KŚT 48 - Pozostałe maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania
Klasyfikacja Środków Trwałych | stan prawny 02.05.2024

 

1

    Reset

48
Pozostałe maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania
Elektrolizery
Rodzaj ten obejmuje:
- urządzenia, w których przeprowadzana jest elektroliza, czyli rozkład elektrolitu pod wpływem zewnętrznego źródła prądu elektrycznego.
Aparaty i urządzenia do powierzchniowej obróbki metali sposobem chemicznym i elektrogalwanicznym
Rodzaj ten obejmuje:
- aparaty i urządzenia do powierzchniowej obróbki metali sposobem chemicznym polegającym na nałożeniu na powierzchnię metali bez udziału prądu elektrycznego warstwy ochronnej (antykorozyjnej), np. związków fosforowych i tlenków oraz sposobem elektrogalwanicznym, polegającym na nałożeniu na powierzchnię metali warstwy innego metalu (w celu ochronnym lub i dekoracyjnym) przy pomocy prądu elektrycznego.
Obiektem jest urządzenie lub aparat stanowiący jednolitą całość konstrukcyjną.
Granicę obiektu stanowi zawór lub kurek odcinający przewody hydrauliczne, pneumatyczne lub gazowe oraz wyłączniki sieci prądu elektrycznego.
Aparaty i urządzenia do powierzchniowej obróbki metali sposobem cieplnym
Rodzaj ten obejmuje:
- aparaty i urządzenia służące do powierzchniowej obróbki metali sposobem cieplnym, tj. urządzenia do hartowania powierzchniowego metodą płomieniową, urządzenia do hartowania powierzchniowego prądem elektrycznym, urządzenia do obróbki powierzchniowej sposobem elektrolitycznym i inne maszyny lub urządzenia do powierzchniowej obróbki metali sposobem technicznym.
Obiektem jest aparat lub urządzenie służące do powierzchniowej obróbki metali sposobem cieplnym wraz z jego niezbędnym wyposażeniem,
Granicę obiektu stanowi ą: zbiornik paliwa, wyłącznik niskiego względnie wysokiego napięcia lub urządzenie Itransformujące, jeżeli stanowi nierozłączną część urządzenia grzewczego
Urządzenia do elektroerozyjnej obróbki metali
Rodzaj ten obejmuje:
- urządzenia do obróbki metali metodą opartą głównie na wyzyskaniu erozji elektrycznej towarzyszącej wyładowaniom elektrycznym.
Maszyny i aparaty do spawania, zgrzewania, natryskiwania oraz maszyny i aparaty do cięcia przy pomocy gazu
Rodzaj 484 obejmuje:
- maszyny i urządzenia do spawania łukowego,
- wytwornice acetylenowe służące do wytwarzania i magazynowania acetylenu stosowanego do spawania gazowego, lutospawania, podgrzewania, żłobkowania, skorowania oraz do palników do cięcia tlenem,
- urządzenia do łączenia metali przy pomocy termitu służące do ustalania położenia łączonych elementów oraz ich wzajemnego zwierania,
- zgrzewarki służące do trwałego łączenia dwóch części metalowych,
- spawarki acetylenowe służące do spawania gazowego blach cienkich,
- urządzenia do natryskiwania, służące do nakładania powłok metalowych (metalizowanych) lub powłok z tworzyw sztucznych na powierzchnię przedmiotu,
- urządzenia i aparaty do cięcia gazowego.
W ramach rodzaju 484 zaklasyfikowano do zbiorów:
- 484-0 urządzenia do spawania i napawania łukowego w ochronie gazów oraz do spawania i napawania plazmowego,
- 484-1 wytwornice acetylenowe,
- 484-2 urządzenia do łączenia metali przy pomocy termitu,
- 484-3 zgrzewarki oporowe i tarcicowe,
- 484-4 lutownice,
- 484-5 spawarki i zgrzewarki acetylenowe (łącznie ze specjalnymi),
- 484-6 maszyny i urządzenia do natryskiwania,
- 484-7 specjalne maszyny i aparaty do cięcia tlenem i łukiem oraz procesów pokrewnych i aparatura pomocnicza do spawania (cięcia) łukowego i tlenowego,
- 484-9 inne maszyny, urządzenia i aparaty do spawania, zgrzewania, natryskiwania i cięcia.
Obiektem jest każda poszczególna maszyna, urządzenie lub aparat do spawania, zgrzewania, natryskiwania oraz maszyna lub aparat do cięcia przy pomocy gazu, wraz z jego niezbędnym wyposażeniem.
Granicę obiektu stanowi najbliższa mufa, kołnierz lub zawór redukcyjny przewodów.
Urządzenia i aparaty chłodnicze nieprzenośne
Urządzenia i aparaty chłodnicze przenośne
Zgodnie z prawem, jedynie podatnik ma możliwość, prawo i obowiązek zaklasyfikowania swojej działalności czy produktu do określonego grupowania. GUS wydaje pomocniczo tzw. informacje dotyczące standardów klasyfikacyjnych, jednak to na podatniku ciąży obowiązek odpowiedniego opisania stanu faktycznego. Wadliwie opisany stan faktyczny oznaczać może nieprawidłową interpretację GUS. Ważne, aby już na etapie przygotowywania wniosku do GUS wiedzieć, od jakich okoliczności w danym przypadku zależy klasyfikacja działalnosci czy produktu. Poza tym w razie uzasadnionych wątpliwości można przy pomocy doradcy jeszcze przed złożeniem wniosku do GUS faktycznie dostosować działalność czy produkt do zasad umożliwiajacych stosowanie korzystniejszych symboli statystycznych.

1

KŚT - Objaśnienia
     ∟1.1. Uwagi ogólne Klasyfikacja Środków Trwałych (KŚT) jest usystematyzowanym zbiorem obiektów majątku trwałego służącym m.in. do celów ewidencyjnych, ustalaniu stawek odpisów amortyzacyjnych oraz badań statystycznych.

Stawki amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych
     ∟Wartości niematerialne i prawne nie są wykazywane w Klasyfikacji Środków Trwałych (poza prawami spółdzielczymi), w związku z czym ich stawki amortyzacyjne nie są określane przez załącznik do ustawy o PIT, jak to się dzieje w przypadku środków trwałych.

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj