KŚT 32 - Turbiny i inne maszyny napędowe
Klasyfikacja Środków Trwałych | stan prawny 23.11.2024

 

1

    Reset

32
Turbiny i inne maszyny napędowe
Turbiny parowe
Rodzaj ten obejmuje:
- turbiny, w których czynnikiem obiegowym jest para wodna.
Turbina jest to silnik (maszyna cieplna) wykorzystujący energię pary wodnej, wytworzonej zwykle w kotle parowym lub wytwornicy pary, do wytworzenia energii mechanicznej, odprowadzanej wałem do innej maszyny, np. generatora elektrycznego.
Turbiny wodne
Rodzaj ten obejmuje:
- turbiny hydrauliczne (silniki wodne) przetwarzające energię mechaniczną wody na ruch obrotowy za pomocą wirnika z łopatkami. Podstawowe elementy turbin to: wirnik z wałem turbiny, aparat kierowniczy, łożyska nośne i prowadzące, korpus turbiny i rura ssąca (nie zawsze występuje).
Maszyny parowe tłokowe
Rodzaj ten obejmuje:
- silniki, w których energia pary, najczęściej wodnej, przekształca się w energię mechaniczną powstałą w wyniku przemieszczenia tłoka poruszającego się we wnętrzu cylindra pod wpływem różnicy ciśnienia pary wychodzącej z kotła i ciśnienia atmosferycznego, ewentualnie niższego ciśnienia kondensatora.
Silniki spalinowe na paliwo lekkie
Rodzaj ten obejmuje:
- silniki spalinowe z zapłonem iskrowym (silniki niskoprężne), w układzie dwu- i czterosuwowe (silniki cieplne spalinowe o spalaniu wewnętrznym), w których spalanie ładunku zainicjowane jest iskrą powstającą pomiędzy elektrodami świecy zapłonowej. Paliwem spalanym w silniku iskrowym musi być paliwo intensywnie parujące w układzie zasilania silnika w paliwo lub w cylindrze silnika. Stosowanymi paliwami są benzyna, gaz płynny, sprężony gaz ziemny, metanol, alkohol etylowy (jako samodzielne paliwo lub jako dodatek do benzyn).
Silniki spalinowe na paliwo ciężkie
Rodzaj ten obejmuje silniki spalinowe w układzie dwu- i czterosuwowym:
- o zapłonie samoczynnym (silniki wysokoprężne lub silniki Diesla, które są silnikami cieplnymi spalinowymi tłokowymi o spalaniu wewnętrznym, w których ciśnienie maksymalne czynnika jest znacznie większe, niż w silnikach z niskoprężnych, a do zapłonu paliwa nie jest wymagane żadne zewnętrzne źródło energii, ma miejsce zapłon samoczynny, paliwem jest olej napędowy.
- o zapłonie żarowym, wykorzystujące do zapłonu wysokie ciśnienie i "żarzącą" się świecę; silniki te pracują na wysokooktanowym paliwie.
Silniki spalinowe na paliwo gazowe
Rodzaj ten obejmuje:
- silniki spalinowe w układzie dwu- i czterosuwowym (silniki cieplne spalinowe o spalaniu wewnętrznym), w których paliwem jest gaz: płynny propan, gaz ziemny, gaz generatorowy, gaz wielkopiecowy, gaz wysypiskowy, biogaz i inne gazy
Silniki wiatrowe
Rodzaj ten obejmuje:
- urządzenia zmieniające energię kinetyczną wiatru na pracę mechaniczną w postaci ruchu obrotowego wirnika, wykorzystywaną do napędu różnego rodzaju maszyn i urządzeń.
Rodzaj ten nie obejmuje:
- silników wiatrowych sprzężonych na stałe z prądnicami elektrycznymi, czyli tzw. zespołów wiatrowo-elektrycznych, sklasyfikowanych w rodzaju 346.
Koła wodne
Rodzaj ten obejmuje:
- koła mające na obwodzie łopatki lub przegrody, poruszane siłą naporu wody. Najczęściej wykorzystywane do napędu młynów wodnych i narzędzi stosowanych np. w tartakach lub kuxniach.
Silniki napędzane sprężonym powietrzem
Rodzaj ten obejmuje:
- silniki przetwarzające energię sprężonego powietrza na ruch obrotowy lub ruch postępowy.
Zgodnie z prawem, jedynie podatnik ma możliwość, prawo i obowiązek zaklasyfikowania swojej działalności czy produktu do określonego grupowania. GUS wydaje pomocniczo tzw. informacje dotyczące standardów klasyfikacyjnych, jednak to na podatniku ciąży obowiązek odpowiedniego opisania stanu faktycznego. Wadliwie opisany stan faktyczny oznaczać może nieprawidłową interpretację GUS. Ważne, aby już na etapie przygotowywania wniosku do GUS wiedzieć, od jakich okoliczności w danym przypadku zależy klasyfikacja działalnosci czy produktu. Poza tym w razie uzasadnionych wątpliwości można przy pomocy doradcy jeszcze przed złożeniem wniosku do GUS faktycznie dostosować działalność czy produkt do zasad umożliwiajacych stosowanie korzystniejszych symboli statystycznych.

1

KŚT - Objaśnienia
     ∟1.1. Uwagi ogólne Klasyfikacja Środków Trwałych (KŚT) jest usystematyzowanym zbiorem obiektów majątku trwałego służącym m.in. do celów ewidencyjnych, ustalaniu stawek odpisów amortyzacyjnych oraz badań statystycznych.

Stawki amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych
     ∟Wartości niematerialne i prawne nie są wykazywane w Klasyfikacji Środków Trwałych (poza prawami spółdzielczymi), w związku z czym ich stawki amortyzacyjne nie są określane przez załącznik do ustawy o PIT, jak to się dzieje w przypadku środków trwałych.

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj