży do Y. Detal nastąpiłoby poprzez wniesienie Pionu Detalu wraz ze wszelkimi związanymi z tym Pionem aktywami i zobowiązaniami jako wkładu niepieniężnego do Y. Detal, w zamian za objęcie akcji w Y. Detal.


Do Y. Detal zostanie również wniesione 100% udziałów M. Sp. z o.o. obecnie posiadanych przez Y. M. posiada znaki towarowe, pod którymi prowadzona jest sprzedaż detaliczna. Stąd - w ocenie Władz Spółki - udziały w M. są ekonomicznie i biznesowo związane ze sprzedażą detaliczną i zasadne jest wniesienie udziałów M. do D. jako elementu zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Spółka M. posiada znaki towarowe, pod którymi jest prowadzona przez Y. sprzedaż w sieci sprzedaży. Za korzystanie ze znaków towarowych Y. dokonuje opłat licencyjnych na rzecz M. Po wniesieniu aportu do Y. Detal, Y. Detal wstąpi w prawa Y. jako strona umowy licencyjnej. W konsekwencji za korzystanie ze znaków, Y. Detal będzie dokonywała opłat licencyjnych na rzecz M.

Od dnia dokonania takiego aportu działalność prowadzona dotychczas przez Pion Detalu będzie prowadzona przez Y. Detal. Y. skupi się natomiast na dalszym rozwoju pozostałej działalności handlowej, głównie na działalności w zakresie handlu hurtowego, działalności pocztowej i logistycznej oraz sprzedaży internetowej.


W ramach aportu do Y. Detal wniesione zostaną składniki majątkowe i niemajątkowe niezbędne do i związane z realizacją działalności handlowej w sieci sprzedaży, które są przypisane do Pionu Detalu, tj. w szczególności:

  1. wyposażenie biurowe (biurka, krzesła, szafy biurowe);
  2. sprzęt informatyczny (komputery, monitory);
  3. wartości niematerialne i prawne w tym oprogramowanie komputerowe, licencje;
  4. zapasy znajdujące się w punktach sprzedaży detalicznej prowadzonych przez Agenta na podstawie (UAS). Z uwagi, że prasa nie jest częścią ZCP, zgodnie z poniższym opisem, nie zostanie wniesiona aportem.
  5. zapasy w magazynach przypisanych do Pionu Detalu;
  6. umowy dotyczące czynności z zakresu działalności Pionu Detalu, w szczególności takie jak:
    1. z dostawcami towarów i usług,
    2. na licencje i systemy,
    3. serwisowe (np. utrzymanie kas w PSD),
    4. z partnerami biznesowymi (np. Umowy Agencji Sprzedaży),
    5. z urzędami miast i gmin (np. opłata za pas drogowy, dzierżawa gruntu),
  7. wszystkie prawa i zobowiązania Spółki związane z działalnością Pionu Detalu, w tym wynikające z ww. umów handlowych, w szczególności wobec podmiotów trzecich, jak również z tytułu wypłaty wynagrodzeń pracowników Pionu Detalu;
  8. należności z tyt. dostaw i usług oraz niedoborów;
  9. środki trwałe związane z działalnością Pionu Detalu (w tym kioski);
  10. inwestycje rozpoczęte związane z działalnością Pionu Detalu;
  11. udziały w M.;
  12. Zespół ludzki działający w ramach obszaru działania Pionu Detalu (pracownicy oraz osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych).

Pracownicy Spółki, których zakres obowiązków obejmuje czynności wykonywane w ramach działalności związanej z Pionem Detalu, przypisani do Pionu Detalu, na mocy odpowiednich przepisów Kodeksu Pracy staną się pracownikami Y. Detal.


Powyższe pozycje zostaną wniesione jako element ZCP do nowej spółki.

Prasa znajdująca się w punktach sprzedaży detalicznej, ze względu na sposób rozliczania z Wydawcami (fakturowanie po dostawie i po sprzedaży) nie stanowi części ZCP. Prasa znajdująca się w punktach UAS po wniesieniu aportu do Y. Detal zostanie zafakturowana przez Y. na Y. Detal, a Y. dokona rozliczenia z Wydawcami prasy jako kolporter wydawnictw wydawanych przez Wydawców, zgodnie z obowiązującymi Y. umowami.

W związku z faktem, iż Y. dysponuje prasą na podstawie umów kolportażowych, to Y. jest zobligowany do zwrotu do Wydawcy nie sprzedanych egzemplarzy, w ścisłe określonym terminie oraz do rozliczenia tej sprzedaży i zwrotów. W przypadku wniesienia prasy aportem do Y. Detal nie ma możliwości przeniesienia na Y. Detal zobowiązania wobec Wydawców z tyt. wniesionej prasy. Wydawcy nie współpracują z detalistami, w związku z czym Y. będzie hurtowym dystrybutorem prasy, w tym również dla Y. Detal.


W przypadku braku zgody wierzyciela na przeniesienie składnika majątku na Y. Detal, Y. Detal nabędzie składnik we własnym zakresie.


W zamian za aport w postaci Pionu Detalu, Y. Detal wyda Y. akcje.


Wartość rynkowa Pionu Detalu zostanie określona na podstawie wyceny przeprowadzonej przez niezależnego doradcę. Przy czym w Y. Detal najprawdopodobniej powstanie dodatnia wartość firmy, o której mowa w art. 16g ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tj. nadwyżka wartości nominalnej udziałów nad wartością rynkową składników majątkowych zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Po dokonaniu aportu Y. Detal będzie kontynuować działalność handlową w sieci sprzedaży w takim zakresie, w jakim ta działalność była prowadzona przez Pion Detalu w strukturach Y. Działalność taka nie będzie już prowadzona przez Y., Y. natomiast będzie jedynym dostawcą prasy do Y. Detal.


W związku z aportem Pionu Detalu do Y. Detal, między Y. a Y. Detal zostanie zawarta umowa, na podstawie której Y. podnajmie Y. Detal powierzchnie biurowe, w których obecnie realizowana jest działalność handlowa w sieci sprzedaży przez Pion Detalu.


W okresie funkcjonowania ZCP powierzchnia przypisana do Pionu Detalu zostanie określona w wewnętrznym dokumencie Y., na podstawie którego będzie dokonywana alokacja kosztów. Dokument ten będzie podstawą do zawarcia umowy na udostępnienie powierzchni Y. Detal przez Y.

Y., na podstawie zawartych z Y. Detal umów, będzie świadczył na rzecz Y. Detal usługi logistyczno-magazynowe.


Usługi księgowe i kadrowo-płacowe na podstawie zawartej umowy będą świadczone na rzecz Y. Detal przez spółkę zewnętrzną.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy wniesienie Pionu Detalu do Y. Detal - w opisanym stanie faktycznym - jako wkładu niepieniężnego nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT ?

Zdaniem Wnioskodawcy:

W ocenie Spółki, opisany powyżej zespół składników majątkowych i niemajątkowych, tworzący Pion Detalu, który będzie przedmiotem aportu do Y. Detal, stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT . W związku z tym, że Pion Detalu będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, wniesienie Pionu Detalu jako wkładu niepieniężnego do Y. Detal nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.


Uzasadnienie:

  1. Zorganizowana część przedsiębiorstwa

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o pdop, zorganizowana część przedsiębiorstwa oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.


Identyczną definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawiera art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.


W związku z tym poniższe uwagi dotyczące zorganizowanej części przedsiębiorstwa można odnosić zarówno do zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o pdop, jak również w rozumieniu ustawy o VAT.


Z definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa wynikających z ustawy o pdop oraz ustawy o VAT wynika, że ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa (dalej także jako: „ZCP”) mamy do czynienia w sytuacji, gdy:

  1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
  3. zespół tych składników jest przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych, przy czym zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W praktyce organów podatkowych uznaje się, że podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Tak m.in. uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w Interpretacji indywidualnej z 4 października 2016 r., (sygn. IBPP3/4512-392/16-2/KS).

Podobnie uznał także m.in. Dyrektor Krajowej Informacji w interpretacji indywidualnej nr 0111-KDIB2-2.4011.52.2017.1.JW z dnia 2 czerwca 2017 r., który stwierdził, że „zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punkiem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość)”. Analogiczne stanowisko zajął m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 17 maja 2016 r. sygn. akt ILPB1/4511-1-248/16-3/KS; oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 4 stycznia 2017 r., sygn. akt 0461 -ITPB4.4511.795.2016.1.KK.


Zgodnie z powyższym, aby wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej jako: „ZCP”), jego wydzielenie musi zachodzić na trzech płaszczyznach:

  1. organizacyjnej;
  2. finansowej;
  3. funkcjonalnej.

Zdaniem Spółki, składniki majątkowe (materialne i niematerialne) przypisane do Pionu Detalu stanowią zorganizowany zespół tych składników, który jest wyodrębniony na wszystkich tych trzech płaszczyznach, tj. płaszczyźnie organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej. Pion Detalu stanowi zatem zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o pdop oraz odpowiednio w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.


Zespół składników materialnych i niematerialnych


Jak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w wydanej w imieniu Ministra Finansów interpretacji indywidualnej z dnia 23 lutego 2011 r. (sygn. IPPB1/415-1029/10-4/MT) zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Z powyższego wynika, że aby zbiór składników majątkowych i niemajątkowych mógł być uznany za tworzący ZCP, składniki tego zbioru powinny pozostawać między sobą w takich relacjach, aby można było uznać, że składniki te stanowią zorganizowany zespół, a nie jedynie zbiór przypadkowych elementów.

Do Pionu Detalu przypisany jest szereg składników majątkowych wykorzystywanych przez Pion Detalu w prowadzonej działalności handlowej w sieci sprzedaży, takich jak wyposażenie biurowe (biurka, krzesła, szafy biurowe, itp.), sprzęt informatyczny (komputery, monitory,), samochody osobowe, środki trwałe (w tym kioski), zapasy w magazynach i punktach sprzedaży.

Powyższy zbiór składników materialnych uzupełniany jest przez składniki niematerialne w postaci oprogramowania komputerowego, licencji do systemów, praw i obowiązków (w tym zobowiązań) wynikających z umów dotyczących działalności w zakresie Pionu Detalu.


Powyższe składniki materialne i niematerialne są wykorzystywane w Pionie Detalu do realizacji zadań nałożonych na Pion Detalu zgodnie z Regulaminem Organizacyjnym Y..


Do wykonywania powyższych zadań nałożonych na Pion Detalu dedykowany jest odrębny zespół pracowników Spółki przypisanych do Pionu Detalu. Pracownicy ci wykonując swoje zadania wykorzystują wyżej wymienione składniki materialne i niematerialne przypisane do Pionu Detalu. Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem Spółki można uznać, że składniki majątkowe i niemajątkowe przypisane do Pionu Detalu stanowią zorganizowany zespół składników majątkowych i niemajątkowych. Składniki te jako całość tworzą bowiem wyposażenie Pionu Detalu niezbędne do prawidłowej realizacji nałożonych na ten Pion zadań. Dopiero łączne wykorzystywanie tych składników umożliwia Pionowi Detalu prawidłowe wykonywanie tych zadań. Składniki te nie są przypadkowym zbiorem, lecz składając się na wyposażenie Pionu Detalu pozostają we wzajemnych relacjach i są wykorzystywane przez przypisanych do Pionu pracowników do wykonywania nałożonych na Pion Detalu zadań z zakresu handlu w sieci sprzedaży. Należy także wskazać, że składniki te są wykorzystywane wyłącznie przez Pion Detalu i nie są wykorzystywane przez inne komórki organizacyjne Spółki.

Potwierdzeniem powyższego jest także fakt, że składniki materialne i niematerialne przypisane do Pionu Detalu stanowią na tyle zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych, że po planowanym wniesieniu Pionu Detalu do Y. Detal, Y. Detal przy użyciu tylko tych składników materialnych i niematerialnych, bez konieczności dokonywania dodatkowych nakładów inwestycyjnych, będzie w stanie podjąć samodzielną działalność gospodarczą w zakresie handlu w sieci sprzedaży.

Wyodrębnienie organizacyjne

Zespół składników majątkowych i niemajątkowych, aby mógł być uznany za tworzący ZCP powinien być wyodrębniony na płaszczyźnie organizacyjnej.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa jako dział, wydział, oddział itp. Ponadto organizacyjne wyodrębnienie określonego zespołu składników majątkowych jest w znacznym stopniu determinowane charakterem struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa. „Jeżeli wyodrębniona część przedsiębiorstwa, jak i jego pozostałość mogą funkcjonować w obrocie gospodarczym samodzielnie, wówczas należy uznać, iż „oderwana” część stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa” - A. Bartosiewicz, VAT. Komentarz LEX, Warszawa 2013, str. 70.

W praktyce uznaje się, że wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w istniejącej strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział, zakład (potwierdzone w zatwierdzonej strukturze organizacyjnej w formie wewnętrznego aktu prawnego). Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w wydanej w imieniu Ministra Finansów interpretacji indywidualnej z 3 lutego 2011 r. (sygn. IPPB5/423-812/10-2/MB).

Podobnie stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 14 grudnia 2010 r. (sygn. IPPB5/423-768/10-2/MB), w której uznał, że o wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział itp. Takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnym charakterze. Podobnie uznał także m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 17 grudnia 2010 r. (sygn. IBPBI/2/423-1192/10/SD).

Pion Detalu prowadzi działalność na wyodrębnionej powierzchni, która jest zajmowana wyłącznie na potrzeby prowadzenia działalności w zakresie handlu w sieci sprzedaży przez Pion Detalu. Pion Detalu korzysta z przypisanych wyłącznie do tego Pionu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Do Pionu Detalu przypisani są pracownicy, którzy wykonują czynności z zakresu handlu w sieci sprzedaży. Pion Detalu zarządzany jest przez jednego Członka Zarządu zgodnie z podziałem kompetencji określonym przez Prezesa Zarządu. Pion Detalu realizuje swoje zadania z zakresu handlu w sieci sprzedaży poprzez Dyrektorów oraz Kierowników.

W ocenie Y. fakt, że działalność w zakresie handlu w sieci sprzedaży jest prowadzona przez wyodrębniony w strukturze i księgach Y. Pion Detalu, który to Pion posiada własnych pracowników i własne kierownictwo oraz wykonuje swoje zadania w oparciu o przypisane wyłącznie temu Pionowi składniki majątkowe potwierdza, że działalność w zakresie handlu w sieci sprzedaży jest wyodrębniona organizacyjnie w ramach struktur Y..

Wyodrębnienie finansowe

Zespół składników majątkowych i niemajątkowych może być uznany za ZCP jeżeli jest on także wyodrębniony na płaszczyźnie finansowej.

Na gruncie prawa podatkowego należy zauważyć, że pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa występuje w ustawach o podatkach dochodowych, w ustawie o VAT oraz w Ordynacji podatkowej. W żadnym z tych aktów prawnych nie wyjaśniono pojęcia „wyodrębnienie finansowe”. Stąd w pierwszej kolejności należy odwołać się do wykładni językowej samego terminu „wyodrębnienie finansowe” i przy wyjaśnieniu go odwołać się do jego znaczenia słownikowego.

Według definicji słownikowej zwrot „wyodrębnienie” można rozumieć jako „wydzielenie z pewnej całości”. Z kolei, termin „finanse”, „finansowo” oznacza „środki pieniężne, fundusze będące wyrazem określonych stosunków produkcyjnych”, a także „pod względem finansowym, majątkowym, pieniężnym”. Wnioskując z interpretacji dokonywanych przez polskie organy podatkowe można stwierdzić, że na potrzeby uznania danego zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa wystarczy, aby zespół składników majątkowych wykazywał jakiekolwiek wyodrębnienie finansowe. Praktyka nie wykształciła przy tym żadnego zamkniętego katalogu niezbędnych przesłanek świadczących o wyodrębnieniu finansowym zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe rozumiane jest bardzo szeroko. W ocenie Wnioskodawcy, należy pozytywnie odnieść się do takiego stanowiska, brak bowiem przyczyny, dla której można by zastosować wykładnię zawężającą. Termin „wyodrębnienie finansowe” to klauzula generalna, która ze swej natury powinna być interpretowana w sposób możliwie szeroki. Klauzule generalne są zwrotami niedookreślonymi, które „oznaczają pewne cechy faktów” - Z. Radwański, Prawo cywilne - część ogólna, wyd. C.H. Beck, Warszawa 2002, str. 50.

Wyodrębnienia finansowego nie należy utożsamiać z całkowitą samodzielnością finansową (która jest niemożliwa do osiągnięcia z uwagi na funkcjonowanie w ramach przedsiębiorstwa). Potwierdza to zarówno orzecznictwo sądów administracyjnych (np. wyrok WSA w Szczecinie z dnia 2 czerwca 2011 r., sygn. I SA/Sz 197/11), jak i stanowiska organów podatkowych (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 13 lipca 2012 r., nr IPTPP2/443-303/12-5/IR oraz interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 7 grudnia 2012 r., nr IPPP1/443-911/12-2/EK oraz interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 września 2017 r., sygn. 0112-KDIL2-3.4012.272.2017.2.IP). Wskazuje się w nich, że wyodrębnienie finansowe nie musi oznaczać pełnej samodzielności finansowej, lecz sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


Pion Detalu prowadzi swoją działalność w oparciu o ustalane corocznie budżety operacyjne, które przedstawiają kwotę środków pieniężnych przyznanych Pionowi Detalu do wykorzystania w danym roku oraz projekcję kosztów na jakie środki te mogą być wykorzystane.


W tym celu w księgach Y. prowadzona jest ewidencja pozwalająca na wyodrębnienie aktywów i pasywów oraz kosztów i przychodów związanych z działalnością i majątkiem Pionu Detalu.


Oznaczenia centr kosztów i zysków oraz numery zleceń przypisane do wykorzystywanych przez Pion Detalu składników środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych pozwalają na wyodrębnienie kosztów amortyzacji wykorzystywanego przez Pion Detalu majątku.


Wydzielenie operacji gospodarczych związanych z funkcjonowaniem Pionu Detalu pozwala uzyskać dla celów zarządczych jasne i rzetelne dane dotyczące działalności w zakresie handlu sieci sprzedaży prowadzonej przez Pion Detalu.


Zdaniem Spółki, wyodrębnienie w ewidencji księgowej zdarzeń gospodarczych związanych z działalnością Pionu Detalu pozwala uznać, że przesłanka wyodrębnienia finansowego zostanie spełniona.


Wyodrębnienie funkcjonalne

Trzecią płaszczyzną na jakiej powinien być wyodrębniony zespół składników majątkowych i niemajątkowych, aby mógł być uznany za ZCP jest wyodrębnienie na płaszczyźnie funkcjonalnej.


Zespół składników materialnych i niematerialnych związanych z Pionem Detalu jest zdolny do samodzielnej realizacji określonych zadań i funkcji, a w konsekwencji samodzielnego podjęcia działalności poza strukturami Y.

Jako kryterium wyodrębnienia funkcjonalnego przyjmuje się zdolność do samodzielnej realizacji określonych zadań i funkcji, a w konsekwencji do samodzielnego podjęcia działalności jako odrębny podmiot.


Takie kryterium znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach prawa podatkowego oraz wyrokach sądów administracyjnych wydawanych na przestrzeni ostatnich lat, m.in. interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w wydanej w imieniu Ministra Finansów interpretacji indywidualnej z 14 grudnia 2010 r. (sygn. IPPB5/423-768/10-2/MB), w interpretacjach indywidualnych wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w dniu 18 maja 2012 r. (nr ITPB3/423-120/12/DK), Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w dniu 2 kwietnia 2012 r. (nr ILPB4/423-4/12-2/ŁM), Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w dniu 31 sierpnia 2011 r. (nr ITPB3/423-291/11/DK).

Powyższe konkluzje znajdują potwierdzenie w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w wyroku z 27 marca 2013 r. (sygn. II FSK 1896/11) stwierdził że: „W orzecznictwie sądów administracyjnych podkreśla się, a Naczelny Sąd Administracyjny w składzie orzekającym w tej sprawie poglądy te podziela, że możliwość uznania danej czynności prawnej za mającą za przedmiot zorganizowaną część przedsiębiorstwa zależna jest właśnie od tego, czy zespół ten pozwala na realizację działań gospodarczych, do których zorganizowana część przedsiębiorstwa została powołana.” Patrz również wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 czerwca 1998 r. (sygn. I SA/Gd 1097/96).

Jak uznają organy podatkowe wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Cechą definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe: materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie funkcjonalne oznacza zatem, że zespół składników materialnych i niematerialnych, aby być uznanym za ZCP powinien być zdolny do samodzielnego działania jako niezależny podmiot. Zespół składników materialnych i niematerialnych powinien być zatem zdolny do funkcjonowanie nie tylko w ramach istniejącego przedsiębiorstwa lecz powinien być w stanie prowadzić działalność jako samodzielny podmiot, w przypadku wydzielenia tego zespołu składników majątkowych i niemajątkowych z istniejącego przedsiębiorstwa.


Dla celów realizacji tych zadań Spółka ma przypisany zespół pracowników oraz zespół majątkowych składników materialnych i niematerialnych. Elementy te są na tyle ze sobą związane i tworzą samodzielną całość, że możliwe było wydzielenie tych elementów w strukturze Spółki poprzez powołanie odrębnego Pionu Detalu.

Pion Detalu jest na tyle wyodrębniony funkcjonalnie, że w przypadku planowanego przeniesienia Pionu Detalu do Y. Detal:

  • przeniesione wraz z Pionem Detalu składniki materialne i niematerialne, w tym pracownicy, umożliwią Y. Detal podjęcie samodzielnej działalności gospodarczej w zakresie handlu w sieci sprzedaży oraz obsługi i utrzymania punktów sieci bez konieczności podejmowania dodatkowych nakładów inwestycyjnych,
  • Y. Detal, do której zostanie wniesiony aportem zespół składników materialnych i niematerialnych składających się wraz z przypisanymi pracownikami na Pion Detalu, będzie kontynuować działalność w zakresie sprzedaży we własnych punktach na podstawie umowy agencyjnej (UAS), sprzedaży do punktów wynajmowanych i najmowanych oraz utrzymania i obsługi sieci, prowadzoną obecnie przez Pionu Detalu.


Powyższe potwierdza, że Pion Detalu jest wyodrębniony w strukturze Spółki w sposób umożliwiający mu samodzielne działanie w przypadku jego wydzielenie ze Spółki. Przesłankę funkcjonalnego wyodrębnienia składników materialnych i niematerialnych w celu uznania jej za ZCP należy zatem uznać za spełnioną.


Podsumowanie


Zdaniem Spółki, przedstawione wyżej cechy Pionu Detalu potwierdzają, że Pion ten stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Pion ten tworzy bowiem zorganizowany zespół składników majątkowych i niemajątkowych oraz pracowników organizacyjnie wyodrębnionych w ramach struktury Spółki.


Prowadzenie ewidencji księgowej w sposób pozwalający na przyporządkowanie majątku, kosztów i przychodów, należności i zobowiązań do Pionu Detalu oznacza, że Pion ten jest także wyodrębniony finansowo.


Jednocześnie zespół składników materialnych i niematerialnych związanych z Pionem Detalu jest zdolny do samodzielnej realizacji określonych zadań i funkcji, a w konsekwencji samodzielnego podjęcia działalności poza strukturami Y.. Pozwala to uznać, że Pion Detalu jest funkcjonalnie wyodrębniony ze struktur Spółki.


W związku z powyższym Pion Detalu jest wyodrębniony na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej. W konsekwencji Pion Detalu będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o pdop.


Odpowiednio, w związku z tym, że Pion Detalu będzie wyodrębniony na płaszczyźnie organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej, Pionu Detalu będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.


W celu umożliwienia niezakłóconego kontynuowania swoich czynności przez Pion Detalu, po jego aporcie do Y. Detal pomiędzy Y. a Spółką Y. Detal zostanie zawarta umowa najmu powierzchni biurowej wykorzystywanej przez Pion Detalu do wykonywania swojej działalności. Umowa ta będzie obowiązywała od dnia dokonania aportu Pionu Detalu do Y. Detal.

Aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa - zakres opodatkowania podatkiem VAT


Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


W praktyce powszechnie przyjmuje się, że wniesienie aportem składników majątkowych do spółki jest równoznaczne z odpłatnym zbyciem tych składników majątkowych. Tak uznał np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w wydanej w imieniu Ministra Finansów interpretacji indywidualnej z 17 stycznia 2011 r. (sygn. IPPP2/443-878/10-2/IŻ), w której stwierdził, że pojęcie "transakcji zbycia", należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów", w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np.: sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu).

Podobnie uznał także m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, w wydanej w imieniu Ministra Finansów interpretacji indywidualnej z 18 kwietnia 2011 r. (sygn. IBPP3/443-81/11/KO) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w wydanej w imieniu Ministra Finansów interpretacji indywidualnej z 8 grudnia 2010 r. (sygn. ILPP2/443-1462/10-3/AK). Analogicznie stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 12 października 2017 r. (sygn. 0111-KDIB3-2.4012.363.2017.1.ASZ ).

W związku z tym, uwzględniając, że jak wskazano powyżej, Pion Detalu będzie spełniał przesłanki do uznania go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, wniesienie przez Y. wkładu niepieniężnego do Spółki Y. Detal w postaci Pionu Detalu, będzie stanowiło transakcję zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, która zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221, z poźn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).


Przez towary, w świetle art. 2 pkt 6 cyt. ustawy rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


Stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.


Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy, sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


Jednocześnie na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy, nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


Zatem w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.


Zaznaczyć należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa”. Dlatego też, dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy posłużyć się definicją sformułowaną w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2017 r., poz. 459, z późn.zm.). Zgodnie z powołanym wyżej przepisem, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Przedsiębiorstwo, jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla badanej kwestii jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. Przedsiębiorstwo, w rozumieniu powyższego przepisu, powinno więc łączyć mienie w funkcjonalnie zorganizowane przedsięwzięcie gospodarcze, a nie tylko stanowić zgromadzone niematerialne i materialne składniki stanowiące sobą przedsiębiorstwo w przedstawionym znaczeniu przedmiotowym. Organizacyjna i funkcjonalna istota przedsiębiorstwa kreuje powstanie samodzielnego podmiotu gospodarczego, zdolnego do funkcjonowania w obrocie na niezmienionych zasadach, pomimo jego zbycia. Ponadto, przepis art. 551 Kodeksu cywilnego wskazuje, że przedsiębiorstwo jest „zespołem składników”. Pojęcie zespół (a nie zbiór) zakłada istnienie pewnego poziomu powiązań organizacyjnych pomiędzy składnikami przedsiębiorstwa. Przy czym, zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Ustawodawca, na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, wyłączył także z opodatkowania zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przepis art. 2 pkt 27e ustawy zawiera definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przez którą rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Dla uznania zbywanego majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa podstawowym wymogiem jest to, aby majątek ten stanowił zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

  • istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  • zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.


Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.

Przy czym, jak wynika z treści art. 2 pkt 27e ustawy, organizacyjne i finansowe wyodrębnienie musi istnieć w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Nie jest wystarczające, aby zbywane składniki majątkowe utworzyły przedsiębiorstwo u nabywcy – muszą one stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa u zbywcy. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą zatem składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

W świetle powyższych rozważań należy stwierdzić, że na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług okolicznością determinującą możliwość wyłączenia, na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, stosowania przepisów ustawy do czynności sprzedaży określonego zespołu składników niematerialnych i materialnych, jest takie ich zorganizowanie, żeby wspomniany zespół mógł służyć do prowadzenia działalności gospodarczej. Zespół składników materialnych i niematerialnych obejmować powinien elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Aby zatem przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie miały zastosowania do zbywanego mienia, musi ono obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w jego skład muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jako spółka akcyjna prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie sprzedaży detalicznej gazet i artykułów piśmiennych w wyspecjalizowanych sklepach jak również w zakresie sprzedaży hurtowej oraz działalności logistycznej. Z uwagi na konieczność dostosowania funkcjonowania i struktury Spółki oraz Grupy Y. do warunków konkurencyjnych oraz rynkowych a także wskutek wymogów nałożonych na Spółkę przez Bank finansujący, Spółka planuje dokonać reorganizacji.

W Spółce do końca 2017 r. zostanie przeprowadzone organizacyjne, finansowe i funkcjonalne wydzielenie w ramach Y. S.A. zorganizowanej części przedsiębiorstwa związanej ze sprzedażą detaliczną, tj. Pionu Detalu (ZCP D.). ZCP D. będzie funkcjonować w ramach struktury Y. S.A. od stycznia 2018 r. Następnie Y. utworzy zależną od Y. spółkę D. S.A., w której obejmie 100% akcji. Finalnie, Y. wniesie Pion Detalu (jako ZCP D.) do Y. Detal wraz ze wszelkimi związanymi z tym Pionem aktywami i zobowiązaniami jako wkład niepieniężny, w zamian za objęcie 100% akcji w Y. Detal. Od dnia dokonania aportu ZCP D., działalność prowadzona dotychczas przez Pion Detalu będzie prowadzona przez Y. Detal. Y. skupi się natomiast na dalszym rozwoju pozostałej działalności handlowej, głównie w zakresie handlu hurtowego, działalności pocztowej i logistycznej oraz sprzedaży internetowej.


Wyodrębnienie organizacyjne

Strukturę organizacyjną Spółki reguluje „Regulamin organizacyjny „Y.” Spółka Akcyjna” przyjęty Uchwałą Zarządu Spółki oraz Zarządzeniem Prezesa Zarządu ( Regulamin).

Zgodnie z Regulaminem struktura organizacyjna Spółki składa się z Pionów Organizacyjnych zarządzanych przez jednego Członka Zarządu zgodnie z podziałem kompetencji określonym przez Prezesa Zarządu.

Na dzień składania wniosku, działania statutowe Spółki realizowane są poprzez cztery Piony: Pion Korporacyjny, Pion Detalu, Pion Prasy i E-Commerce oraz Pion Finansów. Piony realizują swoje zadania poprzez Dyrektorów oraz Kierowników. W ramach Pionów organizacyjnych funkcjonują wyodrębnione, samodzielne, funkcjonalne komórki organizacyjne, takie jak: Biuro, Dział, Zespół. W skład Pionu Detalu wchodzą: Biuro Sprzedaży Detalicznej, Biuro Zakupów i Kategorii oraz Dział Utrzymania i Rozwoju Sieci. W skład Kierownictwa Pionu Detalu wchodzą dyrektorzy, zastępcy dyrektorów, kierownicy działów i zespołów.

Wyodrębnienie funkcjonalne

Pion Detalu realizuje funkcje związane z zarządzaniem:

  1. punktami sprzedaży, w których Y. prowadzi sprzedaż detaliczną na podstawie Umowy Agencji Sprzedaży (UAS), gdzie agent dokonuje sprzedaży w imieniu i na rachunek Y.,
  2. punktami sprzedaży, w których podmiot zewnętrzny prowadzi sprzedaż we własnym imieniu i na własny rachunek.

Powyższe formy sprzedaży stanowią łącznie „sieć sprzedaży”.


Pion Detalu zajmuje się działalnością handlową prowadzoną w sieci sprzedaży w zakresie prasy, dóbr szybko zbywalnych i usług. Pion Detalu realizuje funkcje związane z zarządzaniem siecią sprzedaży w tym punktami sprzedaży detalicznej, co obejmuje również pozyskiwanie lokalizacji pod punkty sprzedaży, najem tych punktów oraz ich wynajem.

Działalność Pionu Detalu obejmuje kompleksowe zarządzanie procesem sprzedaży i procesem zakupu, ustalanie i wdrażanie standardów operacyjnych dla całej sieci i poszczególnych formatów punktów sprzedaży, planowanie rozwoju sieci sprzedaży, inwestycji, wdrażanie nowych produktów i usług do sieci sprzedaży, opracowywanie i wdrażanie strategii asortymentowej produktów oraz strategii zakupowej produktów.


Wyodrębnienie finansowe


W systemie księgowym Spółki przyporządkowane są do Pionu Detalu wszystkie pozycje związane z majątkiem, należnościami oraz zobowiązaniami, w tym rezerwy.


W ewidencji księgowej są wyodrębnione pozycje kosztów i przychodów związanych z działalnością Pionu Detalu. Ewidencja księgowa operacji gospodarczych dotyczących Pionu Detalu prowadzona jest na wyodrębnionych miejscach powstawania kosztów (centra kosztów) i przychodów (centra zysków), wydzielonych numerach zleceń (zlecenia) oraz wyznaczonych kontach księgowych. Takie przyporządkowanie pozwala na wyodrębnienie kosztów amortyzacji dla przypisanych do Pionu Detalu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Spółka alokuje do Pionu Detalu również koszty wspólnych działów wsparcia (np. koszty zarządu, administracji, IT, itp.) za pomocą odpowiednich kluczy alokacji. Dla Pionu Detalu nie jest wydzielony rachunek bankowy, jednak na poziomie ewidencji księgowej przepływy będą wyodrębnione dla Pionu Detalu.


Powyższe umożliwia oddzielenie działalności Pionu Detalu od pozostałej części działalności Spółki oraz umożliwia ustalenie wyniku na działalności Pionu Detalu. W efekcie prowadzona jest ocena rentowności i efektywności działalności Pionu Detalu.


Pion Detalu prowadzi swoją działalność w oparciu o ustalane corocznie budżety operacyjne, które przedstawiają kwotę środków pieniężnych przyznanych Pionowi Detalu do wykorzystania w danym roku oraz projekcję kosztów na jakie środki te mogą być wykorzystane.


Do realizacji swoich zadań nałożonych zgodnie z Regulaminem Organizacyjnym Y. Pion Detalu wykorzystuje m.in. wyposażenie biurowe, w tym meble, telefony; sprzęt informatyczny, w tym komputery, notebooki, drukarki, monitory; samochody służbowe. Ponadto Pion Detalu wykorzystuje składniki niematerialne w postaci oprogramowania komputerowego, licencji do systemów, praw i obowiązków (w tym zobowiązań) wynikających z umów dotyczących działalności Pionu Detalu, w tym umowy z dostawcami towarów i usług, z urzędami miast i gmin dot. korzystania z nieruchomości, umowy licencyjne (np. oprogramowanie kas), umowy serwisowe oraz związane z utrzymaniem urządzeń.

  1. Detal przy użyciu ww. składników materialnych i niematerialnych, bez konieczności dokonywania dodatkowych nakładów inwestycyjnych, będzie w stanie podjąć samodzielną działalność gospodarczą w zakresie handlu w sieci sprzedaży.

Do wykonywania zadań nałożonych na Pion Detalu przypisany jest odrębny zespół pracowników oraz pojedyncze osoby z obszarów wsparcia (np. finansowego) przypisane w części etatu.

W ramach aportu do Y. Detal wniesione zostaną składniki majątkowe i niemajątkowe przypisane do Pionu Detalu, tj.:

  1. wyposażenie biurowe (biurka, krzesła, szafy biurowe);
  2. sprzęt informatyczny (komputery, monitory);
  3. wartości niematerialne i prawne w tym oprogramowanie komputerowe, licencje;
  4. zapasy znajdujące się w punktach sprzedaży detalicznej prowadzonych przez Agenta na podstawie (UAS). Z uwagi, że prasa nie jest częścią ZCP, nie zostanie wniesiona aportem.
  5. zapasy w magazynach przypisanych do Pionu Detalu;
  6. umowy dotyczące czynności z zakresu działalności Pionu Detalu, w szczególności takie jak: z dostawcami towarów i usług, na licencje i systemy, serwisowe (np. utrzymanie kas w PSD), z partnerami biznesowymi (np. Umowy Agencji Sprzedaży), z urzędami miast i gmin (np. opłata za pas drogowy, dzierżawa gruntu);
  7. wszystkie prawa i zobowiązania Spółki związane z działalnością Pionu Detalu, w tym wynikające z ww. umów handlowych, z tytułu wypłaty wynagrodzeń pracownikom Pionu Detalu;
  8. należności z tyt. dostaw i usług oraz niedoborów;
  9. środki trwałe związane z działalnością Pionu Detalu (w tym kioski);
  10. inwestycje rozpoczęte związane z działalnością Pionu Detalu;
  11. udziały w M.;
  12. Zespół ludzki działający w ramach Pionu Detalu (pracownicy oraz osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych).

Pracownicy Spółki, których zakres obowiązków obejmuje czynności wykonywane w ramach działalności związanej z Pionem Detalu, przypisani do Pionu Detalu, na mocy odpowiednich przepisów Kodeksu Pracy staną się pracownikami Y. Detal.


Prasa znajdująca się w punktach sprzedaży detalicznej, ze względu na sposób rozliczania z Wydawcami (fakturowanie po dostawie i po sprzedaży) nie stanowi części ZCP.


W zamian za aport w postaci Pionu Detalu, Y. Detal wyda Y. akcje.


Po dokonaniu aportu Y. Detal będzie kontynuować działalność handlową w sieci sprzedaży w takim zakresie, w jakim ta działalność była prowadzona przez Pion Detalu w strukturach Y.. Działalność taka nie będzie już prowadzona przez Y., Y. natomiast będzie jedynym dostawcą prasy do Y. Detal.


W związku z aportem Pionu Detalu do Y. Detal, między Y. a Y. Detal zostanie zawarta umowa, na podstawie której Y. podnajmie Y. Detal powierzchnie biurowe, w których obecnie realizowana jest działalność handlowa w sieci sprzedaży przez Pion Detalu.


Y., na podstawie zawartych z Y. Detal umów, będzie świadczył na rzecz Y. Detal usługi logistyczno-magazynowe.


Usługi księgowe i kadrowo-płacowe na podstawie zawartej umowy będą świadczone na rzecz Y. Detal przez spółkę zewnętrzną.


W tak przedstawionym opisie sprawy Wnioskodawca ma wątpliwości czy wniesienie aportem Pionu Detalu do nowo utworzonej spółki Y. Detal będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.


Jak wynika z przedstawionego opisu sprawy przenoszone aportem do nowo utworzonej Spółki, składniki majątkowe i niemajątkowe stanowiące Pion Detalu są formalnie wyodrębnione z pozostałej działalności Wnioskodawcy, poprzez powołanie wydzielonej jednostki organizacyjnej stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa obejmującą działalność handlową prowadzoną w sieci sprzedaży w zakresie prasy, dóbr szybko zbywalnych i usług.


Na podstawie obowiązującego u Wnioskodawcy Regulaminu Pion Detalu zarządzany jest przez jednego Członka Zarządu zgodnie z podziałem kompetencji określonym przez Prezesa Zarządu.


W ramach Pionu Detalu funkcjonują wyodrębnione komórki organizacyjne w postaci biura, działu czy zespołu zarządzane przez dyrektorów, zastępców dyrektorów, kierowników.


Jednostka ta jest fizycznie i funkcjonalnie wyodrębniona w strukturze Wnioskodawcy, oprócz składników majątkowych i niemajątkowych posiada własny zespół pracowników i kadrę kierowniczą, którzy zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy zostaną przeniesieni do nowo utworzonej spółki.


Ponadto w systemie księgowym, którym dysponuje Spółka przyporządkowane są do Pionu Detalu wszystkie pozycje związane z majątkiem, należnościami oraz zobowiązaniami, w tym rezerwy. W ewidencji księgowej są wyodrębnione pozycje kosztów i przychodów związanych z działalnością Pionu Detalu od pozostałej działalności Spółki. Powyższe umożliwia ustalenie wyniku na działalności Pionu Detalu i ocenę rentowności i efektywności działalności Pionu Detalu. Przedmiotem aportu wchodzącym w skład wnoszonego ZCP będą także należności i zobowiązania związane z działalnością ZCP. Zatem Pion Detalu cechuje wyodrębnienie finansowe w strukturze Wnioskodawcy.


Nowo utworzona spółka nabędzie zespół składników majątkowych, przy pomocy których prowadzić będzie bez konieczności dokonywania dodatkowych nakładów inwestycyjnych, samodzielną działalność gospodarczą w zakresie handlu w sieci sprzedaży.


Zatem powyższa część majątku Wnioskodawcy działa w oparciu o zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych i jest wyodrębnionym organizacyjnie w strukturze przedsiębiorstwa bytem, który może samodzielnie funkcjonować na rynku prowadząc działalność handlową w sieci sprzedaży w zakresie prasy, dóbr szybko zbywalnych i usług. Jest również wyodrębnioną finansowo strukturą, ponieważ możliwe jest w każdym czasie ustalenie przychodów i kosztów, należności i zobowiązań związanych w tą wyodrębnioną działalnością Wnioskodawcy.

W niniejszej sprawie bez znaczenia pozostaje fakt, że z przedmiotu wkładu niepieniężnego wyłączona zostanie powierzchnia biurowa – przypisana do Pionu Detalu. Jak wskazał Wnioskodawca w związku aportem Pionu Detalu do Y. Detal, między Y. a Y. Detal zostanie zawarta umowa, na podstawie której Y. podnajmie Y. Detal powierzchnie biurowe, w których obecnie realizowana jest działalność handlowa w sieci sprzedaży przez Pion Detalu. W takim przypadku, wyłączenie z masy majątkowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa powierzchni biurowej wykorzystywanej dla potrzeb prowadzenia działalności, nie pozbawia tego zespołu składników – na dzień aportu do Spółki Y. Detal – cech zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W konsekwencji, opisana przez Wnioskodawcę część majątku w postaci Pionu Detalu, posiada cechy wymienione w art. 2 pkt 27e ustawy tj. będzie stanowiła organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, które zarazem mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące te zadania.

Tym samym, skoro opisany przez Wnioskodawcę zespół składników majątkowych w postaci Pionu Detalu wraz z przypisanymi do niego umowami, zobowiązaniami i należnościami, zespołem pracowników oraz wszelkimi pozostałymi ww. składnikami związanymi z wydzieloną działalnością handlową w sieci sprzedaży w zakresie prasy, dóbr szybko zbywalnych i usług spełnia definicje zorganizowanej części przedsiębiorstwa według art. 2 pkt 27e ustawy, uznać należy, że planowana czynność wniesienia aportem ww. składników majątku Wnioskodawcy stanowiących Pion Detalu do nowo utworzonej spółki będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy i tym samym nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Zatem stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie jest prawidłowe.

W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty opis sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj