KŚT 600 - Zbiorniki naziemne ceglane
Klasyfikacja Środków Trwałych | stan prawny 23.11.2024
600
rodzaj
|
Zbiorniki naziemne ceglane
Rodzaj ten obejmuje: - zbiorniki otwarte i zamknięte ceglane wyposażone w armaturę, aparaturę kontrolno-pomiarową i fundament - o ile występuje oraz wyposażony w wykładzinę, pokrycie ochronne i otuliny. Granicę poszczególnych zbiorników posiadających połączenie z urządzeniami zasilającymi stanowi kołnierz zewnętrzny zaworu odcinającego lub króćce zaworu, do którego jest przyłączony rurociąg lub przewód sieciowy. Interpretacje podatkowe: - do KŚT 600 (3) Amortyzacja:
| |||
podgrupa
|
Zbiorniki naziemne
Podgrupa ta obejmuje: - zbiorniki naziemne przeznaczone wyłącznie do magazynowania cieczy, gazów i ciał sypkich, ciśnieniowe jak i bezciśnieniowe, niezależnie od rodzaju tworzyw, z jakich są one zbudowane, zarówno budowane lub montowane bezpośrednio na miejscu przeznaczenia, jak i dostarczane w całości, ustawione wewnątrz budynków i budowli. Do zbiorników naziemnych należy zaliczać również zbiorniki częściowo zagłębione w ziemi. Podgrupa ta nie obejmuje: - zbiorników naziemnych ustawionych na zewnątrz budynków i budowli, sklasyfikowanych w rodzaju 104, - zbiorników podziemnych i specjalnych, sklasyfikowanych w rodzaju 104, - zbiorników wodnych, sklasyfikowanych w rodzaju 224, - obiektów o charakterze zbiorników, w których odbywają się procesy techniczne (z wyjątkiem tych, w których procesy te przebiegają samoistnie), sklasyfikowanych w podgrupie 46 lub 47, a w przypadkach zbiorników specjalnych, sklasyfikowanych w grupie 5, - zbiorników przenośnych (przewoźnych) związanych na stałe z urządzeniem transportowym, sklasyfikowanych w grupie 7, - zbiorników stanowiących część składową (element wyposażenia) innych obiektów, jak np. sprężarek, agregatów przeciwpożarowych, sklasyfikowanych łącznie z tymi obiektami. | |||
grupa
|
Urządzenia techniczne
Grupa ta obejmuje: - zbiorniki naziemne wewnątrz budynków i budowli, - urządzenia rozdzielcze i aparaturę energii elektrycznej, takie jak: urządzenia rozdzielcze i aparaturę prądu zmiennego i stałego, urządzenia nastawcze prądu zmiennego i stałego, stacje transformatorowe, - urządzenia telewizyjne i radiotechniczne, takie jak: urządzenia nadawcze i odbiorcze radia i telewizji, urządzenia elektroakustyczne, transmisji przewodowej i bezprzewodowej, - urządzenia sygnalizacyjne i alarmowe, - urządzenia telefoniczne, - urządzenia elektroenergetyczne przetwórcze i zasilające, takie jak: transformatory, zespoły prostownikowe, kondensatory statyczne i baterie akumulatorów elektrycznych, - dźwigi i przenośniki (transportery), takie jak: dźwigi osobowe i towarowe, dźwigniki, wciągniki, kołowroty, wyciągi, żurawie-przenośniki i podnośniki, suwnice, wsadzarki, obrotnice, wywrotnice, mechanizmy napędowe kolejek linowych, - pozostałe urządzenia przemysłowe, takie jak: przekładnie, urządzenia klimatyzacyjne i wentylacyjne, - urządzenia do oczyszczania wody, powietrza, ścieków i gazów oraz odpopielania i odżużlania, - akumulatory hydrauliczne, - urządzenia pralni, - wagi pojazdowe, wagonowe i inne wbudowane, - urządzenia projekcyjne i teatralne, - urządzenia do przeprowadzania badań technicznych, - pozostałe urządzenia techniczne. O zaliczeniu urządzenia technicznego do odpowiedniej podgrupy środków trwałych decyduje jego przeznaczenie, konstrukcja oraz wyposażenie. la odrębny obiekt uważa się samodzielne maszyny, aparaty, agregaty, zespoły techniczne itp., które w niniejszej klasyfikacji określa się jako urządzenia techniczne. W skład poszczególnego obiektu, oprócz właściwego urządzenia technicznego, wchodzą - o ile występują - fundamenty, konstrukcje wsporcze i ochronne oraz wyposażenie stałe normalne, jak i specjalne (dodatkowe) . | |||
Zgodnie z prawem, jedynie podatnik ma możliwość, prawo i obowiązek zaklasyfikowania swojej działalności czy produktu do określonego grupowania. GUS wydaje pomocniczo tzw. informacje dotyczące standardów klasyfikacyjnych, jednak to na podatniku ciąży obowiązek odpowiedniego opisania stanu faktycznego. Wadliwie opisany stan faktyczny oznaczać może nieprawidłową interpretację GUS. Ważne, aby już na etapie przygotowywania wniosku do GUS wiedzieć, od jakich okoliczności w danym przypadku zależy klasyfikacja działalnosci czy produktu. Poza tym w razie uzasadnionych wątpliwości można przy pomocy doradcy jeszcze przed złożeniem wniosku do GUS faktycznie dostosować działalność czy produkt do zasad umożliwiajacych stosowanie korzystniejszych symboli statystycznych.
|
KŚT - Objaśnienia
∟1.1. Uwagi ogólne
Klasyfikacja Środków Trwałych (KŚT) jest usystematyzowanym zbiorem obiektów majątku trwałego służącym m.in. do celów ewidencyjnych, ustalaniu stawek odpisów amortyzacyjnych oraz badań statystycznych.
Stawki amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych
∟Wartości niematerialne i prawne nie są wykazywane w Klasyfikacji Środków Trwałych (poza prawami spółdzielczymi), w związku z czym ich stawki amortyzacyjne nie są określane przez załącznik do ustawy o PIT, jak to się dzieje w przypadku środków trwałych.