Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-291/11/DK
z 31 sierpnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-291/11/DK
Data
2011.08.31



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
aport
przedsiębiorstwa
przychód
spółki
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Czy wyodrębniona ze Spółki Jednostka będzie stanowiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?Czy na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w szczególności art. 12 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 omawianej ustawy do nowo zawiązanej spółki nieruchomościowej nie będzie skutkowało powstaniem po stronie Spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 8 czerwca 2011 r. (data wpływu 10 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania transakcji wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwajest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 10 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania transakcji wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Sp. z o.o. (dalej: „Spółka”) jest specjalistycznym przedsiębiorstwem zajmującym się produkcją, dostawą i montażem instalacji klimatyzacyjnych i chłodniczych dla przemysłu okrętowego, central wentylacyjnych i klimatyzacyjnych dla obiektów użyteczności publicznej, specjalistycznych systemów klimatyzacyjnych dla służby zdrowia i przemysłu farmaceutycznego, a także central nawiewno-wyciągowych dla krytych pływalni. Ponadto Spółka prowadzi m.in. działalność w zakresie wynajmu nieruchomości (powierzchnia biurowa i biurowo-magazynowa) Wynajem nieruchomości jest działalnością odrębną od podstawowego biznesu Spółki.

Oprócz nieruchomości Spółka posiada inną nieruchomość wykorzystywaną w działalności produkcyjnej.

Wraz z K S.A., F S.A., E Sp. z o.o. oraz G Sp. z o.o. Spółka wchodzi w skład grupy K, obejmującej swym zasięgiem również rynki zagraniczne.

Grupa K posiada nieruchomości, które są własnością poszczególnych spółek z Grupy. W związku z dynamicznym rozwojem i rozszerzeniem zakresu działalności, Spółka rozważa restrukturyzację mającą na celu formalnoprawne wyodrębnienie ze swoich struktur jednostki(dalej: „Jednostka”) zajmującej się wynajmem, zarządzaniem i obsługą nieruchomości , a następnie wniesienie jej aportem do nowo powstałej spółki, będącej spółką kapitałową, w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


Jednostka, wyodrębniona pod względem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym w ramach Spółki, obejmowałyby między innymi następujące składniki majątku:


  • nieruchomość (grunt oddany w użytkowanie wieczyste i budynki posadzone na tym gruncie); na którą składa się powierzchnia biurowo-magazynowa oraz parking; przedmiotowa nieruchomość obciążona jest hipoteką będącą zabezpieczeniem kredytu zaciągniętego przez jedną ze spółek grupy K;
  • aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne służące realizacji zadań związanych z zarządzaniem nieruchomościami, takie jak system alarmowy, centrala telefoniczna, infrastruktura biurowo-teletechniczna;
  • zapasy aktywów obrotowych, takich jak olej opałowy służący do ogrzewania budynku;
  • prawa i zobowiązania oraz należności wynikające z umów najmu, dzierżawy, użytkowania wieczystego, przypisanych do przedmiotowej nieruchomości;
  • prawa i zobowiązania wynikające z umów o dostawę mediów oraz innych umów związanych z obsługą nieruchomości;
  • dokumentacja rozliczeń finansowych związanych z funkcjonowaniem Jednostki;
  • pracownik techniczny;
  • środki finansowe.


Wyodrębnienie działu zarządzania nieruchomością , jako samodzielnej Jednostki, będzie dokonane na podstawie uchwały Zarządu i będzie przebiegało w sposób następujący:


  1. wyodrębnienie organizacyjne


    1. Uchwała będzie zawierała oświadczenie o wyodrębnieniu Jednostki oraz wskazanie osób kierujących Jednostką. Do uchwały zostaną załączone:


      1. lista pracowników przypisanych do Jednostki - do Jednostki przypisany zostanie pracownik techniczny, do którego zadań należy dbałość o stan techniczny nieruchomości;
      2. struktura organizacyjna Jednostki - do Jednostki przypisana zostanie osoba zarządzająca;
      3. zestawienie materialnych i niematerialnych składników przedsiębiorstwa (w tym zobowiązań). Do Jednostki alokowane zostaną składniki majątkowe niezbędne do prowadzenia działalności, które zostały wymienione powyżej;

    2. Aktywa przypisane do działu zarządzania nieruchomościami: nieruchomość , jak system alarmowy, centrala telefoniczna, infrastruktura biurowo-teletechniczna, etc, zorganizowane zostaną w sposób zapewniający spójność i skuteczność działań w zakresie najmu i zarządzania nieruchomościami.
    3. Jednostka jako wyodrębniona część przedsiębiorstwa otrzyma własną nazwę.
    4. Nazwa wyodrębnionej Jednostki będzie umieszczana na fakturach za usługi najmu i usługi dodatkowe związane z nieruchomością.

  2. wyodrębnienie finansowe


    1. Jednostka będzie odpowiedzialna za wynajem nieruchomości, a także za prowadzenie i nadzorowanie bieżącej obsługi nieruchomości oraz za planowanie krótko i długookresowych celów i sposobów ich realizacji w odniesieniu do zachowania nieruchomości w stanie niepogorszonym.
    2. W związku z powyższym, Jednostka będzie odpowiedzialna za własny budżet, który będzie planować i wykonywać.
    3. W ewidencji księgowej Spółki zostaną wyodrębnione obiekty ewidencyjne umożliwiające ewidencję przychodów i kosztów oraz aktywów i zobowiązań Jednostki, co wiązać się będzie ze zmianą polityki rachunkowości Spółki w tym zakresie.
    4. Zestawienie obiektów ewidencyjnych przypisanych do Jednostki, w tym kont i miejsc powstawania kosztów Jednostki, będzie stanowiło załącznik do uchwały o wyodrębnieniu Jednostki.
    5. Do Jednostki alokowane zostaną wszelkie zobowiązania pieniężne i niepieniężne związane z nieruchomością. W związku z tym Jednostka (w ramach Spółki) będzie odpowiedzialna za zaspokojenie wierzycieli lub zwolnienie się ze zobowiązań w inny sposób.
    6. Jednostka będzie posiadała swój przypisany rachunek bankowy. Ponadto do Jednostki alokowana zostanie część środków znajdujących się w kasie oraz na rachunku bankowym Spółki.

  3. wyodrębnienie funkcjonalne


    1. Wyodrębnionej Jednostce przydzielone zostaną wszystkie aktywa niezbędne do świadczenia usług zarządzania nieruchomościami. Będą to w szczególności nieruchomość oraz prawa wynikające z umów z kontrahentami. Ponadto w dyspozycji Jednostki będzie wyposażenie pomieszczeń biurowych (szafki, biurka), infrastruktura biurowo teletechniczna, telefony stacjonarne.
    2. Aktywa Jednostki będą wzajemnie powiązane w sposób umożliwiający świadczenie usług wynajmu i zarządzania nieruchomościami. Powyższy zespół aktywów zostanie przypisany wyodrębnionej Jednostce tak, aby mogła ona realizować efektywnie swe funkcje. Wyodrębniona Jednostka będzie realizowała w szczególności następujące funkcje:


      1. wynajem nieruchomości, szukanie najemców, podpisywanie umów, negocjowanie czynszu,
      2. prowadzenie dokumentacji technicznej i finansowej dla nieruchomości,
      3. nadzorowanie dostaw mediów - energii elektrycznej, cieplnej, wody, odprowadzenia ścieków, odbioru odpadów stałych,
      4. utrzymanie czystości i należytego porządku w zakresie użytkowania pomieszczeń wspólnych,
      5. usuwanie skutków awarii,
      6. bieżąca konserwacja części wspólnych nieruchomości, zlecanie bieżących remontów,
      7. terminowe dokonywanie opłat z tytułu ubezpieczenia majątku i zobowiązań podatkowych,
      8. windykacja zaległości,
      9. prowadzenie ewidencji dotyczącej lokali i najemców, dokonywanie wszelkich rozliczeń poprzez rachunki bankowe alokowane do Jednostki.

  4. wyodrębnienie w stopniu umożliwiającym samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług wynajmu nieruchomości:


    1. Opisane wyżej funkcje Jednostki będą mogły same w sobie stanowić przedmiot efektywnej działalności gospodarczej w zakresie zarządzania i wynajmu nieruchomości, a wyodrębniony zespół składników majątku będzie wystarczający do realizacji tych funkcji.
    2. Wyodrębnionej Jednostce przypisana zostanie osoba zarządzająca Jednostką. Będzie ona podejmowała strategiczne decyzje dotyczące działań i kierunków jej rozwoju, a także będzie organizowała, nadzorowała i koordynowała pracę Jednostki.
    3. Jednostka będzie dysponowała personelem (pracownik techniczny).
    4. Jednostce będzie przypisana nieruchomość. Jednostka, na podstawie umów najmu obowiązujących dotychczas ze Spółką, będzie otrzymywać przychody z wynajmu nieruchomości.
    5. Do Jednostki alokowany będzie przychód z tytułu udzielonego zabezpieczenia w postaci hipoteki obciążającej nieruchomość , będącej zabezpieczeniem kredytu zaciągniętego przez spółkę z grupy.


Jak już wspomniano w powyższych rozważaniach, Spółka rozważa aport Jednostki do nowo zawiązanej spółki kapitałowej, w zamian za objęcie ich udziałów. Będzie to realizacja strategii grupy K, zmierzającej do wyodrębnienia działalności nieruchomościowej od głównej działalności Spółki. Celem przeprowadzenia tego rodzaju restrukturyzacji jest centralizacja i zwiększenie efektywności działalności związanej z wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami, zapewnienie jej większej samodzielności oraz jej usprawnienie.


W związku z powyższym, w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zadano następujące pytania.


  1. Czy wyodrębniona ze Spółki Jednostka będzie stanowiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...
  2. Czy na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w szczególności art. 12 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 omawianej ustawy do nowo zawiązanej spółki nieruchomościowej nie będzie skutkowało powstaniem po stronie Spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych...
  3. Czy wyodrębniona ze Spółki Jednostka będzie stanowiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym na podstawie art. 6 ust. 1 wskazanej ustawy, aport tego zespołu składników do zawiązanej spółki nieruchomościowej nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...


Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze i drugie dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych w pozostałym zakresie sprawa została rozstrzygnięta w odrębnym piśmie.


We własnym stanowisku w sprawie Wnioskodawca w odniesieniu do pytania pierwszego wskazuje, iż wyodrębniona ze Spółki Jednostka będzie stanowiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się „organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.”


Z powyższej definicji wynika, iż aby zespół składników majątkowych (w tym zobowiązań) mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:


  • istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych;
  • zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
  • składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;
  • zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.


W związku z powyższym, dla uznania Jednostki za zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki konieczne jest wyodrębnienie składników majątkowych zarówno na płaszczyznach organizacyjnej, finansowej, jak i funkcjonalnej.


Wyodrębnienie organizacyjne


Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie wskazuje, co należy rozumieć przez wyodrębnienie organizacyjne. Jednakże zgodnie z dominującą praktyką organów podatkowych, o wyodrębnieniu organizacyjnym zorganizowanej części ze struktur przedsiębiorstwa powinny świadczyć odpowiednie zapisy statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 8 grudnia 2010 r., sygn. D3PB1/2/423-1165/10/AP). Dodatkowo „wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, oddział, wydział itp.” (por. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 listopada 2010 r., sygn. IPPB5/423-540/10-4/MB).

Jak wskazano w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, wyodrębnienie Jednostki nastąpi w formie uchwały Zarządu. Uchwała będzie zawierać w szczególności zestawienie materialnych i niematerialnych składników (w tym zobowiązań) oraz wykaz pracowników przyporządkowanych Jednostce. Jednostka będzie posiadać własną strukturę organizacyjną, na której czele będzie stał organ odpowiedzialny za kierowanie Jednostką.

W związku z powyższym, zdaniem Spółki należy uznać, iż Jednostka będzie spełniać wszelkie wymogi związane z wyodrębnieniem organizacyjnym w ramach Spółki dla uznania jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie omawianej ustawy.


Wyodrębnienie finansowe


Zdaniem Spółki, Jednostka stanowić będzie także zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania) wyodrębniony finansowo, o czym świadczyć będzie m.in. wyodrębnienie obiektów ewidencyjnych (ew. kont i miejsc powstawania kosztów Jednostki) w księgach rachunkowych Spółki do ewidencji zdarzeń gospodarczych dotyczących Jednostek, co wiązać się będzie ze zmianą polityki rachunkowości Spółki w tym zakresie. W rezultacie będzie istniała możliwość przyporządkowania przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do Jednostki.

Należy przy tym podkreślić, iż ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie wskazuje, co należy rozumieć przez wyodrębnienie finansowe w rozumieniu definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w szczególności czy koniecznie jest prowadzenie odrębnych ksiąg rachunkowych czy sporządzanie bilansów. W orzecznictwie i doktrynie przyjmuje się, iż „wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa” (J. Marciniuk „Podatek dochodowy od osób prawnych. Rok 2010” Komentarz; Wydawnictwo C.H. Beck; Warszawa 2010 r.; a także wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 15 kwietnia 2010 r., sygn. I SA/Kr 31/10).

Dodatkowo Jednostka będzie posiadać własne środki pieniężne na finansowanie bieżącej działalności oraz własny rachunek bankowy.

Ponadto na Jednostkę przejdą wszystkie zobowiązania, związane z działalnością zarządzania nieruchomościami należącymi do Spółki, wyodrębnione na podstawie uchwały Zarządu, m.in. zobowiązania wobec pracownika Jednostki, zobowiązania wynikające z umów dzierżawy, najmu, użytkowania wieczystego, z umów o dostawę mediów, świadczenie usług ochrony itp.

Mając na uwadze opisane powyżej okoliczności, zdaniem Spółki, Jednostka będzie spełniać warunek wyodrębnienia finansowego, o którym mowa w definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


Wyodrębnienie funkcjonalne


Zgodnie z definicją zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawartej w cytowanej powyżej ustawie, wyodrębnienie funkcjonalne zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) oznacza przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych (tak też np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 3 lutego 2011 r., sygn. IPPB5/423-812/10-2/MB).

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego, Jednostka zostanie przeznaczona do realizacji zadań z zakresu wynajmu i zarządzania nieruchomością. W tym celu do Jednostki zostaną alokowane wszystkie składniki majątkowe konieczne do kontynuacji przedmiotowej działalności (w tym w szczególności nieruchomość przy ul. Ł) w zakresie prowadzonym wcześniej przez Spółkę. Jednostka będzie miała określone miejsce do prowadzenia zadań i w konsekwencji możliwość kontynuowania działalności. Jednostka będzie także posiadać niezależne źródło przychodów (przychody z najmu oraz przychód z tytułu udzielenia zabezpieczenia). A zatem, zdaniem Spółki, należy uznać, że Jednostka zostanie wyodrębniona także pod względem funkcjonalnym ze struktury Spółki.

Potwierdzeniem należytego funkcjonalnego wyodrębnienia Jednostki ze struktury Spółki jest również fakt, iż kontynuowanie działalności związanej z wynajmem i zarządzaniem nieruchomością przez Jednostkę nie będzie wymagało od niej żadnych dodatkowych nakładów finansowych, czy też przeprowadzenia restrukturyzacji organizacyjnej przejętych składników.

Ponadto, w opinii Spółki, Jednostka mogłaby również funkcjonować jako niezależne przedsiębiorstwo, gdyby potencjalnie zaistniała taka konieczność. Składniki przypisane do Jednostki będą bowiem stanowiły odpowiednio powiązaną całość i będą przyczyniały się do osiągania przychodu przez Jednostkę. Dodatkowo Jednostka, poprzez pracownika i zarządcę wykorzystujących przyporządkowane składniki majątkowe, będzie w stanie sama wykonywać czynności zarządzania, nadzorować wykonanie umów, zawierać nowe umowy itd. prowadząc samodzielną działalność.

Podsumowując, zdaniem Spółki, organizacyjne, finansowe i funkcjonalne wyodrębnienie Jednostki pozwala na uznanie jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu omawianej ustawy.

W związku z powyższym, Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości przedstawionego przez nią stanowiska.

W odniesieniu do pytania drugiego Wnioskodawca wskazał, iż wniesienie przez Spółkę wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do nowo zawiązanej spółki kapitałowej nie będzie skutkowało powstaniem po stronie Spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w rozumieniu art. 12 ust. 1 ww. ustawy, a w szczególności przepisów art. 12 ust. 1 pkt 7 tej ustawy.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

Powyższy przepis odnosi się wyłącznie do spółek kapitałowych, którymi zgodnie z art. 4 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 września 2000 roku - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 roku Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.; dalej „KSH”) są spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna. Zorganizowana część przedsiębiorstwa zostanie wniesione aportem przez Spółkę do spółki kapitałowej w rozumieniu art. 4 § 1 pkt 2 KSH.

Zdaniem Spółki, w związku z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychód w postaci nominalnej wartości udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny powstaje tylko, gdy przedmiotem tego wkładu nie jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. A contrario, wkład niepieniężny do spółki kapitałowej, którego przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część nie podlega na mocy powyższej regulacji opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym nie ma wątpliwości, iż wartość udziałów objętych w zamian za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ww. ustawy wniesionych do spółki kapitałowej nie będzie stanowiła dla Spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu, jak również brak jest jakichkolwiek innych podstaw prawnych wynikających z treści art. 12 ust. 1 tejże ustawy, które skutkowałyby uznaniem, iż wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do innej spółki kapitałowej w zamian za udziały spowodowałoby powstanie przychodu po stronie Spółki.


Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w szeregu interpretacji podatkowych wydanych przez różne organy podatkowe. Jako przykłady można wymienić:


  • interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 8 grudnia 2010 r. (sygn. IBPB1/2/423-1165/10/AP), zgodnie z którą wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki kapitałowej nie spowoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
  • interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 3 lutego 2011 r. (sygn. IPPB5/423-812/10-2/MB), w której ww. organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy odnośnie wyodrębnionej działalności nieruchomościowej, wedle którego „wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki jako wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej nie będzie skutkować powstaniem przychodu w spółce z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT".
  • interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 18 stycznia 2011 r. (sygn. ILPB3/423-840/10-4/EK), w której ww. organ podatkowy stwierdził, iż „w przypadku objęcia udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa przychód podatkowy po stronie spółki (podmiotu wnoszącego aport) nie powstanie”.


Reasumując, zdaniem Spółki na podstawie art. 12 ust. 1 ww. ustawy (a w szczególności przepisów art. 12 ust. 1 pkt 7), wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do nowo powstałej spółki kapitałowej nie będzie skutkowało powstaniem po stronie Spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o: zorganizowanej części przedsiębiorstwa – oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, iż jednym z podstawowych wymogów jest to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp.

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza, co prawda pełnej, całkowitej samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie.

Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest nie tylko wyodrębniona organizacyjnie, ale również posiada wewnętrzną samodzielność finansową.


Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:


  • istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  • zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.


Aby zatem określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa (zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 4 ww. ustawy), musi odznaczać się pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Mając na względzie powyższe należy zauważyć, iż we wniosku Spółka w opisie zdarzenia przyszłego wskazuje, że wydzielone składniki majątku będą spełniały wszystkie kryteria niezbędne dla stwierdzenia, iż w przedmiotowym przypadku mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa. W szczególności Spółka wskazuje na określone wyodrębnienie organizacyjne, finansowe, funkcjonalne, jak również spełnianie przez wyodrębniony zespół składników majątkowych kryterium samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. W konsekwencji stwierdzić należy, iż w tak przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego wyodrębniona jednostka organizacyjna, będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa, przy czym podkreślić należy, iż ostatecznie to właściwy organ podatkowy mający stosowne uprawnienia może dokonać oceny realnie wnoszonego aportem zbioru składników majątkowych pod kątem spełniania kryteriów niezbędnych dla uznania go jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Odnosząc się do pytania drugiego należy wskazać, iż zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności: nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

W konsekwencji należy stwierdzić, iż w sytuacji gdy w związku z planowanym aportem dojdzie do wniesienia zespołu składników majątkowych stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ww. ustawy, wówczas nie dojdzie do wystąpienia przychodu podatkowego po stronie Wnioskodawcy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując stanowisko przedstawione przez Spółkę we wniosku należy uznać za prawidłowe.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu; ul. Św. Jakuba 20; 87-100 Toruń



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj