KŚT 4 - Maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania
Klasyfikacja Środków Trwałych | stan prawny 28.04.2024

 

1 2 3 4 5 6

    Reset

46
Urządzenia do wymiany ciepła
Podgrupa ta obejmuje:
- aparaty ogólnego zastosowania używane w przemyśle i poza przemysłem w procesach technologicznych wymiany ciepła.
Podgrupa ta nie obejmuje:
- rurociągów i tras między aparatami, sklasyfikowanych w rodzaju 211,
- wymienników przeponowych rurowych, sklasyfikowanych w rodzaju 465.
Wymiennik ciepła - urządzenie służące do wymiany energii cieplnej między dwoma jej nośnikami, tj. substancjami będącymi w stanie ciekłym lub gazowym. Wymienniki ciepła mogą mieć różną konstrukcję, lecz zwykle składają się z długiej rury wykonanej z tworzywa będącego dobrym przewodnikiem ciepła. Wymiana ciepła od gorącego płynu do ściany albo powierzchni rurki jest dokonywana przez konwekcję - przez ścianę rurki albo płytę przez przewodzenie i dalej przez konwekcję do zimnego płynu. W celu powiększenia powierzchni wymiany ciepła wymiennik może być wyposażony w ożebrowanie.
W skład wyposażenia poszczególnych obiektów-wymienników wchodzą m.in.:
- przyrządy kontrolno-pomiarowe, armatura, wbudowany silnik elektryczny, wypełnienia, wymurówki, , izolacje, fundamenty.
Granice obiektu stanowią króćce wlotowe i wylotowe, z wyłączeniem zaworów lub zasuw odcinających, a w przypadku części napędzającej - sprzęgło lub koło napędowe. Jeżeli celem wymiennika ciepła jest schłodzenie płynu roboczego, nazywa się go chłodnicą. Jeśli ogrzanie płynu roboczego - nagrzewnicą.
Wymienniki przeponowe dwupłaszczowe
Wymienniki przeponowe płaszczowo-rurkowe
Wymienniki przeponowe komorowo-grzejnikowe
Wymienniki przeponowe płaszczowo-wężownicowe
Wymienniki przeponowe dwupłaszczowo-wężownicowe
Wymienniki przeponowe rurowe
Wymienniki przeponowe kanałowe
Pozostałe urządzenia do wymiany ciepła
Rodzaj ten obejmuje:
- chłodnice odmulin i prób kołowych rozkładni gazu (469-0),
- pozostałe aparaty ogólnego zastosowania w procesach technologicznych do wymiany ciepła.
47
Maszyny, urządzenia i aparaty do operacji i procesów materiałowych
Obiektem w niniejszej podgrupie jest poszczególny aparat lub urządzenie albo zestaw kilku aparatów lub I i urządzeń, stanowiących konstrukcyjną całość.
W skład wyposażenia obiektu między innymi wchodzą: przyrządy kontrolno-pomiarowe, armatura,: wykładziny, wymurówki, wypełnienia, izolacja oraz konstrukcyjnie wbudowany silnik elektryczny itp.
Granice obiektu stanowią - króćce wlotowe i wylotowe z wyłączeniem zaworów lub zasuw odcinających, a w przypadku części napędzanej, sprzęgło lub koło napędowe na wale aparatu.
Mieszalniki cieczy bezciśnieniowe z urządzeniami mieszającymi lub przesuwającymi
Rodzaj ten obejmuje:
- mieszalniki cieczy pionowe otwarte i zamknięte z mieszadłem pionowym bez płaszcza, z płaszczem; lub z wężownicą oraz mieszalniki cieczy pionowe otwarte - bez płaszcza z jednym lub kilkoma mieszadłami, lub przesuwem samoczynnym,
- mieszalniki zamknięte bez płaszcza z jednym lub kilkoma mieszadłami poziomymi,
- mieszalniki cieczy z bełkotką,
- pozostałe mieszalniki cieczy bezciśnieniowe.
Rodzaj ten nie obejmuje:
- rurociągów i tras między aparatami, sklasyfikowanych w rodzaju 465.
Mieszalniki cieczy na ciśnienie do 16 atm. z mechanizmami mieszającymi
Rodzaj ten obejmuje:
- mieszalniki pionowe z płaszczem i bez płaszcza z mieszadłem pionowym,
- mieszalniki pionowe z wewnętrzną lub zewnętrzną wężownicą z mieszadłem pionowym,
- mieszalniki pionowe z płaszczem i bez płaszcza z mieszadłem poziomym
- pozostałe mieszalniki cieczy ciśnieniowe do 16 atm. z mechanizmami mieszającymi.
Mieszalniki cieczy na ciśnienie powyżej 16 atm. z mechanizmami i urządzeniami mieszającymi
Skrubery
Rodzaj ten obejmuje:
- aparaty do usuwania z mieszaniny gazowej zanieczyszczających ją ciał stałych lub cieczy.
Skruber składa się z odpowiednio wypełnionej pionowej kolumny (zbiornika), przez który przeprowadza się i gaz celem usunięcia z niego zbędnych zanieczyszczeń.
Skrubery są wyposażone w komplet I niezbędnych króćców, właz rewizyjny i uchwyty transportowe
Kolumny
Rodzaj ten obejmuje:
- kolumny półkowe dzwonowe, tunelowe, sitowe lub kaskadowe z grzejnikiem rurowym, tj. aparaty l cylindryczne, bezciśnieniowe lub ciśnieniowe, z półkami dzwonowymi, tunelowymi, sitowymi lub i bez półkowe do wypełniania.
Zgodnie z prawem, jedynie podatnik ma możliwość, prawo i obowiązek zaklasyfikowania swojej działalności czy produktu do określonego grupowania. GUS wydaje pomocniczo tzw. informacje dotyczące standardów klasyfikacyjnych, jednak to na podatniku ciąży obowiązek odpowiedniego opisania stanu faktycznego. Wadliwie opisany stan faktyczny oznaczać może nieprawidłową interpretację GUS. Ważne, aby już na etapie przygotowywania wniosku do GUS wiedzieć, od jakich okoliczności w danym przypadku zależy klasyfikacja działalnosci czy produktu. Poza tym w razie uzasadnionych wątpliwości można przy pomocy doradcy jeszcze przed złożeniem wniosku do GUS faktycznie dostosować działalność czy produkt do zasad umożliwiajacych stosowanie korzystniejszych symboli statystycznych.

1 2 3 4 5 6

KŚT - Objaśnienia
     ∟1.1. Uwagi ogólne Klasyfikacja Środków Trwałych (KŚT) jest usystematyzowanym zbiorem obiektów majątku trwałego służącym m.in. do celów ewidencyjnych, ustalaniu stawek odpisów amortyzacyjnych oraz badań statystycznych.

Stawki amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych
     ∟Wartości niematerialne i prawne nie są wykazywane w Klasyfikacji Środków Trwałych (poza prawami spółdzielczymi), w związku z czym ich stawki amortyzacyjne nie są określane przez załącznik do ustawy o PIT, jak to się dzieje w przypadku środków trwałych.

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj