KŚT 58 - Maszyny do robót ziemnych, budowlanych i drogowych
Klasyfikacja Środków Trwałych | stan prawny 03.05.2024

 

1

    Reset

58
Maszyny do robót ziemnych, budowlanych i drogowych
Maszyny do robót ziemnych i fundamentowych
Rodzaj ten obejmuje:
- maszyny do robót ziemnych, tj.: kopiarki, ładowarki, pługi ciągnione, zrywarki, spycharki równiarki, zgarniarki,
- maszyny do robót melioracyjnych - pogłębiarki do kanałów melioracyjnych,
- maszyny do oczyszczania rowów samojezdne (odmularki),
- maszyny do kopania rowów melioracyjnych i profilowania skarp melioracyjnych (koparki drenarskie skrobakowe, wielonaczyniowe, frezujące),
- maszyny do bezrowkowego układania ciągów drenarskich,
- maszyny do robót fundamentowych, jak: kafary, wibropogrążarki, wyciągarki do pali,
- inne maszyny do robót ziemnych, melioracyjnych i fundamentowych.
Obiektem jest poszczególna maszyna do robót ziemnych, melioracyjnych i fundamentowych, w skład której z reguły wchodzi: maszyna z podstawowym osprzętem oraz silnik elektryczny, koła pasowe, pompy i osprzęt dodatkowy, jak również przenośne kable zasilające przy maszynach o napędzie elektrycznym.
Rodzaj ten nie obejmuje:
- spycharek po całkowitym zdemontowaniu osprzętu, które wykorzystywne są wykorzystywane jako ciągniki, sklasyfikowanych w podgrupie 74 - "Pojazdy mechaniczne".
Maszyny do robót budowlanych
Rodzaj ten obejmuje:
- wibratory (581-2),
- zacieraczki do tynku (581-3),
- wibromłoty (581-4),
- betoniarki (
- mieszarki do zapraw z pompami do betonu i zapraw,
- torkretnice,
- maszyny do robót malarskich,
- maszyny do podłóg,
- inne maszyny do robót budowlanych.
Obiektem jest poszczególna maszyna służąca do robót budowlanych, w skład której wchodzi maszyna podstawowa oraz - o ile występują - silnik elektryczny lub spalinowy ewentualnie koło pasowe przy napędzie z transmisji, pompy i osprzęt dodatkowy, jak również przenośne kable zasilające przy maszynach o napędzie elektrycznym, a przy maszynach stacyjnych - fundament.
Rodzaj ten nie obejmuje:
- przetwornic występujących przy wibratorach przyczepnych, sklasyfikowanych w rodzaju 347,
- sprężarek występujących przy torkretnicach, sklasyfikowanych w rodzaju 444.
Maszyny do robót drogowych
Rodzaj ten obejmuje:
- maszyny i urządzenia do budowy nawierzchni betonowych, bitumicznych i innych (582-1),
- odśnieżarki dróg, ulic i placów (582-2),
- szczotki mechaniczne i osprzęt do utrzymania dróg (582-3),
- maszyny i urządzenia do zagęszczania gruntu,
- walce drogowe samobieżne z napędem spalinowymi doczepne,
- pozostałe maszyny do robót drogowych.
Obiektem jest poszczególna maszyna służąca do budowy lub utrzymania dróg, w skład której z reguły wchodzi maszyna podstawowa, silnik elektryczny lub spalinowy z wyłączeniem maszyn do robót drogowych stanowiących przyczepy do różnych typów pojazdów silnikowych oraz osprzęt dodatkowy.
Rodzaj ten nie obejmuje:
- maszyn do robót rogowych stanowiących przyczepy do różnych typow pojazdów silnikowych, np. skrapiarek mechanicznych, pługów do odśnieżania dróg itp., sklasyfikowanych w podgrupie 74.
Koparki i zwałowarki używane w kopalnictwie odkrywkowym
Rodzaj ten obejmuje:
- koparki i zwałowarki używane w kopalniach odkrywkowych węgla, torfu i innych złóż (583-0),
- koparki w piaskowniach przemysłu węglowego (583-1).
Obiektem jest poszczególna maszyna, w skład której z reguły wchodzi maszyna podstawowa, silnik elektryczny lub koło pasowe, pompy i osprzęt dodatkowy.
Rodzaj ten nie obejmuje:
- koparek, zwałowarek i spycharek, sklasyfikowanych w podgrupie 58.
Maszyny do robót torowych kolejowych
Rodzaj ten nie obejmuje:
- maszyn i urządzeń mających zastosowanie przy robotach torowych, lecz posiadających charakter maszyn i urządzeń ogólnego zastosowania, np.: zespoły prądotwórcze, sprężarki, wytwórnice acetylenowe, koparki, spycharki, walce itp., które należy sklasyfikować w odpowiednich rodzajach KŚT,
- wagonów towarowych i specjalnych, np.: mieszkalnych i technicznych oraz wagonów przeznaczonych na kuchnie, magazyny, warsztaty, łaźnie, świetlice itp. stanowiące tabor specjalny, sklasyfikowanych w podgrupie 70.
Zgodnie z prawem, jedynie podatnik ma możliwość, prawo i obowiązek zaklasyfikowania swojej działalności czy produktu do określonego grupowania. GUS wydaje pomocniczo tzw. informacje dotyczące standardów klasyfikacyjnych, jednak to na podatniku ciąży obowiązek odpowiedniego opisania stanu faktycznego. Wadliwie opisany stan faktyczny oznaczać może nieprawidłową interpretację GUS. Ważne, aby już na etapie przygotowywania wniosku do GUS wiedzieć, od jakich okoliczności w danym przypadku zależy klasyfikacja działalnosci czy produktu. Poza tym w razie uzasadnionych wątpliwości można przy pomocy doradcy jeszcze przed złożeniem wniosku do GUS faktycznie dostosować działalność czy produkt do zasad umożliwiajacych stosowanie korzystniejszych symboli statystycznych.

1

KŚT - Objaśnienia
     ∟1.1. Uwagi ogólne Klasyfikacja Środków Trwałych (KŚT) jest usystematyzowanym zbiorem obiektów majątku trwałego służącym m.in. do celów ewidencyjnych, ustalaniu stawek odpisów amortyzacyjnych oraz badań statystycznych.

Stawki amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych
     ∟Wartości niematerialne i prawne nie są wykazywane w Klasyfikacji Środków Trwałych (poza prawami spółdzielczymi), w związku z czym ich stawki amortyzacyjne nie są określane przez załącznik do ustawy o PIT, jak to się dzieje w przypadku środków trwałych.

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj