Jak zaksięgować sprzedaż udokumentowaną
Artur M. Brzeziński | 2012-12-11 23:00:01
Zapisy w księdze przychodów dotyczące przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i usług są dokonywane w przypadku sprzedaży udokumentowanej - na podstawie wystawionych faktur lub rachunków.
Zapisów tych dokonuje się jeden raz dziennie po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym, chyba że podatnik prowadzi księgę przychodów w sytuacji umożliwiającej mu księgowanie po zakończeniu miesiąca (np. przekazanie prowadzenia księgi do biura rachunkowego lub prowadzenie ewidencji sprzedaży bezrachunkowej, wyłącznie sprzedaż udokumentowana fakturami, rachunkami itd.).
Podatnicy posiadający kasy fiskalne nie wpisują do księgi kwot wynikających z faktur dokumentujących dokonanie sprzedaży uprzednio zarejestrowanej przy zastosowaniu kas rejestrujących, natomiast są obowiązani do połączenia w sposób trwały zwróconych oryginałów paragonów fiskalnych z kopiami wystawionych faktur.
Księgujemy co do zasady kwotę przychodu netto, bez VAT. W razie korekty przychód księgujemy liczbą dodatnią (korekta zwiększająca) lub ujemną (zmniejszająca).
W przypadku prowadzących księgę przychodów i rozchodów, jeżeli w danym dniu podatnik wystawia wiele faktur, zapisów w księdze można dokonywać jedną sumą wynikającą z dziennego zestawienia tych faktur, zwanego zestawieniem sprzedaży.
Zestawienie sprzedaży powinno zawierać co najmniej następujące dane:
Jeżeli podatnik prowadzi odrębną ewidencję VAT (jako podatnik VAT czynny lub podatnik VAT zwolniony podmiotowo), wówczas zapisy w księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży towarów i usług mogą być dokonywane na koniec miesiąca łączną kwotą wynikającą z miesięcznego zestawienia sporządzonego na podstawie danych wynikających z tej ewidencji. W takim wypadku nie księguje się ani faktur, ani oddzielnie sprzedaży bezrachunkowej.
Zestawienie to powinno zawierać co najmniej następujące dane:
Szczególnym przypadkiem są podatnicy VAT nie posiadający kasy fiskalnej świadczący usługi w zakresie handlu (firmy handlowe). Jeżeli dokonują sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej od podatku lub opodatkowanej według różnych stawek, i nie mają obowiązku posiadać kasy fiskalnej, to mogą w celu obliczenia kwoty podatku należnego dokonać podziału sprzedaży towarów w danym okresie rozliczeniowym w proporcjach wynikających z udokumentowanych zakupów z tego okresu, w którym dokonano zakupu. Do obliczenia tych proporcji przyjmuje się wyłącznie towary przeznaczone do dalszej sprzedaży według cen uwzględniających podatek. Tacy podatnicy mogą ewidencjonować przychody w księdze przychodów i rozchodów łącznie z podatkiem od towarów i usług, z tym że na koniec miesiąca przychód pomniejsza się o należny podatek od towarów i usług. Poza tym jednym przypadkiem sprzedaż wpisujemy do księgi przychodów i rozchodów netto (bez VAT).
Zapisy w księdze dotyczące pozostałych przychodów muszą być dokonywane na podstawie dowodów potwierdzających te przychody (mogą to być faktury, rachunki, wyciągi, umowy, deklaracje płatników itd.). Nie istnieje sprzedaż nieudokumentowana w zakresie pozostałych przychodów (zawsze musi być dowód uzyskania przychodu, dokument).
Podatnicy dokonujący sprzedaży wyłącznie udokumentowanej fakturami mogą dowolnie wybrać, czy chcą dokonywać wpisów codziennie, czy też chronologicznie w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenia z budżetem, lecz nie później niż do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.
Ryczałt ewidencjonowany
Podatnicy ryczałtu ewidencjonowanego dokonują zapisów dotyczących sprzedaży udokumentowanej w ewidencji przychodów na podstawie wystawionych faktur VAT (w szczególności faktur VAT marża, faktur VAT RR, faktur VAT MP), rachunków oraz faktur korygujących i not korygujących, odpowiadających warunkom określonym w odrębnych przepisach.
W przypadku wynajmu prywatnego przychodów ze sprzedaży towarów i usług zapisów dokonuje się na podstawie dowodów potwierdzających faktyczne uzyskanie tych przychodów.
Zapisy dotyczące przychodów mogą być w ewidencji przychodów dokonywane również na podstawie dziennego zestawienia faktur. Zestawienie takie powinno zawierać co najmniej:
Zapisy w ewidencji przychodów są dokonywane w porządku chronologicznym na podstawie dowodów księgowych, nie później niż do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.
Jeżeli podatnik prowadzi odrębną ewidencję VAT (jako podatnik VAT czynny lub podatnik VAT zwolniony podmiotowo), wówczas zapisy w ewidencji przychodów ze sprzedaży towarów i usług mogą być dokonywane na koniec miesiąca łączną kwotą wynikającą z miesięcznego zestawienia sporządzonego na podstawie danych wynikających z tej ewidencji VAT. W takim wypadku nie księguje się ani faktur, ani oddzielnie sprzedaży bezrachunkowej. Wybór tego rozwiązania należy do podatnika.
Warunki zastosowania takiego rozwiązania:
Zestawienie to powinno zawierać co najmniej następujące dane:
Szczególnym przypadkiem są podatnicy VAT nie posiadający kasy fiskalnej świadczący usługi w zakresie handlu (firmy handlowe). Jeżeli dokonują sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej od podatku lub opodatkowanej według różnych stawek, i nie mają obowiązku posiadać kasy fiskalnej, to mogą w celu obliczenia kwoty podatku należnego dokonać podziału sprzedaży towarów w danym okresie rozliczeniowym w proporcjach wynikających z udokumentowanych zakupów z tego okresu, w którym dokonano zakupu. Do obliczenia tych proporcji przyjmuje się wyłącznie towary przeznaczone do dalszej sprzedaży według cen uwzględniających podatek. Tacy podatnicy mogą ewidencjonować przychody w ewidencji przychodów łącznie z podatkiem od towarów i usług, z tym że na koniec miesiąca przychód pomniejsza się o należny podatek od towarów i usług. Poza tym jednym przypadkiem sprzedaż wpisujemy do księgi ewidencji przychodów netto (bez VAT).
Uwaga, proszę zwrócić uwagę na daty publikacji tekstów (pod tytułem) - w celu weryfikacji ich aktualności!
Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.
epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.
Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.